Ασθένειες τα φωτα σας

astrapogiannos

PB Member
Εγγραφή
12 Νοε 2007
Μηνύματα
1.650
Πόλη
Κάτω Σούλι
ενας φιλος πηρε κατι κοινα καναρινια,4 ζευγαρια για την ακριβειακαι παρουσιασαν συμπτωματα ακαρεων της τραχειας,τιναγμα κεφακιου, ανοιγοκλειναν το στομα, δυσκολια στην αναπνοη,του ειπα να παρει πουλμοσαν πηρε και βαλαμα σε ολα τα πουλια, του συνεστησα επαναληψη μετα απο 10 μερες,το παιδι αφου ειναι απειρο, εβαλε μετα απο 3 μερες κα ισυνεχιζενα βαζει καθε τρεις μερες μεχρι που τελειωσε το πουλμοσαν
τα πουλια μετα απο 2 μηνες και συνεχεις ριψεις πουλμοσαν στον σβερκο δεν σταματησαν καθολου τα συμπτωματα των ακαρεων, αλλα επειδηνωθηκαν,του ειπα να παειο σε γιατρο, πηγε και του ειπε οτι ειναι κοκκιδια, του εδωσε μπαυκοξ κα ιοξυτετρακυκλινη, τα εδωσε, για 10 μερες συνεχομενα, τιποτα τα συμπτωματα εκει δεν υποχωρουσαν,τελικα τα πουλια δεν επεζησαν
εχει τυχει κατι παρομοιο σε κανεναν απο εδω;δεν ξερουμε τι ειναι και μαλλον δεν θα μαθουμε
ευχαριστω για τον χρονο σας
ξεχασα να σας πω οτι και σεβι ριν{για το ασθμα δωσαμε αλλα παλι τιποτα δεν εγινε
 
θα αναφερω οτι υπαρχουν πολυ ανθεκτηκα στελεχει βακτηριδιων για τα οποια δεν υπαρχει αντιμετωπιση σε τετοια περιπτωση τα αποτελεσματα οσο αναφορα την θεραπεια ειναι πολυ περιορισμενα μονο με μεταθανατιο νεκροψια σε ειδικο εργαστηριο θα μπορουσες να παρεις μια απαντηση για την ακριβη αιτια θανατου
 
Με λύπη μου διαπυστώνω οτι όσες φορές και να λέμε
τα ίδια πράγματα, γίνονται συνήθως τα ίδια λάθη.
-Λευτέρη, πώς πήρες επάνω σου το βάρος της διάγνωσης 100%,
αφού πρόκειται για ξένα πουλιά; Λένε κάπου οι οδηγίες του Pulmosan
οτι χρειάζεται επανάληψη σε 10 μέρες; Μονον για επανάληψη
μετά απο 28 μέρες υπάρχει αναφορά.
Pulmosan Anti-windpipemite
Καλά, έριχνε κάθε τρείς μέρες ιβερμεκτίνη στα πουλιά
και ρωτάς τώρα απο τι πήγαν ;
-Δεν έχουμε πει οτι για να"καθαρίσει" έναν πουλί
που ασθενεί βαρειά απο το άκαρη της τραχείας χρειάζεται χρόνο, μέχρι να
μπορέσει να τα αποβάλει σιγά-σιγά. Οτι υπάρχει πιθανότης να μην μπορέσει
να αναρρώσει καθόλου και οτι τα νεκρά άκαρη μπορεί να φράξουν τελείως
τους αεραγωγούς και να πεθανει απο ασφυξία;
-Καλά δεν είπε κανείς στο γιατρό που είδε τα πουλιά, οτι "στάζουν" ιβερμεκτίνηκαι τους χωρήγησε κι'άλλα φάρμακα απο πάνω;
Κρίμα, πραγματικά κρίμα!
 
