Αναπαραγωγή 2 θηλυκά και ένα αρσενικό budgie στο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marina21

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
296
Πόλη
Λαμία
Γεια σας... Ειμαι η Μαρινα... Πολυ ενδιαφερον αυτο το site! =)
λοιπον ας μπω στο θεμα... εχω 3 Budgies ενα αρσενικο 2 χρονων και δυο θηλυκα το ενα 18 μηνων και το αλλο 14 μηνων. Βασικα θα ηθελα να με βοηθησετε και να μου πειτε οσα μπορειτε για την αναπαραγωγη των Budgie και να μου πειτε επισης την προετοιμασια που τους κανουμε για να ζευγαρωσουν... Τα δυο απο τα δικα μου το αρσενικο και το θηλυκο των 18 μηνων κανουν ολα τα σχετικα που κανουν τα ζευγαρακια πχ: σκιζουν την εφημεριδα, μπαινουν στην φωλια (το θηλυκο μονο, το αρσενικο μονο κοιταει απο την τρυπα), κουρνιαζουν μαζι, προσεχει το ενα το αλλο στο κεφαλακι, φιλιουντε κλπ. Γιατι δεν ζευγαρωνουν; μηπως φταιει η υπαρξη του αλλου θηλυκου που βρισκεται μεσα στο κλουβι; Τελος παντων, οσο για το αλλο θηλυκο συντομα θα του παρω ενα αρσενικο για να γινουν ζευγαρακι και να αναπαραχθουν...Βοηθηστε με.
 
Καλώς ήρθες Μαρίνα! Εγώ δυστυχώς δεν ξέρω πολλά σχετικά με τους παπαγάλους. Περίμενε να σου πουν οι πιο έμπειροι. 😉
 
Καλως σας βρηκα! Ναι φυσικα και θα περιμενω απαντησεις..😀 :D
 
Αν θέλεις να πάρεις ένα ακόμα αρσενικό, θα πρέπει να κρατήσεις τα ζευγάρια σε διαφορετικά κλουβιά. Πάρε κατ αρχήν τον αρσενικό και ένα ακόμα κλουβί (εκτός και έχεις κι' άλλο). Κράτα 40 μέρες καραντίνα όπως πρέπει για κάθε νεοφερμένο πουλί Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
Στην διάρκεια των 40 αυτών ημερών, κάνε και την απαραίτητη διατροφική προετοιμασία που είναι απαραίτητη για την διασφάλιση της επιτυχίας της γέννας αλλά και της καλής υγείας γονέων και νεοσσών. Δηλαδή :
  • Σπόρους καλής ποιότητας συσκευασμένους.
  • Χόρτα, (μπρόκολο κυρίως τα φύλα του, σπανάκι, αντίδια, όλα γενικά τα της εποχής),
  • Φρέσκα αρωματικά βότανα, ρίγανη, θυμάρι, μέντα, ό,τι βρίσκεις ( βότανα )
  • Αυγό βραστό με το τσόφλι του ή καλύτερα αυγοτροφή δικής σου παρασκευής ( αυγοτροφές )
  • Ξεκίνα με 3 μέρες σκορδόνερο να καθαρίσει το έντερο σε όλα τα πουλάκια, κάνε 2-3 παύση και δώσε 3-4 μέρες αντί νερού τσάι ρίγανης ή ακόμα καλύτερα τσάι με ρίγανη, θυμάρι και βασιλικό ξηρά. Επανέλαβε μετά 15 μέρες και πάλι.
  • Σουπιοκόκακκλο οπωσδήποτε στο κλουβί ιδίως στα θηλυκά.
  • Πριν βάλεις τις φωλιές (ξύλινες ) καθάρισε και ψέκασε τα κλουβιά με pinex σπρέυ για τις ψείρες.
  • Μην δίνεις στικς λιχουδιές που πουλάνε στα μαγαζιά ούτε αυτό το χρωματιστό κίτρινο τρίμμα τις υποτιθέμενες βιταμίνες.
  • Αν θέλεις να δώσεις επιπλέον βιταμίνες, πάρε υγρές που προσθέτουμε στο νερό.
Ίσως κάτι ξέχασα, ό,τι θέλεις να ξαναρωτήσεις και ευχαρίστως όποιος από εμάς είναι μέσα θα απαντήσει :)
 
Θα ακολουθήσω αυτά που μου είπες άλλα φωλιά έχω βάλει.. Μήπως πρέπει να την αλλάξω γιατί την είχα από την προηγούμενη παπαγαλίνα που είχα... Την έχω καθαρίσει καλά την φωλιά όπως όλο το κλουβί... Το σπρέι σε τιμή κυμαίνεται; Όταν ακολουθήσω όλα αυτά τα παπαγαλάκια μου θα ζευγαρώσουν;
 
