Διατροφή Φαγητο αφρικανικου γκριζου

euaggellos28

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2017
Μηνύματα
37
Πόλη
Ορεστιάδα
Καλησπέρα φίλοι και φιλες μου... ΜΛοιπον ήθελα να ρωτησω πρωτον όταν λέμε οτι δινουμε λαχανικά στον φιλο μας δλδ πατάτα αρακά μπρόκολο τα βράζουμε η ωμά όπως είναι; δεύτερον όταν βάζουν στο φιλο φρούτα πχ λίγη μπανάνα η οτιδήποτε τα βάζουμε στην ταιστρα του;και αν δεν τα φαει μετα απο πόση ωρα τα παίρνουμε; Τρίτον ποια φαγητά θα έχουμε μόνιμα στο κλουβακι του; Μονο πελλετ και σπόρους; Και τελευταιο τι ποτιστρα προτεινετε να παρω την κλασσικη που κουμπωνει απο εξω η μια τυπου λεκανιτσας μικρης; Ευχαριστώ πολύ...
 
Ένα πολύ καλό άρθρο γενικά περί διατροφής παπαγάλων είναι αυτό το Tony Silva.
Πολλά από ερωτήματά σου απαντώνται και εκεί.
Τις πατάτες βραστές. Όλα τα άλλα που ρωτάς, καλύτερα ωμά, καλά πλυμένα. Περισσότερο χόρτα αρωματικά βότανα και λιγότερο φρούτα.
Θα δίνεις ξηρούς καρπούς, ανάλατους ωμούς, καλύτερα αυτούς που προορίζονται για ανθρώπινη χρήση.
Αν δίνεις καλαμπόκι φρέσκο, καλύτερα να το ζεματάς για ένα - δύο λεπτά σε βραστό νερό που κοχλάζει.
Λαχανικά και φρούτα που σήπονται, θα τα αφήνεις για λίγο. Το λίγο εξαρτάται και ποιο είναι, μπανάκα πχ ελάχιστα.
Μονίμως θα έχεις σπόρους και μικρή ποσότητα πέλετς. Καλύτερα είναι να τα αφαιρείς το βράδυ και το πρωί να ξεκινάς με τα πράσινα και κατόπιν να τα προσθέτεις.
Συνήθως χρησιμοποιούμε εσωτερικό ανοξείδωτο δοχείο. Δεν ξέρω αν υπάρχει εξωτερική τόσο μεγάλη.
 
Οτάν λες το πρωί τι έννοεις; Εγώ σηκωνομαι για ρην δουλειά στης 6.. Να τν δίνω εκείνη την ωρα την πρασιναδα;και αν ναι πως;να την κόβω στυλ σαλάτας όλα. Μαζί και να τα βάζω σε μια ταιστρα; Ευχαριστώ μαριααα...
 
Ναι, θα την δίνεις μόλις ξυπνήσεις και ανάλογα τι έβαλες ή θα το αφήνεις ή θα το αφαιρείς μόλις ετοιμαστείς και θα βάζεις τους σπόρους.
Αν βάλεις πχ άνηθο, θα τον αφήσεις, δεν παθαίνει κάτι. Αν βάλεις μήλο, μπανάνα κτλ, θα τα αφαιρείς και θα του βάζεις λίγο και όταν επιστρέφεις.
Τώρα ανάλογα πάλι, αν δώσεις άνηθο, θα τον κρεμάς με κάτι, πχ μανταλάκι. Αν δώσεις κάτι πιο χοντρό σε κομμάτια, θα έχεις ειδικό κυπελλάκι, που θα το αφαιρείς.
Πολύ καλή λύση είναι και τα ανάμεικτα λαχανικά του μπάρμα Στάθη που έχει απ' όλα. Απλά θα πρέπει να περιμένεις να ξεπαγώσει η ημερήσια ποσότητα και θα τα περνάς με τρεχούμενο νερό, αφού τα έχεις τοποθετήσει σ' ένα σουρωτήρι για να φύγει ο πάγος της κατάψυξης.
 
Κατάλαβα, αρα όταν σηκωμομαι θα του κάνω ενα καλό μείγμα λαχανικών και φρούτων μαζί(π.χ καροτο αρακά καλαμπόκι μήλο μπανάνα ροδακινο)θα τα. Κόβω σε κομματάκια θα τα βάζω όλα μαζί σε ενα κυππελακι και θα τα βγάζει η γυναίκα στης 9 περίπου όπου θα του βάζει τους σπόρους... Τι λες;
 
Κατάλαβα, αρα όταν σηκωμομαι θα του κάνω ενα καλό μείγμα λαχανικών και φρούτων μαζί(π.χ καροτο αρακά καλαμπόκι μήλο μπανάνα ροδακινο)θα τα. Κόβω σε κομματάκια θα τα βάζω όλα μαζί σε ενα κυππελακι και θα τα βγάζει η γυναίκα στης 9 περίπου όπου θα του βάζει τους σπόρους... Τι λες;
Μια χαρά, φτάνει μην ξεχαστεί ποτέ χωρίς σπόρια μέχρι το απόγευμα, γιατί θα φάει σίδερα :D
 
Αχαχχαχχααχ εννοειτε αυτό, σπόρια θα του χω ανάμεικτα σε ενα κύπελλο ηλιοσπορο και πελλετ... Προτεινεις κάτι άλλο;
 
