ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ Χαρίζεται παπάκι που πρέπει να είναι πρασινοκέφαλο

Εβαλα φοτο κοιτα και ζητω συγγνωμη που προκαλεσα αναστατοση θα προσπαθήσω να κανω ότι καλητερο από εδώ και περα για τα πουλακια μου αλλα μονο2 χρονια δουλεβο με πουλια και δεν ηξερα τι ακριβος να κανω αλλα από εδώ και περα θα ακουω πιστα τις συμβουλες σας ελπιζωντας να τα παω καλα από εδώ και περα.
 
Ηλία καλησπέρα.. είναι πάνω από 20 μέρες που έχω ανεβάσει το θέμα και μόλις τώρα έβαλες μια φώτο που ουσιαστικά είναι thumbnail.. εγώ περίμενα να δω τίποτα φώτος με τις άλλες πάπιες που είπες ότι έχει η μητέρα σου..
Ο λόγος που προτίμησα τον Γιάννη (Νbah) είναι ότι είδα που έχει ανεβάσει βίντεο και φώτο με την αυλή του και τις χήνες του και θα πήγαινα και εγώ ο ίδιος να του το δώσω και θα έβλεπα και το μέρος..

Αλήθεια σε ποιο μέρος είναι το εξοχικό της μητέρας σου;

Όσον αφορά το θέμα του φύλου, ξέρει κανένας να μας πει;
 
Το εξοχικο είναι αγιους θεοδορους κοντα την κινετα και το σπιτι είναι κοντα στα βουνα. Και φοτο από τις παπιες δεν εχω την κατοχή μ αλλα αυτή την βδομαδα οι γονεις μ θα ερθουν πετραλωνα οποτε αμα μ το δωσεις θα το παρου αμεσως για το εξοχικο.
 
Παιδιά δυστυχώς οι συνθήκες στο κοτέτσι δεν ήταν καλές και τελικά δεν το πήγα εκεί.. η μία κότα πάνω στην άλλη σε πολύ μικρό χώρο...
Το πήγα και μια βόλτα στη λίμνη Μπελέτση να δω πως θα συμπεριφερθεί, και δυστυχώς η αρσενική πάπια της λίμνης (πρασινοκέφαλη και αυτή) του χιμούσε όποτε το άφηνα κάτω και το κακόμοιρο ερχόταν και κρυβόταν πίσω μου..
Είχε άλλη μία πάπια θηλυκή (λευκή) και μάλλον ήθελε να δείξει ποιος είναι το "αφεντικό" της λίμνης..
μέχρι και ο κύκνος που υπάρχει στη λίμνη τον φοβόταν...
Έχω φτιάξει τώρα μια πρόχειρη/προσωρινή κατασκευή στο μπαλκόνι μου μέχρι να βρω τι θα κάνω.. Θα ανεβάσω photos σε λίγο..
Το παπάκι λοιπόν ακόμα υπάρχει..
Αν το θέλει κάποιος θα μπορέσω να του το πάω μόνο εντός Αττικής εγώ ο ίδιος και αφού δω φωτογραφίες..
 
Τι όμορφη κατασκευή που του έχεις φτιάξει στο μπαλκόνι! Μπράβο σου!
Ευχαριστώ!
Ό,τι μπορώ κάνω με όσο το δυνατό λιγότερα χρήματα για να του κάνω την παραμονή πιο ευχάριστη..
Δείχνει να το ευχαριστιέται πάντως..
 
Με μεγάλη στεναχώρια αποχαιρέτησα σήμερα τον Παρασκευάκο..
Αφού είχα συνεννοηθεί με το Αττικό Πάρκο, πήγα το πρωί και τον άφησα εκεί..
Είχε αρκετές πάπιες, χήνες, χηνάκια και άλλα ζωάκια σε εκείνο το σημείο..
Δεν έδειχνε να έχει προσαρμοστεί μέχρι και που έφυγα.. Όπου πήγαινα με ακολουθούσε.. Ελπίζω να συνηθίσει σύντομα..
Ο υπεύθυνος εκεί μου είπε βέβαια ότι όλα τις πρώτες μέρες έτσι είναι.. Του έχουν πάει και άλλες πάπιες που είχαν μεγαλώσει σε σπίτι..
Τουλάχιστον δεν ήταν επιθετικά τα άλλα πτηνά σαν και αυτό στη λίμνη Μπελέτση..
Αν τύχει και βρεθεί κάποιος στο Αττικό Πάρκο, ας ρίξει καμιά ματιά να δει αν είναι καλά ο Παρασκευάκος.. Θα το εκτιμήσω..
Photos:
0.02.01.7701d3c8402ba126095c1f76ffc663fad85af413cae988de3a37a6517b2af289_full.webp 0.02.01.a2f7ece94ecb903f971589bbb9344b4feee95369c4411dcc24b6eb9a18b1a395_full.webp 0.02.01.ad2c728bc964136757e9de456968a2281814fc2f0f97103b6f294c31bc9f24e4_full.webp 0.02.01.574d80672fefe1fae48a4cd0d6439680a47219ccada4d933d2e63ec3a284f7f8_full.0.webp
Εν τω μεταξύ την Παρασκευή είχε πέσει και ένας γλάρος στο μπαλκόνι μου που μάλλον είχε χτυπημένο φτερό..
0.02.01.d4af2ae6aa56d1aad9812481d59f54b0ccf16d10d02e6acd6b0d5a60520cdc0b_full.webp
 

