Γενικά Χάθηκε ο Αρχιμήδης - παπαγάλος Ζακο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pyrman
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μακάρι να τον βρει κάποιος που θα γνωρίζει τι εστι παπαγάλος και ποσό θα λείπει από τους δικούς του. Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω με κάποιον ουσιαστικό τροπο. Νομίζω πως το μικροτσίπ θα έπρεπε να καθιερωθεί με νόμο σε όλα τα ζώα συντροφιάς. Θα έλυνε πολλά προβλήματα.
 
Νομίζω πως το μικροτσίπ θα έπρεπε να καθιερωθεί με νόμο σε όλα τα ζώα συντροφιάς. Θα έλυνε πολλά προβλήματα.

Φοίβο, η ερώτησή μου ίσως ακουστεί κάπως αφελής, αλλά επειδή δεν γνωρίζω το θέμα με τα τσιπ, αναφέρεσαι σ' αυτά που βάζουν στα σκυλιά και περιέχουν πληροφορίες του σκύλου και του ιδιοκτήτη του, ή υπάρχει κάποιο που εκτός απο τις πληροφορίες θα μπορούσαν να δώσουν και το στίγμα του ζώου ανά πάσα στιγμή; Διότι αν υπάρχει κάτι τέτοιο νομίζω ότι οι ιδιοκτήτες τουλάχιστον τέτοιων πουλιών θα έπρεπε να το βάζουν αυτοβούλως!
 
Ξημέρωσε νέα ημέρα.
Ελπίδες υπάρχουν πάρα πολλές.
Μεγαλώστε την ακτίνα με τις αφίσες, ανανεώστε την αναζήτηση στα δικτυα κοινωνικής δικτύωσης.
Ρωτήστε στην ευρύτερη περιοχή και στα petshops.
 
Και αλλος δραπετης φανερωθηκε αλλα οχι ζακο κ φυσικα οχι ο δικος μας... 6.30 ωρα λαθος συναγερμο δεν τον σηκωνει ευκολα η ψυχολογια
Πράγματι η ψυχολογία πέφτει σε πρώτη φάση, αλλά μετα; Το οτι βρέθηκαν σημαίνει οτι και ο δικός σου θα βρεθεί. Άλλωστε υπάρχουν και μερικοί που απλως κάνουν φάρσες, οποτε μείνε με οσο το δυνατό υψηλότερο ηθικό και πίστη, επικεντρωμένος στο στόχο σου.
 
Φοίβο, η ερώτησή μου ίσως ακουστεί κάπως αφελής, αλλά επειδή δεν γνωρίζω το θέμα με τα τσιπ, αναφέρεσαι σ' αυτά που βάζουν στα σκυλιά και περιέχουν πληροφορίες του σκύλου και του ιδιοκτήτη του, ή υπάρχει κάποιο που εκτός απο τις πληροφορίες θα μπορούσαν να δώσουν και το στίγμα του ζώου ανά πάσα στιγμή; Διότι αν υπάρχει κάτι τέτοιο νομίζω ότι οι ιδιοκτήτες τουλάχιστον τέτοιων πουλιών θα έπρεπε να το βάζουν αυτοβούλως!

Νίκο, αναφέρομαι στα ίδια τσιπ που μπαίνουν στα σκυλιά, στις γάτες, στα φέρετς αλλά και στους παπαγάλους εδώ και κάποια χρόνια. Το κλειστό δαχτυλίδι πλέον μπορεί ή έχει ήδη αντικατασταθεί με το μικροτσιπ του εκτροφείου (το οποίο εκτροφείο πρέπει να είναι καταγεγραμμένο στο Υπουργείο Γεωργίας της εκάστοτε χώρας).

Αυτό συνεπώς σε περίπτωση απώλειας θα σήμαινε ότι όποιος έβρισκε το πουλί (όπως και στο σκυλί) θα έπρεπε να το πάει σε ένα κτηνιατρείο να σκαναριστεί κι έπειτα να αναζητηθεί στη βάση του κτηνιατρικού συλλόγου η καταχώρησή του. Το ίδο το τσιπ δεν περιέχει τις πληροφορίες που αναφέρεις αλλά δίνει έναν μεγάλο αριθμό (20ψήφιο νομίζω) με τον οποίο αναζητά ο κτηνίατρος τις καταχωρημένες πληροφορίες. Το άλλο που αναφέρεις θα ήταν GPS κι όχι μικροτσιπ και τέτοιο δεν γνωρίζω να υπάρχει.

Έχω σκεφτεί πολλές φορές να τσιπάρω τα πουλιά μου, ίσως κάποια στιγμή το κάνω.
 
