Γενικά Ψάχνω ζευγάρι καρδερίνες εκτροφής

Karderinomanis

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2015
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Για σε όλους!ψαχνω να βρω ενα ζευγάρι καρδερινες εκτροφής βέβαια πολύ καλές, αρσενικό κούκλο με φωναρα... Το σκέφτομαι χρόνια να ασχοληθώ με την εκτροφή καρδερινας κ τώρα που το αποφάσισα θέλω το καλιτερο ξεκίνημα... Ξέρει κάποιος κάποιον εμπιστοσύνης γιατί διστιχος στο ψάξιμο πάνω έπεσα σε κάποια λαμόγια... Να διλοσω πως έχω ενα ζευγάρι καναρινια μαλινουα,έχω τον αρσενικό 3 χρόνια κ την θυλικια την πήρα πέρσι. Τα έβαλα μαζί την άνοιξη κ μου κάνανε 3 πουλακια! Τα έχω στο σπιτι κ γενικά τα λατρεύω
 
Υπάρχουν εκτροφείς καρδερίνας μέσα εδώ... Και να μην έχουν άμεσα διαθέσιμο κάποιο ζευγάρι οι ίδιοι, ίσως σε βοηθήσουν με τις γνωριμίες τους να βρεις.
Πιστεύω όμως πως έχεις καθυστερήσει κάπως στην αναζήτησή σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Σου εύχομαι να βρεις το ζευγαράκι που θέλεις! Και να χαίρεσαι την μαλινουοοικογένεια σου! 😛

Αλλά έχω μια ερώτηση, τα μαλίνουα με τις καρδερίνες θα βρίσκονται στον ίδιο χώρο;
 
Θέλει υπομονή μέχρι να μάθεις και να σε μάθουνε, γιατί τα πουλιά εκτροφής είναι λιγοστά και η ζητηση μεγάλη..Αλλιώς θα πηγαίνεις από απογοήτευση σε πίκρα και τ'αντίστροφο..υπομονή !
*Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι τα πουλιά εκτροφής υστερούν φωνητικά σε σχέση με τα άγρια, αφού δεν έχουν τα ίδια ακούσματα..Απλά αν θέλεις να ξεκινήσεις εκτροφή και αναπαραγωγή καρδερίνας, θα πρέπει να μάθεις κάποια πράγματα.. Δεν είναι σαν τα καναρίνια και προφανώς θ'αργήσουν πολύ να γίνουν.
 
Έχω ψάξει παντού μήπως ξέρεις κάποιον να μου συστήσεις;

Σου εύχομαι να βρεις το ζευγαράκι που θέλεις! Και να χαίρεσαι την μαλινουοοικογένεια σου! 😛

Αλλά έχω μια ερώτηση, τα μαλίνουα με τις καρδερίνες θα βρίσκονται στον ίδιο χώρο;
Ναι στον ίδιο χώρο. Γιατί;

Υπάρχουν εκτροφείς καρδερίνας μέσα εδώ... Και να μην έχουν άμεσα διαθέσιμο κάποιο ζευγάρι οι ίδιοι, ίσως σε βοηθήσουν με τις γνωριμίες τους να βρεις.
Πιστεύω όμως πως έχεις καθυστερήσει κάπως στην αναζήτησή σου.
Καλησπέρα! Ξέρεις κάποιον να μου συστήσεις σοβαρό;
Το ξέρω πως είμαι οριακά με τους χρόνους...

Θέλει υπομονή μέχρι να μάθεις και να σε μάθουνε, γιατί τα πουλιά εκτροφής είναι λιγοστά και η ζητηση μεγάλη..Αλλιώς θα πηγαίνεις από απογοήτευση σε πίκρα και τ'αντίστροφο..υπομονή !
*Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι τα πουλιά εκτροφής υστερούν φωνητικά σε σχέση με τα άγρια, αφού δεν έχουν τα ίδια ακούσματα..Απλά αν θέλεις να ξεκινήσεις εκτροφή και αναπαραγωγή καρδερίνας, θα πρέπει να μάθεις κάποια πράγματα.. Δεν είναι σαν τα καναρίνια και προφανώς θ'αργήσουν πολύ να γίνουν.
Το ξέρω πως είναι δύσκολο και χρονοβόρο. Αλλά έχω όρεξη... Διαβάζω συνέχεια και έχω και ο φόρουμ για βοήθεια... Μακάρι να βρω ένα ωραίο ζευγάρι να ξεκινήσω! Αν μπορείς να με βοηθήσεις, θα σου ήμουν υπόχρεος..

Φωνητικά αν τους βάζεις cd από μικρά με διαφορετικές φωνές δεν γίνεται αν είσαι τυχερός να κάνουν τα πουλάκια καλές φωνές σαν τις άγριες;
 
Back
Top