Αναπαραγωγή 2 θηλυκά και ένα αρσενικό budgie στο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδιά βοηθειααα! Η παπαγαλινα μου έκανε ένα αυγουλακι σήμερα η χθες δεν ξέρω γιατί δεν ήμουν εδώ. Τέλος πάντων το αυγουλακι έτσι όπως το παρατήρησα έχει σπάσει κάπως αλλά δεν έχει βγει από μέσα τίποτα μόνο το τσόφλι έσπασε... Είμαι και λυπημένη και χαρούμενη λέτε να είναι οκ το αυγουλάκι αν όχι κάθε δύο μέρες δεν θα κάνει αυγά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Αυτό που έκανε της είχες φωλιά και το έκανε μέσα; Όπως και να έχει αφού έσπασε πέταξέ το. Αν δεν έχεις φωλιά βάλε προφανώς θα κάνει και άλλα
 
Έκανε κι άλλο ένα αυγό το οποίο έχει ένα μικρό βαθουλομα :-( τι να κάνω;
 
Το βαθούλωμα είναι κατασκευαστικό ελάττωμα ή έγινε από ατύχημα σπάσιμο;
 
Έκανε κι άλλο ένα αυγό το οποίο έχει ένα μικρό βαθουλομα :-( τι να κάνω;
Μαρίνα, χορήγησε ασβέστιο στο νερό ειδικό για πουλιά, και βάζε λίγο ωμό σουσάμι στους σπόρους ή στην αυγοτροφή για να είναι πιο γερά τα αυγά
 
Η θηλυκή κάνει μαλακά αυγά γι'αυτο βγαίνουν με διάφορα βαθουλοματα κλπ ναι τους έβαλα άμμο, αυτό που βάζουμε στο νερό και θα τους βάλω και αυγοτροφη όμως χρειάζεται γιατί τους έχω βάλει αυγό τους έχω βάλει επίσης και μήλο δεν ξέρω τι άλλων να κάνω.. Είμαι πολύ θλιμμένη διότι πίστευα ότι την δεύτερη φορά θα γεννούσε ένα κανονικό αυγό.. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και την συμπαράσταση. Την Πέμπτη λέτε να κάνει κανένα κανονικό αυγό η πάλι τα ίδια;Άλλο*
 
Έχεις υγρό ασβέστιο; Να της έδινες λίγες σταγόνες στο στόμα μην αντιμετωπίσεις και κανένα πρόβλημα
 
Υγρό ασβέστιο; Μήπως εννοείς ένα που το βάζουμε στο νερό; Ένα που είναι beaphar Multi-vit αυτό; Εμένα μου είπαν να βάζω 3-5 βιταμίνες στο νερό
 
Μαρίνα, να δίνεις και πρασινάδες, σπανάκι, καρότο τριμμένο στον τρίφτη σε μία βοηθητική ταίστρα, σουπιοκοκκαλο επιγωντος. Επίσης πολύ καλό είναι το ostex της tafarm (Για την ανάπτυξη των οστών του κέλυφους και για καλή εκκόλαψη)Αν ενυσχίσεις την διατροφή τους, πρασινάδες, αυγοτροφή, βιταμίνες, υγρό ασβέστιο, σουπιοκόκκαλο, και όχι ιδιαίτερη φασαρία κοντα στο κλουβι, όλα θα πάνε καλά
 
Λοιπόν το θηλυκό όταν γέννησε πριν δύο μέρες έκανε ένα μαλακό αυγό το οποίο όταν το έκανε και το κλώσαγε το χτύπησε κι έτσι έσπασε ήταν μαλακό πολύ το ίδιο έγινε και σήμερα. Σήμερα πήγα στο πετσοπ ρώτησα τι μπορεί να μου δώσει για σκληρύνουν τα αυγά και μου έδωσε κάτι σαν άμμο και αυτές τις σταγόνες έχω σουπιοκοκαλο στο κλουβί. Είναι σίγουρα δυστοκία; Δεν ξέρω και τόσο πολύ από μπατζι μόνο τα βασικά.. Την θηλυκή την βλέπω δραστήρια και τον περισσότερο χρόνο της τον περνάει στην φωλιά.. Με αυτά που τους έβαλα στο κλουβί δεν θα γίνει τίποτα; Ωραία θα τους δώσω πρασινάδες όμως θα χρειαστεί να αγοράσω κι άλλες βιταμίνες;
 
Δεν είπα ότι είναι δυστοκία. Ένα μαλακό αυγό μπορεί κατά την έξοδο να σπάσει μέσα στο σώμα του πουλιού και να αποβεί μοιραίο. Γι αυτό σου είπα να της δώσεις σταγόνες στο στόμα να σκληρύνουν τα αυγά. Ή αυτό θα κάνεις ή θα κάνεις ό,τι σου λένε στο πετ σοπ.
 
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Μαρία,
Μαρίνα και τα δικά μου Budgie βρίσκονται σε προχωρημένη περίοδο αναπαραγωγής, και πρόκειτε σε λίγες μέρες αν όλα πάνε καλά να έρθει ο πρώτος νεοσσός, Καλό είναι να βάζεις συμπλήρωμα υγρού ασβεστίου και κανονικές βιταμίνες εναλλάξ (την μία μέρα το ένα την άλλη μέρα το άλλο) στο νερό και θα βοηθήσει πολύ! Το σημαντικότερο όμως είναι να χορηγήσεις μερικές σταγόνες ασβεστίου απευθείας στο στόμα του θυληκού όπως είπε η Μαρία, θα το βοηθήσει πολυ! Όλα καλά θα πάνε
 
Σε ευχαριστώ πολύ θα ακολουθήσω τις οδηγείς σου 🙂
Δεν είπα ότι είναι δυστοκία. Ένα μαλακό αυγό μπορεί κατά την έξοδο να σπάσει μέσα στο σώμα του πουλιού και να αποβεί μοιραίο. Γι αυτό σου είπα να της δώσεις σταγόνες στο στόμα να σκληρύνουν τα αυγά. Ή αυτό θα κάνεις ή θα κάνεις ό,τι σου λένε στο πετ σοπ.
Οδηγίες*Χαίρομαι πολύ για τα Budgie σου και μακάρι να δεις όλους του νεοσσούς σου ;-) ναι θα αγοράσω αυτό το υγρό ασβέστιο κι ελπίζω όλα να πάμε καλά ! ;-)
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Μαρία,
Μαρίνα και τα δικά μου Budgie βρίσκονται σε προχωρημένη περίοδο αναπαραγωγής, και πρόκειτε σε λίγες μέρες αν όλα πάνε καλά να έρθει ο πρώτος νεοσσός, Καλό είναι να βάζεις συμπλήρωμα υγρού ασβεστίου και κανονικές βιταμίνες εναλλάξ (την μία μέρα το ένα την άλλη μέρα το άλλο) στο νερό και θα βοηθήσει πολύ! Το σημαντικότερο όμως είναι να χορηγήσεις μερικές σταγόνες ασβεστίου απευθείας στο στόμα του θυληκού όπως είπε η Μαρία, θα το βοηθήσει πολυ! Όλα καλά θα πάνε
 
διάβασε σ' αυτό το θέμα Παπαγαλακι δεν πινει νερο εδω και μια βδομαδα | Σελίδα 11 το #209 και στην συνέχεια #210 και #211
 
Back
Top