ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ Χαρίζεται παπάκι που πρέπει να είναι πρασινοκέφαλο

Περίπου κατάλαβα, αλλά αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω καθόλου είναι πως είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Δλδ, ήθελε να παραπλανήσει για να πάρει το παπάκι; Κι αν ναι, και δεν υπάρχει το εξοχικό, πως γίνεται να κόβει την τύχη ενός πλάσματος; Μάλλον κάτι έχει παρεξηγηθεί σε αυτήν την φάση, δεν μπορεί...
Ηλία, εξήγησέ μας αν θέλεις.
και εγω απορώ... είναι πολύ περίεργο... αλλά τι να πεις μακάρι να έγινε κατα'λάθως αλλά δύσκολο το κόβω... άλλωστε εγώ δεν έχω κάποιο όφελος με το να τον κατηγορήσω, λέω αυτό που βλέπω...
 
Δεν ξέρω, αλλά ένα έστω πρασινοκέφαλες παπάκι μπορείς φαντάζομαι άνετα να το αγοράσεις, καθόλου άνετα όμως να το συντηρήσεις σε διαμέρισμα, όποτε για αυτό λέω ότι κάποιο λάθος θα πρέπει να έγινε. Άλλωστε, εγώ ας πούμε, που χαρίζω τα τιμπραντακια μου κάθε χρόνο, ζητώ κάποιες προϋποθέσεις, όπως 60ρα ζευγαρωστρα για το καθένα, συσκευασμένη τροφή, κλπ, και τα πηγαίνω ο ίδιος στο χώρο διαμονής τους, ώστε να δω αν πληρούνται οι προϋποθέσεις. Κάπως έτσι θα γίνει και με το παπάκι φαντάζομαι.
 
 
Γιατι να θελει καποιος να παραπλανησει για να παρει ενα παπακι... Το παιδι απλα μπερδευτηκε με το ανεβασμα της φωτογραφιας, ειναι προφανες..Ας μην βιαζομαστε να κατηγορησουμε.
 
Θα ηθελα να δω πρωτον εαν ειναι ακομη διαθεσιμο και δευτερον πωσ θα γινε να το παραλαβω;

Καλημέρα,

Το παπάκι υπάρχει ακόμα στο σπίτι μου, απλά έχει μεγαλώσει αρκετά πλέον..
Είναι να το πάω σε ένα κοτέτσι γνωστού μου στο εξοχικό μου το Σάββατο ώστε να μπορώ να το ψιλοβλέπω, εκτός αν προκύψει κάτι καλύτερο εν τω μεταξύ...
Αν είσαι από Αθήνα μπορούμε να βρεθούμε να στο δώσω..
99% είναι πρασινοκέφαλο.. έχει αρχίσει να βγάζει πούπουλα που παραπέμπουν σε θηλυκό, αλλά δεν ξέρω αν έτσι ξεκινούν και τα αρσενικά και μετά αλλάζουν.. αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει...
Το πήρα στα χέρια μου Μεγάλη Τρίτη, και πρέπει να ήταν λίγων ημερών τότε, οπότε υπολογίζω ότι είναι τώρα κοντά 6 εβδομάδων...
Όπως είχα πει στην αρχή, επειδή έχω δεθεί, θα ήθελα να καταλήξει κάπου καλά και όχι να γίνει φαγητό με το που μεγαλώσει... και εφόσον είναι δυνατό να μου στέλνει όποιος το πάρει photos κάθε τόσο για να βλέπω πως μεγαλώνει..
Σε ενδιαφέρει ακόμα παρόλο που έχει μεγαλώσει; Επισυνάπτω photo που τραβήχτηκε προχτές (η κάτω)2016-05-29_22.17.33.webp ..

Εσύ έχεις άλλα παπάκια; Είναι να το κρατήσεις στο σπίτι σου ή να το πας σε κάποιο ανοιχτό χώρο με άλλα πτηνά;
 
Το παπακι θα το εκανα δωρο στη γιαγια μου που εχουν τεραστια αυλη. Να φαγωθει ο μικρος αποκλειεται γιατι εκεινοι συγγενεις δεν πειραζουν ουτε κουνουπι. Ναι εκει υπαρχουν πολλα αλλα πτηνα (κοτες, γαλοπουλες, παπιες και budgie). Το μονο κακο ειναι οτι εγω μενω Θεσσαλονικη. Αλλα εχω συγγενεις στην Αθηνα. Παντος ο μικρος θα περναει τελεια. Στειλε μου πμ εαν αλλαξει κατι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Υπάρχει κάποιο μέρος που θα μπορούσα να το πάω και να ξέρω ότι θα είναι σε περιβάλλον φιλικό για πάπιες/παπάκια και ότι δε θα γίνει φαγητό;

Υπάρχει κάποιος που να έχει κήπο και να ενδιαφέρεται;[

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια!

