Γενικά Χτυπάει το ράμφος του σχεδόν εμμονικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ouzo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι, δεν το ήξερα κι εγώ, 2-3 ημέρες πιο πριν το διάβασα στο site που σου έβαλα, αλλά αφορά στη σκόνη. Απλώς έλεγξε αν πράγματι υπάρχει σκόνη από τους συγκεκριμένους κόκκους.

Όπως και να το κάνεις υπάρχει σκόνη. Όταν πιάνω το ζεόλιθο από το σακί πάντα μου αφήνει μια σκόνη στα χέρια.
Στην αρχή όταν τον αγόρασα, ήθελα να δω τι αίσθηση αφήνει στο νερό αν το πιεις. Τοποθέτησα μια ποσότητα σε κανάτα φιλτραρίσματος και έβαλα νερό. Το νερό που πήρα είχε μια λευκή απόχρωση ακόμα και μετά από 2 ξεπλύματα. Εκτός των άλλων, στο αφιλτράριστο νερό επέπλεαν διάφορα σωματίδια όπως μικρά κομμάτια άχυρου. Αυτά σε σακί καλής ποιότητας ζεόλιθου σε ποσοστό 95% κλινοπτιλόλιθου. Δεν το ήπια φυσικά.
 
Κοίτα, δεν ξέρω τι να συμβουλεύσω, διότι δεν είχα ποτέ - και ούτε γνωρίζω κάποιον - ζεόλιθο σαν υπόστρωμα σε καναρίνια επί πολλά συναπτά έτη ώστε να συγκρίνω το προσδόκιμο της ζωής τους με ή άνευ ζεόλιθου.
Τι θα έκανα εγώ; Δεν θα έβαζα ξανά ζεόλιθο, λόγω της σκόνης που σηκώνει, και η οποία εφόσον με εισπνοή της από τον άνθρωπο, μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, πόσο μάλλον η εισπνοή της από καναρίνι, που είναι και ευαίσθητο ως μικρός οργανισμός αλλά και ως προς το αναπνευστικό του σύστημα. Θα κρατούσα λοιπόν μια ικανή ποσότητα για θέματα αποτοξίνωσης του πουλιού, και το υπόλοιπο θα το χρησιμοποιούσα αλλιώς ή θα το πέταγα.
 
@ianos Γιάννη γιατί να θεωρήσουμε μια μικρή αναφορά σε μία παρενέργεια τόσο σημαντική ώστε να απορρίψουμε την χρήση του ζεόλιθου; Να το ψάξουμε ναι. Και ως προς την μορφή και ίσως αν πρέπει να ξεπλένεται ή κάτι άλλο. Τον ζεόλιθο τον χρησιμοποιούμε για αποτοξίνωση ακόμα και σε ενυδρεία, με επίσης εξαιρετικά ευαίσθητα ζώα όπως είναι τα ψάρια, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Απ' όσο ξέρω αυτός που χρησιμοποιείται για υπόστρωμα δεν είναι πούδρα, είναι μεγάλης κοκκομετρίας. Πως γίνεται να σηκώνει σκόνη; από το πετάρισμα του καναρινιού;
 
Εγώ πέρσυ για ένα διάστημα αγόραζα ζεόλιθο συσκευασμένο και το σταμάτησα γιατί μύριζε περίεργα και είχε πάνω του αυτό που λέτε σαν σκόνη, γιατί θυμάμαι με το που τον έβαζα στον πάτο, ο πάτος γινόταν σαν άσπρος λες και έριχνα άμμο.
Και έτσι.. Δεν έμεινα ευχαριστημένη και επέλεξα το χαρτί.
 
Εγώ πέρσυ για ένα διάστημα αγόραζα ζεόλιθο συσκευασμένο και το σταμάτησα γιατί μύριζε περίεργα και είχε πάνω του αυτό που λέτε σαν σκόνη, γιατί θυμάμαι με το που τον έβαζα στον πάτο, ο πάτος γινόταν σαν άσπρος λες και έριχνα άμμο.
Και έτσι.. Δεν έμεινα ευχαριστημένη και επέλεξα το χαρτί.

Δεν ξέρω τι ποιότητα είχες. Η μυρωδιά που μου βγάζει σε 'μένα μοιάζει με αυτή του άργιλου και μου φαίνεται πολύ φυσιολογική.
 
Σήμερα το ξανά έκανε το χτύπημα με το ράμφος. Την ώρα που του τοποθέτησα την εξωτερική μπανιέρα, έκατσα στο οπτικό του πεδίο, σε απόσταση περίπου 1.5m ώστε να εξοικειωθεί σιγά σιγά με την παρουσία μου την ώρα που έκανε μπάνιο. Όσο καθόμουν, φαινόταν αρκετά νευρικό, έκανε μια δυο απόπειρες να βρέξει το κεφάλι αλλά όσο με έβλεπε δεν έμπαινε. Τελικά άρχισε να χτυπάει με το ράμφος για λίγα δευτερόλεπτα το πλαστικό της μπανιέρας, για πρώτη φορά έπειτα μέρες. Σκέφτομαι λοιπόν ότι αυτό το χτύπημα ή είναι σημάδι εκνευρισμού ή διασκεδάζει ακούγοντας τον ήχο του πλαστικού.
 
