Κατασκευή στάντ για 60αρες ζευγαρώστρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εσύ αδικείσαι!
Πραγματικά υπέροχη δουλειά.
Σε ευχαριστώ για τα καλα σού λόγια! Μόνο τα χωρισματα στα κλουβιά μου μείνανε και θα είναι έτοιμο.
 
Νίκο συγχαρητήρια για τον κόπο σου και για τον σεβασμό που δείχνεις στις δραστηριότητές σου,τον εαυτό σου.

Εύχομαι αποτελέσματα που θα ανταποκρινονται στα παραπάνω και θα σε δικαιώνουν σε ολες τις επιλογές.
 
Νίκο συγχαρητήρια για τον κόπο σου και για τον σεβασμό που δείχνεις στις δραστηριότητές σου,τον εαυτό σου.

Εύχομαι αποτελέσματα που θα ανταποκρινονται στα παραπάνω και θα σε δικαιώνουν σε ολες τις επιλογές.
Δημήτρη μου τίποτα δεν είναι δεδομένο σημασία έχει να χαιρόμαστε το χόμπι μάς και να περνάμε ευχάριστα στον χώρο που έχουμε επιλέξει για αυτό, ακόμη και στην δουλειά που κάνεις αν ο χώρος σου είναι αρεστός τότε και η δουλειά σου γίνεται ποιό ευχάριστη αν όχι δεν βλέπεις την ώρα να σχολάσεις, ήταν κάτι που το ειχα καιρό στο μυαλό μού και μία η έλλειψη χρόνου μια άλλες οικονομικές υποχρεώσεις πάντα πήγαινε πίσω, τελικά υλοποιήθηκε και έγινε ακριβώς όπως το ήθελα.
 
Πέρα από την πανέμορφη και εξαιρετικά λειτουργική "νέα κατάσταση" της εκτροφής του Νίκου και πάνω από τις πολύτιμες ιδέες και εικόνες που πήραμε από αυτή θα ήθελα να βάλω ξανά το φωτισμό στη συζήτηση.
Έχω αρκετές επιφυλάξεις ως προς την καταλληλότητα του συγκεκριμένου χρώματος φωτός (4000Κ είναι απίθανα λίγο) αλλά και με την έντασή του. ίσως βέβαια να με ξεγελά η εικόνα από τις φωτογραφίες... ενώ επιπρόσθετα υπάρχει και φυσικός φωτισμός.
Επειδή όμως κριτήριο δεν είναι οι δικές μου επιφυλάξεις και το τι μου "φαίνεται" πως βλέπω, θα ήθελα να προτείνω στο Νίκο να είναι εξαιρετικά προσεκτικός με τις ωοτοκίες των ζευγαριών του.
Δηλαδή να παρακολουθεί στενά τις κοπελιές και να παρέμβει ακόμη και προληπτικά αν παρουσιαστούν ενδείξεις δυστοκιών ή έστω "προβλημάτων" ή "δυσκολιών" στις ωοτοκίες.
Μέσα στα προβλήματα περιλαμβάνω τα κενά στις συνεχόμενες γέννες αυγών και μέσα στις δυσκολίες την ακινησία ή "κακοκεφιά" που πιθανόν να παρατηρηθεί στο επίτοκο θηλυκό το απόγευμα της μέρας που προηγείται της κάθε ωοτοκίας.
Αν μάλιστα αυτό γίνει συχνότερο ή εντονότερο σε βάθος χρόνου τότε είναι μια ασφαλής "απόδειξη" πως πρέπει να αλλάξουμε στο φωτισμό μας αρκετά πράγματα.
 
