Ασθένειες Υπερβολικα ημερη/ησυχη καρδερινα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Titribit
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
4 Μαρ 2015
Μηνύματα
394
Πόλη
Αθήνα
Ανεβαζω αυτο το ποστ για λογαριασμο γειτονα που δεν ασχολειται με υπολογιστες και τεχνολογια.

Ο ανθρωπος βρηκε στο δρομο μια καρδερινα που περπαταγε αναμεσα στο δρομο και στο κρασπεδο του πεζοδρομιου,το επιβεβαιωνω οτι εγινε ετσι γιατι ολο το σκηνικο εγινε μπροστα στα ματια μου γυρνωντας σπιτι.

Εκανε μια προσπαθεια να την πιασει με τα χερια και το πουλι εκανε ενα φτερουγισμα(εκατοστα πανω απο το εδαφος) και συνεχισε να περπατα στην ακρη του δρομου με φοβο να το πατησει καποιο αυτοκινητο. Εβγαλε το μπουφαν του,το πεταξε και σκεπασε το πουλι και το επιασε στα χερια του.

Το πουλι δεν εδειξε ιδιαιτερο φοβο η καποια αντιδραση οσο το κρατουσε, αντιθετως κουρνιασε στην ζεστη. Το πηγε σπιτι οπου του εβαλε σπορους για καναρινια (του δανεισα εγω) και νερακι.
Ολα καλα μεχρι εδω

Το θεμα ειναι το εξης,το πουλακι ειναι υπερβολικα ησυχο και ημερο χωρις καποια δραστηριοτητα μεσα στο κλουβι
Δεν ειναι φουσκωμενο, δεν καθεται κατω, αναπνευστικα δεν ακουγεται κατι και γενικα καποιος περιεργος θορυβος δεν ακουγεται, τραυματισμενο δεν ειναι.

Απο την αλλη 3 μερες τωρα δεν εχει ακουστει και η φωνη του

Ειναι τοσο ημερο, που και χερι να μπει μεσα στο κλουβι τις περισσοτερες φορες δεν αντιδρα καθολου ουτε και βγαζει καποια αμυντικη η επιθετικη σταση.

Γενικα ομως δεν κινειται μεσα στο κλουβι του,την πρωτη μερα καθοταν αποκλειστικα στην ταιστρα ειτε ετρωγε ειτε οχι.
Τις 2 επομενες ημερες το δρομολογιο ειναι κλαδακι-ταιστρα-ποτιστρα-κουνια το βραδυ για υπνο

Σημαδια και τασης φυγης απο το κλουβι δεν παρουσιαζει, σε σημειο που αν ειναι κοντα στο καγκελακι το χαιδευεις με το δαχτυλο χωρις να αντιδρα.
Το κεφαλακι του ειναι αεικινητο, παρακολουθει την καθε κινηση μεσα στο χωρο και ειναι σα να σε κοιταει στα ματια αμα πας κοντα η αν περνας κοντα στο κλουβακι.

Επειδη το ιστορικο του πουλιου δεν ειναι γνωστο, δεν ξερω τι ταλαιπωρια ή σοκ εχει υποστει ή την ηλικια του και τουλαχιστον με τις βασικες γνωσεις που εχω και απο την συμεριφορα του δεν μου καθεται οτι στο αμεσο παρελθον το πουλι ηταν ελευθερο στη φυση
Καθως επισης. Γιατρος, δεν ειμαι αλλα αρρωστο δεν μου μοιαζει
θα ηθελα τα φωτα σας

Με κτηνιατρο που μιλησαμε το αποδιδει σε στρες και συνεστησε επωνυμα σπορια, καθαρο νερο, πολυβιταμινες στο νερο,oχι δυνατους θορυβους και εντονο φως.

Παραθετω οτι φωτο μπορεσα να βγαλω γιατι δεν θελω να το ταλαιπωρω

Ευχαριστω εκ των προτερων

111_131252-min.webp 222_100720-min.webp 333_100754-min.webp 444_100821-min.webp 555_100833-min.webp 655_101104-min.webp
 
Το πουλάκι δείχνει αρκετά ταλαιπωρημένο. Δε ξέρω αν είναι άγριο ή αν είναι από κάποιον που ζευγάρωσε τις καρδερίνες του και του ξέφυγε (το λέω γιατί τα πόδια του δείχνουν πουλί που γεννήθηκε σε κλουβί, αν κάνω λάθος διορθώστε με). Όπως και να έχει, κρατήστε στη ζέστη, ενισχύστε τη διατροφή του με καλή τροφή, σπόρους επώνυμους, αυγό βραστό, βιταμίνες γιατί έχει υπερβολική καρίνα. Και όλη αυτή η συμπεριφορά πιθανότατα είναι από υπερβολικό στρες και άγχος. Σε λίγες μέρες θα είναι πιο ζωηρό και κινητικό. Μακάρι να είναι απλά αδύναμο και να είναι έτσι απ΄τις κακουχίες που έχει περάσει και να μην είναι άρρωστο. Για να γίνει πιο γρήγορα καλά θέλει ζέστη και να κοιμάται πολλές ώρες (μόλις νυχτώνει να κοιμάται και μόλις ξημερώνει να ξυπνάει και αυτό). Μπράβο σας που το φροντίζετε! Μακάρι να γίνει καλά! Και αν ανήκει στη φύση να γυρίσει εκεί!
 
