Γενικά Χτυπάει το ράμφος του σχεδόν εμμονικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ouzo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ouzo

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2017
Μηνύματα
248
Πόλη
Izmir
Ήθελα να ρωτήσω τι μπορεί να σημαίνει όταν χτυπάει το ράμφος του για πολύ ώρα σε συγκεκριμένο σημείο στο πλαστικό της ταΐστρας με ρυθμό σαν τρυποκάρυδος. Επίσης κάποιες φορές τρίβει το ράμφος στην πατήθρα σχεδόν εμμονικά.
Με πέρασε η υπόνοια περί ακάρεων στην τραχεία ή άσθματος, αλλά από τα θέματα που διάβασα εδώ μέσα δεν μου δίνει άλλα συμπτώματα. Είναι αρκετά ζωηρός, κελαηδάει κανονικά, το βράδυ που έκατσα να τον ακούσω όταν κοιμάται δεν κάνει απολύτως κανέναν θόρυβο και το έχω πια σε μόνιμη βάση μέσα στο σπίτι.
Η σκέψη που κάνω είναι μήπως επειδή δίπλα μου χτίζουν (σε όλη την Ελλάδα σταμάτησαν να χτίζονται οι οικοδομές αλλά μάλλον η ανάπτυξη ξεκίνησε από τον γείτονα μου) και επειδή χτυπάνε συνεχώς με κομπρεσέρ και όσο να 'ναι περνάει ο ήχος στο σπίτι, μήπως αυτό του προκαλεί κάποια νευρικότητα. Ή μήπως αυτή η συμπεριφορά είναι απλώς ένα παιχνίδι. Γνώμες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τι τροφή περιέχει αυτή η ταΐστρα; Υπάρχει περίπτωση να κολλάει κάτι στο ράμφος του και να προσπαθεί εις μάτην να καθαριστεί; Όπως νωπή αυγοτροφή ή μήλο ή κάτι παρόμοιο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η συγκεκριμένη ταΐστρα έχει αποκλειστικά σπόρους. Σήμερα του είχα από την άλλη μεριά του κλουβιού, κόκκινη γλυκιά πιπεριά με τα σποράκια της. Το θεωρώ αμφίβολο να κόλλησε κάποιο κομματάκι της και να προσπαθούσε να το ξεκολλήσει.
Από την άλλη τώρα που το σκέφτομαι, με φοβίζει μήπως έχει κάτι κολλήσει από τη χύμα τροφή. Όπως είχα αναφέρει σε άλλο thread, το καναρίνι το είχα βρει στο δρόμο και η μόνη επιλογή μου για να το ταΐσω κάτι άμεσα ήταν η χύμα τροφή του τοπικού πετ-σοπάδικου. Αύριο που θα είμαι στο Ηράκλειο θα του πάρω την Manitoba Best Condition, αλλά μέχρι τότε τη χύμα καταναλώνει.
 
Η εμμονή στο τρίψιμο - χτύπημα του ράμφους μόνο κνησμό μου θυμίζει.
Τα πουλιά όπως και η υπόλοιπη φύση δεν κάνουν κάτι αναίτια...
Κάτι λοιπόν ενοχλεί πάνω στο ράμφος του.. Το πουλί και προσπαθεί μ' αυτό τον τρόπο να απαλλαγεί από αυτό.
Και αυτό το κάτι δεν είναι απαραίτητο να είναι εξωτερικά...
Ίσως κάτι στη μέσα μεριά του ράμφους, ίσως κάποιος πόνος στη βάση του ράμφους κλπ.
Με ένα μεγεθυντικό φακό ψάξε το ράμφος μήπως δεις αναδιπλώσεις πάνω του ή κάποιο οίδημα εσωτερικά
 
Το απογευματάκι που θα το βγάλω για να του βάλω την αλοιφή στα πόδια, θα το κοιτάξω. Πως του ανοίγεις το ράμφος όμως;
 
Πως του ανοίγεις το ράμφος όμως;
Κατ' αρχήν δίνοντάς του κάτι να τσιμπήσει, όπως μια μπατονέττα αυτιών. Όσο την κρατάει ανάμεσα στο ράμφος, θα το ανοίξεις με ένα πλαστικό κουταλάκι ή ξυλάκι παγωγού. Καλύτερα να είστε δύο άτομα.
Το πουλάκι να το έχεις τυλίξει με πανάκι σαν σουβλάκι για να μην χτυπάει τις φτερούγες και σ' εμποδίζει ή και τραυματιστεί.
 
