Φροντίδα Υπάρχουν προστατευτικά κλουβιών για 60αρες ζευγαρώστρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολους! Θα ηθελα να ρωτησω κατι! Τα προστατευτικα των κλουβιων που υπαρχουν στα pet shop βγαινουν και για 60αρες ζευγαρωστρες; Τα εχει δει καποιος αν υπαρχουν καπου;
 
@Tony Forpus Θα παρω τηλεφωνο καποια στιγμη αυριο μηπως και τυχον μου κανουν την χαρη και μου το κανουν αλλιως απο pet shop 😔 αλλα αμα ειναι η παραγγελια απο pet shop λογικα ειναι διαφορετικη η τιμη ετσι δεν ειναι;
 
Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις Έλλη, αν δώσεις εσύ η ίδια τις διαστάσεις του προστατευτικού, είναι να απέχουν όσο το δυνατό (σε λογικό βαθμό φυσικά) τα κάγκελά του από αυτά του κλουβιού, ώστε ό,τι προσπαθήσει να επιτεθεί, να μην μπορεί αυτό (ή το ράμφος, πόδια κλπ) να φτάσουν πάνω στο κλουβί σου.
Επίσης, λόγω το ότι αν έχω καταλάβει σωστά από τα λεγόμενά σου, μάλλον έχεις πολλά πουλάκια (φαντάζομαι και κλουβιά) καλό θα ήταν να έχεις στο νου σου έναν σχεδιασμό του τι θα χρειαστείς και στο μέλλον. Π.χ. Θα μπορούσες να παραγγείλεις προστατευτικό που να περικλείει έναν χώρο στον οποίο υπάρχουν πολλά κλουβιά ή να ζητήσεις προσφορά σε συγκεκριμένες διαστάσεις προστατευτικών και μετά να σκεφτείς τη δυνατότητα να φτιάξεις εσύ η ίδια κάτι ανάλογο από μόνη σου με πολύ μικρότερο κόστος. Για να σου δώσω να καταλάβεις, προστατευτικό από κουνελόσυρμα γαλβανιζέ βρόγχου 1x2 εκατοστών πάνω σε τοίχο σε παραλληλεπίπεδο σχήμα διαστάσεων περίπου : Υ χ Μ χ Π : 1,5 χ 1 χ 0,8 μου έφτιαξε ένας φίλος μου πριν κάποια χρόνια με συνολικό κόστος υλικών 35-40 ευρώ.
 
@ianos Σιγουρα θα ειναι μεγαλυτερο το προστατευτικο απο το κλουβι 😊 ειπαμε ειμαι ασχετη αλλα οχι τοσο πολυ 😛 Χρειαζομαι μονο 3 προστατευτικα για ζευγαρωστρες! Τα αλλα τα καναρινακια ειναι σε 4 βασεις με ροδες απο 3 οροφους η καθεμια βαση! Η προστασια τους ειναι οτι εχω φτιαξει κατι σαν πι και γυρω γυρω δηλαδη πανω - αριστερα - δεξια εχω καρφωσει σιτα και το μπροστινο μερος παλι με σιτα ειναι αλλα αριστερα και δεξια ειναι με ταινιες χρατς να το κατεβαζω το βραδυ και το πρωι να το κανω ρολο και να το ανεβαζω πανω! Θελω να τελειωσω και το δευτερο πι για να σας τα παρουσιασω και να μου πειτε την γνωμη σας αν ειμαι καλος μαστορας 🤣 οτι μπορω κανω για τα καναρινακια μου! Οπου να ναι θα δειτε και την κατασκευη την δικια μου! Οσο για την επομενη αναπαραγωγικη περιοδο εχω και μια μεταλλικη ραφιερα που εκει θα μπουν τα νεα μου καναρινακια οταν με το καλο ερθουν 😊 και μετα θα νοικιασω ενα σπιτι μονο για τα καναρινακια μου. 😂
 
@Scoros ευχαριστω πολυ αλλα δυστυχως μενω μακρια απο το Ιλιον 😔 θυμασαι πως το λενε το μαγαζι μηπως τα φερνουν και στο σπιτι;δεν ξερω ομως αν μπορεις να αναφερεις το ονομα του μαγαζιου!
 
@Elli pet center Πατεράκης Αθανάσιος Πρωτεσιλάου 110 ιλιον 2114063089 αλλά από ότι έμαθα μπορουν να κάνουν παραγγελία τα πετ σοπ στην κλουβοτεχνική οπότε ψάξουν και στην γειτονιά σου για δική σου ευκολία
 
@Scoros Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ 🤗 Να σαι καλα! Ναι θα το κοιταξω και αλλου αν τα εχουν παρει τα προστατευτικα απο το μαγαζι εκει και δεν τα προλαβω 😔 και αν τα φερνουν και στο σπιτι 😊 Σε ευχαριστω πολυ και παλι 😁
 
εγώ έφτιαξα αυτό με κόστος 25 ευρώ περίπου. Είναι 10cm περιμετρικά μεγαλύτερη απο την ζευγαρώστρα. Με ξύλο 12mm κοντρα πλακε θαλασσης και σιτα.
 

Συνημμένα

  • εικόνα_Viber_2020-05-14_10-28-46.webp
    εικόνα_Viber_2020-05-14_10-28-46.webp
    97 KB · Προβολές: 46
  • εικόνα_Viber_2020-05-14_10-28-45.webp
    εικόνα_Viber_2020-05-14_10-28-45.webp
    122,6 KB · Προβολές: 45
@degault Καταπληκτικο! Αλλα εγω δεν θα μπορεσω να το φτιαξω. Αμα το φτιαξω και βαλω φωτογραφια μπορει να δειτε και κανενα δαχτυλο μου πανω στην κατασκευη 🤣 Ωραια ιδεα ομως! Σε ευχαριστω πολυ θα το προσπαθησω μηπως και καταφερω κατι.
 
Back
Top