Κατασκευή στάντ για 60αρες ζευγαρώστρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Νικο τι ειναι αυτο; PVC η Styrofaom; Δεν με βοηθα η φώτο συγνώμη..
Το συγκεκριμένο είναι PVC άλλα στην κλούβα στο επάνω μέρος ειχα βάλει μαλον styrofoam και ειταν πολύ καλό υλικό αλλά δυστυχώς ειταν από μια παλιά επιγραφή που είχα στο μαγαζί και δεν ξέρω ποιος φέρνει τέτοια πράγματα Κομοτηνή
 
Όλα τα μαγαζιά που έχουν είτε υλικά για μονώσεις, είτε υλικά για κεντρικές θερμάνσεις (πολλές φορές αυτά είναι ένα μαγαζί) έχουν styrofoam.
Βέβαια μάλλον θα βρεις το μπλε φύλλο που είναι και το πλέον διαδεδομένο αλλά τα πάχη ξεκινάνε απο 2cm και πάνω...Ωστόσο είναι πολύ οικονομική και εύκολη στο.. Μαστόρεμα.. λύση:) Το απλό άσπρο φελιζόλ δεν το συνιστώ.. Δεν μου αρέσει σαν υλικό..

Styrofoam -> 1547552719030.webp


Παντως φιλε Νικο, αν θα διάλεγα, θα πήγαινα για μια επιλογή ενως κομψού και αδιαφανούς πολυκαρβονικού, διότι πέραν των όλων υπάρχει και η αισθητική.. Και επειδή η δίκη σου κατασκευή πραγματικά είναι εξαίρετης αισθητικής (πέρα απο πρακτική κλπ) δεν θα ήθελα να την χαλάσω.. Μια φορά την φτιάχνεις 🙂
 
θα πήγαινα για μια επιλογή ενως κομψού και αδιαφανούς πολυκαρβονικού,
Το πολυκαρμπονικο έχει ένα μειονέκτημα τής τρύπες και όσο καλά και να το κόψεις τα τελειώματα δεν βγαίνουν καλά.
 

Συνημμένα

  • b_25532_8mm-clear.webp
    b_25532_8mm-clear.webp
    20,4 KB · Προβολές: 6
Έγραψες κάπου για σέγα νομίζω.. Μην χρησιμοποιείς σέγα γιατί ειτε το "μασάει" είτε το λιώνει από την τριβή το πλαστικό.. Ο καλύτερος τρόπος είναι να το κόψεις με ενα καλο-κοφτερο κοπιδι.

1547553974664.webp

Βάζεις έναν οδηγό (ένα κομμάτι ξύλο, σίδερο, αλουμίνιο εαν σου περίσσεψε κανένα ρετάλι) με δυο σφιχτήρες στο φύλο στην διάσταση που θελεις να το κόψεις και το χαραζεις.. Έτσι θα έχεις εξαιρετικό, ευθύ, και γρήγορο αποτέλεσμα.
 
Έγραψες κάπου για σέγα νομίζω.. Μην χρησιμοποιείς σέγα γιατί ειτε το "μασάει" είτε το λιώνει από την τριβή το πλαστικό.. Ο καλύτερος τρόπος είναι να το κόψεις με ενα καλο-κοφτερο κοπιδι.

View attachment 59945

Βάζεις έναν οδηγό (ένα κομμάτι ξύλο, σίδερο, αλουμίνιο εαν σου περίσσεψε κανένα ρετάλι) με δυο σφιχτήρες στο φύλο στην διάσταση που θελεις να το κόψεις και το χαραζεις.. Έτσι θα έχεις εξαιρετικό, ευθύ, και γρήγορο αποτέλεσμα.
Την σεγα την ειχα δουλέψει στα πλαστικά φύλα που είχα βάλει στην κλούβα με λεπτή λάμα για σίδερο και δεν μασούσε καθόλου το πολυκαρμπονικο το ειχα κόψει με φαλτσετα, ακόμη δεν βρήκα χρόνο να πάω να κοιτάξω για το τι υλικό θα βρω ας βρώ και το κόψιμο είναι το ποιό ευκολο
 
ακόμη δεν βρήκα χρόνο να πάω να κοιτάξω για το τι υλικό θα βρω ας βρώ και το κόψιμο είναι το ποιό ευκολο

Ειμαι σιγουρος οτι θα κανεις την καλυτερη δυνατη επιλογη! 👍
 
Τώρα διάβασα το θέμα, πολύ ωραία κατασκευή!
Ευχαριστώ Γιώργο να σε καλά φίλε μου! Είναι μεγάλη κατασκευη και ίσως πολλά παιδιά να μην δίνουν την ανάλογη σημασία, σκεψου αν κάποιος έχει 3-4 ζευγαρωστρες πόσο οικονομικά μπορεί να κάνει ένα σταντ με 20-25 ευρώ που δεν θέλει βάψιμο δεν σκουριαζει είναι πάρα πολύ ελαφρύ και βγάζει ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.
 