Πως του ανοίγεις το ράμφος όμως;
Όταν χρειαστεί του δίνω να τσιμπήσει το σταγονόμετρο...
Έχει στρογγυλεμένο ρύγχος και δεν υπάρχει κίνδυνος να τραυματίσουμε άθελά μας το εσωτερικό του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Οκ θα το δοκιμάσω. Υπάρχει κάποια φωτογραφία που να δείχνει το εσωτερικό του ράμφους όπως πρέπει να είναι φυσιολογικά ενός καναρινιού για να κάνω σύγκριση;
 
Εφόσον θα του ανοίξεις το ράμφος, έχε κοντά σου φακό μικρής δεσμίδας (π.χ. led, κινητού κλπ) και κοίταξε - φώτισε μέσα στο στόμα για να βλέπεις καλά. Εσωτερικά το χρώμα θα πρέπει να είναι ροζ - κόκκινο. Αν δεις λευκοκίτρινες επιφάνειες, μέσα στο στόμα ή ψηλά στο λαιμό, μας το λες.
Για την περίπτωση που είναι παιχνίδι, που βέβαια αποκλείστηκε πιο πάνω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, πάρε και ένα σκοινί (τριχιά, ιστιοπλοϊκό, βαμβακερό) τέτοιου μήκους που όταν θα το κρεμάσεις από το ταβάνι του κλουβιού, δεν θα μπορεί να δώσει ίνα που να είναι ικανή να τυλιχτεί στο πόδι ή στο σώμα του πουλιού σου, ξέφτισέ το στην άκρη λίγο, και κρέμασέ το, μήπως και αρχίσει να ασχολείται με αυτό και σταματήσει το χτύπημα του ράμφους.
Ακόμα, κοίταξε μέσα στην ταΐστρα, μήπως υπάρχουν ζωύφια και έχε κόκκαλο σουπιάς εύκαιρο πάντα μέσα στο κλουβί.
 
Λοιπόν το κοίταξα πριν λίγο. Ιανέ τώρα είδα το μήνυμά σου για να προσέξω αν έχει λευκοκίτρινες επιφάνειες και έτσι δεν έδωσα βάση σε αυτό. Μου φάνηκε φυσιολογικό το ράμφος, εκτός από ένα μαύρο στίγμα στο μέγεθος μικρότερο από τελεία στα πλαϊνά, στο άνοιγμα του ράμφους. Προσπάθησα να το τρίψω ελαφρά με τη μπατονέτα αλλά δεν έφυγε.
 
Λοιπόν το κοίταξα πριν λίγο. Ιανέ τώρα είδα το μήνυμά σου για να προσέξω αν έχει λευκοκίτρινες επιφάνειες και έτσι δεν έδωσα βάση σε αυτό. Μου φάνηκε φυσιολογικό το ράμφος, εκτός από ένα μαύρο στίγμα στο μέγεθος μικρότερο από τελεία στα πλαϊνά, στο άνοιγμα του ράμφους. Προσπάθησα να το τρίψω ελαφρά με τη μπατονέτα αλλά δεν έφυγε.

Τις ταΐστρες τις ελέγχω σχολαστικά κάθε 2 μέρες που αλλάζω την τροφή και ανά βδομάδα τις πλένω. Δεν έχω βρει κάτι ύποπτο. Σουπιοκόκκαλο έχει μόνιμα.
 
