Φροντίδα Χρειάζομαι βοήθεια για το νέο μου μονκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AngelikiN
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AngelikiN

PB New Member
Εγγραφή
9 Νοε 2022
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας. Εγώ είμαι νέα ιδιόκτητης ενός παπαγάλου μονκ. Το πήρα από εκτροφέα. Μου είπε ότι είναι δυο μηνών. Ωστόσο τρώει κανονικά και η ουρά του είναι κανονική. Μηπως με κορόιδεψε; Επιπλέον, επέλεξα εκτροφέα ώστε να είναι εξημερωμενο. Αντιλαμβάνομαι ότι έχει στρεσαριστει με την αλλαγή περιβάλλοντος. Ωστόσο όταν πλησιάζω εκεινο κόλλα στην άλλη πλευρά του κλουβιού. Έβαλα το χέρι μου μέσα να αλλάξω το Κέρο του και πάλι πήγε στην άλλη πλευρά και έκανε και έναν ήχο σαν να ήταν θυμωμένο. Δηλ δεν υπάρχει καμία διαφορα από το μα το έπαιρνα από κατάστημα. Ο εκτροφέας μου είπε να το πιάνω και μα το κρατώ για να εξημερωθεί. Αλλά αυτό φοβάται που με βλέπει, εάν πάω να το πιάσω δεν θα το στρες άρω; Φυσικά το έχω μόνον δυο ημέρες. Ξέρω ότι χρειάζεται υπομονή, απλώς πίστευα ότι από εκτροφέα θα ήταν λίγο πιο ήμερο. Τι γνώμη έχετε;
 
Ο εκτροφέας μου είπε να το πιάνω και μα το κρατώ για να εξημερωθεί.
Κι εδω καταλαβαινει κανεις οτι προκειται για εκτροφεα κομπογιανιτη.
Απο που πηρες το πουλακι?
 
Σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτός σωστός τρόπος να ενημερωθεί το μωράκι σου😵, θα συμφωνήσω με τον @Tony Forpus . Πες μας αρχικά από ποιον " εκτροφέα* το πήρες, αν φοράει δαχτυλίδι και ανέβασε και κάποια φωτογραφία του. Αφού απαντηθούν αυτά τα ερωτήματα θα σε βοηθήσουμε με την φροντίδα του🙂
 
Καλησπέρα, εγώ 2,5 μηνών πήρα τον δικό μου, ήμερο από εκτροφέα.
Σε μέγεθος δε μεγάλωσε από τότε , τα φτερά του όμως ακόμα βγαίνανε. Ήταν αναμαλλιασμένος!!!
Έτρωγε κανονικά , όμως του έδινα επιπλέον σκόνη πρωί βράδυ για να με μάθει, απ ότι μου πε ο εκτροφέας.
Από την πρώτη στιγμή έκατσε στο κεφάλι μου και στον ώμο μου και ανέβαινε στο χέρι,,
Έκραζε λίγο , νομίζω 2-3 μέρες μέχρι να μάθει το χώρο, μετά ηρέμησε.
 
Από κάποιον στην Κηφισια (Αττικής)
[automerge]1668034479[/automerge]
Αυτό εννοω! Ότι θα έπρεπε να είναι ήμερο. Να μην με ξέρει και να είναι ανήσυχο το κατανοώ. Αλλά το να είναι εντελώς άγριο είναι άλλο θέμα. Και ναι θα ασχοληθώ με τον παπαγάλο αλλά δεν είμαι έμπειρη και δεν ξέρω εάν μπορώ να έχω αποτέλεσμα με τόσο άγριο πουλί. Τι θα με συμβουλεύατε; Ούτε είναι δυνατόν να είναι δυο μηνών και με μεγάλη ουρά και να τρώει κανονικά έτσι δεν είναι;
[automerge]1668034581[/automerge]
Αυτό ειναι. Σας μοιάζει με δυο μηνών;
 

Συνημμένα

  • AE280702-F379-41C5-8F47-69BEE0B2D9C3.webp
    AE280702-F379-41C5-8F47-69BEE0B2D9C3.webp
    197,2 KB · Προβολές: 41
@AngelikiN Καλημερα. Φαινεται οτι εχει καποιο δαχτυλιδι στο ποδι του ασημι(?? ) χρωματος. Μπορεις να διακρινει χωρις να το ενοχλεις καποιους αριθμους και γραμματα επανω του? χωρις βεβαια να το πιασεις και ενοχληθει. Απο αυτα ισως εξαχθει , το ετος γεννησης και καποια επιπλεον στοιχεια.
Εχεις καποια προγενεστερη εμπειρια και γνωσεις για το ειδος ή απο αλλους παπαγαλους ή ειναι γενικα το πρωτο σου pet bird?
Ευχαριστω.
 