Άν δε βρείς να το δώσεις, και μόνο τότε ειδοποίησε με προκειμένου να παιδεύεται σε διαμέρισμα.. έχω ενάμισυ στρέμα με κότες και χήνες αλλά όχι πάπιες.. μόνο αν δε βρείς να το δώσεις είπαμε...
 
Ευχαριστώ για την απάντηση και την πιθανή βοήθεια..
Προσπαθούμε να βρούμε μια λύση με τον Διονύση Ντουρ...
Περιμένω να μου πει μέχρι αύριο διαφορετικά είχα σκοπό να το πάω αυτό το ΣΚ σε ένα κοτέτσι γνωστού μου στη Σαλαμίνα..
Όπως εξήγησα και στον Διονύση, αν μου πει μέχρι αύριο ότι μπορεί να το πάρει μέχρι την άλλη βδομάδα, μπορώ να κάνω λίγο υπομονή.. αλλά όχι παραπάνω..
Έχει αρχίσει και μεγαλώνει αρκετά και δυστυχώς επειδή είναι και μικρό το σπίτι μου μυρίζει πάρα πολύ μέχρι να του καθαρίσω τον χώρο που το κρατάω.. και λόγω δουλειάς δεν έχω πολύ χρόνο να ασχοληθώ μαζί του..
Αν δεν κάτσει με τον Διονύση και σε ενδιαφέρει (και βρίσκεσαι Αθήνα) μπορώ να στο φέρω..
Πιστεύω σε μια μεγάλη έκταση με χήνες θα είναι πιο κοντά στο περιβάλλον του, παρά σε ένα κοτέτσι..

Θα περιμένω να μου πει ο Διονύσης, και ότι μου πει σου λέω και αποφασίζεις...
 
Περίπου κατάλαβα, αλλά αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω καθόλου είναι πως είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Δλδ, ήθελε να παραπλανήσει για να πάρει το παπάκι; Κι αν ναι, και δεν υπάρχει το εξοχικό, πως γίνεται να κόβει την τύχη ενός πλάσματος; Μάλλον κάτι έχει παρεξηγηθεί σε αυτήν την φάση, δεν μπορεί...
Ηλία, εξήγησέ μας αν θέλεις.


πείτε με αφελή αλλά δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο... μέχρι στιγμής ο αναφερόμενος δεν έχει δείξει τέτοιο χαρακτήρα.. αν παρακολουθήσουμε ποστ του΄θα τον χαρακτήριζα άψογο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
πείτε με αφελή αλλά δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο... μέχρι στιγμής ο αναφερόμενος δεν έχει δείξει τέτοιο χαρακτήρα.. αν παρακολουθήσουμε ποστ του΄θα τον χαρακτήριζα άψογο...
Ευχαριστώ γι την κατανόηση Γιάννη😛
Ας μας έλεγες ρε παιδί μου πως δεν μπορείς να βάλεις φωτο! Να μην βάζουμε πράγματα με το μυαλό μας... Τέλος πάντων τέλος καλό όλα καλά 😉
 
πείτε με αφελή αλλά δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο... μέχρι στιγμής ο αναφερόμενος δεν έχει δείξει τέτοιο χαρακτήρα.. αν παρακολουθήσουμε ποστ του΄θα τον χαρακτήριζα άψογο...

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα θέμα με τον χρήστη "Ηλιας παραδεισια" σε καμία περίπτωση.. Δεν το ξέρω το παιδί έτσι κι'αλλιώς...
Ως νέος στο συγκεκριμένο φόρουμ και μη γνωρίζοντας κανέναν, η αλήθεια είναι ότι ήμουν απλά λίγο επιφυλακτικός..
Πιο πολύ πάντως ήθελα να δω τις photos για να έχω μια εικόνα για το που θα πάει το παπί για να ησυχάσω και γω ξέροντας ότι θα είναι ευτυχισμένο..
Όταν έχεις δεθεί με ένα ζωάκι και έρχεται η στιγμή να το αποχωριστείς, θες να ξέρεις ότι θα πάει σε καλά χέρια..
 
Back
Top