Ειναι τοσο ημερο, που και χερι να μπει μεσα στο κλουβι τις περισσοτερες φορες δεν αντιδρα καθολου ουτε και βγαζει καποια αμυντικη η επιθετικη σταση.
Δείχνει πως είναι εξοικειωμένο με τους ανθρώπους
Επειδη το ιστορικο του πουλιου δεν ειναι γνωστο, δεν ξερω τι ταλαιπωρια ή σοκ εχει υποστει ή την ηλικια του και τουλαχιστον με τις βασικες γνωσεις που εχω και απο την συμεριφορα του δεν μου καθεται οτι στο αμεσο παρελθον το πουλι ηταν ελευθερο στη φυση
Σωστά... είναι κάτι που σημαίνει πως έχει είτε πολλά χρόνια από την ημέρα αιχμαλώτισής του είτε από τη μέρα που αφαιρέθηκε από τη φωλιά. Γενικά αρκετό χρόνο από την ημέρα που αφαιρέθηκε από τη φύση, αν φυσικά δεχτούμε πως έχει καλή υγεία.
Καθως επισης. Γιατρος, δεν ειμαι αλλα αρρωστο δεν μου μοιαζει
Για μένα θα πρέπει να το δει κάποιος ειδικός... κι αφού ανακάμψει να μπει σε διαδικασία επιστροφής στη φύση μέσω ΑΝΙΜΑ ή ΕΚΠΑΖ
 
Για μένα θα πρέπει να το δει κάποιος ειδικός... κι αφού ανακάμψει να μπει σε διαδικασία επιστροφής στη φύση μέσω ΑΝΙΜΑ ή ΕΚΠΑΖ
Με αυτή την προϋπόθεση, θα πω και εγώ τη γνώμη μου.

Το πουλάκι είναι άρρωστο. Φαίνεται από την καρίνα και εκείνο το πολύ μικρό κομμάτι του πάνω μέρους της κοιλιάς του, που δείχνει πρησμένο. Νομίζω ότι βρίσκεται σε όχι πολύ προχωρημένο στάδιο αν και για να καταλάβει κανείς πρέπει να δει ολόκληρη την κοιλιά του.

Η λύση που προτείνω είναι να του γίνει θεραπεία, στοχευμένη από κανονικό γιατρό με κανονικές εξετάσεις και αφού αποκατασταθεί η υγεία του, να κοιτάξεις να συνεννοηθείς με την ΑΝΙΜΑ για τα περαιτέρω.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να κάνουν στην ΑΝΙΜΑ εξετάσεις τέτοιου είδους. Αν μπορούν, καλό είναι να πάει κατευθείαν εκεί όσο υπάρχει ακόμη χρόνος.
 
Το πουλάκι είναι άρρωστο. Φαίνεται από την καρίνα και εκείνο το πολύ μικρό κομμάτι του πάνω μέρους της κοιλιάς του, που δείχνει πρησμένο. Νομίζω ότι βρίσκεται σε όχι πολύ προχωρημένο στάδιο αν και για να καταλάβει κανείς πρέπει να δει ολόκληρη την κοιλιά του.

Η λύση που προτείνω είναι να του γίνει θεραπεία, στοχευμένη από κανονικό γιατρό με κανονικές εξετάσεις και αφού αποκατασταθεί η υγεία του
Αν δεν μπορεί να βοηθήσουν οι οργανώσεις, καλό θα ήταν να το πάτε σε έναν πτηνίατρο. Δείτε την λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ και διαλέξτε τον πιο κοντινό στο σπίτι σας.
 
