Ασθένειες Φετινό καναρίνι δεν κινεί τα πόδια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλημερα. Βρηκα ενα φετινο καναρινι στο πατο του κλουβιου. Ειναι 2 μηνων. Το ποδι του μοιάζει σαν παραλυτο. Ελεγξα κοιλια και ηταν καθαρή. Το ποδι δεν φαίνεται να έχει κτυπημα. Ενοχλω τα δάχτυλα του ποδιού για να δω αντιδράσεις αλλα δεν βλεπω. Σκεφτηκα να βαλω ενα σφουγγάρι και να περάσω και τα δυο ποδια μεσα. Για να το βοηθησω ετσι ωστε να κινείται μονο του. Με το ενα ποδι προσπαθει να σταθει αλλα δεν τα καταφερνει.
 
Αριάδνη, πριν φαντάζομαι το κινούσε το πόδι, έτσι δεν είναι;
Είναι "μέσα" στο πόδι, δλδ, είναι στη θέση του; Έκανες κάποια προσπάθεια να το "ανοίξεις" δλδ να το εκτείνεις;
 
Πριν; Δεν ξερω τι εννοεις. Πριν ηταν ενα φυσιολογικο πουλι. Του κανω ασκησεις. εχω παρατηρήσει τωρα οτι στην προσπαθεια του νσ σηκωθει ανοιγοκλείνει τα δαχτυλα. Νομιζω ειναι στην θεση του. Δεν ξερω..
 
Υπάρχει περίπτωση η αύξηση της θερμοκρασίας-αν υπήρξε- να του προκάλεσε κάποια-ίσως- θερμοπληξία εξαιτίας της οποίας το πουλί βρίσκεται σε αυτή τη κατάσταση;
 
Οχι οχι. Ειναι καλη η θερμοκρασία. 30 βαθμοι. Θα τον ταισω κρεμα νεοσσών και θα δοκιμασω αυτο με το σφουγγάρι.
 
θα δοκιμασω αυτο με το σφουγγάρι.
Το σφουγγάρι έχω διαβάσει ότι το χρησιμοποιούμε σε περιπτώσεις νεοσσών με splayed legs για να έρθουν τα πόδια στη σωστή θέση. Στη δική σου περίπτωση δε νομίζω να βοηθήσει. Θα το δυσκολεύει περισσότερο στην κίνηση.
Ανέβασε κάποιο βίντεο ή κάποιες φωτογραφίες, ώστε αν κάποιος γνωρίζει να μπορέσει να σε βοηθήσει.
 
Αριάδνη, έλεγξες τη μορφή/σύσταση των κουτσουλιών του;
Υπάρχει περίπτωση να βρισκόμαστε ενώπιων μιας διάρροιας που προκάλεσε αφυδάτωση με συνέπεια να έχουμε αυτό το αποτέλεσμα τώρα;
 
Δεν γνωριζω αν κανει διαρροιες. Ηταν σε κλούβα με δεκα αλλα φετινα μου. Τον έχω μονο τωρα. Ειναι καθαρος απο κατω αλλα θα δω πως θα είναι οι κουτσουλιές του τωρα. Ο λόγος που σκέφτηκα το σφουγγάρι ειναι για να βαλω τα ποδια σε ευθεια γραμμή μπας και το βοηθησω. Αν το αφησω ετσι σήμαινει το καταδικάζω. Θα δινω ηλεκτρολύτες απο το στομα και θα το ταιζω. Οταν το κραταω τσιμπάει τροφη και πινει νερο.

Φωτο μπορω να περασω .Βιντεο δεν ξερω πως
 
Αν το αφησω ετσι σήμαινει το καταδικάζω.
Πολλές φορές θέλοντας να βοηθήσουμε οδηγούμε καταστάσεις σε χειρότερες εκβάσεις.
Χρειάζονται σταθερά βήματα.
Συνεπώς-όπως είπες και εσύ-θα περίμενα να έχω κάποια δείγματα από τις κουτσουλιές του και στη συνέχεια θα χορηγούσα-αν όντως χρειάζονταν-τους ηλεκτρολύτες.
 
Αριάδνη στρώσε μαλακό χαρτί κουζίνας στον πάτο του κλουβιού και βάλε σπόρους εκεί. Βάλε την ποτίστρα χαμηλά να φτάνει. Μπορεί να κινείται και με την κοιλιά ή τους αγκώνες.
Έχεις ηλεκτρολύτες; Δώσε άμεσα.
Το πιο ευχάριστο ενδεχόμενο, να ήταν το πιο άτολμο και να έμεινε νηστικό κάποια μέρα. Αν έχεις πολυβιταμινούχο με D & B σύμπλεγμα, δώσε επίσης.
Δώσε και το milk thistle που έχεις.
Ρίξε μια ματιά εδώ αλλά ίσως περισσότερο αγχωθείς lafeber.com/vet/neurologic-disease/.
Εύχομαι περαστικά!
 
