Αναπαραγωγή Φροντίδα μπάντζι μωρού

Ακόμα άστα μαζί. Όταν σταματήσει να το ταίζει εντελώς, τότε να το βάλεις μόνο του!
Συμφωνώ με την Αλίκη...
Μερικές μέρες ακόμη με τη μητέρα μπορεί να κάνει το πουλί να μπει πιο δυνατά στην "εφηβεία" του.
 
Τώρα πετάνει και τα 3 μαζί έξω και φαίνεται να το διασκεδάζουν! Δεν μαλώνουν. Ο Τσίκης. όταν πέφτει κάτω, έρχεται πρόθυμα στο χέρι μου για να τον ανεβάσω πάλι πάνω στο κλουβί)
 
Το αστείο είναι ότι τώρα κυνηγάει η Ιβα τον Τσίκι για ζευγάρωμα και στήνεται, ενώ πριν εκείνος την κυνηγούσε ανελέητα!) Ωρίμασε μάλλον και η Ιβα μας!) Εγινε γυναίκα πραγματική!)
 
Ανατολία μου επειδή διαβάζω ότι ζευγάρωσαν θέλω να σε ρωτήσω σκέφτεσαι να τα αφήσεις να προχωρήσουν και σε άλλη γέννα; Σε ρωτάω, λόγω εποχής, θερμοκρασίας, αλλά και λόγω της πτερόρροιας. Πως σκέφτεσαι να κινηθείς; Γιατί νομίζω η Ιβα σύντομα θα σου ξανακάνει αυγά.
 
Ανατολία μου επειδή διαβάζω ότι ζευγάρωσαν θέλω να σε ρωτήσω σκέφτεσαι να τα αφήσεις να προχωρήσουν και σε άλλη γέννα; Σε ρωτάω, λόγω εποχής, θερμοκρασίας, αλλά και λόγω της πτερόρροιας. Πως σκέφτεσαι να κινηθείς; Γιατί νομίζω η Ιβα σύντομα θα σου ξανακάνει αυγά.
Η αλήθεια είναι, πως δεν θα ήθελα άλλα μωρά τώρα. Αλλά, αν η Ιβα στήνεται και εκείνος τρελαίνεται, χωρίς να είναι μαζί, δεν θα κάνει εκείνη άδεια αυγά, όπως οι κοκατιλίνες μου;
Δεν ξέρω πια τι είναι καλύτερο!(
 
Η αλήθεια είναι, πως δεν θα ήθελα άλλα μωρά τώρα. Αλλά, αν η Ιβα στήνεται και εκείνος τρελαίνεται, χωρίς να είναι μαζί, δεν θα κάνει εκείνη άδεια αυγά, όπως οι κοκατιλίνες μου;
Δεν ξέρω πια τι είναι καλύτερο!(
Θεωρώ πως το καλύτερο είναι να μην προχωρήσεις σε νέα αναπαραγωγή αυτή την περίοδο. Το να μην κάνει σύντομα αυγά η Ιβα θεωρώ πως δύσκολα θα το αποφύγεις. Απλά εσύ έφερες σε επαφή ξανά το ζευγάρι και ήταν λογικό να ζευγαρώσουν. Ξέρω πως τα bungie ζουν μαζί όλο το χρόνο, αλλά μήπως το γεγονός ότι αυτή την περίοδο ήταν χωριστά θα ευνοούσε ώστε να διακοψεις την αναπαραγωγή πιο εύκολα;
 
Καλησπέρα Ανατολία μου! Να χαίρεσαι το πανέμορφο μοναχοπαίδι σου! Να σου ζήσει!

Εγώ από μέρους μου, θα σε συμβούλευα να μην επιτρέψεις στα πουλιά να προχωρήσουν σε επόμενη γέννα τέτοια εποχή, όσο κι αν αυτά θέλουν. Άστα να ξεκουραστούν, να περάσουν ήρεμα την πτερορροιά τους και από Οκτώβρη και αργότερα μπορείς να τα ξαναβάλεις. Παρατήρησε συμπεριφορές τώρα και μας ενημερώνεις!

Πολύ φιλικά στα λέω για το καλό των πουλιών! 🙂
 
Καλησπέρα Ανατολία μου! Να χαίρεσαι το πανέμορφο μοναχοπαίδι σου! Να σου ζήσει!

Εγώ από μέρους μου, θα σε συμβούλευα να μην επιτρέψεις στα πουλιά να προχωρήσουν σε επόμενη γέννα τέτοια εποχή, όσο κι αν αυτά θέλουν. Άστα να ξεκουραστούν, να περάσουν ήρεμα την πτερορροιά τους και από Οκτώβρη και αργότερα μπορείς να τα ξαναβάλεις. Παρατήρησε συμπεριφορές τώρα και μας ενημερώνεις!

Πολύ φιλικά στα λέω για το καλό των πουλιών! 🙂
Ευχαριστώ θερμά για τις ευχές! Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα κρατήσω την μαμά με το μωρό χώρις από τον πατέρα. Να δω πως θα πέι η κατάσταση!)
 
Σπαμ ον [ περιμενω εγγυμοσυνη απο Αλεξανδρινους ] σπαμ οφ
😀, κύριε Τακη, θα Σας στείλω νέες φωτό σήμερα από το τρελό ζευγάρι! Χθες στήθηκε η Κοκό πρώτη φορά και ο Ρόκκο ήταν πανευτυχής!) Το δικός Σας λατρεμένο τι κάνει 😉
 
Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα κρατήσω την μαμά με το μωρό χώρις από τον πατέρα. Να δω πως θα πέι η κατάσταση!)
Τέλεια! Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις! Μόνο κερδισμένη θα βγεις! Και φυσικά αναμένουμε εξελίξεις!
 
