Αναπαραγωγή 2 θηλυκά και ένα αρσενικό budgie στο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπερα. Για αλλη μια φορα φετος τα παπαγαλακια μου εκαναν ενα σπασμενο αυγο... Χθες πρεπει να το εκανε το θηλυκο... Τελος παντων το αυγο εχει ενα μεγαλο βαθουλωμα κ ενα μικρο... Λογικα το πεταω κ αυτο... Τους εβαλα λιγο νερο κ 8σταγονες ασβεστιου μηπως κ κανει κανα κανονικο... Καλα δεν εκανα; Τι αλλο μπορω να κανω;
 
Καλησπερα. Για αλλη μια φορα φετος τα παπαγαλακια μου εκαναν ενα σπασμενο αυγο... Χθες πρεπει να το εκανε το θηλυκο... Τελος παντων το αυγο εχει ενα μεγαλο βαθουλωμα κ ενα μικρο... Λογικα το πεταω κ αυτο... Τους εβαλα λιγο νερο κ 8σταγονες ασβεστιου μηπως κ κανει κανα κανονικο... Καλα δεν εκανα; Τι αλλο μπορω να κανω;
Δεν είμαι ειδικός.. αλλά υπάρχει υλικό κάτω ικανό να προστατέψει τα πιθανά "χτυπήματα" από το αυγό?
Λογικά δηλαδή έσπασε στη συνέχεια το αυγό... Δε βγήκε σπασμένο.
Σου δείχνει το κέλυφος μαλακό ή σκληρό... (τι εντύπωση σου δίνει;)
 
Συγνωμη ναι, ξεχασα να τονισω οτι το αυγο μαλλον βγηκε σπασμενο επειδη ειναι κ μαλακο...
 
Καλά έκανες και έδωσες ασβέστιο, συνέχισε σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος. Σουπιοκόκκαλο είχες στο κλουβί; Δώσε στα σπόρια και λίγο ωμό σουσάμι. Μην δίνεις μηλόξυδο και σπανάκι αυτήν την περίοδο.
 
Ενταξει το πεταξα... Ασβεστιο σε σταγονες δινω αν κ σουπιοκοκκαλο δεν εχω.. Χρειαζεται να παρω ομως; Το ασβεστιο σε σταγονες δεν αρκει; Ενταξει θα τους δωσω σουσαμι...
 
Δεδομενου οτι τα μπατζι μπορει να πινουν ελαχιστο νερο δεν μπορεις να εισαι σιγουρη οτι παιρνει αρκετο ασβεστιο ακομη κι αν βαζεις καθε μερα στο νερο. Μπορεις επισης να τους δωσεις αμυγδαλα ωμα σπασμενα στο γουδι. Ειναι εξαιρετικη πηγη ασβεστιου οπως κι αυτα που σου προτεινε η Μαρια.
 
Δεδομενου οτι τα μπατζι μπορει να πινουν ελαχιστο νερο δεν μπορεις να εισαι σιγουρη οτι παιρνει αρκετο ασβεστιο ακομη κι αν βαζεις καθε μερα στο νερο. Μπορεις επισης να τους δωσεις αμυγδαλα ωμα σπασμενα στο γουδι. Ειναι εξαιρετικη πηγη ασβεστιου οπως κι αυτα που σου προτεινε η Μαρια.
Ενταξει θα τους δωσω αν κ το συγκεκριμενο θηλυκο πινει πολυ νερο σε αντιθεση με τα αλλα μπατζι που εχω...
 
Back
Top