Γενικά Ψάχνω για κοράκι η κάργια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arsentis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Απ' όσο ξέρω τα κορακοειδή υπάγονται στη συνθήκη CITES, κάτι που πρακτικά σημαίνει πως πρέπει για να έχεις κάποιο στην κατοχή σου να συνοδεύεται από πιστοποιητικά, να είναι και οι δύο του γονείς πουλιά γεννημένα στην αιχμαλωσία και φυσικά και το ίδιο.
Θήρευση άγριων πτηνών απαγορεύεται.
Άρα ψάχνεις εκτροφέα αρπακτικών, που δεν γνωρίζω αλλά δεν νομίζω να υπάρχει στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό υπάρχουν αρκετοί, κυρίως στην Αγγλία.
Επανεκτυπώνω κάποιους από εδώ
http://mysite.wanadoo-members.co.uk/the ... mepage.htm αγγλικό, εξοπλισμός και πληροφορίες γενικά,
http://www.ukfalcons.com/ αγγλικό εξοπλισμός, προσφορά πουλιών με τιμές και χαρακτηριστικά,
http://www.falconry.ca/europe.htm καναδέζικο με τους μεγαλύτερους ευρωπαίους εκτροφείς,
http://www.themodernapprentice.com/history.htm αμερικάνικο για όσους ξεκινούν τώρα,
http://www.falconryforum.co.uk/ αγγλικό,
http://www.i-a-f.org/ διεθνής σύλλογος ιερακοθηρών.
Κάνε μια ερώτηση και εδώ Κατερίνη, ίσως ξέρει να σε βοηθήσει https://www.facebook.com/stam.pantel?ref=ts&fref=ts
Ενημέρωσέ μας για τ' αποτελέσματα :)
 
Ευχαριστώ.

θαηθελα να βρω στην Eλλαδα, μηπως καποιος τον πηρε πεσμενο απο φωλια και δεν μπορει να τον κρατησει.

Stam Pantel μου απαντησε: ποτέ μου δεν ειχα.
 
ιστοσελίδα δεν λειτουργεί
Η αλήθεια είναι πως ήταν αρκετά παλιά η δημοσίευση και δεν τσέκαρα τις ιστοσελίδες.
θαηθελα να βρω στην Eλλαδα, μηπως καποιος τον πηρε πεσμενο απο φωλια και δεν μπορει να τον κρατησει
Καταλαβαίνω, αλλά δεν παύει να είναι παράνομο, είναι αιχμαλώτιση άγριας πανίδας. Γιατί η λογική είναι το διασώζω και το παραδίδω στις ΜΚΟ άγριας φύσης για επανένταξη.
Εμείς δεν βοηθάμε σε ανάλογες περιπτώσεις να κρατηθούν τα πουλιά γιατί είναι αντίθετο στις αρχές μας, τους όρους του φόρουμ, τα φιλοζωϊκά μας συναισθήματα κτλ.
Ψάξε για εκτροφέα αλλά έχε υπ' όψιν σου ότι χρειάζεσαι ιδιαίτερα μεγάλο χώρο, δεν ξέρω αν διαθέτεις.
Αν είσαι νέος ψάξου και γίνε εσύ εκτροφέας, έχει ενδιαφέρον, μεγάλο ενδιαφέρον 🙂 αλλά κάνε το σωστά.
 
Eγω μια ζωη εχω παπαγαλους, τα πουλιά στο σπίτι μου πετάνε ελεύθερα στα κλουβιά πηγενούν μόνο για φαϊ και ύπνο. Πριν τρια χρονια βρηκα ενα μωρο Κάργια κατω στο παρκινγκ ήτανε τραυματισμενο κεφαλι και ενα ματι, εγω διαβασα στα forum για πρώτες βοήθειας και τροφες κτηνιατρος με ηπε πολυ δεν θα ζησει όμως έζησε τρία χρόνια έγινε μέλος εικοενίας. Πριν λίγες μέρες απότομα έχασε όραση αλο μάτι και στην άλλη μέρα πέθανε.
 