Μπράβο Νίκο, καταπληκτική κατασκευή. Έχεις σκεφτεί κάτι ιδιαίτερο για τη συλλογή των σπόρων στο δάπεδο; Πχ σαν πηχάκια για να συγκρατιούνται τα φλούδια στην περιοχή κάτω από τα κλουβιά και να μην σκορπάνε σε όλο το χώρο.
Υπολογίζεις να βάλεις και φυτά τριγύρω;
 
Μπράβο Νίκο, καταπληκτική κατασκευή. Έχεις σκεφτεί κάτι ιδιαίτερο για τη συλλογή των σπόρων στο δάπεδο; Πχ σαν πηχάκια για να συγκρατιούνται τα φλούδια στην περιοχή κάτω από τα κλουβιά και να μην σκορπάνε σε όλο το χώρο.
Υπολογίζεις να βάλεις και φυτά τριγύρω;
Ευχαριστώ να σε καλά!
Κάτι εχω στο μυαλό μού με πλεξιγκλας για τα φλουδια όπου θα πέφτουν στο ταψί του κάθε κλουβιού, για φυτα δεν ξέρω ίσως κάνα δύο βασιλικούς που εχω αρκετούς στην αυλή.
 
Τα φυτά θα είναι πολύ ωραία, θα δώσουν και παραπάνω χρώμα και άμα βάλεις βασιλικό ή κάποιο παρόμοιο μυρωδικό θα μπορείς να το δίνεις και στα πουλιά σου.
 
Τα φυτά θα είναι πολύ ωραία, θα δώσουν και παραπάνω χρώμα και άμα βάλεις βασιλικό ή κάποιο παρόμοιο μυρωδικό θα μπορείς να το δίνεις και στα πουλιά σου.
Στα κηπακια μού εχω ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι, και δεντρολίβανο που δίνω στα πουλιά μια φορά την εβδομάδα τέτοια πράγματα δεν τούς λείπουν πότε.
 
Το υλικό της επιγραφής που περιγράφεις μήπως είναι το kapa fix ;
Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και plexi glass όπου το πάχος τους ξεκινάει από τα 3mm.
Βέβαια είναι λίγο πιο ακριβό από το πολυκαρβονικό.

Όσον αφορά το κόψιμο του πολυκαρβονικού θα σου συνιστούσα να δοκιμάσεις με τροχουδάκι
με ψιλό δίσκο. Κόβει πολύ καλύτερα από την σέγα και σίγουρα πολύ καλύτερα, πιο ίσια και πιο
ευκολα από την φαλτσέτα.
Το μυστικό στο κόψιμο, πέρα από τον "οδηγό" που πρέπει να χρησιμοποιήσεις για να σου βγει ίσιο,
είναι οτι στο σημείο που κόβεις πρέπει να βάλεις χαρτοταινία και να κόψεις πάνω της. Με αυτόν
τον τρόπο γλιτώνεις τα γρέζια από το ζέσταμα του υλικού. 😉

... Και φυσικά respect για την κατασκευή αλλά και για τον κόπο που κάνεις και την μοιράζεσαι μαζί μας :D
 
Το υλικό της επιγραφής που περιγράφεις μήπως είναι το kapa fix ;
Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και plexi glass όπου το πάχος τους ξεκινάει από τα 3mm.
Βέβαια είναι λίγο πιο ακριβό από το πολυκαρβονικό.

Όσον αφορά το κόψιμο του πολυκαρβονικού θα σου συνιστούσα να δοκιμάσεις με τροχουδάκι
με ψιλό δίσκο. Κόβει πολύ καλύτερα από την σέγα και σίγουρα πολύ καλύτερα, πιο ίσια και πιο
ευκολα από την φαλτσέτα.
Το μυστικό στο κόψιμο, πέρα από τον "οδηγό" που πρέπει να χρησιμοποιήσεις για να σου βγει ίσιο,
είναι οτι στο σημείο που κόβεις πρέπει να βάλεις χαρτοταινία και να κόψεις πάνω της. Με αυτόν
τον τρόπο γλιτώνεις τα γρέζια από το ζέσταμα του υλικού. 😉

... Και φυσικά respect για την κατασκευή αλλά και για τον κόπο που κάνεις και την μοιράζεσαι μαζί μας :D
Όχι δεν είναι το kapa fix, είναι ευκαμπτο λευκό σαν αφροδες πλαστικό, μου ήρθε μια ιδέα για το πού θα βρώ υλικό για τα χωρισματα και νομίζω ότι θα βρώ σε κατάστημα που φτιάχνει επιγραφές για καταστήματα σίγουρα δουλεύουν τέτοια υλικά, χρόνο δεν μπορώ να βρω για να πάω.
 
Έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις είναι και το Kapa fix. Χρησιμοποιείται αρκετά σε εκτύπωσεις, επιγραφές κλπ.
Ο ταμπελάς σίγουρα θα σε κατατοπίσει...

@GreekMan72 έχεις τα δίκια σου για τα 2mm :)
 
Έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις είναι και το Kapa fix. Χρησιμοποιείται αρκετά σε εκτύπωσεις, επιγραφές κλπ.
Ο ταμπελάς σίγουρα θα σε κατατοπίσει...

@GreekMan72 έχεις τα δίκια σου για τα 2mm :)
Ναι τώρα που ξαναείδα τής φωτογραφίες μοιάζει με αυτό 1_584_438_acrylglas_xt_platte_transparent_farblos.webp
 
Μπράβο ωραία δουλειά, μας δίνεις ιδέες!
Να σε καλά! Χαίρομαι αν βοήθησα κάποιον να πάρει κάποια ιδέα η έστω και αν του ξύπνησα τα ένστικτα της ιδιοκατασκευης.
 
Back
Top