Γενικά Φύλο και ύπνος των budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dmm
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και εμμένα μου φαίνονται μικρά... αλλά πανέμορφα. Η θυλικία σου είναι ίδια με τη δικιά μου. Για το φύλλο περίμενε να μεγαλώσουν λίγο ακόμη να είναι πιο ξεκάθαρο. Πάντως σε ένα βιβλίο που διάβασα δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι το ίδιο φύλλο. Το ένα θα αναλάβει να... Ταϊσει το άλλο. Βέβαια καλύτερα θα ήταν να μην είναι ιδίου φύλλου. Άλλος ένας τρόπος (μπακαλίστικος λίγο) είναι να δοκιμάσεις... Το τσίμπιμα. Τα θυλικά έχουν πολύ πιο ισχυρό ράμφος από τα αρσενικά γιατί στη φύση αναλαμβάνουν να σπάσουν κλαδιά για τη κατασκευή φωλιάς.
Όσο για το κελάιδημα... Εμένα συνέχεια και τα δύο φωνάζουν και ακούγωνται στη γειτονιά).
 
βρε συ,ξερεις ποιο ειναι το θεμα τωρα;

Σημερα, εμφανιστηκε η ασπρουλα με λιγο πρησμενο το ματακι της! Αλλεργια-που την βγαζω εξω στο μπαλκονι πια- ή την τσιμπησε αυτος ο σατραπης; Γιατι της κανει κατι περιεργα,ιδιως το βραδυ πριν τον υπνοκαι ας δινουν τα πρωτα τους φιλια πια!

αυριο ελπιζω να ειναι καλα!

σας ευχαριστω για τα καλα λογια για τα πουλακια μου, αλλα ετσι κι αλλιως δεν ειναι ολα τα πουλακια πανεμορφα;! 😛
 
Για το ματάκι ρίξε πρώτα 1 -2 σταγόνες φυσιολογικό ορό (υπάρχει κ΄ σε αμπούλες sodium chloride 0.9%) και στη συνέχεια κολύριο tombrex παιδικό 1 σταγόνα (χωρίς κορτιζόνη) 2-3 φορές την ημέρα για 3-4 ημέρες και θα φύγει το πρήξιμο. Αγορά από το φαρμακείο κ΄το κολύριο μετά από 15 ημέρες αφού ανοιχτεί είναι άχρηστο και το πετάς.
 
η φωτογραφικη δεν εχει μπαταρια! Εβγαλα αυτη με πολυ κοπο,θα στειλω πιο καθαρη αργοτερα μολις φορτισει..

νομιζω οτι εχει υποχωτησει σχετικα..
το πρηξιμο εχει πιασει μονο το πανω μερος του ματιου, αλλα δεν το κλεινιε και πολυ ευκολα..☹
 
ιδου και η φωτο...
 

Συνημμένα

  • DSC00644.webp
    DSC00644.webp
    35,7 KB · Προβολές: 75
Pistevo tsimpima prepei na ne...afou den stazei apo to mataki, kai den exei aima mesa... Apla melaniose to vlefaro...
 
ναι κι εγω νομίζω οτι αυτός ο παλιοχαρακτήρας το έκανε, χθες...
την αγαπούλα μου!

και να σκεφτείς οτι στην αρχή αυτή τον έφτυνε, και τώρα λιώνει για αυτόν.. Το βράδυ όπου πάει και αυτή από πίσω για να κοιμηθούν μαζί. Και μετά προσπαθούσε η άγαρμπη να ανέβει στην μία κούνια και δεν μπορούσε η γκαφατζού.. Ε και πάνω στο κυνήγι θα της έχωσε αυτός καμία..
Πού θα πάει,θα αγαπηθούνε...
Πήρα μια τρομάρα εχθές με την ορνίθωση... Θα ανεβάσω και πιο καθαρή φωτό μετά..