Πέρα από την πανέμορφη και εξαιρετικά λειτουργική "νέα κατάσταση" της εκτροφής του Νίκου και πάνω από τις πολύτιμες ιδέες και εικόνες που πήραμε από αυτή θα ήθελα να βάλω ξανά το φωτισμό στη συζήτηση.
Έχω αρκετές επιφυλάξεις ως προς την καταλληλότητα του συγκεκριμένου χρώματος φωτός (4000Κ είναι απίθανα λίγο) αλλά και με την έντασή του. ίσως βέβαια να με ξεγελά η εικόνα από τις φωτογραφίες... ενώ επιπρόσθετα υπάρχει και φυσικός φωτισμός.
Επειδή όμως κριτήριο δεν είναι οι δικές μου επιφυλάξεις και το τι μου "φαίνεται" πως βλέπω, θα ήθελα να προτείνω στο Νίκο να είναι εξαιρετικά προσεκτικός με τις ωοτοκίες των ζευγαριών του.
Δηλαδή να παρακολουθεί στενά τις κοπελιές και να παρέμβει ακόμη και προληπτικά αν παρουσιαστούν ενδείξεις δυστοκιών ή έστω "προβλημάτων" ή "δυσκολιών" στις ωοτοκίες.
Μέσα στα προβλήματα περιλαμβάνω τα κενά στις συνεχόμενες γέννες αυγών και μέσα στις δυσκολίες την ακινησία ή "κακοκεφιά" που πιθανόν να παρατηρηθεί στο επίτοκο θηλυκό το απόγευμα της μέρας που προηγείται της κάθε ωοτοκίας.
Αν μάλιστα αυτό γίνει συχνότερο ή εντονότερο σε βάθος χρόνου τότε είναι μια ασφαλής "απόδειξη" πως πρέπει να αλλάξουμε στο φωτισμό μας αρκετά πράγματα.
Χρήσιμες ή συμβουλές σου Γιάννη για εμένα και για όλους τους φίλους που έχουν πουλιά σε εσωτερικό χώρο, απλά να θυμίσω ότι τα led τα ανάβω μόνο σε συνεφιασμένες ημέρες και μόνο υποστηρικτικά και πίστεψε με είναι υπέρ αρκετά, αν δεν είχα φυσικό φωτισμό η λάμπες UVA UVB θα ήταν μονόδρομος και σε καμία περίπτωση δεν θα έβαζα LED για αυτήν την δουλειά που έτσι και αλλιός δεν προσφέρουν τίποτα στα πουλιά σε οποιαδήποτε θερμοκρασία χρώματος K = Kelvin και σε οποιαδήποτε watt από 3.6watt το μετρό έως 18watt το μετρό που είναι και η ποιό ισχυρή
60178
Και παραθέτω και ένα μικρό κομμάτι από κατάστημα με led και το λόγο που επέλεξα το φυσικό λευκό,
(Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιείται όλο και συχνότερα το ενδιάμεσο χρώμα φωτός (4000°-5000° Κ) που λέγεται φως ημέρας ή λευκό ημέρας και έχει πολλές χρήσεις σε γραφεία ως πιο ξεκούραστο, αλλά και σε καταστήματα με ρούχα που το προτιμούν έναντι του θερμού που χρησιμοποιούνταν πιο παλιά γιατί δεν αλλοιώνει τα χρώματα.)
Το προτίμησα ως ποιό ξεκούραστο έναντι τού ψυχρού η του πορτοκαλί του θερμού, δυστυχώς όποια ρύθμιση και αν άλλαξα στο κινητό δεν μου βγαίνει καλύτερη η φωτογραφία ίσως με καλύτερη κάμερα να έβγαινε ο πραγματικός φωτισμός για παράδειγμα αυτό το βίντεό το τράβηξα με σβηστά τα led
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και αμέσως μετά τράβηξα αυτη την φωτογραφία με αναμμένα τα led
View media item 21773Ημέρα με την νύχτα η διαφορά ε;
Και κάτι ακόμα τα led δεν τα εχω βάλει για να ξεκινήσουν τα ζευγάρια ποιό γρήγορα με περισσότερες ώρες φωτός πάντα τα αφήνω να ξεκινήσουν μόνα τούς στην ώρα τους δεν εχω κανένα λόγο να βιαστώ.
 
Νίκο οι ειδικοί μιλάνε για 6400οΚ ως απαραίτητο χρώμα φωτισμού για εκτροφή πτηνών κι όχι για κάτι λιγότερο.
Όλα όσα σωστά αναφέρεις για τη χρήση του φωτός έχει να κάνει με την προώθηση προϊόντων και την καλύτερη "φωτιστικά" παρουσίασή της (marketing και διαφήμιση).

