Φροντίδα Φροντίδα νέου πάροτλετ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Filiw

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους!!
Είμαι η Φιλιώ (μαμά του Αλφυ 😊) ,κάποιοι μας γνωρίζετε και από άλλες συζήτησεις από εδώ μέσα.
Αποφάσισα να πάρω παρεούλα στον Αλφυ μου και θέλω να του πάρω κοριτσάκι.
Μικρό σχετικά για να μας μάθει εύκολα.
Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος ,κάτι που μπορώ να βρω πληροφορίες για το τι πρέπει να προσέξω τον πρώτο καιρό που θα έρθει η μικρή εδώ και πως θα τα φέρω πιο κοντά σιγά σιγά ? Γνωρίζω για αρχή ότι πρέπει να μπει σε μια καραντίνα για παν ενδεχόμενο.
Όποιος γνωρίζει ας με κατατοπίσει 🙂
 
@Filiw
Καλημέρα, με το καλό να δεχτείς το καινούργιο σου πουλάκι.
Ξεκινάς με την απαραίτητη καραντίνα, σε ξεχωριστό χώρο, για έξι εβδομάδες τουλάχιστον.
Κατόπιν τα φέρνεις στον ίδιο χώρο, όχι όμως στο ίδιο κλουβί.
Περιμένεις τίς αντιδράσεις τους και αναλόγως αποφασίζεις αν και πότε θα τα βάλεις μαζί.

Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος ,κάτι που μπορώ να βρω πληροφορίες για το τι πρέπει να προσέξω τον πρώτο καιρό
Ίσως το συγκεκριμένο θέμα σε βοηθήσει.
 
@Vada Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ , ανυπομονώ να του βρω παρεουλα!
Ναι για την καραντίνα το θυμομουν ότι ήτανε πολύς καιρός,ξέρετε τον λόγο που είναι 1.5 μήνας? Σιγουρα ξέρω πως το κρατάς για να μη τυχόν είναι άρρωστο το καινούριο πουλάκι..
Επίσης υπάρχει περίπτωση να ακούνε το ένα το άλλο από διαφορετικά δωμάτια και να μιλάνε?Σαν να ψάχνονται?
[automerge]1673170399[/automerge]
@ianos Όχι,σκέφτομαι και τα δύο ,σε περίπτωση που δεν βρω όμως ,θα καταλήξω σε petshop ,ένα συγκεκριμένο( γνωστή αλυσίδα της Θεσσαλονίκης) που αγοράζω ότι χρειάζεται ο Αλφυ και είναι πολύ καθαρό και περιποιημένο και στα ζωάκια..Έχω και έναν άνθρωπο που εμπιστεύομαι αρκετά εκεί μέσα.:)
 
Επίσης υπάρχει περίπτωση να ακούνε το ένα το άλλο από διαφορετικά δωμάτια και να μιλάνε?Σαν να ψάχνονται?
Ναι, υπάρχει αυτή η περίπτωση.
Δεν είναι κακό να ακούει το ένα το άλλο, το αντίθετο μάλιστα, με τον τρόπο αυτό θα μπορέσεις να κατανοήσεις και τις αντιδράσεις τους, και να γίνει πιο εύκολη και χωρίς προβλήματα η γνωριμία τους.
Επίσης θα πρέπει να είσαι έτοιμη να δεχτείς ακόμη και την απόρριψη του
Αλφυ, σε περίπτωση που βρει το ταίρι του, στο καινούργιο πουλάκι.
Όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά...
 
@Vada Με αγχώνει λίγο αυτό στο αν θα φωνάζουν από μακριά ,απο θέμα φασαρίας ,όχι για εμένα ,για να μην ενοχλώ τους γύρω μου ..αλλά τι να κάνουμε,θα πρέπει να κάνουμε υπομονή λίγο αυτό το διάστημα.
Σε αυτό που λες για την απόρριψη το χω σκεφτεί η αλήθεια είναι αρκετά.
Αλλά να σου πως την αλήθεια το προτιμώ να απομακρύνθει λίγο από εμένα , απ' το να με ψαχνει ασταμάτητα και να στεναχωριεται όταν λείπω.
Τουλάχιστον θα νιώθει καλά που θα έχει παρέουλα όλη μέρα.
Έχω μετακόμισει και λείπω παραπάνω ώρες πλέον από πριν και πάντα το μυαλό είναι στο τι κάνει μόνος ο Αλφυ σπίτι.
Επίσης τις τελευταίες μέρες δε ξέρω τι του συμβαίνει αλλά γκρινιάζει συνεχόμενα και είναι συνέχεια σε εγρήγορση,δε με αφήνει κυριολεκτικά ούτε να πάω στο μπάνιο μόνη μου ..☹️
Και με στεναχωρεί όλο αυτό,δε ξέρω γιατί τόση νευρικότητα και φωνές και ταραχη.
Δεν άλλαξε κάτι στη καθημερινότητα του αυτό το διάστημα.. Ήτανε πάντα πολύ ήρεμο και ησυχο σαν πουλάκι κ προβλήματιζομαι.
Ίσως είναι φάση και θα περάσει.
[automerge]1673184251[/automerge]
@Sissy Θα μπω να το διαβάσω προσεκτικά!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!:)
 
Back
Top