Χαρίζω Χαρίζεται budgie

Μπράβο Βάσω μου! Χάρηκα κι εγώ πολύ!
Είσαι απίθανη! 😘

Να πεις στη φίλη σου να αγοράζει τροφή για μικρά παπαγαλάκια...
Για την ώρα καλή είναι κι αυτή η τροφή, αλλά όπως είπε και η Ζωή δεν θα τρώει απλώς τους μεγάλους σπόρους...

Ελπίζω να έχει μια καλύτερη τύχη το μικράκι. ❤️️️️️
 
Παιδιά δόξα τον Θεό όλα καλα για το πουλάκι...🙂😊επεισα την φίλη μου να το κρατήσει αφού μένουνε κοντά θα της πάω σε λίγο το κλουβί που είχα ετοιμάσεικαι είπαν στην μικρή ότι έχει αλλεργία η μαμά της και θα ζει στην φίλη μου και θεία της που μένουν κοντά οπότε θα πηγαίνει οπότε θέλει να το βλέπει. Καλό το ψέμα μου;θα το ετοιμάσουμε όπως του αρμόζει και θα στείλω φωτογραφία 😊🤠
[automerge]1559649173[/automerge]
Να του βάλω τροφουλα από το δικό μου; Είναι τροφή για λοβακι..
Τέλεια πολύ χάρηκα! Μακάρι όλα να πάνε καλά
 
Παιδιά πριν λίγο γύρισα δεν έμπαινε στο νέο κλουβί το καημένο... Τι ήθελα και πήγαινα έγινα ηφαίστειο με την όλη κατάσταση πήγε να το πιάσει η φίλη μου και της είπα πως τρομάζει του έβαλα ένα τσαμπί κεχρί που πιστεύω πρώτη φορά θα είδε και το αφήσαμε στην ησυχία του μήπως και μπει μόνο του κάθησα μισή ώρα δεν είχε μπει κοιτούσε συνεχώς το κλουβί του είχα βάλει και ένα πολύχρωμο παιχνίδι να του κινήσει το ενδιαφέρον... έπρεπε δυστυχώς να φύγω και άφησα την φίλη μου και ιδιοκτήτρια του πλέον (αμήν) να το επιβλέπει... Περιττό να πω ότι ήταν το κλουβί μέσα σε σακούλα τζάμπο μέχρι πάνω καλυμμένο και σε σκάλες εσωτερικό χώρο ούτε φως έβλεπε. Της είπα δύο πράγματα της είχα και το κλουβί έτοιμο πιστεύω να το αγαπήσει και να το φροντίζει και όχι να το έχει διακοσμητικό αν και να ναι ειλικρινής ας του παρέχει ότι χρειάζεται και πάνω από όλα τροφή νεράκι και καθαριότητα και ας το έχει να το βλέπει τι να πω. Είναι πολλά τα άτομα που δεν έχουν ιδέα τι εστί παπαγάλος.
[automerge]1559659327[/automerge]
Με όλη αυτή την κατάσταση βλέπω ακόμη καλύτερα πόσο τυχερα είναι τα δικά μου και σκέφτομαι πόσο άτυχα είναι αυτά τα πουλάκια που πάνε σε ιδιόκτητες άσχετους και ανεύθυνους μετά από τόσα που σίγουρα έχουνε περάσει στα πετ σοπ και πριν...😟και λυπάμαι αφάνταστα!
 
Ωραία η εξέλιξη. 👍 Βάσω σε άλλη αντίστοιχη περίπτωση είναι προτιμότερο να βάλεις το χέρι σου με ένα γάντι ή ένα πανάκι και να το πιάσεις για να είναι όση πιο σύντομη γίνεται η ταλαιπωρία. Τα πουλιά πολύ δύσκολα αλλάζουν κλουβί μόνα τους απο πόρτα σε πόρτα κι ειδικά τα μικρότερα σε μέγεθος επειδή νιώθουν ασφάλεια στο κλουβί που έχουν μάθει να ζουν.
 
Τελικά δεν μπήκε στο κλουβί και δυστυχώς παραμένει στο ίδιο ακόμη... επειδή δεν προλάβαινα θα πάω αύριο να το βάλω με τον τρόπο που είπε ο Ανέστης @Φοίβος μπας και δει καθαρή μέρα! Εμ μα η τύχη του είναι έτσι; Τι να πω μωρέ παιδιά... Είναι και νύχτα τώρα μην το ταράξω ...
 
Με συγκινεί το ενδιαφέρον που δείχνεις Βάσω μου!🌹
Μην περιμένεις από ένα άγριο πουλάκι που ζει υπό αυτές τις συνθήκες αδιαφορίας (δηλ ''ασχολούνται'' μαζί του μόνο για να το τρομάζουν-δεν έχει δοκιμάσει άλλες τροφές εκτός κάποιων σπόρων) να ''ξεγελαστεί'' έτσι εύκολα από τη μια στιγμή στην άλλη.

Η πρόταση του Ανέστη είναι η πιο απλή και γρήγορη...
Φρόντισε να υπάρχει και ένα πανί ώστε να σκεπαστεί το νέο κλουβί στις τρεις πλευρές του, στην αρχή τουλάχιστον...