Πάντως ο καιρός επηρεάζει στο κελάηδημα, ε;
 
Πήρα μια τρομάρα εχθές με την ορνίθωση...
😀-xa...sas tromaksa! :D Den mpeirazei, afou tromakses, piges na diavazeis perisotera, kai tora ksereis kati parapano !

Ola tha paei kala! O kairos epireazei stin diathesi ton poulion kai oxi sti foni tous.
 
Oρνίθωση από ότι μπορώ να καταλάβω δεν είναι. Απλώς φρόντισε το μάτι και καθάριζε καθημερινά τις πατήθρες για να μη μολυνθεί η πληγή και έχεις άλλα. Ψηλάφησε προσεκτικά εσωτερικά το κλουβί μη τυχόν εξ'εχει κάτι (μπορεί και γρέζι) και έκανε αυτό την πληγή.
 
Πήρα το Tombrexκαι της έχω βάλει μία φορά εχθές και μία σήμερα.Αλλά το ματάκι της ήδη έχει ξεφουσκώσει και ξεμελανιάσει. Να της βάλω άλλη μία και αύριο και να αυξήσω στις 2 φορές την ημέρα όπως μου είπες, ή να το σταματήσω;

αυτό είναι σαν ημιδιαφανής κρέμα, ε; Όχι ακριβώς σταγόνα. Και της το έβαλα γύρω από το μάτι στο βλέφαρο.

εν τω μεταξύ, χαϊδεύονται πού και πού, αυτός την καθαρίζεια, αυτή τον αγαπάει, αλλά με το που βγάζω το χώρισμα, αυτός αρχίσει τις τσιμπιές... Πότε θα συνηθίσουν το ένα το άλλο; Μία εβδομάδα είναι μαζί!😕

θα της πάρω καινούριο φίλοκαι θα τον αφήσω αυτόν μόνο του με τον καθρέφτη του που αγαπάει τόσο πολύ!

Κώστα, ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες!Όλους σας ευχαριστώ δηλαδή..
 
Πήρα το Tombrexκαι της έχω βάλει μία φορά εχθές και μία σήμερα.Αλλά το ματάκι της ήδη έχει ξεφουσκώσει και ξεμελανιάσει. Να της βάλω άλλη μία και αύριο και να αυξήσω στις 2 φορές την ημέρα όπως μου είπες, ή να το σταματήσω;

αυτό είναι σαν ημιδιαφανής κρέμα, ε; Όχι ακριβώς σταγόνα. Και της το έβαλα γύρω από το μάτι στο βλέφαρο.

εν τω μεταξύ, χαϊδεύονται πού και πού, αυτός την καθαρίζεια, αυτή τον αγαπάει, αλλά με το που βγάζω το χώρισμα, αυτός αρχίσει τις τσιμπιές... Πότε θα συνηθίσουν το ένα το άλλο; Μία εβδομάδα είναι μαζί!

θα της πάρω καινούριο φίλοκαι θα τον αφήσω αυτόν μόνο του με τον καθρέφτη του που αγαπάει τόσο πολύ!

Κώστα, ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες!Όλους σας ευχαριστώ δηλαδή..


πολυ χαιρομαι που πηγαινει καλυτερα! :D
Δεν βγαζεις τον καθρεφτη καλυτερα για να ασχοληθει με το κανονικο του ταιρι; Μπορει να την τσιμπαει επειδη θεωρει ταιρι του και το πουλι που βλεπει στον καθρεφτη και θελει να το προστατεψει απο το πραγματικο. Αποψη μου ειναι οπως εχω ξαναπει σε αλλο ποστ οτι οι καθρεφτες δεν κανουν καλο στα πουλια, διοτι ειτε δενονται με καποιο ανυπαρκτο πουλι πραγμα που ειναι κοροιδια ειτε καποια αρσενικα φτανουν σε σημειο ακομη και να βγαζουν τροφη απο το στομαχι τους για να ταισουν τον καθρεφτη και στο τελος αρρωσταινουν! ☹
 
τον καθρέφτη τον έχω βγάλει από όταν μπήκε ηνεαρή στο κλουβάκι, τον ξεναέβαλα για λιγες ώρες, κατάλαβα οτι κάτι δεν παέι καλάκαι τον ξανέβγαλα.

