Συζήτηση Άρθρου Φύτρα στη Διατροφή των Πτηνών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και στο video μια "μηχανή" βλάστησης σπόρων που έκανε την εμφάνισή της και στην Ελλάδα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αν ρίξουμε τα σπόρια που αφήνουν τα πουλιά σε μία γλάστρα (όταν αντικαθιστούμε τη τροφή τους) μπορούμε να τους ταΐσουμε μετά από λίγες μέρες τους βλαστούς που θα φυτρώσουν; Εννοώ σαν πρασινάδα;
Ναι, αλλά ξεφεύγει από το θέμα.
 
Οι σπόροι κινόα, βρώμης και ροβίτσας τρώγοντε βλαστωμένοι από τα καναρίνια; Για τη ροβίτσα φοβάμαι λίγο να την δώσω. Βλαστένουνε και οι τρεις παραπάνω σπόροι;
 
Οι σπόροι κινόα, βρώμης και ροβίτσας τρώγοντε βλαστωμένοι από τα καναρίνια;Για τη ροβίτσα φοβάμαι λίγο να την δώσω.Βλαστένουνε και οι τρεις παραπάνω σπόροι;
Δεν βλέπω γιατί να μην τρώγονται οι βλαστοί σπόρων που τους τρώνε τα πουλιά. Κάποιοι σπόροι "πεθαίνουν" κατά την επεξεργασία της συσκευασίας τους, εκτός αν η συσκευασία προορίζεται για βλάστηση.
 
Δεν βλέπω γιατί να μην τρώγονται οι βλαστοί σπόρων που τους τρώνε τα πουλιά.
Κάποιοι σπόροι "πεθαίνουν" κατά την επεξεργασία της συσκευασίας τους... εκτός αν η συσκευασία προορίζεται για βλάστηση.
Όχι απλά ρωτάω αν τρώνε ροβίτσα κυρίως. Πήρα από κατάστημα με βιολογικά κάποιους και έλεγα να δοκιμάσω να φτιάξω
 
Η καλύτερη δοκιμή των βλαστημένων σπόρων είναι ο ίδιος ο άνθρωπος...
Πριν τα δώσουμε στα πουλιά δοκιμάζουμε μερικούς... αν για κάποιο λόγο δεν μας αρέσουν τους πετάμε...
 
Η καλύτερη δοκιμή των βλαστημένων σπόρων είναι ο ίδιος ο άνθρωπος...
Πριν τα δώσουμε στα πουλιά δοκιμάζουμε μερικούς... αν για κάποιο λόγο δεν μας αρέσουν τους πετάμε...

περίεργη λογική... αν είναι να πάθει κάποιος κάτι να το πάθει ο άνθρωπος και όχι το πουλί;
 
περίεργη λογική... αν είναι να πάθει κάποιος κάτι να το πάθει ο άνθρωπος και όχι το πουλί;
Κανείς δεν παθαίνει τίποτε...
Ο άνθρωπος έχει αισθητήρια (οσμή και γεύση) που απουσιάζουν από τα πουλιά.
Τα φύτρα αν μυρίζουν (μύκητες) δεν τρώγονται...
Ο άνθρωπος μπορεί να το διακρίνει... Τα πουλιά όχι.
Στα πουλιά συνήθως το βλέπουμε όταν είναι πολύ αργά.
Επιπρόσθετα οι βλαστωμένοι σπόροι αποτελούν εξαιρετική σαλάτα για όλους τους βόρειους λαούς... Πολύ θρεπτικοί και εξαιρετικά νόστιμοι.
Πρώτα τους δοκιμάζω και μετά τους δίνω στα πουλιά...
Διαφορετικά είναι εύκολο να περάσουμε σε πολύ δυσάρεστες καταστάσεις... κι αλήθεια στα δικά μου πουλιά, εγώ δεν το θέλω.
 
όπως νομίζεις :) δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο και μου φάνηκε παράξενο... εσύ όμως πως είσαι σίγουρος πως οι σπόροι που προορίζονται για πουλιά και όχι για ανθρώπους τηρούν τις προδιαγραφές υγιεινής που τηρούν και στα εργοστάσια με τα ανθρωπινά τρόφιμα;
 
όπως νομίζεις :) δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο και μου φάνηκε παράξενο... εσύ όμως πως είσαι σίγουρος πως οι σπόροι που προορίζονται για πουλιά και όχι για ανθρώπους τηρούν τις προδιαγραφές υγιεινής που τηρούν και στα εργοστάσια με τα ανθρωπινά τρόφιμα;
Αν εννοείς "σπόροι για να δημιουργήσεις φύτρα"... εμπιστεύομαι τη "μάνα" φύση...
Θα φυτρώσουν μόνο οι κατάλληλοι... και θα καθαριστούν (μερικώς) μέσα από τη διαδικασία αναγέννησης της φύσης.
Από τη στιγμή που θα βλαστήσει ο σπόρος μπορεί να αποτελέσει τροφή για κάθε δεκτικό ον...
 
Πραγματικά Δουλεύει.

