Ασθένειες Φροντίδα νεοσσού περιστεριού

Εγγραφή
16 Ιουλ 2016
Μηνύματα
11
Πόλη
Κόρινθος
καλησπέρα έχω ένα νεοσσό 1 μήνα και οι κτηνίατροι δεν μπορούν να με βοηθήσουν τρώει πια κρέμα από το μπολάκι, δεν τρώει σπόρους αν και δοκίμασα και του πέφτουν τα πούπουλα στην ουρά και το λαιμό, ενώ δεν έχει βγάλει ακόμα κάτω από τις φτερούγες, είναι φυσιολογικό;
13716054_1830802347143303_7081875111691500240_n.webp
 
Δεν πειράζει για την αργοπορία αλλά δώσε μας λίγες πληροφορίες, ο νεοσσός ταΐστηκε σε πρώτη φάση από τους γονείς; Πότε άρχισε να παρουσιάζει τα προβλήματα; Έχεις άλλα περιστέρια; Οι γιατροί τι σου είπαν και κατάλαβες πως δεν μπορούν να βοηθήσουν;
 
δεν τρώει σπόρους αν και δοκίμασα
είναι πολύ στεγνοί για να τους αποδεχτεί...
Δεν τους ξέρει καν... αφού δεν έχει ταϊστεί μ' αυτούς.
Πάρε λίγο σταράκι και βάλτο μια δυο ώρες σε ζεστό νερό να μουλιάσει.
Βάλε τους μουλιασμένους σπόρους κοντά του μήπως και από περιέργεια δοκιμάσει να φάει μόνο του...
Αν δεν τα καταφέρει δοκίμασε να υπάρχουν μερικοί σπόροι στην κρέμα... μήπως και το ξεγελάσουμε.
Αν και έτσι δεν τα καταφέρεις τότε προσπάθησε να ταΐσεις εσύ.
Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί να αυτοσχεδιάσεις...
Θα χρειαστείς ένα καλαμάκι του καφέ πολύ χοντρό (υπάρχουν μερικά πολύ χοντρά για να περνούν άνετα οι σπόροι)... και προσπάθησε να φυσήξεις μερικούς σπόρους εσύ απ' ευθείας μέσα στον πρόβολό του.
Φυσικά τους σπόρους θα πρέπει να τους βάλεις πρώτα στο στόμα σου!
Ξέρω πως ακούγεται κάπως... αλλά είναι η πιο συνηθισμένη τακτική των περιστεράδων για να σώσουν κάποιο ορφανό "πιτσούνι".
και του πέφτουν τα πούπουλα στην ουρά και το λαιμό, ενώ δεν έχει βγάλει ακόμα κάτω από τις φτερούγες, είναι φυσιολογικό;
Αν τα καταφέρεις θα είσαι πολύ κοντά στη λύση κάθε προβλήματος που συνεπάγεται από την διατροφή του μόνο με κρέμα. Οι σπόροι από το σιτάρι θα το βοηθήσουν και στη δημιουργία φτερώματος αλλά και στο να σταθεί σωστά ως πουλί.
Με την ίδια μέθοδο θα μπορέσεις να του δώσεις και σπασμένο καλαμπόκι που επίσης είναι απαραίτητο για τη διατροφή του.
Κάνε την προσπάθεια και μας γράφεις για το αποτέλεσμα.
 
Δεν πειράζει για την αργοπορία αλλά δώσε μας λίγες πληροφορίες, ο νεοσσός ταΐστηκε σε πρώτη φάση από τους γονείς; Πότε άρχισε να παρουσιάζει τα προβλήματα; Έχεις άλλα περιστέρια; Οι γιατροί τι σου είπαν και κατάλαβες πως δεν μπορούν να βοηθήσουν;
Δεν έχω άλλα τώρα είχα αλλά τραυματισμένα κατά καιρούς, πρώτη φορά έχω νεοσσό, τον βρήκα μαζί με πολλά περιστέρια που φορούσαν ένα βραχιολάκι στο πόδι και δεν μπορούσαν να πετάξουν μπροστά από το στενό μου αυτόν τον πήρα σπίτι γιατί ήταν πιο μικρός και τον φροντίζω εδώ και ένα μήνα με σύριγγα στην αρχή και τώρα τρώει κρέμα από το μπολάκι. Όταν τον βρήκα δεν είχε πούπουλα παρα μόνο ουρά και φτερούγες και πίστευα θα βγάλει, έβγαλε λίγα στο κεφάλι αλλά τώρα χάνει και της ουράς κάποια και δεν τρώει άλλο από κρέμα.Λ"ογω του βραχιολιού που είχαν τ άλλα υποθέτω ότι ήταν από εκτροφείο που δεν ξέρω πώς βρέθηκαν στο στενό μου μια και μένω Κόρινθο κέντρο.

