Ασθένειες Φετινό καναρίνι δεν κινεί τα πόδια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δυο αλλα μελη μου το προτειναν.
Είναι απόλυτα λάθος...
Αυτό έγραψα κι αυτό γράφω όχι μόνο για σένα... αλλά για όλους τους αναγνώστες...
Η καταστροφή που φέρνει το αδιάλυτο ασβέστιο (μια σταγόνα) στον οργανισμό του πουλιού είναι πολύ μεγάλη και εξαιρετικά ανεύθυνο να το προτείνουμε αδόκιμα...
Είναι μια από τις λύσεις σε μεγάλη πρόβλημα δυστοκίας και μάλιστα όταν έχει εκτεθεί η ζωή του πουλιού.. ως έσχατη λύση. Τέλος μ' αυτό.
Μιλα μου σε παρακαλώ με καλύτερο τροπο..
Δεν σε πρόσβαλα.. Τη γνώμη μου έγραψα... στην προσπάθεια να βοηθήσω το καναρίνι σου...
Αν δεν τη θέλεις... Δεν θα την ξαναδιαβάσεις.
 
Δεν σε πρόσβαλα.. Τη γνώμη μου έγραψα... στην προσπάθεια να βοηθήσω το καναρίνι σου...
Αν δεν τη θέλεις... Δεν θα την ξαναδιαβάσεις.
Στον τρόπο αναφέρθηκε Γιάννη, όχι στη γνώμη σου.
 
Δεν σε πρόσβαλα.. Τη γνώμη μου έγραψα... στην προσπάθεια να βοηθήσω το καναρίνι σου...
Αν δεν τη θέλεις... Δεν θα την ξαναδιαβάσεις.

Αλλαξες το μήνυμα σου. Το εκανες επεξεργασία. Οπότε επρεπε να μην το συνεχισεις αφου καταλαβες πως ο τροπος σου ή διατύπωση σου ηταν λαθος.

Σεβομαι την γνωμη ολων, γι'αυτό και ανοιγω θεμα. Ο τροπος σου με ενοχλησε. Και το ειπα.
 
αλλά ασφαλώς είναι μεγάλο λάθος και ελπίζω να μην έχει οργανικά προβλήματα και επιπτώσεις π.χ στα νεφρά από την άμεση χορήγηση αδιάλυτης σταγόνας ασβεστίου...
Η πρόταση για το ασβέστιο δόθηκε δίχως να υποκινείται από πάσης φύσεως ιδιοτελή συμφέροντα.
Βλέπουμε ένα μέλος να προσπαθεί να βοηθήσει ένα καναρίνι που πάσχει και δεδομένου ότι δεν υπάρχει κτηνίατρος κοντά στη περιοχή του το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι
τον βοηθό φακίρη
.
Οποιαδήποτε άποψη δεν είναι ιατρική γνωμάτευση και δεν διεκδικεί κάποιο αλάθητο.

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική δίνουμε αδόκιμα κάτι που μπορεί να διαλύσει τον οργανισμό του καναρινιού...
Όλες οι ''συμβουλές'' δόθηκαν με κάποια αιτιολόγηση και υπήρξαν αναφορές στις πιθανές συνέπειες και επιπτώσεις κάθε ''λύσης''.
Δεν έδωσα απόψεις τελεσίδικου χαρακτήρα. Απλά παρέθεσα την άποψή μου.
Και πραγματικά, θλίβομαι με αυτή την έμμεση μα τόσο σφοδρή κριτική η οποία επιδιώκει και αναδείξει κάποιους προλαλήσαντες σε αδαείς και επιπόλαιους.
Ακόμα και η αντίθετη ή έστω διαφορετική άποψη δεν πρέπει να παρατίθεται εκ των υστέρων.
π.χ:
Σε αυτή τη θέση μέλος έκανε like.
Όσον αφορά το υγρό ασβέστιο προσωπικά μάλλον θα έδινα...
Αλλά τέσσερις ώρες μετά παρατέθηκε μια διαφορετική/εκ διαμέτρου αντίθετη θέση από το ίδιο μέλος.
αλλά ασφαλώς είναι μεγάλο λάθος
Όλα όταν αρχικά προτείνονται είναι σε δοκιμαστικό επίπεδο και ο ιδιοκτήτης του εκάστωτε ζώου που πάσχει δεν δρα αμέσως.
Συνεπώς η όποια ένσταση πρέπει να γίνεται άμεσα και ξεκάθαρα.
 