Αφού μουλιάσουμε για ένα βράδυ, ξεπλένουμε καλά και τοποθετούμε τους σπόρους στο μπουκάλι (σε οποιοδήποτε μπουκάλι 😉). Ξεπλένουμε 1-2 φορές την ημέρα και σε λίγα 24ωρα έχουμε μια χαρά βλαστισμένα σπόρια.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Οι φυτρωμένοι σπόροι έχουν υψηλές ποσότητες βιταμινών και μετάλλων που δεν είναι διαθέσιμες στους ξηρούς σπόρους.
Καναρίνια τρώναι μπρόκολο 019.webp φυτρωμένει σπόροι.webp
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Οπως αναφερετε στην αρχη του αρθρου οι βλαστομενοι σποροι ειναι μια καλη πηγη παροχης πρωτεινης κ οχι μονο. Επιπονη εργασια θα ελεγα γιατι απο την στιγμη του πρωτου βρεξιματος των σπορων χρειαζετε αρκετες φορες ξεπλυμα, γιατι κατα την στιγμη που αρχιζη κ βγαινει η φυτρα παραγονται καποιες τοξινες γυρω απο το κελυφος και καπου στο διαδικτυο ειχα διαβαση οτι οι καλυτερη στιγμη απο θεμα θρεπτικης αξιας ειναι κατα την πρωτη δευτερη μερα ζωης της φυτρας, δεν εχει τοσες πρωτεινες. Και σιγουρα χρειαζετε μικρη ποσοτητα για να αποφευχθει η αλλοιωση τους. Εγω ειχα φτιαξη μια φορα φυτρες με σιταρι κ αλλη μια φορα με διαφορους σπορους απο καναρινοτροφη αλλα για αγνωστο λογο δεν ετυχαν της αποδοχης που περιμενα απο τα πουλια κ γιαυτο δεν το συνεχισα.
 
Οι φυτρωμένοι σπόροι έχουν υψηλές ποσότητες βιταμινών και μετάλλων που δεν είναι διαθέσιμες στους ξηρούς σπόρους.
Η συλλογιστική του "υπάρχω-εκεί που πριν δεν υπήρχα",του "γεννάται" ή "δημιουργείται",του "πολλαπλασιάζομαι", κάθε φορά που σκέφτομαι τα φύτρα σπόρων, μου φέρνουν στο μυαλό τον Παρμενίδη τον οποίο όμως με βαριά καρδιά θα αφήσω απέξω απόψε.
Δίνω και εγώ φύτρα άλλοτε έτοιμο μείγμα εμπορίου, άλλοτε μεμονωμένα σπόρια απο bio.

Αυτό που έχω αποδεχτεί σαν κοινό παρονομαστή των ερευνών είναι οτι όντως κάποια συστατικά λαμβάνουν μια πιο απορροφήσιμη μορφή στα φύτρα, παρά από το αν ήταν σε σπόρια.

Απο εκεί και πέρα, ενδέχεται ο σπόρος και το φύτρο του να είναι πάνω κάτω το ίδιο πράγμα, δηλαδή συστατικά να συντελούνται ελάχιστες αλλαγές. Μπορεί να είναι superfood στον κόσμο των ανθρώπων και της φασολάδας αλλά δεν είναι απαραίτητα τόσο μεγάλο τρέντ και στο κόσμο των πτηνών.

Φυσικά όλα αυτά απαιτούν περισσότερο κόπο για να τα κατακτήσουμε, καθώς δεν χωρούν σε μια επικεφαλίδα ενός άρθρου ή δημοσιεύματος.Απαιτούν και μαθηματικά διότι δεν είναι ορθή 1 προς 1 προσέγγιση τα 100γρ σπόρων με τα 100γρ φύτρων, αλλά η προσέγγιση του ενός σπόρου με το φύτρο του... Αν είναι να μπορεί κάποιος να πει πολλαπλασιάζεται,υπάρχει ξαφνικά κτλ. Σε αυτή τη γραμμή δυστυχώς πρέπει να ξερουμε τον ρυθμό απώλειας της μάζας που έχει ένας σπόρος όταν γίνεται φύτρο.Απο την άλλη, σε μια κλασική ανάγνωση γραμμαρίων, πρέπει να υπολογίζουμε την υγρασία έτσι ώστε να συγκρίνουμε σωστά τις ποσότητες, αφού τα φύτρα και οι σπόροι διαφέρουν συγκλονιστικά ως προς αυτή την παράμετρο. Επίσης θέλει προσοχή στο αν οι μελέτες θρεπτικής αξίας αναγράφουν τις ημέρες βλάστησης καθώς αυτό που πάει στο πιάτο του ανθρώπου (και μελετάται) διαφέρει απο αυτό που προσφέρουμε εμείς στα πουλιά μας.

Το πιο σημαντικό για εμένα είναι η επιλογή του τύπου "δίνω αυτό (το φύτρο) για αυτό το συστατικό.".
Η λογική του τύπου "δίνω αυτό γιατί είναι μπόμπα" δεν με βρίσκει σύμφωνο, γιατί "μπόμπα" είναι τα σχετικά νούμερα στα οποία βασίζεται. Είναι η το ίδιο μάταιη λογική που κοιτά και ψάχνει μόνο το ποσοστό της πρωτεΐνης αγνοώντας ολοκληρωτικά την σύστασή της.

