Φάρμακα Χρησιμοποιεί κάποιος Fendona 6sc;

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Ξερει καποιος αυτο το προιον; Σκοτωνει ψυλλος που βρισκονται στο χωμα; Το χρησιμοποιει καποιος; Υπαρχει περιπτωση να δηλητιριασει τους γατους αν φανε καποιο χορταρακι;

Ευχαριστω
 
Είναι φάρμακο που χρησιμοποιείται για απολυμάνσεις εσωτερικών και εξωτερικών χώρων και ''πιάνει'' τα πάντα από κατσαρίδες κουνούπια ψύλλους αλλά και μέλισσες. Όπως λέει η ετικέτα του είναι χαμηλής τοξικότητας για τον άνθρωπο και τα οικόσιτα ζώα. Εγώ προσωπικά δεν θα το χρησιμοποιούσα γιατί είναι πολύ δυνατό. Προτίμησε κάτι που να food grade .
 
Δεν το ξέρω το προϊόν αλλά ψάχνοντας στο internet είδα ότι έχει μεγάλη διάρκεια δράσης.
Αυτό γενικά σημαίνει καταστροφή του περιβάλλοντος. Γιατί μαζί με τα ανεπιθύμητα, καταστρέφει και τα ωφέλιμα έντομα και μολύνει και την πανίδα του χώρου που ψεκάστηκε.
Μετά λες θα δώσω χόρτα από τον κήπο μου και είναι όλα γεμάτα φαρμάκι.
 
Εγω δουλευω με αυτο το προιον στο μαγαζι, ειναι οντως αποτελεσματικο με τους ψυλους αλλα συνιστω σε οσους το αγοραζουν να κρατουν μερικες ημερες τα κατοικιδια μακρυα τους. Αν ταιζεις χορτα απο τον κηπο στα πουλια τοτε να το σκεφτεις δευτερη φορα, το σκευσμα δεν εχει οδηγια με χρονο αναμονης μιας και κυκλοφορει ως φαρμακο υγιενομικης σημασιας, αλλα αντιστοιχο γεωργικο προιον με την ιδια ακριβως δραστικη ουσια, εχει στα λαχανοκομικα 7 ημερες αναμονης και στα αγρωστωδη (εδω θα συμπεριλαβουμε το γκαζον) 49 ημερες αναμονης. Αν το φανε οι γατες δεν θα πεσουν κατω ξερες (εκτος αλλεργικου σοκ) ουτε θα τους συμβει κατι σπουδαιο, μπορει αν φανε ποσοτητα να κανουν εμετο ή διαρροια. Yπαρχουν και κτηνιατρικα σκευασματα με την ιδια παλι ουσια (alpha cypermethrin) με οδηγια χρησης πανω σε ζωα. Βεβαια εκεινα ειναι σε αλλες αναλογιες.

Αν εχεις σοβαρο προβλημα με τους ψυλους δεν βλεπω ομως αλλη λυση.
 
Το κακό με όλα αυτά τα φάρμακα είναι ότι έχουν αθροιστική συμπεριφορά στον οργανισμό.
Δηλαδή κάθε φορά που τα χρησιμοποιούμε προσθέτουμε και ένα βλαβερό κατάλειπο στον οργανισμό μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Το κακό με όλα αυτά τα φάρμακα είναι ότι έχουν αθροιστική συμπεριφορά στον οργανισμό.
Δηλαδή κάθε φορά που τα χρησιμοποιούμε προσθέτουμε και ένα βλαβερό κατάλειπο στον οργανισμό μας.

Δεν ειναι ακριβως ετσι Μαρια. Τα περισσοτερα μεταβολιζονται απο τα φυτα, αυτος ειναι και ο λογος του αναγραφομενου χρονου αναμονης για συγκομοιδη. Οσα ειχαν αθροιστικη δραση και εμεναν συσωρευτικα στην τροφικη αλυσιδα, καταργηθηκαν βλ. DDT.

Παροτι τα πουλαω ειμαι αρκετα ευαισθητος πιστευω με το θεμα αυτο κι οποτε καποιος μπορει κι εχει περιθωριο να το αποφυγει τον συμβουλευω να το κανει. Παρολα αυτα ειναι καποιες περιπτωσεις οπως ενος κυριου που μπηκε πριν λιγο με τραγικο προβλημα σε ενα εξοχικο σπιτι. Μιλαμε για επιπεδο επιδημιας. Και φετος ειχε πολλα τετοια κρουσματα. Ο αλλος μπηκε μεσα να του δωσω φαρμακο και πηδηξε ο ψυλος απο πανω του, πανω μου μπροστα στα ματια μου. 🙄
 