Διάβασα σε site του εξωτερικού ότι η νεκροψία είναι πολύ χρήσιμη ώστε να υπάρχει ακριβής απάντηση σχετικά με τα αίτια θανάτου ενός πουλιού και να αποφεύγεται τυχόν μετάδοση της ασθένειας στα υπόλοιπα πουλιά του εκτροφείου.
Αυτό έκανε και ο φίλος μας ο Γιώργος (Κιάτο), όπως μας έγραψε τελευταία, προκειμένου να επιβεβαιώσει την αιτία θανάτου κάποιων νεοσσών.
 
μακη, σωστα αυτα που λες αλλα ολες τις παραμετρους τις ειδαμε κα ικαταληξαμε σε ακαρεα της τραχειας, κα ιμετα απο τοσο πουλμοσαν τα συμπτωματα δεν υποχωρησαν την ευθυνη την πηρα γιατι ο ανθρωπος δεν εμπιστευοταν κανεναν αλλον, επισης περασαν 2 μηνες νοσσουσαν, οχι μια και 2 βδομαδες αλλα 2 μηνες,τα συμπτωματα συνεχεια αυξανονταν και τα συμπτωματα ηταν ακαρεα της τραχειας, ο γιατρος ηταν κτηνιατρος χωρις να ξερει γρι αο καναριναι φιλε μακη γιατι του ειπαμε οτι βαλαμε πουλμοσαν κα ιειπε ειναι κοκκιδια
 
Ότι ο Μάκης έχει δίκιο είναι γεγονός αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανείς δεν ακολουθεί αυτές τις ρημαδιασμένες τις οδηγίες που αναγράφονται στα φάρμακα.
 
δηλαδη αν τις ακολοθουσε εχεις την αποψη οτι θα τα σωναμε τα πουλια;αν την εχεις οκ εκανα λαθος εγω αλλα εγω δεν την εχω την αποψη γιατι κα ιτο εσβ και το μπαηκοξ ΔΕΝ γραφουν πουθενα οτι ειναι για καναρινια, για κοκκιδια ναι αλλα οχι για καναρινια και οι δοσολογιες ειναι για κοτες κα ιγαλοπουλες και χοιρους, οποτε λαθος σας βρισκω
 
εφόσον τα πουλιά είχαν νόσο τόσο καιρό ( 2 μήνες ) όπως λές τότε σίγουρα ήταν και δύσκολο να ζήσουν αυτά τα πουλιά. Πάντως δεν σε χρεώνει κανείς, απλά την γνώμη μου είπα βάση των δεδομένων
 
το καταλαβαινω φιλε μορταλ αλλα πρεπει να υπερασπιστω την αποφαση μου να προσπαθησω να βοηθησω τον φιλο με οτι μπορω, δεν σου επιτιθομαι να ξερεις οπως σε κανεναν
 
Ναι σίγουρα δεν επιτίθεσαι και σίγουρα πρέπει να υπερασπιστείς την απόφαση σου για την βοήθεια που δίνεις και την γνώση σου στο φίλο σου. Το κακό είναι ότι όπως είπες πιο πρίν κάποια φάρμακα μιλάνε για δοσολογίες σε άλλα είδη ζώων εκτός απο κανάρια και διστυχώς δεν εχεί γίνει ακόμη σωστά βάση της επιστήμης κάποια μελέτη πάνω στην ανατομία των συγκεκριμένων πτηνών.
 
Μα δεν έχω καμμιά αμφιβολία για το οτι ήθελες
να βοηθήσεις τον φίλο σου, είμαι σίγουρος γι' αυτό.
Δεν μετράει όμως η πρόθεση αλλά το αποτέλεσμα.
Και μόνον εξ ' αυτού είναι φανερό οτι έκανες λάθος.
Και είναι και λάθος η προσπάθειά σου να πείς οτι,
-και τις δοσολογίες της εταιρείας αν ακολουθούσε-
τα πουλιά δεν θα γλύτωναν. Εκείνο που έχουμε
σίγουρο είναι οτι δεν γλύτωσαν ΤΩΡΑ, που ΔΕΝ τηρήθηκαν οι δοσολογίες.
Για το αντίθετο δεν θα μάθουμε ποτέ.
 