Να πω και εγώ την άποψη μου.
Το πουλάκι δεν είναι άρρωστο όπως το βλέπω, καρίνα τουλάχιστον δεν βλέπω, δεν βοηθάει ή φωτό βέβαια να δείχνει από το συκώτι μέχρι κάτω χαμηλά στην αμαρα...
Οι καρδερίνες όταν ενοχλουντε από ασθένεια το "δηλώνουν" άμεσα με φούσκωμα, βέβαια αυτό μόνο ο φίλος μπορεί να μας το πει που βλέπει το πουλάκι
Επίσης πιστεύω ότι είναι πουλί "δραπέτης" από κλουβί και θέλω να ρωτησω τον Αντωνη αν υπάρχουν ή λείπουν τα μακρυά εξωτερικά φτερά πτήσης του πουλιού ;
Οι καρδερίνες ρίχνουν φτερά για κάποιους λόγους π.χ σεισμός, τρομαγμα κ, α και έτσι ζοριζονται πολύ στο πέταγμά.
Εύχομαι τα καλύτερα και αν είναι πουλί του "δημιουργού" με κατάλληλη προετοιμασία να ξαναγυρίσει εκεί που ανήκει
 
Επίσης πιστεύω ότι είναι πουλί "δραπέτης" από κλουβί και θέλω να ρωτησω τον Αντωνη αν υπάρχουν ή λείπουν τα μακρυά εξωτερικά φτερά πτήσης του πουλιού ;
Στέφανε, κοίταξε τα φτερά της ουράς. Το πουλάκι είναι σίγουρα πουλί από κλουβί και με βάση τα δεδομένα είναι πουλί που βρέθηκε σε κλουβί χωρίς κανένα κόστος για τον ιδιοκτήτη του. Γι' αυτό και κατέληξε στο πεζοδρόμιο όταν άρχισε να δείχνει σημάδια ασθένειας.

Αντώνη, αν μπορείς πήγαινε το στην ΑΝΙΜΑ. Δεν ξέρω αν θα σωθεί αλλά δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο. Ενημέρωσε μας αν θέλεις εφόσον υπάρξουν εξελίξεις.
 
Καλησπερα και παλι!

Το πουλακι δεν ειναι στην κατοχη μου παιδια οποτε οι πληροφοριες ειναι μονο οτι βλεπω με τα ματια μου και επειδη μοιραζομαι την ιδια ευαισθησια/ανησυχια με εσας περι αγριας φυσης και ισσοροπιας επεδιωξα να το παρω για καποιες ωρες στο δικο μου χωρο γιατι ο γειτονας ειναι εκτος Αθηνων για καποιες μερες.

Μονομερεις κινησεις δεν μπορω να κανω (ΑΝΙΜΑ) οπως καταλαβαινετε αλλα προσπαθω γλυκα να ωθησω προς εκει τα πραγματα.

Αυτο λοιπον που προς το παρον εκανε ο γειτονας ηταν να το παει να το δει ενας petshopas με εμπειρια στα πτηνα (πρωην εκτροφεας).
Αυτος "εκτιμησε" οτι το πουλακι ειναι ελαφρως αδυνατο και μια μικρη διαροια με βαση τις κουτσουλιες.
Του εβαλε στην ποτιστρα λιγη ζαχαρη(για ηλεκτρολυτες οπως ειπε) και ενα χαπακι ultra levire (προβιοτικο οπως ειπε).

Εγω εξηγησα οτι πρεπει πτηνιατρος να το δει αλλα μαχαιρι στο λαιμο του αλλου δυστυχως δεν μπορω να βαλω...

Τωρα οσο θα βρισκεται στο δικο μου χωρο θα κανω οτι περνα απο το χερι μου για την καλυτερη τυχη του μικρου (αρσενικο ειναι)

Σε οτι αναφορα την συμπεριφορα του απο το μεσημερι και μετα που ειναι στο χωρο μου (θα βρισκεται εδω μεχρι και Παρασκευη), ακουσα για πρωτη φορα την φωνη του και υπηρξε πιο δραστηριο στο κλουβι (μικρες πτησεις)

Αυτο που πραγματικα μου κανει φοβερη εντυπωση ειναι οτι οταν καποια στιγμη χρειαστηκε να βαλω το χερι μεσα στο κλουβι εκατσε απολυτως ακινητος και ηρεμος. Ουτε ο δικος μου ο καναρος που "γνωριζομαστε" δεν τα κανει αυτα :)

Αυτο που εκανα ηταν να παω να του παρω τροφη για αγρια και εβγαλα αυτη για καναρινια, εβγαλα την κιτρινη "τροφη" αηδια που του ειχε βαλει, αυγο εβαλα δεν το αγγιξε. Τα σπορια τα τρωει με ορεξη ιδιως μετα την αλλαγη σε αγρια.

Το εχω σε ζεστο χωρο και ψηλα για να μην ενοχλειται

Αν νομιζετε οτι στην παρουσα φαση πρεπει να κανω κατι αλλο πειτε μου παιδια

Ευχαριστω πολυ
 
Τηρουμένων των καταστάσεων... και πολλά έχεις κάνει.
Υπομονή μερικές μέρες, που εύχομαι να είναι αρκετές για να ανακάμψει.
Πολύ πλούσια διατροφή... και ίσως μια μπανιέρα με λίγο νερό... (ελάχιστο να μην βραχεί πολύ)... και ίσως πολυβιταμίνες για μια δυο μέρες.
Αν δεν είναι τελικά άρρωστο... Τότε είναι φανερά καταβεβλημένο.. κάτι που μπορεί να προέρχεται και από την ασιτία της "ελεύθερης" ζωής...
Καλή δύναμη...
 
