Φροντίδα Ψεκασμός Παπαγάλου

marianna2384

PB Member
Εγγραφή
22 Απρ 2008
Μηνύματα
397
Πόλη
Ραφήνα
Καλημέρα,
διάβασα κάτι για διάφορα ζωίφια που μπορουν να κολλήσουν οι παπαγάλοι και ολα τα πτηνα. Δεν εχω παρατηρησει ποτε ουτε στο κλουβι ουτε στο πουλι επάνω αλλα πηγα στο pet shop και είχαν σκόνη ή σπρέυ για αυτη τη δουλειά. Πήρα το σπρέυ(ελπίζω να εκανα καλά) αλλα το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με τα μάτια και το ραμφος του πουλιου και να μην ερθει φυσικά και σε επαφή με το νερό και την τροφή του. Μου πρότειναν απο το μαγαζί να του σκεπάσω το κεφάλι με μια πετσετα και να του βάλω και κάτω απο τα φτερα (λογικο...) όπως επίσης να ψεκάσω και τα κάγκελα του κλουβιου.

Το πρόβλημα μου εμένα τώρα είναι οτι με τον γιώργο έχουμε φτάσει στο σημειο που βγαινει απο το κλουβι τον ταιζω απ το χερι αλλα δισαζω να τον χαιδεψω και γενικως να τον πιασω γιατι φοβαμαι μην με δαγκωσει... Μερικές φορες μου διχνει οτι θελει να τον χαιδεψω αλλα αλλες καραδοκει για να δοκμασει το χερι μου... Οπότε τι να κάνω; Πως να τον πιάσω ακριβώς για να του βάλω το σπρέυ; και αν τον πιασω και δεν θελει και αγριεψει και μετα το θυμαται και δεν με θελει; Βοήθεια...
Τελος παλιοτερα μεσω καποιου ξενου σαιτι ειχα παραγγειλει ενα dvd για εκπαιδευση παπαγαλου και εκει ελεγε το εξης οτι για να μαθουμε το πουλι να αναιβενει στο χερι μας να ξεκινησουμε με ενα ξύλο (κλαδι) να το κανουμε να ανεβει πρωτα πανω στο κλαδι το οποιο το κραταμε εμεις και ενω το πουλι βρισκετε εξω απο το κλουβι και να μην αφηνουμε το πουλι να δαγκωνει το ξυλο να του λεμε μη (στην ουσια ελεγε οτι και καλα το ξυλο ειναι σαν την προεκταση του χεριου) και αφου τον καταφερουμε να ανεβει στο κλαδι μετα σιγα σιγα να φερνουμε το χερι μας ολο και πιο κοντα του και στο τελος να ανεβει στο χερι μας... Πως σας φαίνετα ιαυτο; Γιατι εγω οταν το κάνω ο δικός μου φοβαται...

Σορρυ για τα μεγαααλα post κάθε φορα, αλλα εχω πολλά να ρωτησω!
 
Πιστευω πως αν κανεις ολη τη διαδικασια μονη ου και τον τρομαξεις αυτο θα τον παει πισω στη σχεση που εχει αρχισει να αναπτυσσσει μαζι σου... Αν βεβαια κατι ειναι απαριτηητο να γινει και ειναι θεμα υγειας τοτε τι να πει κανεις...

Αλλα θελω να σε ρωτησω κατι... Πως πηγες και αγορασες ενα φαρμακευτικο σκευασμα απο ενα πετ σοπ χωρις να ξερεις καν αν το πουλι εχει ψειρες η οτιδηποτε χωρις να ρωτησεις εναν κτηνιατρο-πτηνιατρο. Ο πετ σοπας δεν ξερει ουτε τη δραστικη ουσια που εχει μεσα το σκευασμα που σου πουλησε. Θα μπορουσες να συμβουλευτεις τον κτηνιατρο σου και θα σου ελεγε αν υπηρχε λογος να βαλετε κατι στο πουλι και το πιθανοτερο να σου ελεγε να τον πας εκει να το κανει αυτος. Το προληπτικα δε λεει κατι επειδη νομισες οτι κατι εχει. Γιατι να βαλεις ενα χημικο σκευασμα πανω του αν δεν το χρειαζεται; 😕
 
