Γενικά Χτυπάει το ράμφος του σχεδόν εμμονικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ouzo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το καθρεφτάκι έκατσε μια ώρα το πολύ μέσα στο κλουβί, ίσα ίσα για να βεβαιωθώ ότι ήταν αυτό που σκεφτόμουν. Απλά με βάζει σε σκέψεις ότι θα πρέπει να ψάχνω για του χρόνου μια δανεική θηλυκιά για να ξεχαρμανιάσει ο μικρός.
 
Εμένα πάντως Παύλο, θα με ενοχλούσε αυτή η όλη κατάσταση. Μήπως σε επόμενο ταξίδι σου προς Ηράκλειο ή μέσω διαδικτύου να δεις ταΐστρες κατάλληλες που να μην αντανακλούν το είδωλο; Π.χ. έγχρωμες, πλαστικές αδιαφανείς κλπ;
 
Εγώ το βλέπω χαριτωμένο τώρα όλο αυτό, αφού δεν δείχνει να είναι δείγμα ενόχλησης στο ράμφος ή νευρολογικά. Αλλά θα κοιτάξω, αν και η αγορά του Ηρακλείου με έχει απογοητεύσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν είναι χαριτωμένο γιατί είναι ένδειξη στρες και το στρες δυστυχώς είναι ιδιαίτερα νοσσογόνο για τα πουλιά.
 
γιατί είναι ένδειξη στρες
Μαρία, μπορεί και να μην εχει τι να κάνει και να βαριέται και να το έχει ρίξει σε ρόλο τρυποκάρυδου...😱
Σχοινάκι; κρεμασμένο από το πάνω κάγκελο, να το μαδά, μήπως να έβαζες;
 
Σχοινάκι; κρεμασμένο από το πάνω κάγκελο, να το μαδά, μήπως να έβαζες;
Βρήκα κάποια, αλλά με φοβίζει να τα βάλω μη τυχόν και καταπιεί τις ίνες. Σκέφτηκα επίσης να του βάλω μια ξεφτισμενη βαμβακερή πετσέτα, αλλά πάλι είμαι επιφυλακτικός. Στο εμπόριο, πέρα από παιχνίδια για παπαγάλους και γάτες, δεν βρήκα κάτι άλλο.

Αναφέρθηκα αποκλειστικά στο θέμα του ανταγωνισμού του ειδώλου του.

Θεωρείς ότι είναι θέμα ανταγωνισμού του ειδώλου ή ότι πιστεύει πως βλέπει θηλυκιά και προσπαθεί να ζευγαρωσει;
Από την άλλη δεν ξέρουμε και τι παρελθόν είχε. Αν πχ ζούσε σε κοινόβιο ή ακόμα να ήταν ήδη πατέρας και να συνεργαζόταν με θηλυκιά σε τάισμα νεοσών. Μπορεί επίσης ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του να το είχε σε κλουβί γεμάτο καθρεφτάκια και από εκεί να στρεσαρίστηκε. Δεν ξέρω πολλά υποθέτω.
 
Θεωρείς ότι είναι θέμα ανταγωνισμού του ειδώλου ή ότι πιστεύει πως βλέπει θηλυκιά και προσπαθεί να ζευγαρωσει;
Και αυτό είναι στρεσσογόνος παράγων αφού δεν ολοκληρώνεται.
 
Και αυτό είναι στρεσσογόνος παράγων αφού δεν ολοκληρώνεται.
Προς αυτό κλίνω. Έχει ανάγκη για ζευγάρωμα και με αναγκάζει να σκεφτώ τώρα για του χρόνου. Απλά είναι μια διαδικασία που δεν ήθελα να μπω.
 
Προς αυτό κλίνω. Έχει ανάγκη για ζευγάρωμα και με αναγκάζει να σκεφτώ τώρα για του χρόνου. Απλά είναι μια διαδικασία που δεν ήθελα να μπω.
Αν έχεις ένα αρσενικό καναρινάκι που σου κελαηδάει όμορφα, δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε διαδικασία αναπαραγωγών. Όσες συγκινήσεις κι αν έχει αυτή η ιστορία άλλες τόσες πίκρες έχει.
Πρόσεχε και φρόντιζε το καναρινάκι σου, δεν δυστυχεί μοναχικό μην φοβάσαι :)
 
Σχοινάκι; κρεμασμένο από το πάνω κάγκελο, να το μαδά, μήπως να έβαζες;
Τα κομμάτια που κόβονται τα καταπίνει και είναι επικίνδυνο. Μπορεί να οδηγήσει και στο θάνατο.
 
