ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ Χαρίζεται πάπιος πρασινοκέφαλος 1 έτους

Εγγραφή
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
190
Πόλη
Θεσσαλονίκη
χαριζω παπιο πρασινοκεφαλο 1 ετους. εχει τελεια χρωματα και ειναι μια χαρα σωματικα. ψυχολογικα εχει ενα προβλημα (εχει ερωτευτει τη μανταρινα) και δεν μπορω να τον κρατησω. την κυνηγαει με μανια και αναγκαστηκα να τον χωρισω . ειναι το 1/4 απο αυτον και σιγουρα θα τη σκοτωνε αν συνεχιζε
 
Σταυρο πες μας λιγες λεπτομερειες για την διατροφη του, ειναι ηρεμο πουλι, πως ζει; Σε κλουβι ή εξω ελευθερα σε αυλη. Ενδιαφερομαι, αλλα δεν εχω αυλη.Βεβαια εχω μεγαλη ταρατσα. Ειναι δικη μας η πολυκατοικια επομενως δεν υπαρχει κανενα προβλημα, εκει εχω και ολα μου τα πουλια. Αν μπορει να ζει και σε ταρατσα θα θελα να μου τον δωσεις. Ειμαι απο ευοσμο-ηλιουπολη
 
Επισης δεν θα ειναι δυστυχισμενος μονος του; Σκεφτομαι τελευταια την ιδεα να παρω ενα ζευγαρι χηνες ή δυο μικρες θυληκες για να εχουν η μια παρεα την αλλη και να τα μεγαλωσω μαζι με τις κοτουλες μου. Ο λογος της σκεψης ειναι να "μαζευουν"τα μικρα το βραδυ μια που ακουσα οτι τα προστατευουν. Ετσι κι αλλιως ηθελα να ρωτησω την γνωμη σου. Τα εχουμε σε δυομισυ στρεμματα και πηγαινουμε καθε δευτερη μερα! Αν νομιζεις οτι μπορει να κανει τον.. Μπαμπα τους δεν θα του λειψει τιποτα! 🙂
 
h diatrofh toy einai καλαμποκι, σταρι, κριθαρι, σογια, κεχρι, βρωμη σε αναλογια σταθερη + μεθιονινη, βιταμινες, ασβεστιο, γαλα για μωρα με προβιοτικα και λιγα βοτανα στο μιγμα (ριγανη, σκορδο σκονη, λιγο μεντα) τρελενεται για κοκκινα φρουτα και λαχανικα και του αρεσουν οι πρασιναδες. ειναι εντελως αγριος (δεν τον πλησιαζεις πιο κοντα απο 5-10 μετρα χωρις να πανικοβληθει) πεταει ανετα στο υψος των καλωδιων της δεη (καμια δεκαρια με δεκαπεντε μετρα) δεν ειναι πουλι για διαμερισμα η για μπαλκονι. ειναι πουλι για κηπο με απαραιτητη μια λιμνουλα σε κλουβι μπαινει αλα το κλουβι πρεπει ναναι 5-10 τετραγωνικα με λιμνουλα.σε ταρατσα μαλον θα τον κυνηγασ απο ταρατσα σε ταρατσα. σημερα τον ξαναεβαλα με τα αλλα αφου τελειωσα την κατασκευη της προεκτασης της κλουβας. Πηγε παλι να πειραξει την μανταρινα και δεχτηκε αγρια επιθεση απο τον αρσενικο. τι να πω το πουλι ειναι ανωμαλο, πως του ηρθε να θελει παπια αλλης ρατσας; τις καρολινες δεν τις πηραζει εχουν μεγαλους ασπρους κυκλους γυρω απο τα ματια οποτε μαλον δεν του φαινονται για παπιες αλλα αυτη μοιαζει σαν μια μικρη παραξενη εκδοση πρασινοκεφαλης και μπερδευτηκε μαλον ειναι και μικρος οποτε εχει τρελαθει απο τις ορμονες λογω εποχης ζευγαρωματος
 
ενας φιλος μου εχει φιαξει μια λιμνη στον κηπο του οπου εχει παρει δυο κυκνους και θελει να βαλει και παπιες, δεν ξερω αν μπορει να την φιλοξενισει και φυσικα να του παρει ταιρι... Θα τον ρωτησω αν μου απαντησεις οτι μπορει να παει Χανια χωρις να ταλαιποριθει...
εγω μενω Αθήνα μπορω να μεσολαβισω στην μεταφορα
θα επισιναψω φοτο της λιμνης... Αν και δεν ειναι με καλη αναληση...
 