Ανέστη, μου διμιουργηθηκε η εντυπωση πως πρέπει να βάζουμε σε ολα τα πουλιά για πρόληψη. Ο δικός μου δεν εχω δει να εχει κάτι. Όσον αφορα τον κτηνίατρο ειναι κα ιαυτο κατι που ηθελα να ρωτήσω, εγω 6 χρόνια που τον εχω δεν το ν εχω πάει ποτε, δεν εχει παρουσιαστεί θέμα. Μόνο σε μια κοπέλα που ειχε pet shop το ειχα παει και ηξερε απο πτηνα η οποια το μονο που εκανε ηταν οτι του εκοψε τα φτερά πτησης (πριν χρονια ομως) και μου ειπε οτι ηταν κα ιπολυ ηρεμος και ολα πηγα καλα. Οι ανθρωποι που τον ειχαν πριν τον ειχαν παει σε κτηνιατρο μου ειχαν πει οταν τον ειχαν παριε μικρο, αλλα μιλαμε τωρα για 10 ετια πριν. ( ο Γιωργος ειναι 11 περιπου χρονων τωρα, εγω τον πηρα οταν ηταν σχεδον 6). Παλιότερα εψαχνα να βρω κάποιον πτηνιατρο αλλα το μονο που ειχα βρει μεσω internet ηταν καποιος στη Θεσ/νικη. Τώρα απο εδω βρηκα αρκετους. Θέλω να τον παω σιγουρα καποια στιγμη σε γιατρο αλλα και σε αυτο εχω δυσκολία γιατι το κλουβι του ειναι πολυ μεγάλο και δεν χωράει ουτε σε μικρό βανάκι, θέλει κλούβα και πάνω (αυτοκίνητο εννοω). Να μην του βάλω σπρέυ; Μένω σε σπίτι με αυλή και πολλά δέντρα μήπως τωρα το καλοκαιρι υπάρχει περιπτωση να κολλησει κάτι αν τον βγάζω στην αυλη;
 
Δεν νομιζω να κολλησει κατι αν το κλουβι του και τα πραγματα του ειναι καθαρα και τα πλενεις καθε τοσο... 😉 βεβαια παντα υπαρχουνε απροοπτα αλλα νομιζω πως αν ειχε κατι που τον ενοχλουσε θα φαινοτανε διαφορετικα. 5 χρονια τον εχεις... Πιστευω θα καταλαβαινες αν αλλαζε κατι στη συμπεριφορα του. :D εγω δεν θα εβαζα κατι χωρις να ρωτησω τον πτηνιατρο απλα προληπτικα οπως δεν θα εβαζα και σε ενα παιδι εκτος παντα αν με συμβουλευε καποιος ειδικος να το κανω. Πως γινεται να του ψεξασεις το σωμα αφου μετα σιγουρα θα χτενισει τα φτερα του και να μην φαει καποια ποσοτητα τη στιγμη που σου ειπε να μην παει φαρμακο στην τρφοη; οσο για την μεταφορα του εκει υπαρχουν κι αλλοι τροποι. υπαρχουν τα κλουβια μεταφορας... στην Αθηνα ισως μπορειτε να βρειτε και ειδικα για παπαγαλους αλλα στην τελικη αρκουνε και αυτα τα πλαστικα για γατακια και σκυλακια...
 
εμενα η γνωμη μου ειναι να μη του βαλεις ετσι προλυπτικα αλλα μονο για θεραπεια αμα χρειαστει. Τωρα αμα εσενα σε κανει πιο ησυχη τι να σου πω βαλε. Αλλα δε βαζεις και μια φοτο πριν εδω να το δουμε και εμεις αυτο που πηρες μηπως ειναι τιποτα βαρυ!

για το αλλο με το ξυλο που λες και εμενα με το που βλεπει το ξυλο μπροστα του τρελενεται, φοβαται πολυ και δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να ανεβει εκει, το πως θα τον κανω να ανεβει στο χερι μου ειναι αλλη ιστορια που ακομα δεν εχω βρει λυση.
 