Συνημμένα

  • 0.02.01.a76e400172917988295c757c96440f5eb2b12141fb7be553234a7f471fc52aab_full.webp
    0.02.01.a76e400172917988295c757c96440f5eb2b12141fb7be553234a7f471fc52aab_full.webp
    51,5 KB · Προβολές: 75
Σας ευχαριστώ όλους εδώ στο forum για την όλη βοήθεια...
Αν βρεθεί κάποιος με το ίδιο θέμα με μένα, να ξέρει ότι μπορεί να το πάει στο Αττικό Πάρκο..
 
Καλά θα περάσει βρε εκεί! Θα έχει και παρέα και νεράκι να κάνει βουτιές! Μπορείς να πηγαίνεις όποτε μπορείς να τον βλέπεις δεν νομίζω να στο απαγορεύσει κανείς! 😉
 
Mακάρι να ζήσει καλά εκεί! 👍

Δύο μήνες μετά την εκκόλαψη, η περίοδος πτέρωσης (fledging) έχει λήξει και ο νεοσσός περνάει στην «εφηβεία» (juvenile). Σε ηλικία 3-4 μηνών μπορεί να αρχίσει να πετάει, διότι οι πτέρυγες έχουν αναπτυχθεί πλήρως (κάτι που επιβεβαιώνεται από την παρουσία του κατόπτρου). Το ράμφος χάνει σύντομα τον σκούρο γκρι χρωματισμό του και το φύλο αρχίζει να διακρίνεται από τρια στοιχεία. Το ράμφος είναι κίτρινο στα αρσενικά, πορτοκαλί-μαύρο στα θηλυκά. Τα φτερά του στήθους είναι κοκκινωπά-καφέ στα αρσενικά, καφέ στα θηλυκά, ενώ τα κεντρικά σγουρά φτερά της ουράς υπάρχουν μόνο στα αρσενικά.
https://el.wikipedia.org/wiki/Πρασινοκέφαλη_(πάπια)
 
Καλά θα περάσει βρε εκεί! Θα έχει και παρέα και νεράκι να κάνει βουτιές! Μπορείς να πηγαίνεις όποτε μπορείς να τον βλέπεις δεν νομίζω να στο απαγορεύσει κανείς! 😉

Μόνο τα 16 ευρώ για το εισιτήριο... 😛
 
Καλότυχος να είναι!
Με τον γλάρο τι κάνεις;

Ευχαριστώ!
Με τον γλάρο περίμενα να πάρω τη φιλοζωική την Τρίτη (δηλαδή εχτές), αλλά έφυγε μόνος του κάποια στιγμή..
 
Εύχομαι να περνά καλά στο Αττικο πάρκο. Σίγουρα όταν θα πάω επίσκεψη με την οικογένεια μου θα τον αναζητήσω.

Ευχαριστώ πολύ! Αν δε σου είναι κόπος και δε βαριέσαι τράβα και καμιά photo..
Και γω πήγα με τα ανίψια μου σήμερα και παίζει να ξαναπάω σύντομα με την κοπελιά..
 
Του χρόνου που θα πάω με το σχολείο, θα τον κοιτάξω πια ως ενήλικα! Θα τραβήξω και καμιά φώτο να δούμε τι πούλαρος θα είναι!
Έχει άλλες πρασινοκέφαλες εκεί;
 
Του χρόνου που θα πάω με το σχολείο, θα τον κοιτάξω πια ως ενήλικα! Θα τραβήξω και καμιά φώτο να δούμε τι πούλαρος θα είναι!
Έχει άλλες πρασινοκέφαλες εκεί;

έχει ναι.. αλλά για κάποιο λόγο ο δικός μου ήταν πιο μεγάλος σε μέγεθος, παρότι μικρότερος σε ηλικία..
 
έχει ναι.. αλλά για κάποιο λόγο ο δικός μου ήταν πιο μεγάλος σε μέγεθος, παρότι μικρότερος σε ηλικία..
Θα τον ψάξω και θα βάλω φωτογραφίες μπας και μετά από καιρό το αναγνωρίσουμε τον φιλαράκο σου!
 
Back
Top