Δεν ξέρω ώστε ν΄απαντήσω στην ερώτηση σου, αλλά πληροφοριακά θα πω ότι έτυχε να ''γνωρίζω'' ...
Πριν μήνες σε επίσκεψη μου στο ιατρείο του Αχ. Ακρίβου, συνάντησα κάποιον νεαρό ο οποίος είχε φέρει ένα μικρό τριών μηνών νομίζω ήταν (1+ κιλό? βάρος) παράλυτο, χτυπημένο από σκάγια κοράκι. Πιάσαμε την κουβέντα,
(δεν ρώτησα το όνομα του, αλλά ο γιατρός αργότερα μου είπε πως ''αυτός'' είναι τρελός και παλαβός για τα πουλιά του, δεν τρώει που λέει ο λόγος για να τους παρέχει τα καλύτερα) και μου είπε πως εκτρέφει κοράκια.
Τον ρώτησα που βρήκε τους γονείς και μου απάντησε (αν θυμάμαι καλά πως δούλευε στο Αττικό Πάρκο και του τα έδωσαν από εκεί για να ξεκινήσει εκτροφή). Κατάφερε να βγάλει δυο μωρά, εκ των οποίων το ένα του το χτυπήσανε κάποιοι με σκάγια και μάλλον δεν θα επανερχόταν όπως κατάλαβα. Συνηθίζει να τα αφήνει ελεύθερα να πετούν στην Πεντέλη (? ) και εκεί έγινε το κακό...
 
Δεν ξέρω ώστε ν΄απαντήσω στην ερώτηση σου, αλλά πληροφοριακά θα πω ότι έτυχε να ''γνωρίζω''...

Μαλλον ξερω σε ποιον αναφερεσαι Σισσυ, πολυ καλο παιδι. Παντως σχετικα με την ιδιοκτησια κορακιου μου φαινεται καπως λαθος. Αν μιλαμε για το ιδιο ατομο, το παιδι αυτο ειναι εκπαιδευτης κ ειδικος στο αντικειμενο (δουλευει στον ζωολογικο κηπο) περαν αυτου δεν θεωρω σοφη κινηση καποιος απλος ιδιωτης να παρει τετοιο ειδος στο σπιτι του. Και η ανησυχια μου βασιζεται στο οτι δεν ξερουμε πολλα γ αυτα τα ειδη ως κατοικιδια, εδω με παπαγαλακια που τοσες γεννιες τα εχουμε στα σπιτια μας κ υπαρχουν τοσα προβληματα.
 
Μαλλον ξερω σε ποιον αναφερεσαι Σισσυ, *πολυ καλο παιδι. Παντως σχετικα με την ιδιοκτησια κορακιου μου φαινεται καπως λαθος. Αν μιλαμε για το ιδιο ατομο, το παιδι αυτο ειναι εκπαιδευτης κ ειδικος στο αντικειμενο (δουλευει στον ζωολογικο κηπο) περαν αυτου **δεν θεωρω σοφη κινηση καποιος απλος ιδιωτης να παρει τετοιο ειδος στο σπιτι του. Και η ανησυχια μου βασιζεται στο οτι δεν ξερουμε πολλα γ αυτα τα ειδη ως κατοικιδια, εδω με παπαγαλακια που τοσες γεννιες τα εχουμε στα σπιτια μας κ υπαρχουν τοσα προβληματα.
*Έτσι όπως τον περιγράφεις (μου θύμησες πράγματα) για το ίδιο άτομο λέμε Αλέξανδρε
**Σωμφωνώ
 
παντως η αληθεια ειναι οτι θα ειχε ενδιαφερον η εκτροφηη τους με νομιμες παντα διεργασειες. καποια στιγμη ψαχτικα κι'εγω για κορακι απο εκτροφειο, δεν βρηκα ομως ακρη και εγκατελιψα. Θα ειχε ενδιαφερον να μας απαντουσε ο φιλος μας εαν ειχε εμπειρια καποια στιγμη με αυτα τα πουλια. Να μας πει δυο κουβεντες πληροφοριακα.

πριν περιπου δυο μηνες βρισκομενος στην χαλκιδα και πηγενοντας σένα πετ για αγορα καλουδιων για τα μωρα, ειχε ενα κορακι φρι 'ελευθερο' μεσα στο μαγαζι με ανοιχτη την πορτα. ρωταω δεν φευγει. και μου απαντησαν, ναι ειναι ελευθερο να κανει οτι θελει, αλλα παντα γυριζη εδω. το ειχαν απο μωρο.
 
θα ειχε ενδιαφερον να μας απαντουσε ο φιλος μας εαν ειχε εμπειρια καποια στιγμη με αυτα τα πουλια
Τι είδους εμπειρία να έχει, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν αυτά τα πουλιά κατοικίδια;
 
σταυρο αμα δεις το βιντεακι που ανεβασε, μαζι με τους παπαγαλους ειχε και μια καργια. το εγραψα επισης οτι η ενημερωση ειναι πληροφοριακη με λιγα λογια διαλογος, το γνωριζω οτι δεν ειναι κατοικιδια. ειπε οτι καποια στιγμη για τρια χρονια ειχε κορακι. αυτο ρωτησα.