Ας δούμε πως θα εξελιχθεί και αυριο. Μπορεις εσυ να το παρατηρήσεις μόλις αυτο ξυπνήσει; Να δεις πότε το κάνει, αφού φάει και πιει ή πριν;
Αν άλλαζες ταίστρα;
 
Εχουμε καποιο νεοτερο σε αυτο το θεμα;

Αλίκη, λείπω από την Παρασκευή το πρωί από το σπίτι και επιστρέφω απόψε βράδυ. Το ξαναεκανε το πρωί πριν φύγω, αλλά δεν ξέρω αν το συνέχισε. Από αύριο το πρωί θα το ξανά παρατηρήσω.
 
Λοιπόν σήμερα το πρωί του έκανα μεγάλες αλλαγές. Από το Ηράκλειο του έφερα συσκευασμένη τροφή (δυσκολεύτηκα πάρα πολύ για να βρω), ξύλινες πατήθρες, εξωτερική μπανιέρα (πιο πριν για τις ανάγκες του, του έβαζα μικρό ταπεράκι στον πάτο του κλουβιού), στηρίγματα για λαχανικά και σουπιοκόκκαλου (πιο πριν τα στρίμωχνα στα κάγκελα) και έξτρα ποτήστρα και αυγοθήκη. Με την ευκαιρία του άλλαξα το υπόστρωμα του ζεόλιθου και έκανα μια γενική καθαριότητα σε όλο το κλουβί. Για να γίνει όλο αυτό, τον μετακόμισα σε ένα παλιό κλουβί και τον ξανά επέστρεψα.
Δεν μου το έκανε σήμερα το χτύπημα του ράμφους. Ίσως γιατί του ήρθε ξαφνικό όλες αυτές οι αλλαγές. Βλέπουμε στη συνέχεια.
 
Με την ευκαιρία του άλλαξα το υπόστρωμα του ζεόλιθου
Πολύ ωραίες οι αλλαγές σας, ακόμα καλύτερο που ασχολείσαι με το πουλάκι με τόσο ενδιαφέρον, και ανακουφιστικό που δεν χτυπά το ράμφος του.
Αλλά, με το ζεόλιθο έχω έναν προβληματισμό. Πρώτα από όλα, τι κοκκομετρίας είναι; δλδ, πρόκειται για σκόνη, πετραδάκια τί; Μπορεί το πουλάκι να τσιμπήσει από τον ζεόλιθο; (κατά τη γνώμη μου και υπό κανονικές συνθήκες δεν θα έπρεπε).
Ο βασικός μου όμως προβληματισμός έρχεται από αυτό που διάβασα πρόσφατα:
Όσον αφορά τις παρενέργειες του ζεόλιθου, η εισπνεόμενη σκόνη ζεόλιθου μπορεί να προκαλέσει μεσοθηλίωμα, μια μορφή καρκίνου του πνεύμονα.

Πηγή: http://www.mydiatrofi.gr
 
Πιο πριν το μόνο υπόστρωμα που ήξερα ήταν τα φυλλάδια του lidl. Διάβασα όμως το θέμα
https://community.petbirds.gr/threads/Στρώμα-υγιεινής-στους-πάτους-των-κλουβιών-των-πουλιών.57/
και άλλα συναφή και κατέληξα στο ζεόλιθο όπου βρήκα σακί πολύ καλής ποιότητας μεγέθους κόκκων 3-5mm.
Τώρα αυτό για τις παρενέργειες πρώτη φορά το διαβάζω.
 
Πιο πριν το μόνο υπόστρωμα που ήξερα ήταν τα φυλλάδια του lidl. Διάβασα όμως το θέμα
https://community.petbirds.gr/threads/Στρώμα-υγιεινής-στους-πάτους-των-κλουβιών-των-πουλιών.57/
και άλλα συναφή και κατέληξα στο ζεόλιθο όπου βρήκα σακί πολύ καλής ποιότητας μεγέθους κόκκων 3-5mm.
Τώρα αυτό για τις παρενέργειες πρώτη φορά το διαβάζω.
Ναι, δεν το ήξερα κι εγώ, 2-3 ημέρες πιο πριν το διάβασα στο site που σου έβαλα, αλλά αφορά στη σκόνη. Απλώς έλεγξε αν πράγματι υπάρχει σκόνη από τους συγκεκριμένους κόκκους.
 
Back
Top