Συνημμένα

  • user2845_pic7599_1237112391.webp
    user2845_pic7599_1237112391.webp
    17,7 KB · Προβολές: 350
  • user2845_pic7600_1237112391.webp
    user2845_pic7600_1237112391.webp
    18,1 KB · Προβολές: 400
πολυ ωραιο το εχει κανει ο φιλος σου!βλεπω μπανανιες..φοινικες απο πισω... Τελιο!
 
πιστευω οτι οι κυκνοι ειναι απιστευτοι τελεια φοτο. Δυσκολο με παπιες παντως σε κλειστο χωρο θα δεινοπαθησει η παπια. τα πουλια ειναι παρα πολυ σκληρα το ενα προσ το αλλο και ιδιεταιρα σε ατομα αλου ειδους. Δεν εχουν το παραμικρο ενδοιασμο να σκοτωσουν το ενα το αλλο. Ισως ειναι και βλακεια δικια μου που ανακατεψα πανω απο ενα ειδη αλλα δεν εχω προβλημα με κανενα αλλο πουλι μονο αυτος τρελαθηκε
 
ο χώρος δεν είναι μικρός, στην φωτο φαίνεται ένα τμήμα τις λίμνης, δεν έχω εμπειρία και δεν ξέρω αν ταιριάζουν τα δυο είδη μαζί...άλλα έχω δει να συνυπάρχουν πάπιες και κύκνοι στον ίδιο χώρο...
πριν το κατασκευάσει, τον ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα να συνυπάρξουν τα δυο ειδήκαι μου είχε πει οτι οι κύκνοι ζουν τον περισσότερο χρόνο της ζωής τους στο νερό όπου και εκεί κοιμούνται... (νιώθουν ασφάλεια) ενώ οι πάπιες χρησιμοποιούν αρκετά την στεριά... Και δεν θα υπαρχει προβλημα..
παλαιότερα όταν ήμασταν μικρά παιδιά μια γειτονοπούλα μου στο Ρέθυμνο είχε μια πάπια όπου όταν μεγάλωσε δεν μπορούσε να την φροντίσει και την πήγαμε στο ζωολογικό κήπο... Αν και ήταν το ίδιο είδος με τις άλλες, δεν την δέχτηκαν και ήταν πάντα απομονωμένη... Και φυσικά οι υπεύθυνοι δεν μας την έδωσαν πίσω πότε... Μέχρι που την σκότωσαν οι άλλες
 
ετσι ειναι τα πουλια αν δεν τους κατσει κατι καλα σε ενα το ξεχωριζουν και το σκοτωνουν. Καποτε ειχα νανακια πολλα και ολα ηταν πλουμιστα με βουλες σαν φασιανοι καποιος μου εδωσε μια κοτουλα νανακι ασπρη σκουφατη την εβαλα μεσα βραδυ παω το αλο πρωι και τη βρισκω καταματωμενη σχεδον ετοιμοθανατη,τελικα την κρατησα σε μια κλουβα μεχρι που αναρωσε και την εδωσα πισω. Παντως οι παπιες ολο τον χειμωνα κοιμουνται στο νερο αντιθετα το καλοκαιρι ποτε δεν μπαινου μεσα νυχτα, παραξενο αλα ισως εχει να κανει με τη θερμοκρασια του νερου. Κρητη πεφτει μακρια να τον στειλω τον ερμο. Ελεγα μηπως κανενας κοντα τον ηθελε ωστε αν ξανααρχισει τα κολπα του να τον παω την ιδια μερα. Εδω και 3 (ηταν φυλακη 1 βδομαδα)μερες δεν τολμησε να την ακουμπησει γιατι εχει φαει αγριο ξυλο απο τον μανταρινο( σε μια στιγμη πετυχα τον μανταρινο να τον εχει καβαλησει και να του μαδαει το κεφαλι απο τοτε δεν πλησιαζει πολυ αλλα δεν ειμαι ποτε σιγουρος. ταραχτηκα οταν ειχα δει το με ποσο βιαιο τροπο ειχε αρπαξει ην μανταρινα σχεδον την αναποδογυρισε την τσαλαπατουσε και της εβγαζε φτερα μου ηρθε να τον αμολησω. Ισως τα πρασινοκεφαλα δεν ειναι και ηπρωτη επιλογη του κοσμου οσων αφορα τις παπιες εμενα μου αρεσουν παντως αν και τις αποκαλω γαιδουροπαπιες και λογω μεγεθους και λογω κακων τροπων (ανακατοσουρικα πουλια και βρωμιαρικα, μη δουνε λασπη, οι αλλες φερονται σαν πριγκιπισεσ ποτε δεν ειδα μανταρινους η καρολινες να λασπωνουν τον τοπο σαν να αποφευγουν τη λασπη ενω τα πρασινοκεφαλα κυλιουνται μεσα αν την βρουνε) ακομα το σεχ στα πρασινοκεφαλα ειναι ενας ομαδικος βιασμος ενω τα αλλα εχουν συναισθηματα και μονο κοινη συγκαταθεση γινεται και παντα με προτροπη της θηλυκιας
 