Το σημαντικότερο και ίσως το σοβαρότερο λάθος που κάνουμε όλοι μας λίγο πολύ που ασχολούμαστε με τα πουλιά είναι ότι το παίζουμε γιατροί.
Προς θεού δεν θέλω να θίξω και να προσβάλω κανέναν.Αλλά πόσες φορές από δικό μας λάθος έχουμε χάσει ένα πουλί;
1ον. Δεν νομίζω ότι ένα πουλί που τινάζει το κεφάλι του και δείχνει να έχει άσθμα είναι σώνει και ντε ακάρεα της τραχείας.
2ον. Γιατί ποτέ μα ποτέ δεν ψάχνουμε μήπως τα αίτια είναι άλλα από αυτά που εμείς πιστέυουμε;
3ον. Γιατί δεν πάμε από την αρχή τους μικρούς μας φίλους στον ειδικό για μία πιο ειδική και τεκμηριωμένη άποψη;
4ον. Γιατί πριν πάρουμε ένα πουλί δεν ρωτάμε πρώτα να μάθουμε λίγα πράγματα για το τί χρειάζεται κα μετά να το αποκτήσουμε;
5ον. Γιατί δεν έχουμε κάποιον γιατρό έμπιστο μας για παν ενδεχόμενο;
6ον. Και νομίζω και πιο σημαντικό. Τί πρέπει να κοιτάμε πάντα σε ένα φάρμακο πριν την χορήγησή του;Ημερομηνία λήξεως και φυσικά τις οδηγίες χρήσεως.
Παιδιά ότι και να κάνουμε για τα πουλάκια μας όσα και αν σώσουμε από κάτι που τα ταλαιπωρεί θα είμαστε πάντα εμπειρικοί γιατροί.Αλλο από το να γράφουμε κάποια συμπτώματα των πουλιών μας και πάνω σε αυτά να καταφέυγουμε στην θεραπεία και ο θεός βοηθός πάντα θα είμαστε περιστασιακοί γιατροί.
 
ισιδωρε οπως εγραψα και πιο πανω το φαρμακο δεν ηταν ληγμενο αντιθετως ειχε μακρυα ληξη, επισης τους καναμε και θεραπεια για ασθμα διοτι οταν δεν εδρασε το πουλμοσαν υπεθεσα οτι ειχαν ασθμα, τωρα να καταθεσω ακομα οτι μιλησα με ενα πολυ καλο φιλο και εκτροφεα κοκκινων καναρινιων και μου ειπε ειχε τυχει σε γνωστο του ποεβησαν σε ολες τις διαδικασιες που εκανα και εγω, πανομοιοτυπα ολακαι τελικα εκαναν νεκροψια στα πουλια κα ιεδειξε οτι ειχαν τοσο μα τοσο προχωρημενη ασθενεια απο ακαρεα που δεν ηταν δυνατον να αποκοπει ο κυκλος επωασης-γεννησης των ακαρεων, μια λυση τους προτεινε ο γιατρος, καθημερινα ιβερμεκτινη και παλι ομως ειπε οτι θα πεθαιναν αοο δηλητηριαση, οι εξετασεις εγιναν σε ενα πανεπιστημιο στην Θεσσαλονίκη δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα ειναι το μοναδικο που κανει νεκροψιες σε ωδικα πτηνα
 