Όλα τα πουλάκια "χτυπάνε" το ράμφος τους που και που.
Μόνο αν το "χτυπάνε" συνεχώς τότε μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Εσύ παρατηρείς κάτι άλλο στην συμπεριφορά του;
 
Όλα τα πουλάκια "χτυπάνε" το ράμφος τους που και που.
Μόνο αν το "χτυπάνε" συνεχώς τότε μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Εσύ παρατηρείς κάτι άλλο στην συμπεριφορά του;

Σαν την περασμένη βδομάδα που το έκανε σε συνεχή βάση δεν είναι. Κατά τα άλλα μια χαρά.
 
Παύλο αρχικά συγχαρητήρια και από μένα για τις νέες αγορές και αλλαγές! Μπράβο σου!

Δευτερον΄θα ήθελα να σου πω πως τα καναρινακια χτυπανε σε γενικες γραμμες αρκετα συχνα το ραμφος τους σε διαφορα σημεια (Πατηθρες, μπανιερα κτλ) συνηθως για να καθαρισουν το ραμφος τους από σπόρους ή νερο. Δεν θεωρώ ότι θα πρεπει να ανησυχείς, αλλα η καθημερινή παρατήρηση που κανεις στη συμπεριφορα του ειναι ζωτικης σημασιας και να συνεχισεις να το κανεις! Ισως να ειμαστε λιγακι υπερβολικοι αλλα ειναι τοσο ευαισθητα που με το παραμμικρο συμπτωμα θα πρεπει να ανησυχουμε. Με μετρο παντα και καλους φιλους διπλα σου που θα σου δωσουν σωστες συμβουλες! 😉
 
Παύλο αρχικά συγχαρητήρια και από μένα για τις νέες αγορές και αλλαγές! Μπράβο σου!

Δευτερον΄θα ήθελα να σου πω πως τα καναρινακια χτυπανε σε γενικες γραμμες αρκετα συχνα το ραμφος τους σε διαφορα σημεια (Πατηθρες, μπανιερα κτλ) συνηθως για να καθαρισουν το ραμφος τους από σπόρους ή νερο. Δεν θεωρώ ότι θα πρεπει να ανησυχείς, αλλα η καθημερινή παρατήρηση που κανεις στη συμπεριφορα του ειναι ζωτικης σημασιας και να συνεχισεις να το κανεις! Ισως να ειμαστε λιγακι υπερβολικοι αλλα ειναι τοσο ευαισθητα που με το παραμμικρο συμπτωμα θα πρεπει να ανησυχουμε. Με μετρο παντα και καλους φιλους διπλα σου που θα σου δωσουν σωστες συμβουλες! 😉

Σε ευχαριστώ πολύ Αλίκη για τα καλά σου λόγια! 🙂 Μεγάλωσα μέσα στα καναρίνια, καθώς ο πατέρας μου φρόντιζε αρκετά και έτσι πολλές βασικές γνώσεις τις πήρα από εκεί. Βέβαια ως παλιός εκτροφέας έκανε πολλά λάθη που τώρα μέσα από το ίντερνετ τα βλέπω και τα διορθώνω. Αυτή τη συμπεριφορά που είχε ο δικός μου, δεν την είχα ξαναδεί ποτέ σε άλλο καναρίνι, όπως επίσης και κάτι άλλο παράξενο που κάνει, όταν του βάζω αυγό ή λαχανικό με το ένα του πόδι να το αγκαλιάζει σαν να λέει "δικό μου είναι, μην πλησιάζετε"!
Άβυσσος η ψυχή του πτηνού!
 
όταν του βάζω αυγό ή λαχανικό με το ένα του πόδι να το αγκαλιάζει σαν να λέει "δικό μου είναι, μην πλησιάζετε"!
Είναι κάτι που το κάνουν κυρίως τα άγρια Ιθαγενή...
Αν κάπως το είδε, μπορεί και να το υιοθέτησε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ouzo
Είναι κάτι που το κάνουν κυρίως τα άγρια Ιθαγενή...
Αν κάπως το είδε, μπορεί και να το υιοθέτησε.

Μάλιστα! Ενδιαφέρουσα πληροφορία. Αυτό με βοηθάει κάπως για να καταλάβω από που δραπέτευσε και το βρήκα.
 