Πώς μπορώ να σας ανεβάσω φωτο αν μπείτε στο προφίλ μου στο φβ γιατί λέει το αρχείο μεγάλο
 
Λ"ογω του βραχιολιού που είχαν τ άλλα υποθέτω ότι ήταν από εκτροφείο που δεν ξέρω πώς βρέθηκαν στο στενό μου μια και μένω Κόρινθο κέντρο.
Γράφει κάτι πάνω στο δακτυλίδι του;
Αν ναι μπορείς να μας μεταφέρεις τι ακριβώς;

Πώς μπορώ να σας ανεβάσω φωτο
Ακολούθησε τις οδηγίες στο τέλος του συνδέσμου petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
αν μπείτε στο προφίλ μου στο φβ
Πως θα σε βρούμε εκεί;
 
για να σε βοηθήσουμε πρέπει αρχικά να δούμε φωτο του πουλιού, όπως είπε και ο κ. Γιάννης μουλιασμενους σπόρους, πιστεύω πως θα τους δοκιμάσει και μονο του
 
Γράφει κάτι πάνω στο δακτυλίδι του;
Αν ναι μπορείς να μας μεταφέρεις τι ακριβώς;


Ακολούθησε τις οδηγίες στο τέλος του συνδέσμου petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/

Πως θα σε βρούμε εκεί;
με το όνομα χρήστη

https://www.facebook.com/photo.php?...005.1073741825.100006406659594&type=3&theater
 
Αρκετά μεγάλο είναι πάντως. Μπορείς να του βάλεις και νιφάδες βρώμης να φάει. Επίσης βάλε του λίγη ρίγανη χλωρή ή ξηρή και στο νερό λίγες σταγόνες μηλόξυδο, αν υπάρχει βιολογικό ακόμα καλύτερα. Κοίταξες για ψείρες;
 
σίγουρα δεν είναι στα καλά του αλλά νομίζω πως θα στρώσει σύντομα, σε πρώτη φάση δώσε μουλιασμένους σπόρους σε ένα μπολάκι και αν δεν φάει δείξε του εσύ τον δρόμο δίνοντας του στο στόμα με το χέρι, επίσης για να τονωθεί λίγο και να πάει δυνάμεις αγόρασε του λίγη πλήρη τροφή για περιστέρια σε σκόνη η πέλλετ (όποιο τρώει καλύτερα) ή αν δεν βρείς μπορείς να χρησιμοποιήσεις τροφή για κοτοπουλάκια, κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά
 
Τώρα που βλέπω τη φωτογραφία είμαι ακόμη πιο σίγουρος πως του λείπουν οι σπόροι σταριού κλπ από τη διατροφή του.
Με κάθε τρόπο πρέπει να φύγει από την κρέμα, που ασφαλώς και δεν καλύπτει τις ανάγκες του.
 
έχω πάρει φύραμμα αλλά δεν το έφαγε και όχι δεν παίζει να ναι από την κρέμα την κολλημένη η απώλεια φτερών συμπεριφέρεται πάντως σαν μωρό θα σας κοινοποήσω λινκ για βίντεο από φβ πριν ένα μήνα το ίδιο έχει μείνει ακριβώς
Προτεραιότητα είναι να φάει με κάθε τρόπο κάποιους σπόρους.
Έβαλες λίγο στάρι να μουλιάσει;
ναι τώρα που μου το πατε αλλά του χα αμούλιαστους αλλά δεν τους τρώει

Αρκετά μεγάλο είναι πάντως. Μπορείς να του βάλεις και νιφάδες βρώμης να φάει. Επίσης βάλε του λίγη ρίγανη χλωρή ή ξηρή και στο νερό λίγες σταγόνες μηλόξυδο, αν υπάρχει βιολογικό ακόμα καλύτερα. Κοίταξες για ψείρες;
δεν είδα για ψείρες αλλά δεν έχω δει τίποτα να περπατάει πάνω του, τη ρίγανη που τη βάζω στο φαγητό;
 
ναι τώρα που μου το πατε αλλά του χα αμούλιαστους αλλά δεν τους τρώει
Ακόμη κι αν δεν τους φάει ακολούθησε μια δυο φορές τις οδηγίες που σου έγραψα εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Φροντίδα-νεοσσού-περιστεριού.28073/#post-339493... και να τους δώσεις με το καλαμάκι...
 
Back
Top