Ίσως και τώρα να ζευγαρώνουν και να μην έχει τύχει να τα δεις.
Το δεύτερο θηλυκό οπωσδήποτε δημιουργεί ένα θεματάκι, εμένα μου έχει τύχει δύο πολύ αγαπημένες θηλυκές να τραυματιστούν πολύ άσχημα σε καυγά την εποχή του ζευγαρώματος.
Δεν ξέρω την τιμή του σπρέυ, μπορείς πριν πας να τηλεφωνήσεις σε κάποιο petcity, λίγο ως πολύ παντού περίπου ίδια τιμή θα έχει.
Το ζευγάρωμα έχει να κάνει με τον ταίριασμα του ζευγαριού, την καλή του υγεία που τα κάνει να νοιώθουν δυνατά και την εποχή. Τώρα που ανοίγουν οι μέρες, αρχίζουν σιγά σιγά τα ζευγαρώματα. Που τα έχεις;. Έξω ή μέσα;
 
Μέσα τα έχω. Όταν έχει καλό καιρό τα βγάζω έξω. Πρέπει να τα αφήσω σε ένα συγκεκριμένο μέρος;
 
Όταν τα έχεις μέσα, και καλά κάνεις κυρίως για τα παπαγαλάκια, για να τα βγάλεις έξω έστω και για λίγο για τον ήλιο, πρέπει να είναι η εποχή που φοράς καλοκαιρινά.
Φυσικά όταν τα βγάζουμε έξω, προσέχουμε να μην τα χτυπάει ο καυτός ήλιος του καλοκαιριού και να μην κινδυνεύουν από αρπακτικά.
 
Ναι φυσικά! Όταν έχει υπερβολική ζέστη μέσα τα έχω. Για το ζευγάρωμα όμως κάνει τα μετακινούμε η έτσι όπως τώρα είναι, είναι καλά;Ναι τα προσέχω κι από τα αρπακτικά...
 
Όταν έχεις φωλιά και ετοιμάζεσαι για αναπαραγωγή δεν τα μετακινείς καθόλου. Και η δική σου παρουσία κοντά τους, εξαρτάται από την σχέση σας και την ανοχή που έχουν τα πουλιά προς εσένα.
 
Εαν παρεις δευτερο αρσενικο και σκοπευεις να βαλεις αμεσα φωλια και στο 2ο ζευγαρι φροντισε εκτος απο τα αλλα πολυ σωστα πραγματα που σου προτεινε η Μαρια, να βρεις ενα ενηλικο πουλακι κι οχι καποιο πολυ νεαρο καθως δεν θα αναπαραχθει αμεσα. Αυτο μπορεις να το καταλαβεις παρατηρωντας την ιριδα του ματιου του που θα ειναι ασπρη και θα διαχωριζεται απο την μαυρη κορη που στα νεαρα πουλια δεν ειναι φανερο. :)
 
Αχαα... Τοτε τα κρατω σε ενα σημειο... 😉Ναι αμε θα προσεξω το πουλακι, φυσικα πρωτα απο την ιριδα και την μυτη! 🙂
 
καλως την μαρινα! Ξεκινα διαβασμα, εχεις να μαθεις πολλα απο τις πληροφοριες στα διαφορα τοπικ
 
Γεια σας... Λοιπόν πήρα το παπαγαλάκι αρσενικό και έβαλα το προηγούμενο ζευγαράκι στο κλουβί που τα είχα. Επιπλέον το καινούριο αρσενικό το έβαλα με το θηλυκό που πήγε να χαλάσει το προηγούμενο ζευγαράκι άλλα το θηλυκό αυτό τσακώθηκε με την άλλα παπαγαλίνα ως αποτέλεσμα το φτερό το ένα να ματώνει στις άκρες. Τι να κάνω; Να του βάλω τι. Για να γίνει καλά; Η να τι αφήσω και με το χρόνο του θα ξεραθεί το αϊνστάιν και θα γίνει καλά; Βοηθήστε! :-(Αιμα* συγνώμη για το αϊνστάιν απλός το κινητό μου το διόρθωσε έτσι*
 
το θηλυκό που είχες τσακώθηκε με το αρσενικό που πήρες και του μάτωσε την φτερούγα; (δεν είναι πολύ σαφές )
Καραντίνα δεν κράτησες στο νέο πουλάκι; Επίσης έπρεπε να προηγηθεί μία γνωριμία με τα δύο πουλάκια κοντά ώστε να γνωριστούν πριν συγκατοικήσουν.
Αραίωσε λίγο μπεταντίν με νερό ή φυσιολογικό ορό και καθάρισε το ματωμένο σημείο με μια μπατονέτα.
 
oχι τσακωθηκε το θηλυκο με το αλλο το θηλυκο για το αρσενικο. Το καινουργιο αρσενικο τα παει πολυ καλα με το θηλυκο των 14 μηνων...
 
Το πρώτο ζευγάρι έχει αρχίσει και ζευγαρώνει πολύ! Περίπου σε πόσο καιρό θα δω αυγουλακια;
 
Αφού βλέπεις ζευγαρώματα, βάλε φωλιά και όταν είναι έτοιμα θα δεις και αυγουλάκια.
Διατροφική προετοιμασία, χόρτα, αυγά, σουπιοκόκκαλο όλα εντάξει;
Προμηθεύσου να υπάρχει και ένα υγρό ασβέστιο με μακρυνή ημερομηνία λήξης να το προσθέσεις στο νερό μόλις δεις το πρώτο αυγό καλού κακού.
Με το καλό να γίνεις γιαγιά :)
 
Ναι όλα οκ! Θα τους πάρω και το ασβέστιο αυτό. Άντε με το καλό :-D :')
 
Back
Top