Χαρίζω Χαρίζεται budgie

@Omorfoulis, Συγγνώμη, έπαιζε το παιδί της το προηγούμενο διάστημα με ένα πουλάκι που ζει σε τοσο βρώμικο κλουβί;
Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Δεν θα μπορούσε η πεθερά σου να το βάλει μέσα στο σπίτι μέχρι να βγουν οι εξετάσεις του; Για να μην κινδυνεύει από τις γάτες.
Αν βεβαιωθείς ότι δεν είναι άρρωστο μετά μπορείς κι εσύ να το φιλοξενήσεις για λίγο, αν έχεις κάποιο δωμάτιο στο οποίο δεν έχει πρόσβαση ο δικός σου.
 
Δεν είναι σαν εμάς Ζωή μου δυστυχώς η πεθερά μου... Πρώτα από όλα για να το βάλει μέσα στο σπίτι θα με θεωρήσει τρελή σίγουρα στην βεράντα δεν έχει τέντες έχει έναν χώρο κάτω από το σπίτι σαν μαγαζί να καταλάβεις αλλά είναι εύκολο για τις γάτες να μπαίνουν και αν με ρωτήσει γιατί δεν το παίρνω σπίτι και της πω μην είναι άρρωστο και φοβάμαι για τα δικά μου εκεί να δεις θα θεωρήσει ότι θέλω ζουρλομανδύα..
[automerge]1559577204[/automerge]
Άλλο να τις πω να το κρατήσει δικό της και αν δεχθεί βέβαια έτσι... Εγώ δεν έχω άλλο δωμάτιο δυστυχώς
 
Βάσω πάρτο και βάλτο στη βεράντα με τη δεκαοχτούρα. Για τη δεκαοχτούρα φαντάζομαι φοβάσαι μην κολλήσει τίποτα κι ότι το αντίθετο. (για να ελαφρύνω την πενταβρώμικη άθλια ατμόσφαιρα) 😛
 
Βάσω πάρτο και βάλτο στη βεράντα με τη δεκαοχτούρα. Για τη δεκαοχτούρα φαντάζομαι φοβάσαι μην κολλήσει τίποτα κι ότι το αντίθετο. (για να ελαφρύνω την πενταβρώμικη άθλια ατμόσφαιρα) 😛
Ακριβώς όμως. Ανέστη..,τι να κάνω; Να το βάλω στην βεράντα με το καναρίνι αλλά σε απόσταση; Το βράδυ να το σκεπάσω;να πάω να το πάρω όταν θα κοιμάται ο Τζίμης γιατί πετάει σε όλο το σπίτι. Φοβάμαι ρε παιδιά αλλά και θέλω να το βοηθήσω...
 
Ναι το βράδυ σκέπαζέ το. Δεν θα πάθει τίποτα κανείς, πλένε τα χέρια σου καλά και κράτα διαφορετικά σκεύη για όλους.
Οκ ; αυτό θα κάνω τέλος κρίμα είναι...
 
Απίστευτες συνθήκες ☹
Πλάκα κάνεις; Μόνο απίστευτες;
[automerge]1559577868[/automerge]
Τώρα το πώς επαιζε η κόρη και το πώς το είχαν όπου το είχαν δεν μπορώ να καταλάβω...
[automerge]1559578259[/automerge]
Κανόνισα να πάω το βράδυ να το πάρω, δεν γίνεται να το αφήσω. Θα σας στείλω αύριο φωτογραφία. ΚΡΙΜΑ , αύριο θα στείλω και κουτσουλιές... μάκαρ ι να είναι καλά το καημένο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πλάκα κάνεις; Μόνο απίστευτες;
[automerge]1559577868[/automerge]
Τώρα το πώς επαιζε η κόρη και το πώς το είχαν όπου το είχαν δεν μπορώ να καταλάβω...
[automerge]1559578259[/automerge]
Κανόνισα να πάω το βράδυ να το πάρω, δεν γίνεται να το αφήσω. Θα σας στείλω αύριο φωτογραφία. ΚΡΙΜΑ , αύριο θα στείλω και κουτσουλιές... μάκαρ ι να είναι καλά το καημένο...
Κρίμα το καιμενο.. Πως έπαιζε μαζί του ήμερο είναι;
 
Κρίμα το καιμενο.. Πως έπαιζε μαζί του ήμερο είναι;
Απίστευτο.. Έχω ετοιμάσει κλουβί να πάω να το πάρω και ειδοποιω την φίλη μου..η οποία μόλις με πήρε και μου λέει ότι δεν το δίνει τελικά γιατί κλαίει η κόρη της ξαδέρφης της.. Τ ι κάνω; Της είπα θα ξαναπάρω αύριο τηλ
. Δεν ξέρω καν αν ισχύει το "χαρίζεται" παιδιά έλεος 😨IMG_20190603_200851-768x1365.webp
 
Απίστευτο.. Έχω ετοιμάσει κλουβί να πάω να το πάρω και ειδοποιω την φίλη μου..η οποία μόλις με πήρε και μου λέει ότι δεν το δίνει τελικά γιατί κλαίει η κόρη της ξαδέρφης της.. Τ ι κάνω; Της είπα θα ξαναπάρω αύριο τηλ
. Δεν ξέρω καν αν ισχύει το "χαρίζεται" παιδιά έλεος 😨View attachment 63826
Παρτην ένα τηλέφωνο και πες της αν θέλει να το κρατήσει να κάτσει να διαβάσει 5 βασικά πράγματα για το παπαγαλάκι της και μετά βλέπει και η ίδια τι θα κανει. Αλλά μέχρι τότε να μην κυνδινευει το παπαγαλάκι της
 
Παρτην ένα τηλέφωνο και πες της αν θέλει να το κρατήσει να κάτσει να διαβάσει 5 βασικά πράγματα για το παπαγαλάκι της και μετά βλέπει και η ίδια τι θα κανει. Αλλά μέχρι τότε να μην κυνδινευει το παπαγαλάκι της
Εγώ μιλάω με την ξαδέρφη της στην οποίο είπα κάποια πράγματα να της πει. Θα ξαναπάρω αυριο και εύχομαι να αλλάξουν γνώμη.. Αλλιώς θα δω πως θα το χειριστω ... Πάντως της τα ψαλλα κανονικά...
 