Όπότε να ακολουθήσω τη συμβουλή σου και δεν θα του βάλω απο αυτο το σπρέυ γιατί το κλουβί του το πλένω και είναι καθαρός και οσον αφορα την μεταφορά στον κτηνίατρο δεν ειναι το προβλημα που να τον βάλω για να τον μεταφερω το πρόβλημα ειναι πως θα τον πιάσω να τον βάλω οπουδήποτε... Δυστυχώς φοβάμαι να τον πιάσω... Και εχθές του άνοιξα τη πόρτα και βγήκε αμέσω εξω! του έδωσα σποράκια μήλο, πιπεριές και κόρν φλέικς... Οτι βλέπει το θέλει να το φάει! Με το μήλο εχθες ειχε πλάκα γιατι ηταν πάνω στο κλουβί και του εδινα το μήλο και ηθελα να του το κραταω για να τρωει... Και μετα το αφηνα και επειδη δεν το κραταγε με το ποδι του του επεφτε και για να μην πεσει κάτω ανοιγα το χερι μου και το εβαζα κάτω απο το ραμφος και το επιασα μολις το αφηνε και αυτος το ειδεσαν παιχνιδι και του εδινα το μηλο και μολις ανοιγα τη παλαμη μου κάτ απο το ράμφος το αφηνε... Και ξανα μετα και ξανά! Μετά ετρωγε λιγάκι και μετά πάλι τα ιδια... ΄δείχνει φιλικός και το απολαμβάνει σιγουρα οταν ασχολουμαι μαζι του αλλα οταν βαζω το χερι μου να το χαιδεψω παει να το βαλει στο στομα του, δεν το κανει με επιθετικο τροπο αλλα ισως απο περιεργεια αλλα φοβάμαι...
 
εμενα η γνωμη μου ειναι να μη του βαλεις ετσι προλυπτικα αλλα μονο για θεραπεια αμα χρειαστει. Τωρα αμα εσενα σε κανει πιο ησυχη τι να σου πω βαλε. Αλλα δε βαζεις και μια φοτο πριν εδω να το δουμε και εμεις αυτο που πηρες μηπως ειναι τιποτα βαρυ!

για το αλλο με το ξυλο που λες και εμενα με το που βλεπει το ξυλο μπροστα του τρελενεται, φοβαται πολυ και δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να ανεβει εκει, το πως θα τον κανω να ανεβει στο χερι μου ειναι αλλη ιστορια που ακομα δεν εχω βρει λυση.

Προς το παρον δεν θα του βάλω απο αυτο το σπρευ, θα βάλω φωτο την Παρασκευη ομως.

Για το χερι οντως κια εμενα τα ιδια κανει, εσενα σε αφηνει να το χαιδευεις; Για τι πουλι λέμε;
 
καταρχην κανεις ενα μεγαλο λαθος! Οτι του δειχνεις οτι τον φοβασαι!
αυτο πρεπει να το κοψεις οσο και αν φοβασαι! Προσπαθησε να μην του το δειχνεις!
αμα δεν τοθ δειξεις εμπιστοσυνη πως θα σε εμπιστευτει ο ιδιος;

λοιπον ακου τι θα κανεις χωρις μα και μου,την επομενη φορα που θα παιζεται ετσι η θα του δωσεις κατι απο το χερι σου μετα δωστου το χερι σου να πιασει τα δαχτυλα σου με το ραμφος σου να τα εξερευνησει! Μη φοβηθεις θα στα πιασει θα στα μασουλισει αλλα δε θα σε πονεσει! Δοκιμασε το και θα δεις που εχω δικιο! Μην τρομαξεις και τραβιξεις αποτομα το χερι σου, αμα τυχον πονεσεις πες με εντονη φωνη μη και αποτραβιξου λιγο οχι τελειως!

θα δεις τη χαρα και την ικανοποιηση που θα παρεις μετα! Περιμενουμε εντυπωσεις! Μην πεις οτι δεν τοκανες γιατι φοβασαι! Επιμενω!
 