Κανείς μας δεν είναι γιατρός ή φαρμακοποιός και η Αριάδνη είναι παλιό μέλος, έμπειρη σε σχέση με τα πουλιά και γνωρίζει πως λέγονται όσα διαβάζει και πόσο πρέπει να στηριχτεί σε μια γνώμη.
Υποθέτω απ' όσα γράφτηκαν, η μόνη αντίθεση εκφράζεται σε σχέση με το ασβέστιο, συγκεκριμένα την 1 σταγόνα ασβεστίου.
Ήμουν κι εγώ αρνητική στη χορήγησή του, ακριβώς για τυχόν αναίτια επιβάρυνση των νεφρών, ωστόσο το θεωρώ απίθανο να υφίστατο βλάβη το πουλάκι από μία σταγόνα, σε βαθμό που να χαρακτηρίζεται εγκληματική ενέργεια.
Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά και δεν είναι ωραίες οι εντάσεις πάνω στο "κεφάλι του ασθενούς".
Αριάδνη πως εξελίχθηκε η μέρα του πουλιού;
Μην το πολυπιάνεις πάντως, φτάνει το στρες της διαφορετικής κατάστασης που βιώνει. Μόνο για την κρέμα.
 
Ακόμα και η αντίθετη ή έστω διαφορετική άποψη δεν πρέπει να παρατίθεται εκ των υστέρων.
Διαφωνώ κάθετα σε αυτό και πραγματικά μου κάνει εντύπωση που διαβάζω κάτι τέτοιο. Καθένας είναι ελεύθερος να εκφράσει την άποψή του όποια και αν είναι αυτή και οπότε θέλει. Δεν μπορεί να βρισκόμαστε σε σύνδεση συνέχεια για να απαντάμε εκείνη τη στιγμή. Κάθε απάντηση είναι χρήσιμη γιατί μέσα από τη συζήτηση μαθαίνουμε, ακόμα και αν έρθει με κάποια καθυστέρηση. Το θέμα θα το διαβάσουν και μελλοντικοί αναγνώστες.
 
Καθένας είναι ελεύθερος να εκφράσει την άποψή του όποια και αν είναι αυτή και οπότε θέλει
Όταν μιλάμε για θέματα υγείας "ο χρόνος είναι χρήμα".
Έστω και ότι βλέπουμε κάτι λάθος, δεν πρέπει να παραθέσουμε άμεσα κάτι το οποίο είναι ορθότερο;
Όλα όσα είπα τα ανέφερα εντελώς καλοπροέραιτα και αν είναι κάτι που πραγματικά απεχθάνομαι είναι τα λαϊκά δικαστήρια που δείχνουν να βγάζουν αποφάσεις καθολικής ισχύος.
 
@Εκηβόλος Αλέξανδρε γιατί νιώθεις σε λαϊκό δικαστήριο; Εγώ δεν αισθάνομαι έτσι που ήμουν παρούσα τη στιγμή της κρίσης. Απαντάμε πόντο-πόντο με τα διαθέσιμα στοιχεία της κάθε στιγμής.
Ωστόσο, στην αιχμή που επεσήμανε η Παναγιώτα, συμφωνώ μαζί της. Ο καθένας όποτε θέλει απαντάει. Και αύριο και μεθαύριο, μπορεί να μην ήταν παρών στη φάση, ... Πολλά μπορεί. Δικαίωμά του είναι και δικαίωμά μας να ακούσουμε κάτι διαφορετικό ή την επιβεβαίωση της άποψής μας.
 
Ο καθένας όποτε θέλει απαντάει.
Σκοπός του forum είναι οι παράθεση διάφορων απόψεων με σκοπό την εύρεση της καλύτερης κατά το δυνατό λύσης.
@Εκηβόλος Αλέξανδρε γιατί νιώθεις σε λαϊκό δικαστήριο
Θεωρώ ότι ο τρόπος με τον οποίο διατυπώνουμε τις απόψεις μας θα πρέπει να μην είναι απόλυτος σε σημείο που να αναδεικνύει ορισμενους σε αδαείς.
Δικαίωμά του είναι και δικαίωμά μας να ακούσουμε κάτι διαφορετικό ή την επιβεβαίωση της άποψής μας
Δεν διαφωνώ. Ο λόγος-αντίλογος δεν πρέπει να απουσιάζει.

Ο καθένας όποτε θέλει απαντάει
Συμφωνώ με αυτό μόνο και μόνο όταν δεν συντρέχουν θέματα και προβλήματα υγείας στα οποία καλούμαστε είτε να δώσουμε λύση είτε απλά να παραθέσουμε την άποψή μας.
 