Παιδιά συμφωνώ με όσα λέτε και ειδικά όσον αφορά:
- Επίσκεψη σε ιατρό
-Νεκροψία του πτηνού.
Λόγω προσωπικής εμπειρίας /απώλειας από ακάρεα που καθυστέρησα να μεταβώ στον πτηνίατρο θέλω να πω ότι έχω αμφιβολίες για την ορθότητα των οδηγιών του Pulmosan, καθόσον το ίδιο φάρμακο από την TAFARM αναφέρει μία σταγόνο στην πλάτη για 2 ημέρες στη εβδομάδα(Δευτέρα-Παρασκευή) διακοπή 1 εβδομάδα και επανεφαρμογή. Αντίθετα το Pulmosan 1 εφαρμογή στο λαιμό κ΄επανεφερμογή σε 4 εβδομάδες. Δεδομένου ότι κάθε 8 ημέρες τα ακάρεα γεννούν, μάλλον δεν προλαβαίνουμε να καλύψουμε τον κύκλο.

Ο Λευτέρης έκανε ότι νόμιζε σωστό, όπως καμιά φορά κάνουμε όλοι μας. Ας είναι τα λάθη μας για γνώση και συμόρφωση.

Πάντως η νεκροψία σε πτηνό είναι η μόνη λύση για να προφυλάξετε τα λοιπά πτηνά.
 
οτι ειχαν τοσο μα τοσο προχωρημενη ασθενεια απο ακαρεα που δεν ηταν δυνατον να αποκοπει ο κυκλος επωασης-γεννησης των ακαρεων, μια λυση τους προτεινε ο γιατρος, καθημερινα ιβερμεκτινη και παλι ομως ειπε οτι θα πεθαιναν αοο δηλητηριαση, οι εξετασεις εγιναν σε ενα πανεπιστημιο στην Θεσσαλονίκη δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα ειναι το μοναδικο που κανει νεκροψιες σε ωδικα πτηνα

Στο δικό μου καναρίνι τα ακάρεα είχαν φτάσει στα πνευμόνια, με αποτέλεσμα ότι και αν ένανα η υπόθεση ήταν χαμένη. Τώρα δεν ξέρω για θεσ/νικη αλλά η πτηνίατρός μου στην Αθήνα του έκανε νεκροψία (χωρίς χρέωση) και μου είπε ότι ήταν ακάρεα.
 
Εκεινο που δεν καταλαβα (αστραπο)/ χωρις καμια διαθεση αντιδικιας/ ειναι το πως και το γιατι επεμειναν τα συμπτωματα των ακαρεων μετα απο τοση (κατα)χρηση ιβερμεκινης; Τι ηταν δηλαδη ανθεκτικα στο φαρμακο στελεχη/ακαρεων; Τι εξηγηση δινεις στην επιμονη της ασθενειας που εγω πραγματικα φιλικα καταλαβαινω πως <βρεθηκες στη γωνια>
 
Η νεκροτομή για να είμαστε ακριβείς, δίνει μόνο οπτικά αποτελέσματα και είναι η αρχή του ελέγχου για την εύρεση του λόγου ή αιτίου θανάτου.
Από τη στιγμή που όλα τα όργανα είναι στην σωστή τους διάσταση, όψη, και γενικότερα μορφή, τότε στέλνονται δείγματα από τα όργανα σε εργαστήριο για μικροβιολογικές, βιοχημικές, βακτηριδιακές, κλπ αναλύσεις.
Εκεί αποδεικνύεται ακριβέστατα ο λόγος θανάτου.
Εγώ έμεινα στο πρώτο στάδιο γιατί ήταν αυταπόδεικτα τα γεγονότα.
Τώρα που έχω ένα ακόμα νεκρό νεοσσό με "πράσινη" κοιλιά, περιμένω τον Ερρίκο να γυρίσει από ταξίδι, αύριο για να το στείλω για εργαστηριακό έλεγχο, γιατί έτσι θα έχω την σωστή εικόνα του προβλήματος. Τουλάχιστον του νεοσσού του συγκεκριμμένου.