Δυστυχώς έπεσες σε απατεώνα...
Γιατί, που το κατάλαβες εσύ; Έχεις ραντάρ;

Δηλαδή; Και τι κάνω τώρα;
Τίποτα δεν θα κάνεις. Μια χαρά είναι το πουλί. Τι περίμενες κι εσύ; Σε 2 ημέρες να έρχεται και στο χέρι σου και να μιλάει;
Αυτό ακόμα δεν σε έχει γνωρίσει και είναι σε καινούργιο χώρο. Σε φοβάται ακόμα.
Θέλει χρόνο και ησυχία.

Αυτούς που ζητάνε βοήθεια, καλό είναι να τους δίνουμε καλές συμβουλές για το πως θα ξεπεράσουν το πρόβλημά τους και όχι να τους φέρνουμε σε απόγνωση.
Το πρόβλημα εδώ δεν είναι το αν ο εκτροφέας είναι απατεώνας ή όχι και να επιστρέψουμε το πουλί πίσω.
 
Δηλαδή; Και τι κάνω τώρα;
Υπομονή αρχικά. Και ξεκινάς σταδιακή εξοικείωση με το πουλάκι, δοκιμάζοντας...π.χ. πηγαίνεις σε απόσταση στην οποία το πουλί δεν μαζεύεται, δεν δείχνει δλδ ότι φοβάται, του μιλάς με χαμηλή ήρεμη φωνή, και σταδιακά τις επόμενες ημέρες μειώνεις την απόσταση, αναλόγως και με τις αντιδράσεις που θα βλέπεις. Σε επόμενο στάδιο απλά θα κάθεσαι κοντά στο κλουβί για αρκετή ώρα μιλώντας ήρεμα. Ακολούθως θα ξεκινήσεις να του δίνεις κάποιο κέρασμα, στην αρχή με το χέρι σου έξω από το κλουβί (μίλετ), αργότερα με το χέρι σου σταθερό μέσα στο κλουβί και τους σπόρους στην παλάμη σου....και κάπως έτσι πηγαίνει το πράγμα.
Όπως και νά ' χει, να το χαίρεσαι το πουλάκι!
 
Αυτούς που ζητάνε βοήθεια, καλό είναι να τους δίνουμε καλές συμβουλές για το πως θα ξεπεράσουν το πρόβλημά τους και όχι να τους φέρνουμε σε απόγνωση.
Πραγματικά σε αυτό θα συμφωνήσω πλήρως.
 
@AngelikiN να ακολουθήσεις τις οδηγίες του @ianos για την προσέγγιση του παπαγάλου σου. Είναι πολύ μικρό ακόμα οπότε ακόμα και ψέματα να σου είπε ο εκτροφέας και να μην είναι πολύ ήμερο δεν θα δυσκολευτείς να το κάνεις να σε μάθει. Σίγουρα χρειάζεται αρχικά χρόνο μόνο και μόνο για να εξοικειωθεί με το νέο χώρο και περιβάλλον
 
Ναι όλα τα παραπάνω μπορούν να γίνουν με υπομονή κ επιμονή. Κ κάθε πουλάκι έχει κ τον δικό του χαρακτήρα. Από ότι έχω διαβάσει κ ήμερο πουλάκι μπορεί να αντιδρά στην ανθρώπινη επαφή. Η ερώτηση όμως παραμένει ανεξαρτήτως των ανωτέρω. Είναι το πουλάκι δύο μηνών;
Στα υπόλοιπα εννοείται συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
 
