Αναπαραγωγή Υπάρχει πρόβλημα που η κανάρα είναι κόρη του κάναρου και θα ζευγαρώσουν;

Η ηλικία (ως ενα σημειο) δικαιολογεί την παρόρμηση στις συνθηκες της αναπαραγωγης που κανεις,το θετικο ειναι οτι εισαι σε ηλικια που μαθαινεις και δεν θα επαναλαβεις τα λαθη που επισημαινονται.
 
Το ξερω για αυτο ακουω οσα μου λετε

Τι ακούς βρε φίλε...ρώτησες αρχικά κάτι, όλοι (οι παλιοί που είναι αλλιώς) σου είπαν το ίδιο πράγμα κι εσύ έκανες το αντίθετο.
 
Τι ακούς βρε φίλε...ρώτησες αρχικά κάτι, όλοι (οι παλιοί που είναι αλλιώς) σου είπαν το ίδιο πράγμα κι εσύ έκανες το αντίθετο.
Το ειπα λιγο ειρωνικα!
Παντως μετανιωσα για αυτο ππου εκανα αλλα δεν υπαρχει επιστροφη!
 
Για μενα οτι ηταν να γινει εγινε και δεν θελω σε καμια περιπτωση να παταξω τα αυγα τους γιατι και εκει μεσα θα υπαρχουν ψυχες. Αυτο το βλεπω σαν ευθανασια, και η ευθανασια γινετε οταν δεν υπαρχει καμια ελπιδα...

@Kostas tzk, αν νιώθεις τύψεις πετώντας ένσπορα αυγά, να ξέρεις ότι αν τα αποσύρεις αμέσως μετά τη γέννησή τους, δεν θα έχει προλάβει να αναπτυχθεί η ζωή μέσα τους. Οπότε δεν τίθεται θέμα ευθανασίας, παρά μόνο υπευθυνότητας εκ μέρους σου.
 
@Kostas tzk, αν νιώθεις τύψεις πετώντας ένσπορα αυγά, να ξέρεις ότι αν τα αποσύρεις αμέσως μετά τη γέννησή τους, δεν θα έχει προλάβει να αναπτυχθεί η ζωή μέσα τους. Οπότε δεν τίθεται θέμα ευθανασίας, παρά μόνο υπευθυνότητας εκ μέρους σου.
Καλα θα δω τι θα κανω!
 
Ναι το διαβασα και νομιζω οτι μου ταιριαζουν τα λευκα λειποχρωμικα.
Θα εχει καποιος διαθεσιμα πουλια μετα την αναπαραγωγη;
Και να είχα, έπειτα από όλη αυτή τη συνομιλία και τη στάση την οποία εξακολουθείς να κρατάς, δεν θα σου έδινα με την καμία, κι ας μην είχα τι να τα κάνω.
 
Και να είχα, έπειτα από όλη αυτή τη συνομιλία και τη στάση την οποία εξακολουθείς να κρατάς, δεν θα σου έδινα με την καμία, κι ας μην είχα τι να τα κάνω.
Ενταξη, εχω καταλαβει το λαθος μου και θα δεχθω τις συνεποιες, οποιες κι αν ειναι.
Τωρα θα κανω οτι μπορω για να σας αλλαξω την λαθος γνωμη που σχηματισατε για μενα!
 
Τωρα θα κανω οτι μπορω για να σας αλλαξω την λαθος γνωμη που σχηματισατε για μενα!
Χώρισε το ζευγάρι και μάζεψε τυχόν αυγά, ΑΝ πρόλαβε να κάνει κάποιο σήμερα. Τις δε τύψεις για τα αυγά που θα πετάξεις, κράτησε τες για όταν τρως ομελέτα. Το ίδιο πράγμα είναι. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο ούτε να αποδείξεις κάτι σε κανέναν.