Βάσω καλησπέρα, γράψε σε ένα χαρτί οδηγίες για το πώς πρέπει να φροντίζει κάποιος ένα πουλάκι, ανάφερε το θέμα της καθαριότητας και πόσο σημαντικό είναι για την υγεία του πουλιού.
Επίσης ανάφερε ότι το κλουβί αυτό θέλει πέταμα και αντικατάσταση με καινούργιο.
Πες στην φίλη σου να μεταφέρει στην ξαδέρφη της πως με αυτές τις συνθήκες θα χάσουν σύντομα και το 2ο.
Αν αποφασίσουν να το κρατήσουν ίσως οι οδηγίες σου τους βοηθήσουν να κάνουν τις συνθήκες διαβίωσης του καλύτερες.
 
Παιδιά, πιστεύω πως ότι κι αν πει ή γράψει η Βάσω χαμένο θα πάει... Όχι ότι δεν πρέπει να μιλήσει ή να γράψει οδηγίες, αλλά αυτού του είδους οι άνθρωποι δεν χαμπαριάζουν...
Εδώ δεν σκέφτεται το παιδί της (να πλησιάζει σε τόση βρωμιά), για το παπαγαλάκι θα νοιαστεί;
Να παρακαλάμε να του βάζει τροφή και νερό τουλάχιστον!
 
Παιδιά, πιστεύω πως ότι κι αν πει ή γράψει η Βάσω χαμένο θα πάει... Όχι ότι δεν πρέπει να μιλήσει ή να γράψει οδηγίες, αλλά αυτού του είδους οι άνθρωποι δεν χαμπαριάζουν...
Εδώ δεν σκέφτεται το παιδί της (να πλησιάζει σε τόση βρωμιά), για το παπαγαλάκι θα νοιαστεί;
Να παρακαλάμε να του βάζει τροφή και νερό τουλάχιστον!
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω. Δεν θα ασχοληθουν παραπάνω. Από τύχη ζει μέχρι τωρα, και μόνο από τύχη θα επιβιώσει. Πάντως ήμουν σίγουρη ότι τελικά δεν θα το έδινε γι'αυτό και ρώτησα παραπάνω.
 
Παιδιά νόμιζω πως είναι θέμα χρόνου να πείσουν κ την μικρή να το δώσει από ότι έχω καταλάβει... Αν τελικά το κρατήσουν δεν πιστεύω να με ακούσει σε τίποτα όμως ότι και αν πω ο λόγος είναι ότι αν νοιάζονταν έστω και λίγο θα υπήρχε ένα πιο καθαρό έστω και λίγο πιο καθαρό κλουβί με λίγη τροφουλα και καθαρό νεράκι από θέμα ανθρωπιάς και μόνο. Η τροφή του είναι γεμάτη κουτσουλιές μου φαίνεται στην φωτογραφία και δεν βλέπω πουθενά να έχει νερό... Τελικά πιστεύω πως το άλλο μπορεί να πήγε τελικά από ΑΣΙΤΊΑ... Τι να πω! Εγώ θα ξαναπάρω σήμερα την φίλη μου μήπως άλλαξαν γνώμη. Της είπα πέντε πράγματα να της πει βασικά. επειδή μένει κοντά θα της πω να μου στέλνει έστω φωτογραφίες να δω αν κάναν κάτι χωρίς να της το πει. Για όσο αντέξει... καταρχήν πιστεύω θα αρχίσει να μαδιεται έτσι όπως το έχουν... Τι να πω λυπάμαι που δεν μπορώ να κάνω τίποτα και που υπάρχουν τέτοιου είδους ανεύθυνοι άνθρωποι...
 
Αν δεν "σωθεί" το πουλάκι μπορεί σύντομα να έχει την ίδια κατάληξη...
Πολύ κρίμα...
Δυστυχώς υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν πουλιά μόνο απλά για να τα έχουν...
Η δεν θα τα φροντίζουν σωστά η δεν θα τα φροντίζουν καθόλου...
Μπράβο σου Βάσω, που ενδιαφέρθηκες...
Ελπίζω να αλλάξουν γνώμη και να το δώσουν τελικά.
 
Παιδιά δόξα τον Θεό όλα καλα για το πουλάκι...🙂😊επεισα την φίλη μου να το κρατήσει αφού μένουνε κοντά θα της πάω σε λίγο το κλουβί που είχα ετοιμάσεικαι είπαν στην μικρή ότι έχει αλλεργία η μαμά της και θα ζει στην φίλη μου και θεία της που μένουν κοντά οπότε θα πηγαίνει οπότε θέλει να το βλέπει. Καλό το ψέμα μου;θα το ετοιμάσουμε όπως του αρμόζει και θα στείλω φωτογραφία 😊🤠
[automerge]1559649173[/automerge]
Να του βάλω τροφουλα από το δικό μου; Είναι τροφή για λοβακι..
 
Back
Top