Αγορά Ψάχνω κοκατίλ κατά προτίμηση θηλυκό, ήμερο μέχρι 60€

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Poppitsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Poppitsa

PB New Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2022
Μηνύματα
94
Πόλη
Aθήνα
Ψαχνω κοκατιλ κατα προτίμηση θηλυκο, ημερο μεχρι 60€ . Αθηνα ,πειραιας
 
εχω κατι παιχνιδια απ το παλιο μου πουλακι αλλα δεν ξερω τι άλλο πρεπει να παρω .Δεν εχω καποια ιδιαίτερη προτιμηση στο χρωμα αλλα δε θελω να ειναι ουτε πολυ μεγαλο ουτε πολυ μικρο
 
@Poppitsa Πρέπει να πάρεις ένα μεγάλο κλουβί, πατηθρες από φυσικό ξύλο σε διάφορους διαμέτρους και υφές, πολλά παιχνίδια, μπολ νερού και φαγητού, σουπιοκοκαλο και τροφές.
 
Το κλουβί και οι πατηθρες δεν έρχονται μαζί με το πουλι;
 
Λέω να το πάρω από εκτροφειο αλλά δεν ξέρω ποιο.
[automerge]1664290993[/automerge]
Είδα ένα άλλο φόρουμ που έλεγε ότι στο εκτροφειο αβαντις τα φέρνουν Αθήνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το κλουβί και οι πατηθρες δεν έρχονται μαζί με το πουλι;
Όχι βέβαια 😳. Θα χρειαστεί να αγοράσεις εσύ κλουβί ειδικό και όλα τα αναγκαία! Το κόστος όλων αυτών και των τροφών θα βγει περίπου 150€ . Αν υπολογίζεις ότι θα δώσει 60€ και θα τα έχεις όλα δεν παίζει κάτι τέτοιο. 60 θα είναι μόνο το πουλάκι. Επίσης έχεις κάνει κατάλληλη έρευνα πριν αγοράσεις; Ξέρεις τις ανάγκες τους ; Τι εξοπλισμό χρειάζεται; Έχεις χώρο να τι βάλεις; Επίσης επειδή έχεις καναρίνια και θυμάμαι ότι ήθελες να τα εκπαιδεύσεις να βγαίνουν από το κλουβί να ξέρεις ότι δεν μπορείς να έχεις να καναρίνια στο ίδιο χώρο με τον παπαγάλο. Και καλό είναι όταν ο παπαγάλος βγαίνει έξω να μην είναι καν στον ίδιο χώρο με τα καναρίνια
 
Επίσης έχεις κάνει κατάλληλη έρευνα πριν αγοράσεις; Ξέρεις τις ανάγκες τους ; Τι εξοπλισμό χρειάζεται; Έχεις χώρο να τι βάλεις;
Ναι ,είδα πάρα πολλά βίντεο με παπαγαλους και διαλεξα αυτό το πουλι.

. Θα χρειαστεί να αγοράσεις εσύ κλουβί ειδικό και όλα τα αναγκαία! Το κόστος όλων αυτών και των τροφών θα βγει περίπου 150€ .
Ναι το καταλαβαίνω ☺αλλά έλεγα ότι δεν χρειάζεται να πάω σε πετ σοπ για να τα πάρω. αυτά δε θα μου τα δώσουν (κλουβί, κτλ) οι εκτροφεις μαζί με το πουλι; όχι στην τιμή των 60
 
@Poppitsa οι εκτροφείς θα σου δώσουν μόνο το πουλί. Θα πας να το παραλάβες η ίδια κιολας για να δεις ότι είναι υγείες. Να κοιτάξεις να έχει δαχτυλίδι για να ξέρεις την ηλικία του. Τα βιντεάκια μόνο δεν αρκούν. Πρέπει να διαβάσεις και άρθρα. Επίσης πρώτα θα αγοράσεις εξοπλισμό και μετά πουλί
 
Bρηκα ενα εκτροφειο που ειναι" σχετικα" κοντα στο σπιτι μου και πηγα και ειδα το εκτροφειο και ηταν αρκετα περιποιημένο .
[automerge]1664456018[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
Bρηκα ενα εκτροφειο που ειναι" σχετικα" κοντα στο σπιτι μου και πηγα και ειδα το εκτροφειο και ηταν αρκετα περιποιημένο .
[automerge]1664456018[/automerge]
Αυτό θα πρέπει να κοιτάξεις είναι αν είναι καθαρά τα κλουβιά, δεν είναι σκουριασμένα, δεν είναι βρώμικα από κουτσουλιές και υπολοιματα μαλακών τροφών. Να μην έχει στριμωγμένα πουλιά και τα πουλιά να είναι υγειης δραστήρια και να μην κάθονται φουσκωμένα. Επίσης να μην έχεις κόψει τα φτερά τους και να φοράνε δαχτυλίδι. Τέλος να δεις αν είναι εξοικειωμένα με τον άνθρωπο. Και πάλι όμως θα πω ότι πρώτα θα κάνει έρευνα και εξοπλισμό θα αγοράσεις τον εξοπλισμό θα τον απολυμανεις θα το στησεις και μετά θα πάρεις πουλί
 
Τι ωραίοι χρωματισμοί! Θα σου πρότεινα να πάρεις και ένα σταντ για να κάθεται εκει όταν είναι έξω από το κλουβί του.
Επίσης το κλουβί του είναι μικρό. Είναι πολύ προτιμότερο να έχουν κάλλιστα μεγαλύτερο μήκος και πλάτος, παρά ύψος, διότι τα περισσότερα πουλιά τείνουν να πετάνε οριζόντια και όχι κάθετα.
 
@Poppitsa Τι κλουβί είναι μικρο. Να πάρεις ένα μεγαλύτερο που να έχει μήκος. Πατήθρες και παιχνίδια χρειάζεσαι περισσότερα. Τα κοκατιλ έχουν πολύ μακριά φτερά για το μεγέθος τους και χρειάζονται χώρο ώστε να μπορούν να τα ανοίξουν εντελώς χωρίς να ακουμπάνε στα κάγκελα.
Κλουβί θα σου πρότεινα αυτό:
https://www.petmat.gr/portal/ptina/klouvia-poulion/kloyves/κλουβί-santra-detail
 
Back
Top