μπραβο αντωνη, πολυ ωραια πραγματα κανεις για το πουλακι!
αυγο το περιμενα οτι δεν θα το ακουμπαγε! αν θες ομως μπορεις να του προσφερεις αυγοτροφη εμποριου πολυβιταμινη και κανα ζωχουδακι καλοπλυμενο και καλοστεγνομενο!
Ηδη εχεις κανει πολλα και παλι μπραβο!

Το πουλακι ειναι οντως αρσενικο και αμα παρει τα πανω του θα σε αποζημιωσει με το κελαιδιμα του!
 
Πηρα και πολυβιταμινες μιας που πηγα για την τροφη σε σταγονες (με την σκεψη να υπαρχουν για παν ενδεχομενο)

Λετε να το βαλω μαζι με την ζαχαρη και το ultra levire που συνεστησε ο petshopas?

Γιατι φοβηθηκα μηπως πεσει λιγο "βαρυ" το ολο μιγμα και οχι τιποτα αλλο θα βρω και κανεναν μπελα στο τελος ακομα και αν ο μικρος παθει κατι για αλλο λογο.

Επι 3 ημερου ειπε το ultra levire

Πραγματικα ευχαριστω για την βοηθεια και τα καλα σας λογια παιδια...
 
ultra levire kai πολυβιταμινες βαλτα μαζι στην ποτιστρα αν και σε μιση ωρα θα χασουν την "δυναμη" τους την ζαχαρη προσωπικα θα την απεφευγα.
Το ultra levire συνηθως δινεται μετα ή παραλληλα με αγωγες για επαναφορα της εντερικης χλωριδας στομαχου εντερων.
Επισης την δουλεια της ζαχαρης χωρις τα "ασχημα" της, την κανει το almora

Αυτα θα εκανα εγω και αυτα ξερω εμπειρικα παντα
 
Να σαι καλα Νωντα, ναι τα εχω σε διαφορετικο χωρο :)


Για να δωσω ενα update της καταστασης

Σημερα παρατηρησα οτι οι αλλαγες στην συμπεριφορα του μικρου εχουν αμεση σχεση με την θεση του κλουβιου.

Σε αντιθεση με τις οδηγιες του κτηνιατρου και του petshopa για τοποθετηση του κλουβιου σε χωρο ψηλα, οταν βαζω το κλουβι μπροστα στο παραθυρο το πουλι μεταμορφωνεται σε ενα φυσιολογικο πουλι με πτησεις στο κλουβι, τιτιβισματα κτλ, ακριβωςοπως τα καναρινια μου.

Η δευτερη παρατηρηση ειναι η εξης, ο μικρος δεν κοιμαται για κανενα λογο αν δεν σκεπαστει το κλουβι του.

Θελω να πιστευω οτι αυτα ειναι αποτελεσμα των συνηθειων του προηγουμενου ιδιοκτητη.

Τετοιο πουλι εγω δεν εχω ξανασυναντησει!
 
Την συγκεκριμένη δεν την έχω δοκιμάσει αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα εφόσον είναι για καρδερίνες.
Μην βάζεις περισσότερο από 1 με2 φορές την εβδομάδα, όχι υπερβολές.

Το ότι δεν κλείνει μάτι λογικό μου ακούγεται, καλά κάνεις και τον σκεπάζει όμως για να μπορεί να κουρνιαζει.
Όσο μπορείς αποφυγε να τον μετακινεις
 
Ναι αυτο τον υπνο με στεναχωρει κι εμενα. Στο ιδιο περιβαλλον ο καναρος μου κοιμαται, ο μικρος οχι.

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω σε τι συνθηκες διαβιουσε το πουλι.
Εικαζω οτι ηταν μονιμα εξω γιατι σημερα που ειχε καλο καιρο και το εβγαλα εξω ειχε συμπεριφορα φυσιολογικη.
Σε εσωτερικο χωρο και παραθυρο ολα οκ, σε εσωτερικο χωρο μακρια απο παραθυρο ειναι σε mood κουρνιασματος ανεξαρτητου ωρας και φωτισμου.

Το θεμα ειναι οτι ο φετινος χειμωνας μαμηθηκε και να αφησω εξω πουλι με 2 βαθμους και αιθαλομιχλη δεν μου παει. Εδω εμεις δεν μπορουμε να ανασανουμε με αυτα που καινε στα τζακια και τις σομπες...
 
Back
Top