Αναπαραγωγή Φροντίδα και διατροφή μωρού cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ella
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ella

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
11
Πόλη
Βάρη
παιδια χτες πηρα το μωρακι κοκατιλ μου και ειναι απιστευτο. Εχω πολυ ανγχος σχετικα με τη φροντιδα του. Μπορειτε να μου δωσετε μερικες συμβουλες για διατροφη, κτλ
 
Καταρχην να σου ζήσει... Κανε μια αναζητηση στο φόρουμ και θα βρείς αμετρητεσ πληροφορίες! Ειναι σχετικα ευκολα πουλία και αν εινια και μωρο μπορεί να σε μάθει καλυτερα και πιο ευκολα... ΜΩΡΟ; Πως το καταλαβες; Εχει δαχτυλίδι;
 
ευχαριστω πολυ. Αρχικα εχει πολυ μικρουλι λοφιο και δεν μπορει να στηριχτει με πολυ δυναμη. Μου το ειπανε στο καταστημα που το πηρα γιατι ζητησα αποκληστικα μωρο. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν ξερω ακριβως ποσα ml πρεπει να του δωσω. Αλλα το ταιζω καθε 4 ωρες οταν αρχισει να κανει τον ηχο του πειναω και οταν δεν θελει αλλο σταματαω. Νομιζω οτι πρεπει να τρωει πιο πολυ αλλα δεν θελω να τον πιεζω
 
ευχαριστω πολυ. Αρχικα εχει πολυ μικρουλι λοφιο και δεν μπορει να στηριχτει με πολυ δυναμη. Μου το ειπανε στο καταστημα που το πηρα γιατι ζητησα αποκληστικα μωρο. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν ξερω ακριβως ποσα ml πρεπει να του δωσω. Αλλα το ταιζω καθε 4 ωρες οταν αρχισει να κανει τον ηχο του πειναω και οταν δεν θελει αλλο σταματαω. Νομιζω οτι πρεπει να τρωει πιο πολυ αλλα δεν θελω να τον πιεζω

Καλό θα είναι να αποφεύγονται τέτοιου είδους τακτικές την στιγμή που δεν έχουμε την κατάλληλη εμπειρία. Το μέγιστο που μπορεί να χωρέσει στον προλοβο του είναι τα 15ml, δεν σημαίνει όμως οτι σε κάθε γεύμα θα δίνεις τόσο. Αυτό που κάνεις με το σταματάς όταν δεν θέλει άλλο είναι το πιο σωστό. Πρόσεχε πολύ την θερμοκρασία του μείγματος καθώς και την υφή του. Απολύμανση στα σκεύη που χρησιμοποιείς καθημερινά και σχολαστικά. Αν θα μπορούσες να μάθεις ακριβώς πόσων εβδομάδων είναι τότε θα βοηθήσει αρκετά. Να πάνε όλα καλά!
 
ευχαριστω για τη βοηθεια. Θα προσπαθησω να μαθω την ακριβη του ηληκια. Οσο για την εμπειρια εχω μεγαλωση αλλα δυο μωρακια λαβμπιρντς αλλα οσο να ναι εχω ανγχος μην κατι παει στραβα. Για την θερμοκρασια και την υφη τι εχεις να μου προτεινεις;
 
Η θερμοκρασία πρέπει να είναι ανάλογη του σώματος, ούτε παραπάνω γιατί θα ''καψεις'' τον προλοβο, αλλά ούτε λιγότερη με αποτέλεσμα την μη σωστή πέψη της τροφής και άλλες παρενέργειες. Η θερμοκρασία μειώνεται καθώς μεγαλώνει ο νεοσσός οπότε χρειάζεται επακριβώς να ξέρεις την ηλικία του. Η υφή της κρέμας πρέπει και αυτή να είναι ανάλογη της ηλικίας ξανα. Χωρίς την επακριβή ηλικία δεν μπορώ να πω περισσότερα. Επίσης προσοχή χρειάζεται να μην περιέλθει αέρας στον προλοβό του καθώς ταίζεις. Αν μπορείς μάθε την ηλικία του όσο μπορείς πιο σύντομα.
 
Back
Top