Ασθένειες Φουσκωμένο πτέρωμα και λαχανί περιττώματα σε budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης atoyx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

atoyx

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2020
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα,
Θα ηθελα τη βοηθεια σας, εχουμε εδω και 2 εβδομαδες ενα ζευγαρι παπαγαλακια.
Εχθες ηταν και τα δυο πολυ δραστηρια σε φαση ζευγαρωματος.
Σημερα το θυληκο ειναι ατονο με φουσκωμενο πτερωμα και κανει ανοικτα πρασινα υγρα περιττωματα.

Πριν 2 μηνες ενα αρσενικο που ειχαμε μετα την εισαγωγη θυληκου απο πετ σοπ ξεκινησε ετσι και σε 12 ωρες το χασαμε..

Εχω αλλαξει θεση στο κλουβι διπλα στο καλοριφερ και απο αυριο θα ξεκινησω με σκορδονερο που διαβασα καπου.

Υγ σημερα η γυναικα μου το πρωι τους πηρε και φωλια μετα τα χθεσινα..

Θα προσπαθησω να στειλω και ενα βιντεο
 

Συνημμένα

  • 20200324_184422.webp
    20200324_184422.webp
    278,8 KB · Προβολές: 23
  • 20200324_184435.webp
    20200324_184435.webp
    437,8 KB · Προβολές: 23
  • 20200324_184515.webp
    20200324_184515.webp
    266,3 KB · Προβολές: 21
Καλησπερα, θα πρεπει να χωρισεις τα πουλακια και να το δει καποιος γιατρος αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

Επισης αυτη η φωλια ειναι περιττή, ουτως η αλλως δεν ειναι καταλληλη για το ειδος.
 
Δεν εχω αλλο κλουβι να τα απομονωσω και δυσκολα να παει σε γιατρο συντομα λογω εορτης αυριο.. καμια συμβουλη να κανω κατι στην κατασταση που ειναι τωρα;

Για την φωλια το καταλαβα και εγω.. Που να μην την αγοραζε και απο πετ σοπ που πουλαει πτηνα μονο δηλαδη...

Τα παπαγαλακια ειναι της κορης μου και δεν εχω ιδεα τι φροντιδα θελουν, καναμε μαχη οταν χασαμε το πρωτο και ελπιζω να μην το ξαναπαθει η μικρουλα μου..
 
Καλησπερα, δυστηχως το πουλακι πεθανε.. Δεν ειχε ουτε λερωμενο το ποπο του αλλα ειδα οτι ελειπαν πολλα πουπουλα στο λαιμο του σηκωνοντας το κεφαλι του. Γυρισε ανασκελα επισης και εμεινε εκει.
 
@atoyx Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας. Πολλά τα λάθη δυστυχώς χωρίς φυσικά να το θέλετε. Το πουλάκι στη φώτο είναι ανήλικο, δεν υπάρχει περίπτωση πιστεύω να ήθελε να ζευγαρώσει όπως λες. Ποτέ δεν βάζουμε ένα νέο πουλί όχι απλά στο ίδιο κλουβί αλλά ούτε στο ίδιο δωμάτιο με το ήδη υπάρχον για λόγους καραντίνας. https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
Σε αυτή τη φάση ελπίζουμε να μην κόλλησε και το άλλο σας πουλάκι. Πριν προχωρήσουμε στην αναπαραγωγή ενός ζώου πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι είμαστε πλήρως ενημερωμένοι για τις ανάγκες, τη βιολογία και τη συμπεριφορά του είδους που διατηρούμε. Και καλό είναι να αποφεύγετε τις αγορές πουλιών απο πετ σοπς.

Καλώς ήρθατε!
 
Back
Top