Θα βαλω βιταμινες στην κρέμα νεοσσων και ηλεκτρολυτες-προβιοτικα στην ποτιστρα.
Τωρα τρωει αυγο.

Πολλές φορές θέλοντας να βοηθήσουμε οδηγούμε καταστάσεις σε χειρότερες εκβάσεις.
Χρειάζονται σταθερά βήματα.
Συνεπώς-όπως είπες και εσύ-θα περίμενα να έχω κάποια δείγματα από τις κουτσουλιές του και στη συνέχεια θα χορηγούσα-αν όντως χρειάζονταν-τους ηλεκτρολύτες.

Θα εβλεπα αν πετυχενε και αν οχι θα το αφαιρούσα. Αλλα οκ .. Δεν θα το βαλω.
 
Συνεπώς-όπως είπες και εσύ-θα περίμενα να έχω κάποια δείγματα από τις κουτσουλιές του και στη συνέχεια θα χορηγούσα-αν όντως χρειάζονταν-τους ηλεκτρολύτες.
Θα εβλεπα αν πετυχενε και αν οχι θα το αφαιρούσα. Αλλα οκ .. Δεν θα το βαλω.
Οι ηλεκτρολύτες δεν μπορούν να προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα ακόμα και αν είναι άχρηστοι. Οπότε καλύτερα να τους δώσει, γιατί αν δείτε στο άρθρο αναφέρει ότι τα νεαρά πτηνά, το παρουσιάζουν συνήθως από υπογλυκαιμία που δημιουργείται από ασιτία περίπου 24 ωρών.
 
Κινείται με κάποιο τρόπο Αριάδνη; Εκεί που το είχες το έβλεπε ήλιος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πολλές φορές, στα άρρωστα/μη υγιή πτηνά διακρίνεται μια νωθρότητα και μια ταλαιπωρία στο βλέμμα τους.
Εδώ φαίνεται-κατ' εμέ-ακριβώς το αντίθετο.
Επρόκειτο για ένα πουλάκι γεμάτο ζωή δίχως τη δυνατότητα να ελέγξει τα πόδια του.
Αν και είναι μικρό μπορεί το πρόβλημα να έγκειται σε ανεπάρκεια ασβεστίου;
 
Κινείται με κάποιο τρόπο Αριάδνη; Εκεί που το είχες το έβλεπε ήλιος;

Οχι δεν κτυπαει ο ηλιος. Ειναι μεσα στην κλουβα. Και εχω βαλει κουρτινες-καλαμια ειναι δροσερα. Ανοιγει τα φτερα του και παει..

Πολλές φορές, στα άρρωστα/μη υγιή πτηνά διακρίνεται μια νωθρότητα και μια ταλαιπωρία στο βλέμμα τους.
Εδώ φαίνεται-κατ' εμέ-ακριβώς το αντίθετο.
Επρόκειτο για ένα πουλάκι γεμάτο ζωή δίχως τη δυνατότητα να ελέγξει τα πόδια του.

Αυτο ακριβος. Πεντακαθαρη κοιλια.. Δεν ξερω τι εγινε.
 
Αν και είναι μικρό μπορεί το πρόβλημα να έγκειται σε ανεπάρκεια ασβεστίου;
Μπορεί βέβαια, η έλλειψη ασβεστίου μειώνει τον μυϊκό τόνο αλλά ποιος μπορεί να ξέρει;
 
Μπορεί βέβαια, η έλλειψη ασβεστίου μειώνει τον μυϊκό τόνο αλλά ποιος μπορεί να ξέρει;
Πράγματι, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε αλλά η όποια αναβολή στην οποιαδήποτε προσπάθεια αποκατάστασης αυτών των οργανισμών μπορεί να αποβεί μοιραία και μη αντιστρεπτή.
 
Σίγουρα, εκτός από σουπιοκόκκαλο ή έστω και λίγο ωμό σουσάμι, δεν θα έλεγα προληπτική χορήγηση υγρού ασβεστίου πάντως. Γιατί κάτι πρόσεξα περί πιθανού προβλήματος στο απέναντι νεφρό στο άρθρο που πλήττει το απέναντι πόδι και δεν το κρίνω σκόπιμο. Αυτές οι περιπτώσεις θέλουν ιατρική συμβουλή αλλά η Αριάδνη δυστυχώς βρίσκεται σε δύσκολη τοποθεσία και κάνουμε εμείς τον βοηθό φακίρη.
 
Back
Top