βεβαια για να ειμαι ηλικρινης δεν θυμαμε τους ορους του σαιτ, εαν δεν επιτρεπετε να συζηταμε για πουλια που δεν οριζοντε ως κατοικιδια. ρωτησα απο περιεργια και μονο. Βεβαια υπαρχει και το ρητο με την περιεργια και την γατα. εαν εκανα κατι λαθος δεν ηταν εσκεμενο, απλα με ενθουσιασε το θεμα, και το θεωρησα διαφορετικο και ενδιαφερον για εποικωδομητικο διαλογο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τι είδους εμπειρία να έχει, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν αυτά τα πουλιά κατοικίδια;
Έχω εμπειρία τρία χρόνια, τις πληροφορίες έπαιρνα από Ρώσικα φόρουμ εκεί τους έχουν πολύ σαν κατοικίδια ζώα. Θέλω να πω ότι κοράκι είναι μια χαρά κατοικίδια πουλί είναι σαν σκυλάκι που καταλάβει όλα, παιχνιδιάρικο, γνώριζε πρόσωπα ανθρώπους, έχει χαρακτήρα, και πολλά αλα. Για να γήινη κατοικίδια το κοράκι πρέπει να είναι ταϊσμένος στο χέρι από μικρό, πρέπει να είναι ελεύθερο στο σπίτι όχι κλουβιά. Τώρα για τρόφιμα καμία σχέση με παπαγάλους, πρέπει να ροΐ κάθε μέρα xεροπείτο τυροκομείο, ζωντανή τροφή σαν mealworm - κατσαρίδα - Zophobas , καρότα, αυγό, φρούτα και λάχανα. απαγορεύεται τροφη απο ανθρωπινο τραπεζι .
 
Εκεί δεν γνώρισες κάποιο ρωσο εκτροφέα Αρσένη;
για εκτροφειο blackbirds δεν γνωριζω και δεν νομιζω να υπαρχουν στην Ρωσια, γνωριζω ανθρωπους που αγαπανε πουλια και εχουν παπαγαλουσ η καποιες εμπειριες απο πουλια σαν εμενα που πηραν τυχια πεσμενο κατω πουλη με μηδενικη πιθανοτητα επιδιοσι.
 
δεν θυμαμε τους ορους του σαιτ, εαν δεν επιτρεπετε να συζηταμε για πουλια που δεν οριζοντε ως κατοικιδια
Να συζητάμε και βέβαια επιτρέπεται. Αυτό που δεν επιτρέπεται είναι να δίνουμε οδηγίες για την διατήρηση τους ως κατοικίδια.

Επομένως, ας μείνουμε μόνο σε αυτά που έχουν ειπωθεί ως τώρα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.
 
Στο Αττικό Ζωολογικό πάρκο έχουν ελεύθερα κοράκια μέσα σε κλειστούς μεγάλους χωρους (σαν θερμοκήπια, με συγκεκριμένα μονοπάτια για τους επισκέπτες). Κάποια στιγμή που βρεθηκαμε εκει μας ακολουθούσε ενα κοράκι κοντά στα διαχωριστικά των διαδρομων και ερχοταν και μου τσίμπαγε την τσάντα, φαίνεται κάποιος το ειχε ταίσει και ηξερε από πού βγαινει το φαγητό! Πολύ εξυπνα πουλιά!
 
Στο Αττικό Ζωολογικό πάρκο έχουν ελεύθερα κοράκια μέσα σε κλειστούς μεγάλους χωρους
Είναι όντως ελεύθερα να μπαινοβγαίνουν ή οι χώροι ειναι κλειστοί;
 
Είναι όντως ελεύθερα να μπαινοβγαίνουν ή οι χώροι ειναι κλειστοί;
Στο Αττικό Ζωολογικό πάρκο έχουν ελεύθερα κοράκια μέσα σε κλειστούς μεγάλους χωρους (σαν θερμοκήπια, με συγκεκριμένα μονοπάτια για τους επισκέπτες).
''Ελεύθερα'', σε μεγάλους κλειστούς χώρους Γιάννη
 