Να δίνεται φύτρα στα πουλάκια σας, είναι μια ευχάριστη διαδικασία, βγάζει απο την πλήξη πουλιά και εκτροφέα.

Mung beans: https://nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4348/2
Mung beans φυτράκια: https://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2333/2
 
Για τους παπαγάλους τι θα προτείνατε; Για όποιον έχει γνώσεις αυτόν; Καλαμπόκι κάνει; Η τα σπόρια τις τροφής;
 
Για τους παπαγάλους τι θα προτείνατε; Για όποιον έχει γνώσεις αυτόν; Καλαμπόκι κάνει; Η τα σπόρια τις τροφής;
Καλαμπόκι να δίνεις συχνά στους παπαγάλους, τους κάνει πολύ καλό αλλά να προτιμάς τον κατεψυγμένο αφού το αποψύξεις και το ψιλομαράνεις.
Στα φύτρα προσωπικά θα το απέφευγα, γιατί αναπτύσσονται εύκολα μύκητες
 
@Deukalion θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι για το post που έχεις linked και αναφέρεται στα φύτρα..
Έχει δυο πράγματα που με μπερδεύουν..

Αρχικά αναφέρει :

Σχεδόν όλοι οι σπόροι μπορούν να γίνουν φύτρα. Μπορείτε, πέρα από τους σπόρους που τρώνε τα καναρίνια έτσι κι αλλιώς, να δοκιμάσετε να καλλιεργήσετε σπόρους όπως:

Και μετά..:

Για την παρασκευή φύτρων χρησιμοποιούμε σπόρους μόνο στη φυσική τους μορφή. Όχι κατεργασμένους (ψημένους), όχι τους σπόρους του μίγματος που χρησιμοποιούμε καθημερινά στη διατροφή των πουλιών μας και φυσικά, όχι σπόρους που έχουν ραντιστεί.

Σίγουρα δεν καταλαβαίνω κάτι άλλα έτσι όπως εγώ το διαβάζω νομίζω ότι φάσκει και αντιφάσκει..
Κάνει να χρησιμοποιήσουμε τους σπόρους που τους έχουμε στην καθημερινή διατροφή τους ή οχι;
 
Σίγουρα δεν καταλαβαίνω κάτι άλλα έτσι όπως εγώ το διαβάζω νομίζω ότι φάσκει και αντιφάσκει..
Κάνει να χρησιμοποιήσουμε τους σπόρους που τους έχουμε στην καθημερινή διατροφή τους ή οχι;
Δημήτρη το μήνυμα δεν είναι ακριβώς αντιφατικό.
Η αρχική παράθεση αφορά γενικά τους μεμονωμένους σπόρους που έχουμε συνηθίσει να είναι η βάση του σιτηρέσιου των καναρινιών, για αυτό και ακολουθεί παράθεση έξτρα σπόρων για φύτρα.
Η δεύτερη παράθεση αφορά τους ίδιους σπόρους αλλά αυτή την φορά συσκευασμένους όλους μαζί σε συνηθισμένο μείγμα διατροφής. Σε αυτό το σημείο υποδηλώνεται ότι το εν λόγω μείγμα ενδεχομένως να έχει υποστεί τέτοια επεξεργασία που οι σπόροι που περιέχονται να μην φυτρώνουν.

Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, εγώ χρησιμοποιώ και θέλω και πρέπει,όλους τους σπόρους.
Έχουμε βγάλει τα μάτια μας για τέτοια ζητήματα πολλές φορές σε διάφορα θέματα.Αν έχεις απορίες ή βρες αυτά τα θέματα ή ρώτα στην συζήτηση που ακολουθεί στο τέλος του άρθρου,όπου και θα παραπεμφθούμε.
 
Πάντως έμενα Δημήτρη όχι μόνο δεν μου έβγαλες τα μάτια αλλά μου τα άνοιξες κιόλας! Σε ευχαριστώ πολύ για αυτό!👍

Θα αρχίσω να.. Πειραματίζομαι βάσει των όσων είπες.
 
Βλαστισμένοι σπόροι ενάντια στο στρες

Βλαστισμένοι σπόροι κεχριού.
Πρώτη ένδειξη από το Εργαστήριο...
Το κοκκινωπό χρώμα των βλαστών δίνεται από μια τεράστια ποσότητα ανθοκυανινών. Ουσίες που εκπέμπονται από τα φυτά για να υπερασπιστούν τους εαυτούς τους από τους στρεσογόνους παράγοντες, αλλά που όταν καταναλώνονται απο τα πουλιά, αφομοιώνονται και αυξάνουν σε μεγάλο βαθμό την αντοχή τους στις ασθένειες.

GERMIX.webp
scagliola germix sprout
prima indicazione dal Laboratorio...
il rossiccio delle plantule è dato da una quantità enorme di antocianine, sostanze che vengono emesse dalle piante per difendersi da fattori di stress, ma che assimilati dagli uccelli sono assimilati ed aumentano enormemente la resistenza alle malattie.
 
Back
Top