Μη βάζετε παιχνίδια, οι όγκοι τα χρώματα... Είναι άγνωστα γι΄αυτό το πουλί και μόνο θα το τρομάζουν...

Ας εξοικειωθεί για κάποιο διάστημα με το νέο του κλουβί, την καθαριότητα που θα πρέπει να γίνεται και βλέπουμε.
Κάποια μικρά χαρτάκια ή δυο τρία κομματάκια (κοντά σε μήκος) σχοινί, είναι τα καλύτερα παιχνίδια που θα μπορούσες να του βάλεις, ώστε ξεκινήσει ν΄ασχολείται-απασχολείται :)
 
Με συγκινεί το ενδιαφέρον που δείχνεις Βάσω μου!🌹
Μην περιμένεις από ένα άγριο πουλάκι που ζει υπό αυτές τις συνθήκες αδιαφορίας (δηλ ''ασχολούνται'' μαζί του μόνο για να το τρομάζουν-δεν έχει δοκιμάσει άλλες τροφές εκτός κάποιων σπόρων) να ''ξεγελαστεί'' έτσι εύκολα από τη μια στιγμή στην άλλη.

Η πρόταση του Ανέστη είναι η πιο απλή και γρήγορη...
Φρόντισε να υπάρχει και ένα πανί ώστε να σκεπαστεί το νέο κλουβί στις τρεις πλευρές του, στην αρχή τουλάχιστον...


Μη βάζετε παιχνίδια, οι όγκοι τα χρώματα... Είναι άγνωστα γι΄αυτό το πουλί και μόνο θα το τρομάζουν...

Ας εξοικειωθεί για κάποιο διάστημα με το νέο του κλουβί, την καθαριότητα που θα πρέπει να γίνεται και βλέπουμε.
Κάποια μικρά χαρτάκια ή δυο τρία κομματάκια (κοντά σε μήκος) σχοινί, είναι τα καλύτερα παιχνίδια που θα μπορούσες να του βάλεις, ώστε ξεκινήσει ν΄ασχολείται-απασχολείται :)
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και τις πολύτιμες συμβουλές σου τουλάχιστον για μένα από ένα αξιόλογο μέλος του φόρουμ και το λέω με κάθε ειλικρίνεια αυτό και το πιστεύω @Syssi μου.. έχεις απόλυτο δίκιο και απόδειξη, δεν μπήκε στο νέο κλουβί,ίσως το τρόμαξε το παιχνίδι που του έβαλα είχε όγκο και πολλά χρώματα, αύριο θα φτιάξω με καλαμάκια να βάλω. 😘💟♥️
 
, αύριο θα φτιάξω με καλαμάκια να βάλω.
Κάτι μικρό Βάσω μου,
πχ 8-10 εκατοστά καλαμάκι, κόψε σε πολλές λωρίδες την μια άκρη του και δέσε το στα πλαϊνά κάγκελα

63886 😘
 
Μη βάλεις απολύτως τίποτα για αρχή. Μόνο πατήθρες και τα απαραίτητα μπολ για φαγητό και νερό. Παιχνίδια κτλ σε μερικές μέρες. Εδώ επέζησε τόσο καιρό χωρίς τα βασικά δεν του είναι απαραίτητα εξαρχής, αντίθετα όπως σωστά είπε η Σίσυ μπορεί να αυξήσουν το στρες του.
 
Μη βάλεις απολύτως τίποτα για αρχή. Μόνο πατήθρες και τα απαραίτητα μπολ για φαγητό και νερό. Παιχνίδια κτλ σε μερικές μέρες. Εδώ επέζησε τόσο καιρό χωρίς τα βασικά δεν του είναι απαραίτητα εξαρχής, αντίθετα όπως σωστά είπε η Σίσυ μπορεί να αυξήσουν το στρες του.
Σε ευχαριστώ και εσένα Ανέστη για τις χρήσιμες συμβουλές σου..
 
Ήμουν άρρωστη σήμερα και δεν κατάφερα να πάω το βάλανε με πανί όπως τους είπα αλλά ξρχασανε να βγάλουν το παιχνίδι λίγο το κακό τουλάχιστον θα ζει καλά εύχομαι 😍received_645197819241224-768x1382.webpreceived_307245446824777-768x1382.webp
 
Πολύ όμορφο πουλάκι. Μπράβο στη φίλη σου που το ανέλαβε και κυρίως μπράβο σε εσένα που ενδιαφερθηκες τοσο πολύ για την τύχη του 🙂
Δίνεις μαθήματα ζωής στα παιδιά σου Βάσω μου 💗
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά...😍 @fortunatos και @ζιζι ! Θέλει και πατηθρες αλλά δεν πρόλαβα να πάρω ότι είχα έβαλα...
Και μια ποτίστρα... 😊 Γιατί αυτό το μπολακι από όσο γνωρίζω δεν είναι ανοξείδωτο...
Περαστικά σου Βάσω... 💗
 
Back
Top