Δεν ξέρω ώστε ν΄απαντήσω στην ερώτηση σου, αλλά πληροφοριακά θα πω ότι έτυχε να ''γνωρίζω'' ...
Πριν μήνες σε επίσκεψη μου στο ιατρείο του Αχ. Ακρίβου, συνάντησα κάποιον νεαρό ο οποίος είχε φέρει ένα μικρό τριών μηνών νομίζω ήταν (1+ κιλό? βάρος) παράλυτο, χτυπημένο από σκάγια κοράκι. Πιάσαμε την κουβέντα,
(δεν ρώτησα το όνομα του, αλλά ο γιατρός αργότερα μου είπε πως ''αυτός'' είναι τρελός και παλαβός για τα πουλιά του, δεν τρώει που λέει ο λόγος για να τους παρέχει τα καλύτερα) και μου είπε πως εκτρέφει κοράκια.
Τον ρώτησα που βρήκε τους γονείς και μου απάντησε (αν θυμάμαι καλά πως δούλευε στο Αττικό Πάρκο και του τα έδωσαν από εκεί για να ξεκινήσει εκτροφή). Κατάφερε να βγάλει δυο μωρά, εκ των οποίων το ένα του το χτυπήσανε κάποιοι με σκάγια και μάλλον δεν θα επανερχόταν όπως κατάλαβα. Συνηθίζει να τα αφήνει ελεύθερα να πετούν στην Πεντέλη (? ) και εκεί έγινε το κακό...
Καλησπερα! Μικρος τελικα πολυ ο κοσμος! Εψαχνα σημερα διαφορα αποτελεσματα για κορακια και επεσα πανω στο φορουμ σας. Εγω ειμαι αυτος ο τρελος με τα κορακια 😀! Δυστυχως εκεινο το μωρο δεν επιβιωσε και το ατυχημα δεν εγινε στο βουνο αλλα 200 μετρα απο το σπιτι μου. Το συγκεκριμενο χαθηκε στη πρωτη του πτηση και μετα απο 3 μερες με ενημερωσαν απο την ανιμα πως βρεθηκε αλλα ηταν αργα, σπασμενη σπονδυλικη στηλη. Πεθανε 10 μερες μετα.

ποσταρα καταλαθος το ιδιο μνμ 2 φορες...
σας παραθετω ενα βιντεο με μια πτηση ρουτινας του Αλη μου!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

και ενα φετεινο βατεμα.2 μωρα παλι φετος αλλα οι πτησεις τους με περισοτερο αγχος μετα το περσινο...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

και οσον αφορα την αποκτηση κορακιου δε θα το προτεινα για κανενα λογο για το καλο των πουλιων και του ιδιοκτητη ομως. Εχει να παρει καποιος απιστευτες εμπειριες απο τη σχεση μ ενα τετοιο πουλι αλλα για να φτιαξεις αυτη τη σχεση σημαινει οτι θα αφιερωνεις πολλες ωρες καθημερινα στην εκπαιδευση και χωρις ρεπο! Πανω απ ολα πρεπει να πεταει ελευθερο. Που θα γινεται ομως αυτο; Στη πολη ενα εξημερωμενο κορακι κινδυνευει και μπορει να κινδυνεψουν και αλλοι γυρω του η να κανει ζημιες. Εμενα πχ ειχαν ξηλωσει τις μονωσεις απο τους ηλιακους απο πολλους γειτονες αρα γινεσαι αντιπαθητικος στη γειτονια. μπορει να σκοτωσει αλλα μικροτερα κατοικιδια. Και καλα να ναι δικα σου... Αν σκοτωσει το καναρινι του απεναντι;οποτε ξεχναμε τη πτηση στη γειτονια.ωραια θα το πεταξω στο βουνο θα σκεφτει καποιος. Εισαι σιγουρος οτι μετα τη πτηση οποτε γουσταρεις να φυγεις θα το φωναξεις και θα μπει στο αμαξι να φυγετε; Καποιες φορες γινεται κι αυτο αλλα αλλες οχι. Οποτε τι γινεται;χανεις το κορακι σου! Εγω σταδιακα τα πεταγα ολο και πιο μακρια απο το σπιτι και μαθαν να γυρνανε μονα τους απο πολλα χλμ μακρια σαν τα περιστερια. Θελω να φυγω κι αυτα δε μ ακουνε;τα παραταω εκει και ερχονται μονα τους. Μετα αφου επιστρεψουν προσπαθω να τα κλεισω οσο μπορω πιο γρηγορα. Αυτα περιληπτικα. Γενικα ειναι ενα υπεροχο κατοικιδιο που για να το χαρεις ομως και να ναι ευτυχισμενο κι αυτο πρεπει να μενεις στο μικρο σπιτι στο λειβαδι και δυστυχως ουτε εγω δε μενω εκει, αποτελεσμα;το πυροβολημενο μωρο μου περσυ...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Corvus6 , σε ποια περιοχή μένουν τα κοράκια; Αν δεν θέλεις να πεις, απλά πες μας αν πρόκειται για αστική περιοχή...
Επίσης αν θέλεις γράψε μας το όνομά σου ( μικρό) στο προφίλ σου για να σου απευθυνόμαστε.
Κι επίσης πες μας... Το ζευγάρι σου έχει κάποια συγγένεια; Παρατηρείς διάφορες μεταξύ των φύλων; Τώρα με τους απογόνους έχεις 4 κοράκια;

Να τα χαίρεσαι!
 
Back
Top