Ασθένειες Φτάρνισμα παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Παιδια καλημερα κ Χρονια πολλα σε ολους μας καθως κ στα πουλακια μας. Εχω καιρο να γραψω αλλα ειμαι εδω κ διαβαζω οτι ανεβαζετε.λοιπον εχω μια απορια η λινα μου τελευταία τα πρωινα μολις ξυπνα φταρνιζεται 4-5 φορες. Κ στη διαρκεια της ημερας μπορει να φταρνιστει ακομα μια φορα. Δεν δειχνει να ειναι αρρωστη τρωει πινει κανονικα.λετε να συμβαίνει κατι; κ κατι ακομα σκέφτομαι να της βαλω λιγο βαμμα προπολης στο νερο δικης μου παραγωγης αλλα πως αφου ειναι διαλυμενη σε οινοπνευμα;
 
Χρόνια πολλά Λίνα μου, να χαίρεσαι όσους αγαπάς! 🙂
Για το φτέρνισμα κοίταξε τα ρουθούνια μήπως έχει πάει κάποιο σωματίδιο ή υπάρχουν τίποτα ξεραμένες εκκρίσεις.
Καλού-κακού κάνε της μερικές πλύσεις με φυσιολογικό ορό.
Επίσης δώσε κάποιο τσαγάκι ρίγανης για παν ενδεχόμενο.

σκέφτομαι να της βαλω λιγο βαμμα προπολης στο νερο δικης μου παραγωγης αλλα πως αφου ειναι διαλυμενη σε οινοπνευμα;
Διάβασε εδώ, πρέπει να κάνεις μεγαλύτερη αραίωση αν υπάρχει οινόπνευμα
https://community.petbirds.gr/threa...ρόπολη-για-πρόληψη-ασθενειών-στα-πτηνα.25223/
 
Οκ Μαρακι σε ευχαριστω. Προς το παρον της φτιαχνω το τσαι κ βλεπουμε.στα ρουθουνακια μας δε βλεπω κατι αλλα θα της βαλω λιγο ορο
 
αν και πιστευω οτι η προπολη ειναι ενα θαυμα φαρμακο που μας παρεχει η μελισσα, και γνωριζοντας οτι διαλυετε σε οινοπνευμα η τσιπουρο, θα σου ελεγα να μην το χρησιμοποιησης, μονο και μονο επειδη περιεχη οινοπνευμα. καθως προερχομε απο μελισσοκομικη οικογενεια, η μητερα μου εβαζε χρονια τωρα προπολη στο νερο στις κοτες, και εβλεπε θαυματα στην υγεια τους.
 
ektora γι αυτο κ εγω σκεφτηκα την προπολη. Ασχολουμε σαν χομπυ κυριως με την μελισσοκομια κ χρησιμοποιω ολα τα προιοντα τους. Τωρα ψαχνω να βρω τροπους να διαλυω την προπολη χωρις οινοπνευμα. Κατι με γλυκερινη ποσιμη αλλα δεν προλαβα να το μελετησω
 
σου προτεινω να διαβασεις το βιβλιο του θρασυμβουλου απο το ΑΠΘ, 'μελισοκομικη επιθεωρηση' ωπου γραφη και τροπους διαλησης της προπολης. Νομιζω αυτο με την γλυκερινη ειναι το ποιο προσητο για τους φιλους μας.
 
Back
Top