Συνημμένα

  • SANY0703.webp
    SANY0703.webp
    98,5 KB · Προβολές: 89
  • Image(092).webp
    Image(092).webp
    10,9 KB · Προβολές: 92
Μαριαννα αν τον βλεπεις και ειναι φιλικος μην φοβασαι να τον χαιδεψεις. Βεβαια αν δεν εισαι σιγουρη τι να πω... Παντως μην απλωνεις το χερι σου και με την παραμικρη του κινηση το τραβας αποτομα. Ετσι του δειχνεις οτι τον φοβασαι και του δινεις αερα οτι εχει το πανω χερι και ενω δεν ειχε σκοπο να σε δαγκωσει μπορει να το κανει για να σου επιβληθει επειδη καταλαβαινει οτι τον φοβασαι.

Οσο για το ξυλο και να ανεβαινει πανω σε αυτο πολλα πουλια το φοβουνται. Το ειχα δοκιμασει στην αρχη στο Φοιβο αλλα τον τρομοκρατουσε μονο που το εβλεπε. Το να μαθει να ανεβαινει στο χερι μου ητανε ισως το πιο δυσκολο πραγμα που εχουμε καταφερει. Εγω τον ειχα διπλα μου πανω στο κλουβι του, εβαζα το χερι πανω στο κλουβι και με το αλλο κρατουσα κατι που ηθελε πολυ οπως λιγο μπισκοτο και εβαζε αρχικα το ενα ποδι του πανω στο χερι μου. Τον επιβραβευα για την προσπαθεια και με τη φωνη και με τη λιχουδια... Πηρε αρκετο καιρο να ανεβασει και τα δυο ποδια και οταν τα ανεβαζε δεν τολμουσα να κουνησω ενα δαχτυλο και εφευγε. Σιγα σιγα τον αναγκαζα να καθεται περισοτερη ωρα πανω στο χερι μου δινοντας του λιχουδιες και στην πορεια αρχισα να κουναω τα δαχτυλα μου και σιγα σιγα το χερι μου. Εβαλα τον αντιχειρα μου πανω στα ποδια του και αυτο παρατηρησα οτι του εδινε μεγαλυτερη ασφαλεια να μεινει εκει.
 
καταρχην κανεις ενα μεγαλο λαθος! Οτι του δειχνεις οτι τον φοβασαι!
αυτο πρεπει να το κοψεις οσο και αν φοβασαι! Προσπαθησε να μην του το δειχνεις!
αμα δεν τοθ δειξεις εμπιστοσυνη πως θα σε εμπιστευτει ο ιδιος;

λοιπον ακου τι θα κανεις χωρις μα και μου,την επομενη φορα που θα παιζεται ετσι η θα του δωσεις κατι απο το χερι σου μετα δωστου το χερι σου να πιασει τα δαχτυλα σου με το ραμφος σου να τα εξερευνησει! Μη φοβηθεις θα στα πιασει θα στα μασουλισει αλλα δε θα σε πονεσει! Δοκιμασε το και θα δεις που εχω δικιο! Μην τρομαξεις και τραβιξεις αποτομα το χερι σου, αμα τυχον πονεσεις πες με εντονη φωνη μη και αποτραβιξου λιγο οχι τελειως!

θα δεις τη χαρα και την ικανοποιηση που θα παρεις μετα! Περιμενουμε εντυπωσεις! Μην πεις οτι δεν τοκανες γιατι φοβασαι! Επιμενω!

Λοιπόν νάσο... Ικανοποίηση θα πάρω η τηλ. Να δω πιο νοσοκομειο εφημερεύει; Δεν ξέρω... Θέλω να το δοκιμάσω πραγματικά και εχθες εβαλα ενα ξυλο να δω τι θα κάνει και αν και το φοβοταν το ψιλο μασουλαγε πιο πολυ το περιεργαζοταν... Και δεν το δαγκωνε με μανια κ τετοια. Ολο λεω οτι δεν θα φοβηθω αλλα βλεπω το ράμφος του μετα... Και λέω ουπς!
Θα το κάνω μολις παω σπιτι... (το μονο κακο ειναι οτι ειναι λιγο απομερα και τα νοσ/μεια ειναι μακρια...)Θα το κάνω όμως λέω. Ξέρεις νομιζω οτι δεν θα μου επιτεθει αλλα θα το περιεργαστει και μαλλον θα το δαγκωσει και δυνατα... Τελος πάντων μην το κουραζω αλλο θα το κάνω. Παλιότερα εβαζα γάντια για να το κάνω αλλα αντιδρουσε χειρότερα γιατι καταλάβεινε οτι κάτι δεν πηγαινε καλά εκει...
 
