Γενικά Ψαχνω να αγορασω παπαγαλο μετριου μεγεθους μεχρι 100 ευρω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anast7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anast7

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2008
Μηνύματα
16
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας μπορειτε να μου πειτε ρατσες παπαγαλων μετριου μεγεθους μεχρι 100 ευρω θα ηθελα να αγορασω εναν 🙂
 
Γραφεις οτι φροντιζεις κοκατιλ. Εχεις ηδη ή σκεφτεσαι να αγορασεις κοκατιλ?
 
δεν ειναι μονο τα χρηματα που μας διχνουν τι παπαγαλο να παρουμε, αλλα και το τι ζηταμε απο το παπαγαλα και το τι μπορουμε να δωσουμε στον παπαγαλο...
δωσε μας κιαλες πληροφοριες για να μπορεσουμενα σε βοηθισουμε περισσοτερο!
 
Γραφεις οτι φροντιζεις κοκατιλ. Εχεις ηδη ή σκεφτεσαι να αγορασεις κοκατιλ?
το κοκατιλ που ειχα εφυγε γιατι ο μπαμπας μου ξεχασε τιν πορτα του κλουβιου ανοιχτη οποτε ψαχνω για εναν αλλο παπαγαλο

- Post added at 21:48 PM - Previous post was at 21:44 PM -

δεν ειναι μονο τα χρηματα που μας διχνουν τι παπαγαλο να παρουμε, αλλα και το τι ζηταμε απο το παπαγαλα και το τι μπορουμε να δωσουμε στον παπαγαλο...
δωσε μας κιαλες πληροφοριες για να μπορεσουμενα σε βοηθισουμε περισσοτερο!
βασικα θελω εναν παπαγαλο που να μην εχει μονοτονο κελαιδισμα να ειναι φιλικος και να μπωρει να πεταει μεσα στο σπιτι
 
το κοκατιλ που ειχα εφυγε γιατι ο μπαμπας μου ξεχασε τιν πορτα του κλουβιου ανοιχτη οποτε ψαχνω για εναν αλλο παπαγαλο

- Post added at 21:48 PM - Previous post was at 21:44 PM -


βασικα θελω εναν παπαγαλο που να μην εχει μονοτονο κελαιδισμα να ειναι φιλικος και να μπωρει να πεταει μεσα στο σπιτι
;)Πρεπει να ξερεις πως και ενας παπαγαλος θελει καποια βασικα πραγματα, δηλαδη αυτα:
Η Διακήρυξη των Δικαιωμάτων ενός παπαγάλου
 
Eχεις σκεφτει να παρεις ενα κοκατιλακι μεγαλωμενο απο ανθρωπους; Θα ειναι ισως πολυ πιο ευκολη η εκπαιδευση του και η συμβιωση σας. 😉
 
Όλα τα είδη παπαγάλου μπορούν να κάνουν αυτά που γράφεις. Αλλά θα πρέπει να το εξημερώσεις. Εκτός αν το πάρεις ταΐσμένο στο χέρι απο εκτροφέα, οπότε ανεβαίνει η τιμή του. Ένας παπαγάλος πάντως χρειάζεται μεγάλη υπομονή και ανοχή.
Επίσης οποιοδήποτε πουλί, ήμερο ή όχι, μπορεί να ξεφύγει αν έχει ξεχαστεί κανένα ανοιχτό παράθυρο, επομένως χρειάζεται να προσέχεις πάρα πολύ τις κινήσεις σου.

