Διατροφή Χορτα για καρδερινες στην κατάψυξη

Πουλας

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2009
Μηνύματα
34
Πόλη
Σέρρες
Χορτα για καρδερινες;

Θα ηθελα να μου πειτε αν τα χορτα που τρωνε οι καρδερινες μπορω να τα εχο στην καταψυξη για ολο το χρονο π.χ (ραδικια, μπροκολο, σπανακι, πικροραδικο,τσουκνιδα,ζοχους. Γλυστριδα) !

Ευχαριστο!
 
η γλυστριδα σιγουρα 9α αλλιω9ει
απο αυτα που γραφεις μονο το μπροκολο δεν 9α προκαλεσει διαρεια στις καρδερινες
εγω αποφευγω να δινω πρασιναδα γτ πα9ενουν ευκολα εντερικα κ διαρεια
 
H καρδερινα τρωει πολυ πρασιναδα αρκει να ειναι καλα πλυμενη και στεγνη,ζωχος, αγριοραδικο και βασιλικος ειναι πολυ ασφαλη τουλαχιστον απο δικη μου εμπειρια ιδιως αυτον τον καιρο που τους δινω καθε 3 μερες και δεν εχω δει καποιο συμπτωμα. Προσπαθησε να τους τα δινεις φρεσκα. Δεν νομιζω να τα κρατησει η καταψυξη πολυ και κυριως τα ζουμια των φυτων αυτων. Προσωπικα θα τα κρατουσα το πολυ εναν μηνα(καταψυξη) περα απο αυτο το διαστημα δεν θα τα χορηγουσα στα πουλια μου.
 
Θα ηθελα να μου πειτε αν τα χορτα που τρωνε οι καρδερινες μπορω να τα εχο στην καταψυξη για ολο το χρονο π.χ ραδικια, μπροκολο, σπανακι, πικροραδικο, τσουκνιδα, ζοχους. Γλυστριδα!
Ευχαριστο!

Nai boris ola afta na kratas stin katapsiksi xoris problima. Mono kala einai na min dinis katepsigmeno. Na to perneis dio tris ores prin tous dinis apo tin katapsiksi.
 
Μόνο, που όταν βγάλεις ένα χόρτο απο την κατάψυξη, είναι
σε λίγη ώρα σαν πατσαβούρι, μιας και όταν παγώσει το νερό που έχει μέσα διαστέλλεται
και διαλύει όλα τα τριχοειδή αγγεία του.Αν μάλιστα προσπαθήσεις να το στεγνώσεις,
γίνεται πολύ χειρότερο.Αλλά το μπρόκολο, το σπανάκι, οι ζοχοί και τα ραδίκια
διατηρούνται μια εβδομάδα, ίσως και περισσότερο, φρέσκοι, όταν μπούνε στον φρουτοθάλαμο του ψυγείου σε χάρτινες σακκούλες του μανάβη.
 
Μόνο, που όταν βγάλεις ένα χόρτο απο την κατάψυξη, είναι
σε λίγη ώρα σαν πατσαβούρι, μιας και όταν παγώσει το νερό που έχει μέσα διαστέλλεται
και διαλύει όλα τα τριχοειδή αγγεία του.Αν μάλιστα προσπαθήσεις να το στεγνώσεις,
γίνεται πολύ χειρότερο.Αλλά το μπρόκολο, το σπανάκι, οι ζοχοί και τα ραδίκια
διατηρούνται μια εβδομάδα, ίσως και περισσότερο, φρέσκοι, όταν μπούνε στον φρουτοθάλαμο του ψυγείου σε χάρτινες σακκούλες του μανάβη.
Αλλά αυτό είναι πιο σωστό
 
Μόνο, που όταν βγάλεις ένα χόρτο απο την κατάψυξη, είναι
σε λίγη ώρα σαν πατσαβούρι, μιας και όταν παγώσει το νερό που έχει μέσα διαστέλλεται
και διαλύει όλα τα τριχοειδή αγγεία του.Αν μάλιστα προσπαθήσεις να το στεγνώσεις,
γίνεται πολύ χειρότερο.Αλλά το μπρόκολο, το σπανάκι, οι ζοχοί και τα ραδίκια
διατηρούνται μια εβδομάδα, ίσως και περισσότερο, φρέσκοι, όταν μπούνε στον φρουτοθάλαμο του ψυγείου σε χάρτινες σακκούλες του μανάβη.
Είχα δοκιμάσει παλιότερα να καταψύξω σπανάκι αλλά αυτό ακριβώς ήταν το αποτέλεσμα "πατσαβούρες" :). Το χειμώνα που δεν υπάρχουν φρέσκα όλα αυτά τα χόρτα δεν τα βρίσκουν ούτε στη φύση οπότε δεν είναι κάτι το αφύσικο να μην τους δίνουμε. Πάντως υπάρχει βασιλικός, θυμάρι κλπ βότανα αποξηραμένα που μπορούμε να δίνουμε και το χειμώνα και τα τρώνε (εγώ τα βάζω μέσα στην αυγοτροφή).
 
  • Like
Αντιδράσεις: GDX
Back
Top