ναι ρε μαριαννα και γω για γκριζο σου λεω. Νατος ο δικος μου!

Νάσο σε stand ειναι; Τι εχει η κοιλια του; Ειναι κ"απως το φτερωμα του εκει η μου φείνετα; Πόσο χρονών ειναι; Εμένα συμφωνα με κάτι φωτο που ειδα για αναγνωριση του φυλου... Ειναι θυληκο!😱
 
Μαριαννα αν τον βλεπεις και ειναι φιλικος μην φοβασαι να τον χαιδεψεις. Βεβαια αν δεν εισαι σιγουρη τι να πω... Παντως μην απλωνεις το χερι σου και με την παραμικρη του κινηση το τραβας αποτομα. Ετσι του δειχνεις οτι τον φοβασαι και του δινεις αερα οτι εχει το πανω χερι και ενω δεν ειχε σκοπο να σε δαγκωσει μπορει να το κανει για να σου επιβληθει επειδη καταλαβαινει οτι τον φοβασαι.

Οσο για το ξυλο και να ανεβαινει πανω σε αυτο πολλα πουλια το φοβουνται. Το ειχα δοκιμασει στην αρχη στο Φοιβο αλλα τον τρομοκρατουσε μονο που το εβλεπε. Το να μαθει να ανεβαινει στο χερι μου ητανε ισως το πιο δυσκολο πραγμα που εχουμε καταφερει. Εγω τον ειχα διπλα μου πανω στο κλουβι του, εβαζα το χερι πανω στο κλουβι και με το αλλο κρατουσα κατι που ηθελε πολυ οπως λιγο μπισκοτο και εβαζε αρχικα το ενα ποδι του πανω στο χερι μου. Τον επιβραβευα για την προσπαθεια και με τη φωνη και με τη λιχουδια... Πηρε αρκετο καιρο να ανεβασει και τα δυο ποδια και οταν τα ανεβαζε δεν τολμουσα να κουνησω ενα δαχτυλο και εφευγε. Σιγα σιγα τον αναγκαζα να καθεται περισοτερη ωρα πανω στο χερι μου δινοντας του λιχουδιες και στην πορεια αρχισα να κουναω τα δαχτυλα μου και σιγα σιγα το χερι μου. Εβαλα τον αντιχειρα μου πανω στα ποδια του και αυτο παρατηρησα οτι του εδινε μεγαλυτερη ασφαλεια να μεινει εκει.

Ωραία... Οποτε πρεπει ν μην τον φοβάμαι! Και αν με δαγκωσει δυνατα βρε παιδια; Μετα να ξαναπροσπαησω αμεσως η οχι; Υπάρχει περιπτωση να μουδαγκωσει το δάχτυλο λετε δυνατα και να μην το αφηνει;☹ Η λέω βλακείες; και νομιζω οτι εχω το πουλι δολοφονο εγω;
 
Ωραία... Οποτε πρεπει ν μην τον φοβάμαι! Και αν με δαγκωσει δυνατα βρε παιδια; Μετα να ξαναπροσπαησω αμεσως η οχι; Υπάρχει περιπτωση να μουδαγκωσει το δάχτυλο λετε δυνατα και να μην το αφηνει;☹ Η λέω βλακείες; και νομιζω οτι εχω το πουλι δολοφονο εγω;

αν σε δαγκωσει δυνατα σε δαγκωσε! :D παει περασε... :D

προσπαθησε να μην ουρλιαξεις και να παρεις το χερι σου ηρεμα. και πες του αυστηρα ΜΗ! για μενα ξαναδοκιμασε αμεσως και μολις μετα κανει κινηση να σε πιασει παλι αυστηρα ΜΗ! μολις σε πιασει χωρις να σε δαγκωσει πες του μπραβο και οτι ειναι καλο παιδι και δωστου κατι αν θελεις...
 