Λοιπόν, σήμερα όλη νύχτα το μωρό κοιμήθηκε έξω στην πατήθρα, δίπλα στην μαμά του! Και το πρωί έπαιζε με ένα παιχνίδι που τους έχω κρεμασμένο με πολύ περιέργεια και όρεξη!) Νομίζω, ότι είμαστε σε καλό δρόμο)
Τώρα μένει να το εξημερώσω και να έρχεται όταν το φωνάζω (όνομα ακόμη να του βρούνε!). Ελπίζω, να μην είναι αργά και να μη μείνει άγριο, σαν τους γονείς του...)
 
Ελπίζω, να μην είναι αργά και να μη μείνει άγριο, σαν τους γονείς του...)
Άγριοι είναι οι γονείς; Αφού τους βγάζεις έξω ή κάνω λάθος; Όχι δεν είναι αργά πάντως, εντάξει θέλει μια προσπάθεια αλλά βάλε το σε άλλο κλουβάκι. Και βγάλε την φωλιά τώρα. Άντε να σας ζήσει!
 
Άγριοι είναι οι γονείς; Αφού τους βγάζεις έξω ή κάνω λάθος; Όχι δεν είναι αργά πάντως, εντάξει θέλει μια προσπάθεια αλλά βάλε το σε άλλο κλουβάκι. Και βγάλε την φωλιά τώρα. Άντε να σας ζήσει!
Τον Τσίκι τον πιάνω πιο εύκολα, δεν φοβάται τα χέρια. Η Ιβα δεν θέλει καθόλου να την αγγίζουν και τσιμπάει. Αυτό εννοούσα. Δεν έρχονται πάνω μου, όπως τα κοκατίλ ή οι Αλεξανδρινοί. Κατά τα άλλα η παρουσία μας δεν τα ενοχλεί...Αλλά το μωρό θα ήθελα να έρχεται στον ώμο μου, να μην φοβάται. Χθες το έπιασα πάλι και το χάιδευα και το φιλούσα, μετά το έβαλα μέσα στο κλουβί. Ηταν σχετικά ήρεμο και δεν τρόμαζε.) Να δούμε στη συνέχεια! Ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές!)
 
Τώρα μένει να το εξημερώσω και να έρχεται όταν το φωνάζω.
Δοκίμασε να το συνδυάσεις με κάποιο ήχο (κλικ) στην αρχή...
Από τα λίγα που ξέρω μοιάζει να είναι πιο εύκολο και για τους δυο σας.
 
Εφόσον νομίζουμε πως το μωρό είναι αγόρι και μετά από αμέτρητες σκέψεις, λέω να το ονομάσω Αλεξ. Πως σας φαίνεται 😉 Το αρχικό Πρίμο ("πρώτο" σε μετάφραση από λατινικά, χεχε) δεν άρεσε σε κανέναν... (
 
Να σου ζησει το μικρό σου! Εμενα το Πριμο μου αρεσε περισσοτερο, επειδη κάτι σημαίνει/συμβολίζει και δεν είναι ένα απλο ονομα οπως το Αλεξ. Εγω τον δικό μου τον λεω Μαικλ (απο το πρισον μπρεακ) στην οικογενεια μου δεν αρεσε σε κανεναν, εμενα ομως πολύ επειδη του τέριαζε γάντι!
Οσο για το φύλο, από τις φωτο σου λένε μονο πως μοιαζει με αγόρι;, ή και από κοντα κάποιοι που ξέρουν να ξεχωριζουν το φυλο;, εγω δεν μπορουσα να καταλαβω πως να το ξεχωρισω και για 1 μηνα και τον φωναζα Κιρκή καθως απο φωτο εδω μου ειπαν πως μοιαζει με κορίτσι μεχρι που το έψαξα πιο πολυ, είχα αμφιβολιες πηγα κτηνιατρο και μου πε πως είναι αρσενικοτατος
 
Να σου ζησει το μικρό σου! Εμενα το Πριμο μου αρεσε περισσοτερο, επειδη κάτι σημαίνει/συμβολίζει και δεν είναι ένα απλο ονομα οπως το Αλεξ. Εγω τον δικό μου τον λεω Μαικλ (απο το πρισον μπρεακ) στην οικογενεια μου δεν αρεσε σε κανεναν, εμενα ομως πολύ επειδη του τέριαζε γάντι!
Οσο για το φύλο, από τις φωτο σου λένε μονο πως μοιαζει με αγόρι;, ή και από κοντα κάποιοι που ξέρουν να ξεχωριζουν το φυλο;, εγω δεν μπορουσα να καταλαβω πως να το ξεχωρισω και για 1 μηνα και τον φωναζα Κιρκή καθως απο φωτο εδω μου ειπαν πως μοιαζει με κορίτσι μεχρι που το έψαξα πιο πολυ, είχα αμφιβολιες πηγα κτηνιατρο και μου πε πως είναι αρσενικοτατος
Σε ευχαριστώ θερμά! Ναι, από φωτό και ο φίλος μου είπε από κοντά ότι μοιάζει περισσότερο αγόρι. Είναι περίπου 35-36 ημερών και λίγο δύσκολο να ξεχωρίσω το φύλο, αλλά ήδη κάνει μαγκιές!) Και εγώ την Χάρη (λουτίνο κοκατίλ) την ονόμασα Χάρη από ένα ελληνκό σιριαλ με ζευγάρια που μου άρεσε πολύ το στυλ του πρωταγωνιστή) Τελικά αποδείχθηκε κορίτσι και συνέχισε να είναι Χάρη!)
 
Back
Top