Αν μάλιστα κάνουμε τον κόπο να ξαναδιαβάσουμε το σχετικό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Φωτισμός-εκτροφείου-πτηνών.21129/ και δώσουμε τη δέουσα σημασία σε αυτούς τους "ειδικούς" που έχουν κάνει μελέτες για να προτείνουν αυτό το χρώμα (έντονο και ψυχρό φωτισμό) θα πρέπει να μας κάνει διπλά προσεκτικούς σε ότι αφορά το φωτισμό στα εκτροφεία μας.

Το δικό σου όπως προαναφέραμε έχει αρκετό φυσικό φωτισμό κάτι που κάνει ευκολότερο το έργο σου.
Είμαι όμως σίγουρος πως οι αναγνώστες μας λίγο σημασία θα δώσουν σ' αυτό και θα μείνουν με την εντύπωση πως αυτό είναι και το κατάλληλο για φωτισμό εκτροφείου κάτι που είναι λαθεμένο ολοκληρωτικά.

Δε σας κρύβω πως το τελευταίο διάστημα παρουσιάζονται στα sosial media "εκτροφεία" με μοναδική πηγή φωτός τις ταινίες led ... και καμαρώνουν μάλιστα για την οικονομία που εξασφάλισαν με αυτό το φως.
Η πραγματικότητα όμως είναι δραματικά άσχημη για τον οργανισμό των εκτρεφόμενων πτηνών και απελπιστικά κακή για την υγεία τους.
Κάτι που δυστυχώς παραβλέπεται από όλους και έτσι συνεχίζεται το κακό.
Προσωπικά με στεναχωρεί αφάνταστα όχι γιατί δεν λαμβάνουν υπόψιν τους τις όποιες ενστάσεις αλλά γιατί δεν μπαίνουν στον κόπο να γράψουν δυο λόγια για τις συνέπειες αυτής της "οικονομίας" σε βάθος χρόνου.

Μάλιστα σκέφτηκα πολύ αν πρέπει να γράψω ή όχι τη γνώμη μου εδώ γιατί έχω καταντήσει μονότονα κακός.
Ασφαλώς το όνομά σου στο αρχικό θέμα μου "μάζεψε" τις όποιες αναστολές μια και ξέρω πως αναγνωρίζεις τα κίνητρά μου. Οπότε... Να μαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νίκο οι ειδικοί μιλάνε για 6400οΚ ως απαραίτητο χρώμα φωτισμού για εκτροφή πτηνών κι όχι για κάτι λιγότερο.
Όλα όσα σωστά αναφέρεις για τη χρήση του φωτός έχει να κάνει με την προώθηση προϊόντων και την καλύτερη "φωτιστικά" παρουσίασή της (marketing και διαφήμιση).
Η αλήθεια Γιάννη είναι ότι δεν το έψαξα πολύ γιατί έτσι και αλλιώς η χρήση τούς στην περίπτωση μου είναι πολύ περιορισμένη με πολύ λίγες ημέρες μέσα στον μήνα που θα ανάψουν, εξάλλου τα LEDs δεν προσφέρουν τίποτα στα πούλια πάρολαυτα η κεντρική λάμπα είναι 6400k και η ταινίες αν χρειαστεί να τής αλλάξω το κόστος είναι μόλις 18 ευρώ, το κριτήριο τής επιλογής τούς ήταν αποκλειστικά ώς ποιό ξεκούραστο, αν πιστεύεις ότι μπορεί να βλάψουν τα πουλιά να τα αλλάξω άμεσα.
Είμαι όμως σίγουρος πως οι αναγνώστες μας λίγο σημασία θα δώσουν σ' αυτό και θα μείνουν με την εντύπωση πως αυτό είναι και το κατάλληλο για φωτισμό εκτροφείου κάτι που είναι λαθεμένο ολοκληρωτικά.
Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο και γιαυτο από την αρχή τόνισα ότι πρόκειται για συμπληρωματικό φωτισμό, τώρα απο εκεί και πέρα δεν μπορώ να κάνω κατι άλλο το θέμα είναι το στάντ και οχι ο φωτισμός.
Αν πιστεύεται πως πρέπει να διαγραφούν η φωτογραφίες με αναμμένα τα led και η αναφορά μού για τα πια led χρησιμοποιώ από εμένα έχετε την άδεια ώστε να μην παραπλανήσω κάποιους που δεν έχουν διάθεση να διαβάσουν τα ποστ.
Δε σας κρύβω πως το τελευταίο διάστημα παρουσιάζονται στα sosial media "εκτροφεία" με μοναδική πηγή φωτός τις ταινίες led ... και καμαρώνουν μάλιστα για την οικονομία που εξασφάλισαν με αυτό το φως.
Δυστυχώς παντού βλέπω και εγώ αυτό το φαινόμενο με ταινίες να κρέμονται στα κλουβιά και το χειρότερο είναι ότι είναι ο βασικός φωτισμός του εκτροφείου.
Μάλιστα σκέφτηκα πολύ αν πρέπει να γράψω ή όχι τη γνώμη μου εδώ γιατί έχω καταντήσει μονότονα κακός.
Ασφαλώς το όνομά σου στο αρχικό θέμα μου "μάζεψε" τις όποιες αναστολές μια και ξέρω πως αναγνωρίζεις τα κίνητρά μου. Οπότε... Να μαι.
Και πολύ καλά έκανες και μακάρι να μπουν στον κόπο και να το διαβάσουν αν και υπάρχει ανάλογο θέμα που έχει εξαντλήσει τα περισσότερα αν όχι όλα για τον φωτισμό.
 
