Ασθένειες Φετινό καναρίνι δεν κινεί τα πόδια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έχουν σουπιοκοκκαλο παντα μεσα στην κλούβα. Να δωσω μια σταγονα ασβέστιο;
 
Για το ασβέστιο είπα την γνώμη μου. Την λάμπα που έχεις θα έλεγα να του βάλεις. Βιταμίνες ποιες έχεις;
 
Οπότε, συνοψίζοντας:
Συνεπώς, Αριάδνη, θα μπορούσες να του δόσεις σουσάμι, ηλεκτρολύτες και να το έχεις σε ένα ήσυχο μέρος δεδομένου ότι το πόδι δεν είναι χτυπημένο.
Όσον αφορά το υγρό ασβέστιο προσωπικά μάλλον θα έδινα...
 
Για το ασβέστιο είπα την γνώμη μου. Την λάμπα που έχεις θα έλεγα να του βάλεις. Βιταμίνες ποιες έχεις;
Εδωσα breedmax γιατι μπορω να τις βαλω σε αυγοτροφη, κρεμα κτλ. Εχω και την βιταμινη pollivita. Εδωσα ηλεκτρολυτες και εχει και η ποτιστρα μεσα. Θα δωσω και μια σταγονα ασβεστιου.

Η λαμπα δεν θα τον ζεσταίνει; Δεν ειναι κρυο γιαυτο λεω.
 
Οι κουτσουλιες του ειναι πρασινο σκουρο. Χθες τους εβαλα φρουτα σκονη με αυγοτροφη. Δεν ξερω αν είναι αυτο.
 
Δεν θα έλεγα ότι μου "γεμίζει" το μάτι.
Θα προτιμούσα τα φρούτα και τα λαχανικά έναντι αυτού του σκευάσματος δίχως δεύτερη σκέψη.
Παρόλα αυτά, δεν είναι σε θέση να το ενοχοποιήσω για κάτι.
 
Εννοείται καλυτερα τα φρουτα και λαχανικά απο αυτο. Βαζω και φρούτα και λαχανικά. Αλλα βαζω και αυτο.
 
Βλέπουμε τη λάθος μεριά του καναρινιού στη φωτογραφία..
Θα πρέπει να μας δείξεις το άλλο πόδι (δεξί) που εικάζω πως είναι αυτό με το πρόβλημα.
Το ποδι του μοιάζει σαν παραλυτο.
Επίσης θα πρέπει να δεις αν κουνάει αρθρώσεις και δάχτυλα γιατί υποψιάζομαι κάποια εξάρθρωση αν δεν υπάρχει σπάσιμο...
Μπορείς να το πας σε πτη-κτηνίατρο;
Νομιζω ειναι στην θεση του.
Θα πρέπει να το ελέγξεις για σιγουριά..
Θα βαλω βιταμινες στην κρέμα νεοσσων και ηλεκτρολυτες-προβιοτικα στην ποτιστρα.
Αυτά γιατί να τα βάλεις;
Τρωει αυγο και τροφη μονο του.
Έχουμε έναν έφηβο καναρίνι που ξέρει τι πρέπει να κάνει για να φάει... και όπως γράφεις τρώει.
Απλά το πόδι του θα πρέπει να επανελεγχθεί με τη δέουσα σοβαρότητα.
Να δωσω μια σταγονα ασβέστιο;
Για ποιο λόγο να δώσεις άμεσα extra ασβέστιο σε ένα πουλί που ήδη έχει σχηματιστεί;
 
Ο λογος που δινω βιταμινες στην κρεμα είναι γιατι στο νερο εχω ηλεκτρολύτες.. Ο λογος που έδωσα μια σταγονα ασβέστιο ειναι γιατι μου το πρότειναν τα αλλα μελη. Θα περασω φωτο με το "προβληματικό" ποδι. Δεν μπορώ δυστυχώς να το παω σε πτηνιατρο.. Δεν γνωρίζω κτηνίατρο που να ασχολείται και με πουλια.

Το μονο που ιιισως να παιζει ρολο.. Ειναι το κοκκινο σημαδι.

tmp_16723-t1rsz_tmp_16723-_20170604_165051-79827786790705993.webp
 
Για μένα ούτε ηλεκτρολύτες χρειάζεται αφού τρώει και πίνει κανονικά (δεν θα του κάνουν κακό) αλλά ασφαλώς είναι μεγάλο λάθος και ελπίζω να μην έχει οργανικά προβλήματα και επιπτώσεις π.χ στα νεφρά από την άμεση χορήγηση αδιάλυτης σταγόνας ασβεστίου...
Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική δίνουμε αδόκιμα κάτι που μπορεί να διαλύσει τον οργανισμό του καναρινιού...
Ελπίζω και εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Έχεις πιάσει το πουλί αρκετές φορές...
Να δεις αν έχει κάποιο κάταγμα ψηλά ή κάποια εξάρθρωση κουνώντας ελαφρά το πόδι του δεν μπορείς;
 