Αχαχχαχχααχ εννοειτε αυτό, σπόρια θα του χω ανάμεικτα σε ενα κύπελλο ηλιοσπορο και πελλετ... Προτεινεις κάτι άλλο;
Πρέπει να του έχεις μόνιμα καρβουνάκι για μικροδηλητηριάσεις, στομαχικές ενοχλήσεις σε μικρή ποσότητα, απλά να είναι διαθέσιμο και στο σπίτι πάντα να έχεις ζεόλιθο πόσιμο ειδικό για πουλιά. Αν τον πειράξει κάτι, διατροφικά, κάποια αλλεργία κτλ.
Ξηρούς καρπούς να του δίνεις με μέτρο, αμύγδαλα, καρύδια, φυστίκια βραζιλίας, κάσιους κτλ. Ό,τι του δίνεις, να είναι εποχής. Τον χειμώνα κάστανο. Αποξηραμένα φρούτα όπως σύκα με μέτρο, λόγω ζάχαρης, πάντως είναι καλά γιατί έχουν πολύ ασβέστιο.
 
Καρβουνακι μόνιμα μέσα να το έχω;αρα δλδ το στάνταρ που θα έχει απο σπόρους θα είναι τα ηλιοσπορα απλα θα του δίνω και για λιχουδιές κάθε μέρα διάφορους αλλους σωστα;ααα ζεωλιθο για πουλία και καρβουνακι που θα βρω; Συγνωμηηη για τις απανωτές ερωτήσεις και σε υπερευχαριστω για τις πολύτιμες συμβουλές...
 
upload_2017-3-28_20-16-43.webp upload_2017-3-28_20-17-1.webp
Τα βρίσκεις στα pet shops, το πρώτο έχει περίπου 1,5 ευρώ και το δεύτερο γύρω στα 4.
Καρβουνακι μόνιμα μέσα να το έχω;
Ναι, εκτός που αχρείαστη να είναι δώσεις αντιβίωση, οπότε το αφαιρείς.
θα του δίνω και για λιχουδιές κάθε μέρα διάφορους αλλους σωστα;
Ναι, ε και δύο μέρες τα ίδια δεν πειράζει :)
Αγαπημένη λιχουδιά, βοηθητική και της εκπαίδευσης είναι και το κεχρί-millet, όχι μόνιμα όμως.
δλδ το στάνταρ που θα έχει απο σπόρους θα είναι τα ηλιοσπορα
Υπάρχει ειδική συσκευασμένη τροφή για γκρίζους, με διάφορα μέσα όχι μόνο ηλιόσπορους, αυτήν θα πάρεις και πέλετς.
 
Που θα
View attachment 49458 View attachment 49459
Τα βρίσκεις στα pet shops, το πρώτο έχει περίπου 1,5 ευρώ και το δεύτερο γύρω στα 4.

Ναι, εκτός που αχρείαστη να είναι δώσεις αντιβίωση, οπότε το αφαιρείς.

Ναι, ε και δύο μέρες τα ίδια δεν πειράζει :)
Αγαπημένη λιχουδιά, βοηθητική και της εκπαίδευσης είναι και το κεχρί-millet, όχι μόνιμα όμως.

Υπάρχει ειδική συσκευασμένη τροφή για γκρίζους, με διάφορα μέσα όχι μόνο ηλιόσπορους, αυτήν θα πάρεις και πέλετς.
Που θα Βρω την τροφή αυτήν την συσκευασμένη; Μπορω να την έχω μαζί με τα πελλετ σε ενα κουπακι ε;
 
Που θα

Που θα Βρω την τροφή αυτήν την συσκευασμένη; Μπορω να την έχω μαζί με τα πελλετ σε ενα κουπακι ε;
Σε όλα τα petshops, πουλάνε διάφορες μάρκες Καλύτερα σε ξεχωριστό για να παρακολουθείς προτιμήσεις και να καθορίζεις τις ποσότητες όσο έχεις αποφασίσει ότι πρέπει να τρώει από το καθένα.
 
Οτιδηποτε άλλο χρειαστω θα σε ξαναζαλισω
Δεν με ζαλίζεις, αλλά ζάλιζέ μας. :)
Το θέμα είναι να περνάει καλά ο παπαγάλος και αυτό να γίνεται όσο το δυνατόν πιο εύκολο για σένα.
 
Σε όλα τα petshops, πουλάνε διάφορες μάρκες Καλύτερα σε ξεχωριστό για να παρακολουθείς προτιμήσεις και να καθορίζεις τις ποσότητες όσο έχεις αποφασίσει ότι πρέπει να τρώει από το καθένα.
Μαρακι εψαξα και δεν βρήκα πουθενά έτοιμη τροφή για ζακο... Μπορείς να μου προτεινεις καποιες ονομαστικά;

Δεν την έχω βρει
Τα βρίσκεις στα pet shops, το πρώτο έχει περίπου 1,5 ευρώ και το δεύτερο γύρω στα 4.
ΔΕν την έχω βρει πουθενααα
 
Κοίτα σε ηλεκτρονικά καταστήματα αν δεν φέρνουν τα καταστήματα της περιοχής σου και ρύθμιζε τις παραγγελίες σου ανά 1-2 μήνες.
Σου βάζω τις τροφές, αν ψάξεις στα συμπληρώματα και στα διάφορα, θα βρεις και τα υπόλοιπα.
 
Back
Top