Συμφωνώ οτι τα λεφτά είναι το τελευταίο που πρέπει να σκέφτεσαι. Πριν αποφασίσεις για παπαγάλο πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου τις εξής ερωτήσεις:
-Πόσο χρόνο μπορεις να διαθέτεις καθημερινά για το πουλί;
-Πόσο μεγάλο κλουβί μπορείς να αγοράσεις;
-Σηκώνει η τσέπη σου τα εξοδα; (κλουβί, αξεσουάρ, παιχνίδια, τροφές, πιθανόν πτηνίατρος)
-Πόση φασαρία αντέχουν τα αφτιά σου και οι γείτονες;
-Πόση υπομονή έχεις;
-Συμφωνεί η οικογένειά σου;
 
βασικα θελω εναν παπαγαλο που να μην εχει μονοτονο κελαιδισμα να ειναι φιλικος και να μπωρει να πεταει μεσα στο σπιτι

anast7 έχε υπόψη σου ότι οι παπαγάλοι δεν είναι καναρίνια. 😉 Άλλωστε, το αν έχει μονότονο "κελάηδισμα" δεν θα σε ενδιαφέρει και τόσο όταν γνωριστείτε και δεθείτε, θα σε κερδίσουν άλλα πράγματα και το "ρεπερτόριό" του θα σου φαντάζει αμελητέο.

Όλοι οι παπαγάλοι μπορούν να είναι φιλικοί εφόσον τους πάρεις μικρούς σε ηλικία μεν και τους εκπαιδεύσεις σωστά δε -δεν τους κακομάθεις και τους βάζεις ένα όριο- και μπορείς να τους αφήσεις να πετάξουν κι εκτός κλουβιού αν τους έχεις εξημερώσει.

Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να κατασταλάξεις στο είδος που θέλεις και να ψάξεις για πουλί ταϊσμένο στο χέρι. Αυτό βέβαια θα σου κοστίσει παραπάνω, αλλά αξίζει.
 
Μπορεις να βρεις μερικα ειδη με τα λεφτα που διαθετεις.
Κοκατιλ,ringneck,ροζελλα, αλλα οχι ημερα!
Αν εχεις το χρονο και την διαθεση τοτε μπορεις να παρεις οποιο ειδος σου αρεσει και να το εξημερωσεις εσυ. Ειναι δυσκολο αλλα αξιζει να το κανεις.
 
Α, ναί, με 100 ευρώ, αν θέλεις εξημερωμένο, μπορείς να πάρεις μόνο παπαγαλάκι Budgie. Μπορεί να μην σου φαίνεται ως κάτι "εντυπωσιακό" αλλά πίστεψέ με, θα αλλάξεις γνώμη αν καταλήξεις τελικά σε κάτι τέτοιο.
 
Σκεφτομαι για rossela ειναι ωραιο πουλι... Μπορειτε να μου προτεινετε κανενα site για βοηθεια στην εξημερωση πουλιων;
 
Σκεφτομαι για rossela ειναι ωραιο πουλι...

anast7 οι ροζέλες είναι πολύ όμορφες, αλλά ειναι και λίγο περίεργες ως προς τον χαρακτήρα τους, είναι και πιο φοβητσιάρες. Είσαι σίγουρος ότι θέλεις ροζέλα; Έχεις πάρει αρκετές πληροφορίες γι' αυτό το είδος; Πριν πάρεις οτιδήποτε ενημερώσου και ψάξου, για να μην απογοητευτείς αργότερα.
 
Αφτες τις μερες το εψαξα ρωτησα και σε πετ σοπ και το πιο πιθανο ειναι να παρω αρχες σεπτεμβρη ringneck που μιλαει κιολας εχω παλιο κλουβι απο το κοκατιλ μου κανει αυτο για ringneck;
 
Τα ringneck είναι αρκετά μεγαλύτερα σε μέγεθος απο κοκατίλ. Μάλλον το κλουβί που έχεις θα είναι μικρό. Έχεις καμία φωτογραφία απο το κλουβί για να μας δείξεις;

Μια στιγμή, γιατί δεν κατάλαβα: Το ringneck θα μιλάει ήδη, ΄εννοείς οτι μπορεί να μάθει να μιλάει;
 
μπορουν να μιλησουν αλλα ειναι πολυ δυσκολο και θελει πολυ προσπαθεια το κλουβι που αναφερεις μου φαινεται μικρο βαλε και μια φωτο του κλουβιου να το δουμε.
 
Back
Top