Τα κομμάτια που κόβονται τα καταπίνει και είναι επικίνδυνο. Μπορεί να οδηγήσει και στο θάνατο.
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Επί ένα χρόνο που είχα στα δικά μου, δεν έπαθαν τίποτα. Αυτό δεν σημαίνει και πολλά φυσικά, αλλά μου φαίνεται παράξενο το να τα τρώνε - τα χαρτιά ας πούμε που κόβουν γιατί δεν τα τρώνε;
Φυσικά, εννοείται ότι για την περίπτωση που ισχύει ή έστω και για τον φόβο των Ιουδαίων, θα βγάλω και τα δικά μου σχοινιά... Τώρα... Πάω να τα βγάλω.
 
Έχω ακούσει για περιπτώσεις που υπήρξε πρόβλημα. Ίσως ένα κομμάτι πετονιά αντί για την κλωστή να ήταν πιο ασφαλές.
 
Έχω ακούσει για περιπτώσεις που υπήρξε πρόβλημα. Ίσως ένα κομμάτι πετονιά αντί για την κλωστή να ήταν πιο ασφαλές.
Καλύτερα όχι πετονιά, είναι συνθετικό υλικό και με το τσίμπημα μπορεί εισέρχονται μονομερή στον οργανισμό των πουλιών.
 
Κλωστική κάναβης (ακέρωτη) . Στον Πειραιά πουλιόταν σε όλα τα μαγαζιά ειδών αλιείας σαν σχοινιά διαφόρων διαμετρηματών. Δεν μαδάει. Ξεφτίζει, χωρίς να χνουδιάζει. Βρομίζει σχετικά γρήγορα μιας και ασχολούνται ολημερίς οι νευρικοί (αλλαγή κάθε τρείς μήνες αν υπάρχουν πολλά πουλιά στον χώρο) ;)
 
Ανέβασα ένα βιντεάκι για να δείτε σε γενικές γραμμές τη συμπεριφορά του
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Εχθές που το τράβηξα, αγνόησε εντελώς το νερό. Πήγαινε, χτυπούσε το ράμφος του, έφευγε. (Ανοίξτε καλά την ένταση του ήχου στο βίντεο)
 
Δηλαδή, για να καταλάβω, έχουν γραφτεί ήδη περίπου 60 ποστς, για το τίποτα;
Διότι αυτό το πουλάκι είναι ο ορισμός του φυσιολογικού.
Το μόνο που παρατηρώ είναι οτι πρέπει να τοποθετηθεί ένα κλικ πιο ξεξιά η επάνω πατήθρα,ώστε να φύγει απο την πόρτα και οι δυο ταΐστρες που θα δέχονται τις τροφές πρέπει να είναι στις μεσαίες υποδοχές..
 
Δηλαδή, για να καταλάβω, έχουν γραφτεί ήδη περίπου 60 ποστς, για το τίποτα;
Διότι αυτό το πουλάκι είναι ο ορισμός του φυσιολογικού.
Το μόνο που παρατηρώ είναι οτι πρέπει να τοποθετηθεί ένα κλικ πιο ξεξιά η επάνω πατήθρα,ώστε να φύγει απο την πόρτα και οι δυο ταΐστρες που θα δέχονται τις τροφές πρέπει να είναι στις μεσαίες υποδοχές..

Εμ, αυτό παλεύω να διελευκάνω. Αν αυτό το χτυπηματάκι που κάνει με το ράμφος είναι απλά ένα παιχνίδισμα ή βρίσκεται κάποια άλλη συμπεριφορά. Εμένα μου φάνηκε αυτό από την αρχή παιχνίδισμα, αν και μερικές φορές αυτό το χτυπηματάκι στο πλαστικό κρατάει και λίγο παραπάνω και ακούγεται μέχρι το διπλανό δωμάτιο.
Την επάνω πατήθρα δεν μπορώ να την πάω πιο δεξιά. Βρίσκει τα φτερά της ουράς του στα πίσω κάγκελα. Είναι ακριβώς μετρημένη ίσα ίσα για να έχω τη μέγιστη απόσταση χωρίς να βρίσκω φτερό.
 
Back
Top