Ευχαριστω οσους με βοηθησαν με τις συμβουλές τους. Θα ηθελα αν γίνεται να μην χαλαμε αλλο το θεμα για να εχω μαζεμένες τις πληροφορίες που μου δωσατε και να μπορω να τις αξιοποιήσω. Ακομη, μπορεί ενα μελος που μπορεί να ξερει πως να με βοηθήσει και μπει στο θέμα, να δει ολα αυτα, να κουραστει και να μην σχολιασει.
Καλο βράδυ και καλη ξεκούραση σε ολους.
 
Αλλά τέσσερις ώρες μετά παρατέθηκε μια διαφορετική/εκ διαμέτρου αντίθετη θέση από το ίδιο μέλος.

Μαλλον εμενα "ζωγραφιζεις"
οτι ερωτηση εκανα εκτος της αιμομιξιας εχει σχεση με την Υπερασβεστιαιμία, :)
το οτι δεν εγινε κατανοητο δεν το κανει και εκ διαμετρου αντιθετο.
Και εγω δεν συμπαθω τα λαικ, αλλα νομιζω οτι σαν ενδειξη ταυτισης αποψεων ειναι χρησιμα.
 
Μαλλον εμενα "ζωγραφιζεις"
οτι ερωτηση εκανα εκτος της αιμομιξιας εχει σχεση με την Υπερασβεστιαιμία, :)
Όχι, δεν αναφέρομαι σε εσάς.
Μαλλον εμενα "ζωγραφιζεις"
οτι ερωτηση εκανα εκτος της αιμομιξιας εχει σχεση με την Υπερασβεστιαιμία, :)
το οτι δεν εγινε κατανοητο δεν το κανει και εκ διαμετρου αντιθετο.
Και εγω δεν συμπαθω τα λαικ, αλλα νομιζω οτι σαν ενδειξη ταυτισης αποψεων ειναι χρησιμα.
Και εγώ πιστεύω ότι αυτός είναι ο ρόλος και η αιτία ύπαρξής τους γενικότερα.
Όταν κάνεις like δίνεις στα γραφόμενά τη συγκατάθεσή σου.
Διαφορετικά, δεν κάνεις και παραθέτεις τη θέση σου.
 
Ευχαριστω οσους με βοηθησαν με τις συμβουλές τους. Θα ηθελα αν γίνεται να μην χαλαμε αλλο το θεμα για να εχω μαζεμένες τις πληροφορίες που μου δωσατε και να μπορω να τις αξιοποιήσω. Ακομη, μπορεί ενα μελος που μπορεί να ξερει πως να με βοηθήσει και μπει στο θέμα, να δει ολα αυτα, να κουραστει και να μην σχολιασει.
Καλο βράδυ και καλη ξεκούραση σε ολους.
Παιδιά να σεβαστούμε αυτό; Η κοπέλα περιμένει με αγωνία και άλλες απόψεις επί της ουσίας, να προσφέρει μια ανακούφιση στο καναρίνι της.
 
Όταν κάνεις like δίνεις στα γραφόμενά τη συγκατάθεσή σου.

Οχι ακριβως συγκαταθεση, (ισως μαλλον το οτι το ιδιο σκεφτεσε την δεδομενη στιγμη )
 
Στους ανθρώπους Αριάδνη, η έλλειψη βιταμίνης Β αξιολογείται συχνά από τους νευρολόγους σαν αίτιο για προβλήματα στα νεύρα. Δεν ξέρω να σου πω ποιας βιταμίνης από το σύμπλεγμα Β και τι προβλήματα δημιουργεί η έλλειψή της, αλλά αν θέλεις γκούγλαρέ το.
Άρα, μιλήσαμε για
έλλειψη ασβεστίου
σπάσιμο
εξάρθρωση
το άλλο πόδι
έλλειψη βιταμίνης Β και...
τίποτα δεν κάναμε στην ουσία,
Άλλη ιδέα;
όμως μέχρι στιγμής το μόνο που έχει αντιμετωπιστεί στις πιο πάνω πιθανότητες είναι η έλλειψη ασβεστίου.
Αν λοιπόν Αριάδνη υπάρχει και κάτι άλλο για το οποίο είσαι σίγουρη ότι δεν ισχύει (π.χ. άλλο πόδι, εξάρθρωση, σπάσιμο) πες μας να το βγάλουμε από τη λίστα.
 
Back
Top