Γενικά Χάθηκε ο Αρχιμήδης - παπαγάλος Ζακο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pyrman
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@pyrman Χρήστο εγώ αν τον είχα χάσει θα έβγαινα ώρες ήσυχες πχ Σάββατο απόγευμα, Κυριακή πρωί-απόγευμα, δηλαδή ώρες που δεν υπάρχει έντονη φασαρία της πόλης και θα τον καλούσα με τον συνήθη μεταξύ μας τρόπο χρησιμοποιώντας ντουντούκα και κάνοντας όσο μπορούσα ησυχία (καλύτερα με ποδήλατα ας πούμε) για να ακούσω ανταπόκριση.
Μπορεί να είναι ακραίο αλλά πάντα όταν έχω χάσει ζώο, μόνο με ακραίες ενέργειες το εντόπισα.
Μην φοβηθείς αν σε πουν τρελλό, το πλάσμα σου ψάχνεις, θα γίνει και ντόρος αν κάποιος το έχει βρει δύσκολα θα αποφύγει το σούσουρο μετά. :)
Φυσικά όσο περνάει ο καιρός πρέπει να μεγαλώνεις σιγά-σιγά και την έκταση αναζήτησης.
 
Βάλε αφίσες και στα κοντινά σούπερ μάρκετ και σε φαρμακεία... Εύχομαι να βρείτε γρήγορα το μικρό σας
Έχω βάλει περίπου 600 αφίσες. Τις πρώτες ημέρες έβαζα και στις εισοδους των πολυκατοικιων πλεον καδους κολωνες ατμ σουπερμαρκετ πρακτορεια... Το πουλι ακούγεται υπο νορμαλ συνθηκες τωρα αν το κρατανε σφραγισμένο δεν μπορώ να κανω κατι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Tο πουλι ακούγεται υπο νορμαλ συνθηκες
Ας ευχηθούμε να διαβάσουν οι νέοι κάτοχοι κάποια από τις αγγελίες σας και να επικοινωνήσουν μαζί σας.
τωρα αν το κρατανε σφραγισμένο δεν μπορώ να κανω κατι...
Ασφαλώς.
Αν θέλουν να το κρατήσουν δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...
Ίσως μόνο από τύχη θα μπορέσεις να βρεις που βρίσκεται.
 
Όταν η ανθρώπινη ματαιοδοξία οργιάζει, καμία άλλη δύναμη δε μπορει να φανεί ισάξιά της...
Λυπάμαι, αν και η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. 🙂
 
Πραγματικά δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο πολύ θα μου κόστιζε να χάσω τον Αρχιμήδη... Όπως επίσης δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να τον βρω... Ήρεμο πουλί, κοινωνικό, δεν πα να έβλεπε ξένους από κεφάλι σε κεφάλι και από ώμο σε ώμο (η μόνη κόκκινη γραμμή που δεν είχα καταφέρει να θέσω στην εκπαίδευση του)... Τόσες ατυχίες μαζί... Καλά που έφυγε άλλα να πίνουν καφέ στο διπλανό μπαλκόνι οι γείτονες και να τον τρομάξουν ενώ κάθισε εκεί... Έχω σκάσει αλλά ακόμα ελπίζω... Μόλις μπορέσω θα βάλω αφισσες κ σε μια ψιλοακύρη περιοχη που δεν έχω βάλει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dadj
Μεγάλη στεναχώρια. Μου έφυγαν 3 φορές και τα έπιασα σε 5 λεπτά και κάθε φορά μου έφυγαν κι απο καμια 10αρια χρόνια απο το καρδιοχτύπι. Λυπάμαι που δεν έχουμε τρόπο να σε βοηθήσουμε ουσιαστικά.
 
Το κακο ειναι οτι εχουν τρομερο πεταγμα αυτα τα πουλια και μπορει να ειναι οπουδηποτε.
Ισως εχει παει σε καποια περιοχη με νερο κλπ ωστε να επιβιωσει.
Θυμαμαι παλι μια ιστορια με 2 ζακο που ειχαν χαθει αλλα τελικα βρηκε μονο το ενα.

Πραγματικα ευχομαι να βρεθει γιατι και εσυ αλλα και ο παπαγαλος χρειαζεστε ο ενας τον αλλον.

Να μας ενημερωνεις μα ξερουμε.
Ισως αν εβαζες το κλουβι του στο μπαλκονι ανοιχτο... Πραγματικα δεν ξερω... Κριμα ☹
 
Κάποιο νέο;
Πόσο μακρυά είναι η "άκυρη" περιοχή;
Τελείωσαν οι αφισοκολλήσεις;
Είχατε κανένα τηλεφώνημα;
Ισως αν εβαζες το κλουβι του στο μπαλκονι ανοιχτο... Πραγματικα δεν ξερω... Κριμα
Και 200 μέτρα μακρυά να μείνει... είμαι σίγουρος πως θα ακούσουν τις φωνές του...
 
Δυστυχως εκ των πραγματων δεν μπορω να βαζω αφισσες καθε μερα ουτε κ πορτα πορτσ πλεον... Καθε δυο τρεις μερες βαζω σε κεντρικα σημεια. Λαικη-σουπερ μσρκετ κτλ Δεν ειναι μακρια απλα πρεπει το πουλι να πεταξε αναποδα απο κει που το ειδαμε κατα τον ανηφορο και πανω απο λεωφορο... Το θεωρω δυσκολο...
 
Back
Top