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, δεν ηξερα οτι το χειμωνα κοιμουντε στο νερο... Ειναι παραξενο... Ανεβασε φωτο να δουμε τις παπιες σου.. Αν δεν το εχεις κανει...
τελικα ο φιλος μου ειναι πληρες... Εχει παρει και παπιες... Ευτιχος τα πανε πολυ καλα ολα τα ειδη...
 
Καλημέρα Σταύρο
Σε περίπτωση που δεν έχεις δώσει ακόμα τον παπιο
Μιας και είσαι από Θεσσαλονίκη μια καλή λύση (για εσένα (ώστε να μπορείς να τον βλέπεις όποτε θέλεις) αλλά κ γι΄αυτόν (που θα μπορεί να ζήσει σε μια ημιάγρια ζωή ) είναι να τον αφήσεις στο φράγμα της Θέρμης
Σε ένα πολύ ωραία διαμορφωμένα χώρο με πολλά υδρόβια πούλια
Και φύλακα όπου τα προσέχει κ τα ταΐζει
Έχω κ εγώ πάπιες κ πέρσι τα μικρά που έβγαλα τα άφησα στην λίμνη κ όποτε έχω χρόνο περνάω κ τις βλέπω!
 
μαλλον εκει θα καταληξει. χθες αρχισε παλι τα τρελα του. Εχω αφησει και εγω παπιες στη θερμη (πριν καμια 6-7 χρονια) και πηγαινα και τις εβλεπα. τις πρωτες 2-3 βδομαδες τα δικα μου εκαναν δικια τους ομαδα και χωριστα απο τα αλλα. μετα σκορπισαν και χαθηκαν στο πληθος. Ξερει κανενας πως ευνουχιζονται οι παπιοι (πλακα κανω!) γιατι αυτο του χρειαζεται
 
Καλησπέρα Σταύρο, εγώ μπορώ να τον πάρω και με ενδιαφέρει είχα και πριν λίγο καιρό αλλά πήκε ένα κουνάβι και μου δεν άφησε τπτ ζωντανό πρώτη φορά που δέχτηκα επίθεση σε τόσα χρόνια.Λίμνη έχω το μόνο που μ μένει είναι να την γεμίσω. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είμαι Γιάννενα.
Ευχαριστώ πολύ!
 
αν βρουμε εναν τροπο να σου τον στειλω η ν τον παρεις ακομη και σημερα και αυριο ανετοτατα γινεται. εγω τον ετοιμασα για να τον εδινα σε εναν γνωστο που θα τα ειχε εξω ελευθερα στο χωραφι του οποτε του εκοψα τα φτερα να μην πεταει (τα φτερα οχι τις φτερουγες) αλλα ο γνωστος μου εχει ηδη παπιες απο εμενα και δεν τρελενεται για εναν ακομη παπιο οποτε αν τον θες ειναι δικος σου. Για κανα διμηνο δεν θα μπορει και να σου φυγει. Οσο για παπακια πρασινοκεφαλα οσα θες χθες καθησε κλωσα η 4 χρονη η παπια σε 25 αυγα (ειναι πολλα καποια δεν θα βγουν) και η 2 χρονη κορη της ετοιμαζεται και αυτη οποτε...
 
Καλησπέρα και πάλι Σταύρο! Νομίζω ότι ένας καλός τρόπος να μου τον στείλεις είναι με το ΚΤΕΛ. Τι λες;
 
τελικα ηρθε το φιλαρακι μου για καφε χθες και τον πηρε. Αλιως θα επρεπε να βρω χρονο να κατεβω στα κτελ και αυτη την περιοδο ειμαι λιγο σφιγμενος απο χρονο. Παπακια θα μπορεσω πιστευω να σου στειλω αλα ρωτα τι πρεπει να κανω γιατι κανονικα δεν δεχονται ζωα ζωντανα στις αποσκευες
 
Κάτι παρόμοιο έπαθα κιεγώ, αλλά εμένα ο πρασινοκέφαλος ερωτεύτηκε μιά χήνα, κόντεψε να την ψωφήσει, πολύ κυνήγητό. Πολλές φορές η χήνα πέταγε με τον πάπιο πάνω της, στο τέλος τον χάρισα.
 
Back
Top