Καλημέρα Νίκο, φέρνω το θέμα ξανά στην επιφάνεια γιατί ψάχνομαι να φτιάξω κάτι παρόμοιο. Μια ερώτηση για αρχη: χρειάστηκε να κόψεις τις σωλήνες ή της πήρες ακριβώς στα μέτρα σου; Και αν ναι με το σιδεροπριονο;
 
Καλημέρα Νίκο, φέρνω το θέμα ξανά στην επιφάνεια γιατί ψάχνομαι να φτιάξω κάτι παρόμοιο. Μια ερώτηση για αρχη: χρειάστηκε να κόψεις τις σωλήνες ή της πήρες ακριβώς στα μέτρα σου; Και αν ναι με το σιδεροπριονο;
Καλημέρα Νεκτάριε! Η σωλήνες είναι εξαμετρες, νομίζω πως όλη μπορούν να σού τής κόψουν στα μέτρα που θέλεις, κόβονται πολύ εύκολα με ένα σίδεροπροιονο, εγώ τού ειχα ζητήσει να μου της κόψει στην μέση για να μπορέσω να τής μεταφέρω με το ι.χ και στο σπίτι έκανα τα τελικά κοψίματα, το πρόβλημα που θα έχεις είναι το πώς θα τα ενώσεις εγώ βουλευτικά με δανεικό περτσιναδορο για πάσα και έκανα την δουλειά μού.
 
Πολύ καλή ιδέα ο πριτσιναδορος, αρκετά απ αυτά τα εργαλεία τα χει ο πατέρας μου και ίσως κ αυτό, θα ρωτήσω, διότι κοίταξα τιμουλες και είναι λίγο τσιμπημενος


Δες και τα dexion Νεκταριε
 
Μιλάς για πλήρες ράφι ή μόνο για τους ορθοστάτες σε αντικατάσταση των αλουμινιων εδώ;


Ειτε με ειτε χωρις ραφι,
Και με σκετους τους ορθοστατες μπορεις να κανεις καλα κουμαντα.
Τσεκαρε τιμες και διαλεξε οτι σε βολευει καλυτερα!
 
Πολύ καλή ιδέα ο πριτσιναδορος, αρκετά απ αυτά τα εργαλεία τα χει ο πατέρας μου και ίσως κ αυτό, θα ρωτήσω, διότι κοίταξα τιμουλες και είναι λίγο τσιμπημενος
Το αλουμίνιο έχει πάρα πολλά καλά αλλά δυστυχώς και ένα κακό είναι μαλακό μέταλλο και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις περαστες βίδες, όσο θα βιδωνεις τόσο θα στραβώνει εκτός αν βάλεις πολύ φαρδιές ροδέλες που και πάλι δεν νομίζω να κάνεις σωστή δουλειά αν θέλεις πες μάς τι έχεις στο μυαλό σου, διαστάσεις, πόσα κλουβιά και αν θα είναι μέσα η έξω για να δούμε πώς θα σε βοηθήσουμε, αυτον τον περτσιναδορο τον δουλεύουν περισσότερο η φανοποιοι αυτοκινήτων και σίγουρα θα είναι ακριβός, δεν σε συμφέρει να τον αγοράσεις για μία μόνο κατασκευή.
 