Ο αλλος μπηκε μεσα να του δωσω φαρμακο και πηδηξε ο ψυλος απο πανω του, πανω μου μπροστα στα ματια μου. 🙄
Ωχ ιστορίες της κατοχής που μας έλεγε η μάνα μου.
Πετρέλαιο και βράσιμο χρησιμοποιούσαν τότε.
Μάλλον φταίει το αλλοπρόσαλλο του φετινού καλοκαιριού. Ζέστη, υγρασία κτλ
 
Θελω να βαλω στο χωμα γιατι γεμισε ο τοπος.. Αλλα επειδη οι γατοι τρωνε που και που χορταρακια σκεφτομαι μην παθουν κατι.. Εκει που εχουμε φυτεμενα δεν θα βαλω.. Απλα με ανησυχει αυτο που σας αναφερα.. Δεν μπορω να τους περιορισω γιατι ειναι παραπολλοι.. Αν και χορταρακια σπανια τρωνε. Εχουμε βαλει τις αμπουλες μας αλλα στο χωμα τι κανω;

Εχω διαβασει οτι το αλατι βοηθαει..

Ανεστη δηλαδη πουλας το συγκεκριμενο προιον;
 
Τα περισσοτερα υλικα δεν τα εχω.. Εκει που λεει φυλλα ευκαλυπτου μπορω να βαλω ευκαλυπτελαιο;
 
Αυτό είναι το πιο εύκολο, δεν μπορεί να μην έχει δένδρα ευκαλύπτου στην Κύπρο. Ξέρεις να τα ξεχωρίζεις; Αλλιώς να σου βάλω φωτογραφία.
 
αν τα αγορασω θα βγουν πιο πολλα απο οσα αγορασα το αλλο προιον..

Αν μπορω να το χρησιμοποιησω να το κανω. Αν κινδυνευουν τα ζωα μου τοτε να παω σε αλλη λυση..
 
Ότι δεν ξέρω για το προϊόν στο είπα ήδη. Σου έδωσα αθώα εναλλακτική όχι φθηνότερη. Εσύ αποφασίζεις :)
 
Ναι το ξερω Μαρια μου.. Απλα δεν δουλευω και ειναι δυσκολο. Ο Ανεστης πουλα το συγκεκριμενο προιον που αναφερα; Καλα καταλαβα;
 
Ναι αυτο ειπα, αλλα να ξερεις οτι προκειται για αρκετα δυσεξοντωτα εντομα που οχι μονο τα αθωα οικολογικα σκευασματα δεν καλυπτουν αλλα αδυνατουν να καλυψουν και πολλα απο τα χημικα του εμποριου.
 
Ναι αλλα με αγχονει παρα πολυ μην σκοτωσω αθελα μου καποιο γατακι. ☹
 
Αριάδνη δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τα γατάκια σου. Φρόντισε απλά την ώρα της εφαρμογής να μη βρίσκονται εκεί και απομάκρυνε τα δοχεία νερού και φαγητού. Το πρόβλημα με τους ψύλλους είναι ότι διασπείρονται εύκολα (τα ενήλικα). Στο χώμα (μπορεί να είναι πάτωμα σπιτιού ή φωλιά κατοικίδιου) βρίσκονται τα αυγά, οι προνύμφες και οι νύμφες του εντόμου. Τα ενήλικα συνήθως είναι πάνω σε ζώα ή ανθρώπους, ή στην αναζήτηση αυτών. Η καταπολέμηση πρέπει να είναι συστηματική και να αφορά το περιβάλλον χώρο (χώμα, χόρτα, ρωγμές στο τοίχο ή άλλα πιθανά σημεία που μπορεί να κρύβονται ενήλικα) και τα ζώα (εφαρμογή του κατάλληλου σκευάσματος σε πλάτη, λαιμό και κορυφή του κεφαλιού). Επίσης στις φωλιές - σπιτάκια των ζώων καλύτερα να χρησιμοποιήσεις μια πυρεθρίνη βραδείας αποδέσμευσης πχ. http://www.geoponic.gr/p/100/εντομοκτόνο-υγειονομικής-σημασίας-icon-25-cs

Εννοείται πως θα φορέσεις γάντια, μάσκα και γυαλιά. 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τι εννοείς Αχιλλέα;
"Προτίμησε κάτι που να food grade".
Εννοώ κάποιο φάρμακο από αυτά που είναι ασφαλές ακόμα και αν πέσει πάνω σε τρόφιμα. Με αυτά κάνουν απολύμανση στα εργοστάσια τροφίμων. Δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένα αλλά ο Ανέστης που πουλάει, αν κατάλαβα καλά, τέτοια προιόντα ίσως γνωρίζει κάποιο.
 
Back
Top