Έχεις πιάσει το πουλί αρκετές φορές...
Να δεις αν έχει κάποιο κάταγμα ψηλά ή κάποια εξάρθρωση κουνώντας ελαφρά το πόδι του δεν μπορείς;

Μιλα μου σε παρακαλώ με καλύτερο τροπο... Εχω πει οτι το εχω πιασει. Εκανα ασκησεις στα ποδια του και στα δάχτυλα και ειδα πως δεν εχει κάποιο πρόβλημα. Απλα ΔΕΝ γνωρίζω αν βγηκε.. Δεν μπορώ να καταλάβω.
Οσο για την σταγόνα. Δυο αλλα μελη μου το προτειναν. Και ειναι άτομα που ξερω οτι δεν θα προτεινουν κάτι για να έχει επιπτώσεις ξ υγεια του. Και να εχει ποτε δεν θα τους κατηγορήσω. Την γνώμη τους ειπαν. Επιλογη μου αν θα την ακολουθησω.

Θα ενημερωσω για τις εξελίξεις. Σας ευχαριστώ.
 
Αριάδνη, εντάξει ο τρόπος μπορεί να ακούγεται κάπως σε γραπτό κείμενο, αλλά πιστεύω ότι αυτό ισχύει επειδή απλά το κείμενο είναι γραπτό. Σε εμένα πιο πολύ ανησυχία δείχνει για την εξέλιξη ή ακόμα και ίσως και λίγη βιασύνη για να γίνει γρήγορα ό,τι θεωρείται ότι πρέπει να γίνει.
Αν πάντως πιάσεις πάλι το καναρίνι (και δεν το έχεις κάνει πιο πριν αυτό που θα σου πω) θα σου πρότεινα πρώτα πολύ μαλακά να εκτείνεις το πόδι που δεν θεωρείς ότι έχει πρόβλημα, ακουμπώντας τον αντίχειρά σου στην περιοχή από την οποία εκφύεται από το σώμα και μετά το ίδιο με την κλείδωση του "γονάτου" και του ταρσού στη συνέχεια. Λέω να βάλεις τον αντίχειρά σου εκεί, ώστε να νιώσεις αν υπάρχει κάτι διαφορετικό από αυτό που θα νιώσεις στη συνέχεια όταν θα κάνεις την ίδια δουλειά και με το άλλο πόδι. Ίσως βέβαια αυτό που σου προτείνω να είναι και κάπως επικίνδυνο για το πουλί, όμως ο ίδιος αυτό θα έκανα στη θέση σου, για να διαπιστώσω αν κάποια κλείδωση έχει βγει. Αν όντως καταλάβεις κάτι τέτοιο, θα πρέπει να βάλεις το κόκκαλο πάλι μέσα... Που για αυτό δεν ξέρω πώς να σου γράψω να το κάνεις... Διότι είναι ανάλογο με το προς τα που έχει πάει το κόκκαλο, ώστε με μια κίνηση απότομη αλλά και ντελικάτη να το σπρώξεις στην αντίθετη κατεύθυνση από αυτή στην οποία έχει εκταθεί, αρκεί να μην έχει αλλάξει θέση (για αυτό δεν ξέρω πως να στο πω).
Εύχομαι αύριο ο μικρός πανέμορφος να είναι καλά.
 
Εχεις αλλα κατοικιδια;
Να ρωτησω για αιμομιξια;
Νομιζω οτι "μπουκωνεις" ευκολα και απο αγαπη, κανω λαθος;
Ασβεστιο ποσο εχεις δωσει τον τελευται καιρο;
Ακουει αυτο το πουλακι, μπορεις να καταλαβεις;
 
Ναι εχω. Αιμομιξία αποκλείεται. Μπουκωνω εννοείς οτι αναβω εύκολα; Ο τροπος του δεν ηταν καλος και αντέδρασα αναλογα. Οσο αφορά το ασβέστιο σε πολλα θέματα αναφέρθηκε πως δεν ειναι καλο να δινουμε συνεχεια ασβέστιο, πως τα πουλιά της φυσης δεν εχουν κτλ. Εγω δινω ασβεστιο μολις γεννηθεί το πρωτο αυγό. Στις κλουβες, κλουβια εχω σουπιοκοκκαλο, συν οι βιταμίνες, αυγα, αυγοτροφη που δινω. Το πουλακι ακουει. Το καταλαβαίνω απο την αντίδραση του σε οποιοδήποτε θόρυβο υπάρχει.
Έχεις κάποια αντιβιοτική κρεμούλα να του βάλεις στο σημείο αυτό;
Εχω την Fucidin
 
Back
Top