Ένα παρόμοιο σταντ θέλω να κάνω γιατί και γω σε ενοίκιο θα πάω και θα χω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... Ασφαλώς και δε χρειάζομαι τόσο μεγάλο (3m), σκεφτόμουν κάτι στο 1,5 μ μαξ. Εσωτερικό θέλω να είναι και υπολογίζω αν θα ναι γύρω στα δύο μέτρα ύψος να πάρει γύρω στις 10 ζευγαρωστρες. Επίσης με μικρότερο πλάτος, δε θα ασκούνται τόσο μεγάλες ροπές απ τα κλουβιά στις οριζόντιες σωλήνες. Αναφέρεσαι στις βιδες με παξιμάδι έτσι; Επίσης μια άλλη ερώτηση γιατί δεν έχω ξαναχρησιμοποιησει πριτσινια, αν θες να τα αφαιρέσεις για μετακινηση βγαίνουν εύκολα; Πρέπει να φτιάξω κάτι που θα ναι πάνω απ όλα εύκολα λυομενο.
 
Όποτε το φάρδος θα είναι 1,20 έως 1,50 για δύο 60αρες ζευγαρωστρες ανάλογα τον χώρο σού και αν θες να ανοίγει η πλαϊνή πόρτα και 1,80 ύψος.
Αναφέρεσαι στις βιδες με παξιμάδι έτσι;
Ναι μακριά βίδα με δύο ροδέλες και παξιμάδι.
Επίσης μια άλλη ερώτηση γιατί δεν έχω ξαναχρησιμοποιησει πριτσινια
Αυτά τα βάζεις μια φορά δεν χρειάζεται να τα αφαιρέσεις έχουν εσωτερικά πάσο ξεβιδονεις απλά της βίδες και το έλυσες όλο το στάντ το δικό μου το έλυσα όλο μέσα σε 15 λεπτά.
 
Καλησπέρα, τελικά ίσως βολευτώ με dexion που λέει και ο Αντώνης και τον έναν όροφο τον φραξω μετατρεποντας τον σε κλούβα. Πριτσιναδορο για πριτσινια με σπείρωμα βρήκα στο εξωτερικό 18 ευρώ (καθώς ο πατέρας μου έχει μόνο για μικρά πριτσινια) αλλά λόγω του ότι με πιέζει ο χρόνος δε μπορώ να περιμένω να έρθει διότι θα κάνει κάνα μηνα και... Λίγο off topic αλλα μοιράζομαι τις σκέψεις μου
 
Nεκτάριε ότι θελεις από εργαλεία να μου πεις!
Όταν είμαι Μεταμόρφωση είμαστε δίπλα. Και στην κατασκευή εάν θες βοήθεια εδώ είμαστε.

Τα dexion είναι εξαιρετική λύση. Εύκολα στην συναρμογή και ανθεκτικά. Έχει στην Φιλαδέλφεια ένα κατάστημα μια βιομηχανίας όπου έχει dexion εξαιρετικής ποιότητας και στα φτιάχνει σε ότι διάσταση θέλεις!
Προσοχή τι θα πάρεις.. Τα δικά μου τα έχω έξω και κοντά σε θάλασσα κοντά τρία χρόνια και δεν έχουν ούτε χιλιοστό φθοράς ή σκουριάς.. Υπάρχουν φτηνές λύσεις οι όποιες όμως είναι για κλάματα μετά από λίγο καιρό.

Εφόσον λοιπόν κάνεις κατασκευή για έξω, πρόσεξε την ποιότητα γιατί θα τα πληρώσεις διπλά στο τέλος.
 
Back
Top