οχι δεν ειναι σε σταντ, στο κλουβι απανω ειναι απλα ανοιγει η ταρατσα και βαζω το ξυλο που βλεπεις.

το τι εχει ειναι αλλη ιστορια, τι δεν εχει ειναι το θεμα!φτερα! 😀, αμα θες διαβασε την ιστορια του σε ενα θεμα με τιτλο ο αρθουρος.

αμα δε σε δαγωσει δεν εχει χαρη, πως θα γινει η αρχη; Μαθαινει κανεις ποδηλατο χωρις να πεσει;
 
Τι καλά που τα λες... Ουφ θα με σκάσει αυτο το πουλι! Ανχωθηκα τωρα. Γιατι δεν μου λεει ελα να με παρεις αγκαλια να τελειωνουμε; Λοιπον θα το κανω. Πάντως οσο και δυνατα να με δαγκωσει υπαρχει περιπτωση να μου κοψει κανενα κομματι; η δεν εχουν τοση δυναμη;
 
Τι καλά που τα λες... Ουφ θα με σκάσει αυτο το πουλι! Ανχωθηκα τωρα. Γιατι δεν μου λεει ελα να με παρεις αγκαλια να τελειωνουμε; Λοιπον θα το κανω. Πάντως οσο και δυνατα να με δαγκωσει υπαρχει περιπτωση να μου κοψει κανενα κομματι; η δεν εχουν τοση δυναμη;


κοιτα δεν πιστευω οτι ο παπαγαλος σου ειναι λιονταρι που τρωει ανθρωπους... Αν ηταν ετσι τοσο κακος θα το ειχες καταλαβει ως τωρα... 😉
 
οχι δεν ειναι σε σταντ, στο κλουβι απανω ειναι απλα ανοιγει η ταρατσα και βαζω το ξυλο που βλεπεις.

το τι εχει ειναι αλλη ιστορια, τι δεν εχει ειναι το θεμα!φτερα! 😀, αμα θες διαβασε την ιστορια του σε ενα θεμα με τιτλο ο αρθουρος.

αμα δε σε δαγωσει δεν εχει χαρη, πως θα γινει η αρχη; Μαθαινει κανεις ποδηλατο χωρις να πεσει;
και εμενα ανοιγει το κλουβι απο επανω κια μπαινει ξυλο αλλα φοβαται να κατσει πανω στο ξυλο τοτε και εχθες του ανοιξα την πορτα και βγηκε και καθοταν πανω στο κλουβι μετα τον εκανα να παει στην ακρουλα για να μπορεσω να ανοιξω το πανω μερος και να βαλω το κλαδι και μολις το εκανα αυτος μπηκε μεσα... Θα το κοιταξω το θεμα αρθουρος.

οσο για την παρομοιωση, αν πεσω με το ποδηλατο ξερω οτι θα τρεξει λιγο αιμα και στη χειροτερη να στραμπουληξεις τιποτα αλλα με αυτον δεν ξερω τι με περιμενει, αλλα πρεπει να μαθω.

Ερωτηση αλλη τωρα, ειμαι σιγουρη οτι ειναι θυληκο και οχι αρσενικο που υποτιθεται οτι ηταν. Τοσα χρονια ακουει γιωργο και γιωργο και το εχιε μαθει πλεον. Υπάρχει νοημα λετε να του αλλαξω ονομα τωρα;
 
κοιτα δεν πιστευω οτι ο παπαγαλος σου ειναι λιονταρι που τρωει ανθρωπους... Αν ηταν ετσι τοσο κακος θα το ειχες καταλαβει ως τωρα... 😉

Καλως Ανέστη, ευχαριστω για ακομα μια φορα. και μεθαυριο θα σας πω τα αποτελεσματα!
 
Back
Top