Να πω την αλήθεια, επειδή θα αργούσε η θηλυκη απο το πετ σοπ, μου ειχαν πει να του βαλω καθερέφτη μεχρι να έρθει η παρεα του.Αλλα με τις 2-3 μερες που του τον ειχα, ειδα οτι αρχισε και τον τσιμπουσε πολυκαι σιγα σιγα χωνοταν πισω, επανω, γυρω γυρω και τρομαξα μιην παθει τιποτα...

ετσι πηγα και πηρα θηλυκη απο αλλο πετ σοπ, βγαζοντας τον καθρεφτη


  • Με την αλοιφη,τι να κανω;να την σταματησω;


  • και ποσες μερες να τους εχω χωρια;
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Ανέστη. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα. Με το που αφαίρεσα τους καθρεύτες η συμπεριφορά άλλαξε 180 μοίρες και τώρα είναι αγαπημένα και φροντίζει το ένα το άλλο.
Για το tombrex μην βάλεις αφού ξεπρήστικε, αλλά νομίζω είχα γράψει σταγόνες και όχι αλοιφή γιατί αποροφάται πιο καλά και δεν αφήνει υπολοίματα. Υπόψη για το μέλλον αχρείαστη να είναι.

Για παιχνιδάκια κοίτα και εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-που-έχετε-στα-πουλιά-σας.3080/
 
Τώρα είδα το μύνημά σου. Φρόντισε όλα στο κλουβί να είναι διπλά να μη τσακόνωνται (ποτίστρες, ταϊστρες, κούνιες κτλ)
 
διπλά και τριπλά είναι, μιλάμε για πολύ φαϊ και νερό, απλά αυτός είναι παλιοχαρακτήρας...άσε που καμιά φορά από την ζήλια του πηγαίνει εκεί που είνια αυτή,την σπρ΄ψχνει, κάθεται λίγοκαι μετά φεύγει!

η αληθεια ειναι οτι δεν ειπα σταγονες, αν και νομιζα οτι σταγονες θα μου εδιναν..

λέω να τα αφήσω 3 ημέρες ακόμα χώριακαι μετά να ξαναπροσπαθήσω να τα ενώσω...

και με την προηγούμενη δεν ήταν έτσι αυτός... Πώς του βγήκε τώρα...
 
Υπομονή. Διπλανά κλουβιά και σε 1 εβδομάδα να δεις ήρεμα που θα είναι μαζί!
 
Γεια σας και πάλι!

Λοιπόν,έχει περάσει μία εβδομάδα γεμάτη που τα ε΄χω χώρια τα παπαγαλάκιακαι δεν λένε να φιλιώσουν!

Σήμερα πάλι επιχείρησα να τα βάλω μαζί, φιλήθηκαν λίγο, ο αρσενικ΄πος την καθάρισε στο κεφαλάκικαι μετά... Καπνός!Χρυσό τον έκανε αυτή,τ΄πιποτα εκείνος.

Και τα ξαναχώρισα, μην μου την ξανατραυματίσει-θυμάστε που είχε πρηστεί το ματάκι της από τσιμπιά..

τι να κ΄ναω, να το πράω απόφαση οτι θα ζουν μια ζωή χώρια; Γιατί με το που τα χωρίζω,τσουπ! Το ένα δίπλα στο άλλο πάλι.. Πόσο καιρό θρηνεί ο παπαγαλίνος την παλία παπαγαλίνα;22 ημέρες πέρασαν αφότου "έφυγε"!

Ουφ!
 
μπορει απλα να μην ταιριαζουν. Δεν αλαζεις ενα με καποιο αλλο να δοκιμασεις;
κρατα αυτο που νομιζεις ειναι πιο καλοβουλο και αλλαξε το πιο ιδιοτροπο.
 
Back
Top