Νίκο, αναφέρομαι στα ίδια τσιπ που μπαίνουν στα σκυλιά, στις γάτες, στα φέρετς αλλά και στους παπαγάλους εδώ και κάποια χρόνια...
Η τοποθέτηση μικροτσίπ θα βοηθούσε πολύ σε κάποιες περιπτώσεις.
Ανθρώπων δηλ που βρήκαν πουλιά και θέλουν να τα επιστρέψουν (οι οποίοι θα έχουν την ευαισθησία ή και τις γνώσεις για το πως να κινηθούν προκειμένου να βρουν τους ιδιοκτήτες).
Όλα αυτά τα αναφέρω διότι δεν μπορώ να ξεχάσω την ιστορία του Γιουτζι της Ιωάννας melagio80
 
Παλιά ιστορία μόλις τη διάβασα...
Δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι.
Αν θέλει ο άλλος να το δώσει... Δεν θα τον σταματήσουν τα μικροτσιπ, όπως και το αντίθετο όπως σωστά έγραψε κι @Sissy
 
Και αλλο τηλεφωνο το μεσημερι... Ελατε να πσρετε τον παπαγαλο σας τον πιασαμε κ μολις μας εφυγε... Ναι ναι με κοκκινη ουρα... Τα ποδια στους ομους... Αλλα ο παπαγαλος ηταν λοβακι... Δεν καταφεραμε να τον πιασουμε αλλα εδωσα οδηγιες...
 
Και αλλο τηλεφωνο το μεσημερι... Ελατε να πσρετε τον παπαγαλο σας τον πιασαμε κ μολις μας εφυγε... Ναι ναι με κοκκινη ουρα... Τα ποδια στους ομους... Αλλα ο παπαγαλος ηταν λοβακι... Δεν καταφεραμε να τον πιασουμε αλλα εδωσα οδηγιες...

Η αγγελία σου δεν έχει φωτογραφία;

Τι να πω, οι δικοί μου μόλις ολοκλήρωσαν την πτερόροια κι επειδή την έχω πάθει και με τους δυο μικρούς μου, τώρα είμαι σιγουρότερος απο ποτέ ότι θα ξανακόψω τα φτερά πτήσης τους που ξαναφύτρωσαν καινούρια.
 
Υπήρχε κάποια εξέλιξη στην επώδυνη και ψυχοφθόρα κατάσταση για σένα @pyrman της αναζήτηση του φίλου σου; (γράψε αν θες το όνομά σου στο προφιλ σου)
Αν και είναι κάπως άχαρο για το φίλο που εναγωνίως ψάχνει τον Αρχιμήδη, εγώ θα του κάνω μια δυο ερωτήσεις... κυρίως με αφορμή την σημείωση του Ανέστη...
τώρα είμαι σιγουρότερος απο ποτέ ότι θα ξανακόψω τα φτερά πτήσης τους που ξαναφύτρωσαν καινούρια.
Το πουλί τρόμαξε, πέταξε και χάθηκε όντας ελεύθερο στο χώρο σας ή στα καλά καθούμενα ξέφυγε της προσοχή σας και έφυγε από κάποιο ανοιχτό παράθυρο;
Δηλαδή υπήρχε άνεση και εμπιστοσύνη κινήσεων στο πουλί που για κάποιους λόγους διαταράχτηκε ή ήταν καθαρά σφάλμα φύλαξης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων... αλλά ρωτώ ευελπιστώντας να αποτραπούν μελλοντικά σφάλματα των αναγνωστών και κατόχων πτηνών που μπορεί με κάποιο παρόμοιο τρόπο να χαθούν.
 
Το πουλι ηταν στο συνηθες του δωματιο απλα περασαν δυο φιλοι φευγωντας για ταξιδι κ για να τους σιδερωσουμε δυο πετσετες ανοιξαμε τη μπαλκονοπορτα το κλουβι ηταν κλειστο στο κλουβι του και περα απο το συρτη ειχε κ μια απο τις δυο ασφαλειες απλα ο συρτης ηταν μια μλκια με ελατηριο... Το πουλι ειχε μεγαλα κεφια τελευταιως κ εκανε τρομερα ακροβατικα οποτε υποθετω οτι επεσε κατα λαθος στην πορτα και την ανοιξε και πεταξε κ το κλιψακι... Τρομερη ατυχια...
 
Το πουλι ηταν στο συνηθες του δωματιο απλα περασαν δυο φιλοι φευγωντας για ταξιδι κ για να τους σιδερωσουμε δυο πετσετες ανοιξαμε τη μπαλκονοπορτα το κλουβι ηταν κλειστο στο κλουβι του και περα απο το συρτη ειχε κ μια απο τις δυο ασφαλειες απλα ο συρτης ηταν μια μλκια με ελατηριο... Το πουλι ειχε μεγαλα κεφια τελευταιως κ εκανε τρομερα ακροβατικα οποτε υποθετω οτι επεσε κατα λαθος στην πορτα και την ανοιξε και πεταξε κ το κλιψακι... Τρομερη ατυχια...

😱 Μόνο τρομερή; Απίθανο ακούγεται.
 
Back
Top