Μάλιστα! Ενδιαφέρουσα πληροφορία. Αυτό με βοηθάει κάπως για να καταλάβω από που δραπέτευσε και το βρήκα.
Από που εικάζεις ότι δραπέτευσε; Από κάπου εκεί κοντά που έχει και ιθαγενή;
 
Στο τέλος του δρόμου όπου το βρήκα, υπάρχει ένα διώροφο από όπου από την ταράτσα του μάλλον, ακούω κάτω στο δρόμο κελαηδήματα. Δεν έχω οπτική επαφή με τα πουλιά και δεν ξέρω αν έχει άγρια ιθαγενή. Αλλά δεν είναι δύσκολο να μάθω. Είναι μικρός ο τόπος εδώ. Αν έχει, σίγουρα τότε το καναρίνι είναι δικό του. Όχι όμως ότι θα το γυρίσω.
 
Στο τέλος του δρόμου όπου το βρήκα, υπάρχει ένα διώροφο από όπου από την ταράτσα του μάλλον, ακούω κάτω στο δρόμο κελαηδήματα. Δεν έχω οπτική επαφή με τα πουλιά και δεν ξέρω αν έχει άγρια ιθαγενή. Αλλά δεν είναι δύσκολο να μάθω. Είναι μικρός ο τόπος εδώ. Αν έχει, σίγουρα τότε το καναρίνι είναι δικό του. Όχι όμως ότι θα το γυρίσω.
Γιατί όχι; Μπορεί να το αγαπούσε, να το ψάχνει, να του λείπει... Να ανησυχεί ότι πέθανε...
 
Γιατί όχι; Μπορεί να το αγαπούσε, να το ψάχνει, να του λείπει... Να ανησυχεί ότι πέθανε...
Σίγουρα αλλά και ο Παύλος πως θα σιγουρευτεί ότι είναι δικό του το πουλί και δεν θα το πάρει επειδή. Γιατί όχι;
 
Ναι, δεν το ήξερα κι εγώ, 2-3 ημέρες πιο πριν το διάβασα στο site που σου έβαλα, αλλά αφορά στη σκόνη. Απλώς έλεγξε αν πράγματι υπάρχει σκόνη από τους συγκεκριμένους κόκκους.
Ακόμα και ο χοντρός ζεόλιθος έχει σκόνη. Και εγώ χρησιμοποίησα αυτό το μήνα και έδειξε να είναι καλή περίπτωση. Τώρα το άρθρο που έβαλες πρώτη φορά το βλέπω.
 
Γιατί όχι; Μπορεί να το αγαπούσε, να το ψάχνει, να του λείπει... Να ανησυχεί ότι πέθανε...

Όταν το έπιασα δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι το είχε στην καλύτερη κατάσταση. Ένα σημάδι ήταν ότι τα νύχια του ήταν υπερβολικά μεγάλα. Δεν ξέρω αν τα έκοψε καμιά φορά. Παρόλαυτα, αν τον συναντήσω και αν εξακριβώσω ότι όντως ήταν δικό του και ότι το αγαπάει πραγματικά και του λείπει κτλ κτλ, θα του πω να με πληρώσει για όσα ξόδεψα για το καναρίνι, θα του το δώσω και θα αγοράσω ένα άλλο. Αυτό θα είναι και το δικαιότερο. Αρκεί πραγματικά να ξέρω ότι θα ζει σε καλές συνθήκες και ότι ο τύπος δεν καβατζώνει άγρια πουλιά.
 
Κάτι μου λέει ότι πάει να λυθεί το μυστήριο. Τις προηγούμενες ημέρες και ιδιαίτερα σήμερα, χτυπούσε πάλι το ράμφος του με ρυθμό τρυποκάρυδου στα πλαστικά μέρη της ταϊστρας και της εξωτερικής μπανιέρας. Ιδιαίτερα σήμερα, αγνόησε να μπει να κάνει το μπάνιο άλλα έμεινε εκεί χτυπώντας το ράμφος στο πλαστικό. Αυτό που σκέφτηκα και είπα να το δοκιμάσω είναι το εξής: Ίσως να το κάνει αυτό λόγω του ότι βλέπει το είδωλό του να αντανακλάται στην επιφάνεια του πλαστικού. Έχω διαβάσει σε άλλα threads για την ακαταλληλότητα του καθρέφτη στο κλουβί, καθώς προκαλεί στο πουλί την ψευδαίσθηση μιας εικονικής παρουσίας και προσπαθεί μερικές φορές να ταΐσει τον σύντροφό του. Λοιπόν, ξεχαρβάλωσα ένα παλιό καθρεφτάκι της συζύγου και το έβαλα στο κλουβί. Μετά από μια μικρή επιφυλάξη, πήγε κοντά του και όχι μόνο άρχισε να χτυπάει εκεί το ράμφος του, ξεκίνησε να κορδώνεται μπροστά του, να του κελαϊδά και όρμησε για βάτεμα! Θέλω να του το αφήσω λίγο ακόμα να δω που θα καταλήξει αυτή η ιστορία και αν όντως η όλη αυτή η συμπεριφορά έχει να κάνει με έναν αρσενικό γεμάτο ορμές.
 
Back
Top