Η συζήτηση αυτή μου δημιούργησε ένα προβληματισμό πάντως... Το τι θα κάνει κάποιο μέλος μας όταν δεν γνωρίζει τις συνέπειες, μας αφορά ως κοινότητα στο βαθμό της ενημέρωσης. Είναι "χρέος" μας να ενημερώνουμε για αυτές τα μέλη μας. Από εκεί και πέρα, το τι θα κάνει κάποιος που γνωρίζει τις συνέπειες είναι δικό του θέμα στην τελική, αλλά μήπως μας αφορά άμεσα;

Ποιος είναι ή ποιος πρέπει να είναι ο δικός μας ρόλος εδώ, όταν το μέλος που γνωρίζει πλέον τις δυσμενείς συνέπειες μιας πράξης, επιλέγει/επιμένει να την εφαρμόσει; Μου φαίνεται κάπως να συνεχίσει να δίνεται βοήθεια σε κάποιον που δεν συμφωνεί με τις γενικές αρχές της κοινότητας. Τηρουμένων των αναλογιών, μου μοιάζει σα να παρέχουμε support σε θέμα "Πως να στήσω ξόβεργες" σε κάποιον που αποφάσισε ότι είναι δικαίωμα του να το κάνει.
 
Χώρισε το ζευγάρι και μάζεψε τυχόν αυγά, ΑΝ πρόλαβε να κάνει κάποιο σήμερα. Τις δε τύψεις για τα αυγά που θα πετάξεις, κράτησε τες για όταν τρως ομελέτα. Το ίδιο πράγμα είναι. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο ούτε να αποδείξεις κάτι σε κανέναν.

Η συζήτηση αυτή μου δημιούργησε ένα προβληματισμό πάντως... Το τι θα κάνει κάποιο μέλος μας όταν δεν γνωρίζει τις συνέπειες, μας αφορά ως κοινότητα στο βαθμό της ενημέρωσης. Είναι "χρέος" μας να ενημερώνουμε για αυτές τα μέλη μας. Από εκεί και πέρα, το τι θα κάνει κάποιος που γνωρίζει τις συνέπειες είναι δικό του θέμα στην τελική, αλλά μήπως μας αφορά άμεσα;

Ποιος είναι ή ποιος πρέπει να είναι ο δικός μας ρόλος εδώ, όταν το μέλος που γνωρίζει πλέον τις δυσμενείς συνέπειες μιας πράξης, επιλέγει/επιμένει να την εφαρμόσει; Μου φαίνεται κάπως να συνεχίσει να δίνεται βοήθεια σε κάποιον που δεν συμφωνεί με τις γενικές αρχές της κοινότητας. Τηρουμένων των αναλογιών, μου μοιάζει σα να παρέχουμε support σε θέμα "Πως να στήσω ξόβεργες" σε κάποιον που αποφάσισε ότι είναι δικαίωμα του να το κάνει.
Δεκτα ολα οσα λετε!
Αλλα νιωθω οτι βρισκομαι στο εδωλιο του κατηγουμενου και εσεις με δικαζετε
 
Δεκτα ολα οσα λετε!
Αλλα νιωθω οτι βρισκομαι στο εδωλιο του κατηγουμενου και εσεις με δικαζετε
Από πλευράς μου φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι, αλλά βέβαια κανείς δεν σε δίκασε, στη ζωή κάνουμε επιλογές, έτσι δεν είναι; Δυστυχώς δεν άντεξα να μην πω την άποψή μου, και στην τελική νομίζω ότι πολύ καλά έκανα, μια και δεν φαινόταν να κατανοείς την κατάσταση στο βάθος που χρειαζόταν. Ελπίζω τώρα λοιπόν που ισχυρίζεσαι ότι αντιλήφθηκες
Ενταξη, εχω καταλαβει το λαθος μου και θα δεχθω τις συνεποιες, οποιες κι αν ειναι.
, ακόμα κι αν είσαι έτοιμος να δεχτείς τις συνέπειες, δεν είσαι (και δεν θα έπρεπε να είσαι) σε θέση να προκαλέσεις δυνητικές συνέπειες στην υγεία των απογόνων του ζευγαριού σου.
Ποιος είναι ή ποιος πρέπει να είναι ο δικός μας ρόλος εδώ, όταν το μέλος που γνωρίζει πλέον τις δυσμενείς συνέπειες μιας πράξης, επιλέγει/επιμένει να την εφαρμόσει; Μου φαίνεται κάπως να συνεχίσει να δίνεται βοήθεια σε κάποιον που δεν συμφωνεί με τις γενικές αρχές της κοινότητας. Τηρουμένων των αναλογιών, μου μοιάζει σα να παρέχουμε support σε θέμα "Πως να στήσω ξόβεργες" σε κάποιον που αποφάσισε ότι είναι δικαίωμα του να το κάνει.
Κατά τη γνώμη μου, όλοι έχουμε την πιθανότητα να αναπροσαρμόζουμε την εσωτερική μας στάση και θέση απέναντι στα πράγματα. Επομένως στις περισσότερες περιπτώσεις αξίζει να ασχοληθεί κανείς όσο γίνεται με στόχο να εξηγήσει, να πείσει κλπ. Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι εντελώς βλάκες (φυσικά δεν μιλάω για τον Θεματοθέτη) που θεωρούνται ξύπνιοι, και είναι πραγματικά τόσο χαζοί, που δεν έχουν καταλάβει ότι η μέση ευφυΐα αρκεί ώστε να καταλάβει ο οποιοσδήποτε ότι παίζει κανείς με τις λέξεις, ότι αποφεύγει με γελοίες προφάσεις, ότι έχει μπλέξει την κουτοπονηριά με την εξυπνάδα. Σε αυτούς δεν αξίζει κάποιος να χαλάει το σάλιο του και να εξηγεί, γιατί η "ανωτερότητά" τους δεν επιτρέπει να κατανοήσουν.
Κλείνοντας θα ευχηθώ ο Κώστας να έχει πραγματικά καταλάβει.
 
Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι εντελώς βλάκες (φυσικά δεν μιλάω για τον Θεματοθέτη) που θεωρούνται ξύπνιοι, και είναι πραγματικά τόσο χαζοί, που δεν έχουν καταλάβει ότι η μέση ευφυΐα αρκεί ώστε να καταλάβει ο οποιοσδήποτε ότι παίζει κανείς με τις λέξεις, ότι αποφεύγει με γελοίες προφάσεις, ότι έχει μπλέξει την κουτοπονηριά με την εξυπνάδα. Σε αυτούς δεν αξίζει κάποιος να χαλάει το σάλιο του και να εξηγεί, γιατί η "ανωτερότητά" τους δεν επιτρέπει να κατανοήσουν.
Συγνωμη αν παρεξηγσα, προσπαθητε να πειτε κατι για μενα εδω!
 
Συγνωμη αν παρεξηγσα, προσπαθητε να πειτε κατι για μενα εδω!
Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι εντελώς βλάκες (φυσικά δεν μιλάω για τον Θεματοθέτη) που θεωρούνται ξύπνιοι, και είναι πραγματικά τόσο χαζοί, που δεν έχουν καταλάβει ότι η μέση ευφυΐα αρκεί ώστε να καταλάβει ο οποιοσδήποτε ότι παίζει κανείς με τις λέξεις, ότι αποφεύγει με γελοίες προφάσεις, ότι έχει μπλέξει την κουτοπονηριά με την εξυπνάδα. Σε αυτούς δεν αξίζει κάποιος να χαλάει το σάλιο του και να εξηγεί, γιατί η "ανωτερότητά" τους δεν επιτρέπει να κατανοήσουν.
Όπως βλέπεις από τα έντονα γράμματα, δηλώνω ότι δεν αναφέρομαι σε εσένα.
 
Δεν σε ενημέρωσε με ακρίβεια.Αιμομιξία είναι φυσικά αλλά έτσι για την πλάκα να πω πως πατέρας με κόρη είναι σίγουρο ότι έχουν το 50% του γενετικού τους υλικού κοινό. Ενώ υπάρχει πάντα 1 συνδυασμός στους 4^40 (αριθμός με 25 ψηφία) που δύο αδέλφια δεν έχουν ούτε κοινό ίχνος!
😀 δεν το είχα δεί. Καλόοο! Αντε τώρα να ξεμπερδέψεις το κουβάρι. Υπάρχει ένα είδος σκοταδισμού γύρο απο το θέμα, που έχει τεράστιο ενδιαφέρον αλλά βέβαια δεν μπορεί να συζητηθεί στο συγκεκριμένο θέμα. Εδώ μια συμβουλή θα ήταν αρκετή. Φρόντισε να μη το επαναλάβεις διότι δεν έχεις κανένα λόγο και σε βάθος χρόνου θα σου δημιουργήσει προβλήματα.
 