Επίσης ΠΑΝΤΑ ρωτάω πρίν τον Ερρίκο για οποιοδήποτε σύμπτωμα. Δεν είναι εξπερ, αλλά ρωτάει, ψάχνει, διαβάζει, ενημερώνεται, και επειδή έχει στην πλάτη του, την επιστήμη, που διάλεξε να υπηρετήσει, κάνει πιό εύκολα τους πιθανούς συνδοιασμούς και την πιό τεκμηριωμένη διάγνωση και χορήγηση θεραπείας, απ' ότι εγώ.
Εγώ είμαι χομπίστας εκτροφέας καναρινιών.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ κτηνίατρος!

Και κάτι ακόμα. Όλοι προσπαθούμε για το καλύτερο για τα φιλαράκια μας. Δεν είμαστε και δεν πρόκειται ποτέ να γίνουμε ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΣ, αδόκιμος ίσως όρος, του κάθε ενός συμπτώματος, των πουλιών. Θα έχουμε και απώλειες.
Το θέμα είναι να μπορούμε να σώσουμε γρήγορα ή γρηγορότερα το υπόλοιπο κοπάδι μας.
Είτε 2, είτε 202 πουλιών.

Υ. Γ.: Εχω ξαναπεί ότι η κτηνιατρική και δεί η πτηνιατρική σε καναρίνια, και μικρά ωδικά πτηνά εν γένει, θέλει πολλά κιλά "ζουβάσια" , όπως τα λένε στην Κρήτη, τα.. "καρύδια",. Γιατί απλούστατα το μόνο που μπορεί να δεί ο κτηνίατρος είναι το θλιμένο βλέμμα, του ζώου που υποφέρει, ή την στάση του στα πτηνά. Δεν του λένε.."γιατρέ έχω μια ενόχληση... Εδώ".
Αυτός πρέπει να ψάξει και να αποκλείσει μία μία τις περιπτώσεις, μέχρι να φτάσει στη σωστή. Και εκεί παίζει η πιθανότητα λάθους διάγνωσης όπως σε όλο το ιατρικό φάσμα.

Πρέπει όμως να το έχει δηλώσει πρίν ο κτηνίατρος ότι γνωρίζει ή δεν γνωρίζει, ότι θα το ψάξει, κλπ. Όχι περάστε, έχει αυτό στην τύχη, πληρώστε, γειά σας! (Κι αν ψοφήσει, πουλί είναι).

Όσον αφορά τον φίλο τον Λευτέρη που το πήρε "επάνω" του το θέμα των καναρινιών που έφυγαν, ή με τη φαρμακοδοσία, τα έφυγαν, έχω να πώ ότι μάλλον του είχες δώσει το δικαίωμα του φίλου σου, με την γενικότερη συμπεριφορά σου, να πιστεύει ότι θα τα σώσεις με δεδομένα κριτήρια, το ότι ασχολείσαι με το χόμπυ αυτό, αλλά πολύ περισσότερο με την γνώση που έχεις αποκτήσει στη διάρκεια των ετών.
Φιλικά,
 
γιωργο οπως πολυ καλα ειπε ο φιλος ντικατςκρι ηταν τοσο πολυ προχωρημενα τα ακαρεα που ηταν τα πουλια καταδικασμενακαι εγω πιστεψα οτι θα τα εσωνα οχι μονο ο φιλος μου, εξ αλλου ηταν μια "ρουτινα" τα ακαρεα αλλα οπως αποδειχτηκε εκ των πραγματων αν δεν ξερεις απο που αγοραζεις,τι αγοραζεις τι θες τα παντα ειναι καταδικασμενα στην αποτυχια και το λεω αυτο γιατι ο φιλος πηρε πουλια απο ενα μαγαζι το οποιο ειχε φτασει η κουτσουλια στα κλουβια στο ταβανι, απλα μπηκε, ψωνισε, εφυγε,
ας προσεχουμε αυτο τουλαχιστον απο δω και εμπρος ολοι μας
 
Back
Top