Αναπαραγωγή Φροντίδα μπάντζι μωρού

Επιτελους το φορουμ πρεπει να κανει προβλεψη φωτογραφου με κατ οικον επισκεψη πανελλαδικα! 🙄
Και ο φωτογραφος να ξερει πως να τις ανεβαζει στο φορουμ.
 
Παιδιά, καλησπέρα! Ανέβηκαν οι φωτό στην αρχή της συζήτησης. Μπορείτε να μου πείτε τι είναι το μωρό κατά τη γνώμη σας; Σήμερα το έπιασα να προσπαθεί να φάει μόνο του. Είναι πολύ ζωιρό και πετάει ήδη μέσα στο κλουβί) Μένει να του δώσουμε όνομα βάσει φύλου και να το εξημερώσουμε) Ευχαριστώ!)
 
Μπορεί, μπορεί!) Οτι μάτια και να έχει, καταλαβαίνεις, το λατρεύουμε ήδη!)
Σίγουρα το αγαπατε πολύ και φαινετε. (μακαρι να ειχα και εγω μωρακια αλλα δυστηχος η θηλυκια πεθανε λιγο πιο μετα απο τοτε που γραφτηκα👎 και πηρα μετα απο ενα μηναενα καινουργιο αλλα αποδείχτηκε οτι ηταν αρσενικο αστα).
 
Σίγουρα το αγαπατε πολύ και φαινετε. (μακαρι να ειχα και εγω μωρακια αλλα δυστηχος η θηλυκια πεθανε λιγο πιο μετα απο τοτε που γραφτηκα👎 και πηρα μετα απο ενα μηναενα καινουργιο αλλα αποδείχτηκε οτι ηταν αρσενικο αστα).
Λυπάμαι, Ηλία! Και εμείς το χειμώνα χάσαμε μία κοκατιλίνα, την λατρεμένη μας Κούκι και ακόμη δεν μπορώ να το ξεπεράσω... Την είχαμε σώσει από ένα μαγαζι κάποτε και κάναμε αμάν να τη συνεφέρουμε... Η Μοίρα όμως έχει τα δικά της σχέδια... ( Επικεντρώσουν όμως στα θετικά και όλα θα στρώσουν!

@maria p, Μαρία, ακόμη κοιμάται μέσα, πεταρίζει μέσα στη φωλιά πολύ συχνά, μαλλον δοκιμάζει τις δυνάμεις του. Μόλις βγει να κοιμηθεί νύχταέξω, θα βγάλω τη φωλιά αμέσως!) Ευχαριστώ! Ο σύντροφός μου ήρθε και το είδε σήμερα, το έπιασε και είπε πως είναι κατά πάσα πιθανότητα αγόρι. Τώρα πως το έκρινε, δεν έχω ιδέα!)
 
Ανατολία μου να το χαίρεσαι! Είναι πανέμορφο! Επιτέλους το άξιζες ένα μωράκι μετά από τόσες προσπάθειες. Να σου ζήσει!
 
Πωπω είναι όντως σαν σύννεφακι.
Βγάλτον Κλαουντ (Cloud) και πάει και για αγοράκι και για κοριτσάκι 😛
Όχι εντάξει θα βγουμε κάτι πιο όμορφο και γλυκό 😀.
Τι ωραία που το έχεις απο μωρακι και τώρα βλέπεις ότι έχει βγάλει όλα του τα φτεράκια και πετάει ❤️️️️
 
Παιδιά, αυτές τις μέρες είχαμε εξελίξεις. Το μωρό τρώει μόνο του πια σπόρια, αλλά ζητά που και που να το ταΐσει και η μάνα του. Προχθές άνοιξα τα κλουβιά τους και η Ιβα πήγε αμέσως στο κλουβί του Τσίκι και άρχισαν να ζευγαρώνουν σαν μανιακά. Το μωρό βγήκε και εκείνο να πετάξει και τους παρακολουθούσε με απορία. Κάποια στιγμή το έπιασα και το χάιδεψα, εκείνο φοβήθηκε λίγο και ξάπλωσε στην χούφτα μου μέσα. Μετά το έβαλα πίσω στο κλουβί και έπιασα και την σουρτούκα την μάνα του και την έβαλα μέσα.

Σήμερα άνοιξα πάλι τα κλουβιά και ο Τσίκης πήγε επίσκεψη στο δικό τους κλουβί. Μπήκε το μωρό αμέσως ανάμεσα τους και δεν τα αφήνει να ζευγαρώσουν, διώχνει τον πατέρα με σθένος!)

Λέω, μήπως είναι ώρα να τα χωρίσω; Να βάλω τους γονείς μαζί πάλι και το μωρό μόνο του; Να βγάλω τη φωλιά;

Εκείνο πετάει στο χώρο έξω κανονικά και τρώει πια και μόνο του. Μόνο το βράδυ ακόμη βρίσκει καταφύγιο στην φωλιά, αν και η Ιβα όλη νύχτα είναι εκτός φωλιάς…

Τι να κάνω σε αυτή την φάση;

Ευχαριστώ!)

Επίσης, βλέπω ότι το αυγό πια σχεδόν δεν το αγγίζουν και μένει σχεδόν όλο το κουπάκι ανέγγιχτο. Να συνεχίσω να του το βάζω για λίγες μέρες ακόμη ή δεν έχει πια νόημα;
 
Η μαμά του το ταίζει;
Σπάνια πιά. 2-3 φορές τη μέρα και αυτό με χίλια παρακάλια από τον μικρό. Από ότι καταλαβαίνω, προσπαθεί να το ανεξαρτητοποιήσει και το αγνοεί αρκετές φορές, ότνα εκείνο της ζητά την προσοχή της.
 
Σπάνια πιά. 2-3 φορές τη μέρα και αυτό με χίλια παρακάλια από τον μικρό. Από ότι καταλαβαίνω, προσπαθεί να το ανεξαρτητοποιήσει και το αγνοεί αρκετές φορές, ότνα εκείνο της ζητά την προσοχή της.
Ακόμα άστα μαζί. Όταν σταματήσει να το ταίζει εντελώς, τότε να το βάλεις μόνο του!
 
Back
Top