@MARY58 σίγουρα είναι μικρό από την εικόνα δεν μπορώ να πω ναι είναι δύο μηνών αλλά ακόμα είναι ανακατεμένο το φτέρωμα του.
@AngelikiN προσπάθησε να διαβάσεις το δαχτυλίδι που έχει στο πόδι του
 
Σας ευχαριστώ! Ναι είναι υο πρώτο μου παπαγαλάκι. Παλαιότερα είχα μόνο καναρίνι. Ναι θέλει ηρεμία και χρόνο. Απλώς , επειδή είμαι άπειρη, προτίμησα τον εκτροφέα ώστε να είναι εξ αρχής πιο ήμερο, αλλιώς θα το έπαιρνα από κατάστημα. Διότι ήταν πιο ακριβό από κατάστημα. Διότι δεν το πήρα επιπολαίως. Διάβασα και προσπάθησα να ξέρω κάποια πράγματα προτού το πάρω. ΚΙ απογοητεύθηκα λίγο. Εννοείται πως δεν το γυρίζω πίσω. Δεν σας κρύβω πως όταν βάζω το χέρι μου αναγκαστικά μέσα στο κλουβί για να καθαρίσω ή να αλλάξω το νερό του αυτό μαζεύεται και βγάζει έναν ήχο σα να έχει νευριάσει. Και φοβαμαι λίγο μην δαγκώσει. Ξέρω ότι πρέπει μα με μάθει. Λόγω της απειρίας μου όμως ξεκινησα με εκτροφέα για να είναι πιο ήμερο. Και εννοείται πως πλήρωσα και πιο πολλά χρήματα από ότι σε ένα κατάστημα και τελικα έχω ένα πιο άγριο πουλί.
 
@AngelikiN δεν σημάνει ότι το πουλί είναι άγριο επειδή φοβάται τις πρώτες μέρες. Είναι λίγο και στον χαρακτήρα του πουλιού, μπορεί να είχες πάρει ένα πολύ ήρεμο πουλάκι από πετ σοπ και αντίστοιχα ένα πιο φοβικό από εκτροφέα. Αν ο εκτροφέας σου έπιανε το πουλί όπως είπε σε εσένα να το κάνεις πιθανόν για αυτό να φοβάται το χέρι. Είτε το πουλί είναι ταισμενο στο χέρι είτε οχι τον πρώτο καιρό χρειάζεται σταδιακή προσέγγιση
 
Λόγω της απειρίας μου όμως ξεκινησα με εκτροφέα για να είναι πιο ήμερο.
Εάν είναι ο συγκεκριμένος που βάζει αγγελίες στο xe.gr άλλοτε από Πετράλωνα, Κηφισιά, Νίκαια, Κέντρο Αθήνας, δεν είναι εκτροφέας.
Είναι έμπορος, και τα πουλάκια είναι όλα άγρια, εισαγωγής.
Γι'αυτό για την εκπαίδευση του θα χρειαστεί μεγαλύτερη υπομονή και επιμονή.
Η γνώμη μου είναι ότι τα monk είναι έξυπνα πουλάκια και εκπαιδεύονται σχετικά εύκολα.
Ξεκινά από τα βασικά.
Να το χαίρεσαι είναι πολύ όμορφο.
 
Ναι αυτος είναι. Άρα με κορόιδεψε.
[automerge]1668065874[/automerge]
Παρόλο που έψαξα πολύ, είδα και κάποιες ιστοσελίδες όπως το E-papagaloi και κάλεσα, δεν απαντούσε κανεις, δεν έστειλε μην κανεις.Μακαρι, να ηρεμήσει και να δεθεί μαζί μου διότι είναι και κούκλος. Να σας ρωτήσω και κάτι ακόμη. Όταν χρειασθει να ταξιδέψω με το παπαγαλάκι στο αμαξι. Πρέπει μα σκέπασε το κλουβί; Πρέπει να αγοράσω άλλο τσαντάκι μεταφοράς; Και ρωτώ και για το στάδιο που είναι τώρα. Επιπλέον, ο κύριος αυτος που μου το πούλησε, είπε στη αρχή να μη βάλω παιχνιδάκια στο κλουβί του. Συμφωνείτε; Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερη και για αυτό ρωτω
 
Back
Top