Τελος παντω
😀 δεν το είχα δεί. Καλόοο! Αντε τώρα να ξεμπερδέψεις το κουβάρι. Υπάρχει ένα είδος σκοταδισμού γύρο απο το θέμα, που έχει τεράστιο ενδιαφέρον αλλά βέβαια δεν μπορεί να συζητηθεί στο συγκεκριμένο θέμα. Εδώ μια συμβουλή θα ήταν αρκετή. Φρόντισε να μη το επαναλάβεις διότι δεν έχεις κανένα λόγο και σε βάθος χρόνου θα σου δημιουργήσει προβλήματα.
Εννοειται πως δεν προκειται να επαναληφθεικαι συγνωμη αν σας κουρασα μα τα καμωματα μου!
[automerge]1585574293[/automerge]
Τουλαχιστον εγινα η αφορμη να συζητηθουν καποια πραγματα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αντε τώρα να ξεμπερδέψεις το κουβάρι. Υπάρχει ένα είδος σκοταδισμού
Έτσι για τον σκοταδισμό, αυτό που έγραψα ισχύει αλλά ισχύει επίσης ότι για να μην έχουν καμία σχέση δύο οποιοιδήποτε νεοσσοί είναι 40 συνδυασμοί στο παραπάνω νούμερο. Ένας νεοσσός που έχει 70% κοινό γενετικό υλικό με τον αδελφό του, είχε ακριβώς την ίδια πιθανότητα να γεννηθεί επίσης ολόιδιος ή εντελώς διαφορετικός από εκείνον τον αδελφό, αλλά ένας τρίτος νεοσσός που πρόκειται να γεννηθεί έχει τρομακτικά μεγαλύτερη πιθανότητα να έχει ίδιο το 70% του γενετικού υλικού με τον πρώτο αδελφό.

Όπως και να έχει η αιμομιξία αδελφών είναι χειρότερη από γονείς-παιδιά. Μπορεί τα αδέλφια να έχουν πιθανότητες να είναι ξένα,ωστόσο,το 50% ενός τέτοιου ζευγαρώματος θα μας δώσει πολύ μεγαλύτερη ομοιότητα γενετικού υλικού από το σταθερό 50% κοινού υλικού του γονείς-παιδιά.Αυτό σημαίνει ότι με πιθανότητα 1/2 το γενετικό υλικό μιας τέτοιας αιμομιξίας θα είναι άνω του 50% ίδιο

Επειδή όλα αυτά προκύπτουν απο ένα απλοποιημένο μοντέλο, η πραγματικότητα θα είναι σίγουρα χειρότερη.

Δάσκαλε περιμένω τα νούμερά σας μετά το crossing over!
[automerge]1585577109[/automerge]
είναι 40 συνδυασμοί στο παραπάνω νούμερο.
Αυτό το 40 είναι σίγουρα λάθος. Κάποιο τριψήφιο είναι στην θέση του. Μέχρι να λήξει η καραντίνα θα το βρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εννοειται πως δεν προκειται να επαναληφθεικαι συγνωμη αν σας κουρασα μα τα καμωματα μου!
Το φόρουμ είναι ανοικτό και να μην απολογείσαι. Καλόν θα ήταν αυτό να γίνει αφορμή να ασχοληθείς με το θέμα.

Δεν κάθεσαι ήσυχος @Deukalion .
Ένας νεοσσός που έχει 70% κοινό γενετικό υλικό με τον αδελφό του, είχε ακριβώς την ίδια πιθανότητα να γεννηθεί επίσης ολόιδιος ή εντελώς διαφορετικός από εκείνον τον αδελφό
... Και μιλάς για αδέλφια, όχι για πατέρα κόρη, που η πιθανότητα είναι μειωμένη κατά 50% της αρχικής.
, αλλά ένας τρίτος νεοσσός που πρόκειται να γεννηθεί έχει τρομακτικά μεγαλύτερη πιθανότητα να έχει ίδιο το 70% του γενετικού υλικού με τον πρώτο αδελφό.
Ας υποθέσουμε οτι το έχει. Αυτό είναι άμεσα καταδικαστικό για την ζωή του;
Δάσκαλε περιμένω τα νούμερά σας μετά το crossing over!
Θα περιμένεις για πολύ 😅 . Εγώ περιμένω αυτή την ανάλυση, αλλά με πίνακες ανάλογα την συγγένεια. Και το COV
 
Back
Top