Αναπαραγωγή 2 θηλυκά και ένα αρσενικό budgie στο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εντάξει 🙂 πήρα κάποιες πληροφορίες που χρειαζόμουν. Αύριο θα πάω να πάρω το υγρό ασβέστιο αυτό το ostex tafarm και πιστεύω να είμαστε οκ ;-)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
πηρα το συμπληρωμα ασβεστιου το Tabernil Calcio . Βλέπω όμως όμως ότι οι κουτσουλιές του θηλυκού είναι διπλάσιες. Από αυτό το συμπλήρωμα ασβεστίου βάζω 7 σταγόνες σε λίγο νερό. Έχω βάλει δύο σουπιοκοκαλα και βλέπω ότι τα τρώει πολύ, επίσης πίνει πολύ νερό.. Τροφή δεν την βλέπω να τρώει πολύ, όμως την ταΐζει o παπαγάλος. Είναι αρκετά ζωηρή.. Στο στομα σταγόνες από το υγρό ασβέστιο δεν μπορώ να της δώσω και για μην την τρομάξω και γιατί είναι πολύ επιθετική όπως όλα τα θηλυκά μπατζι.
 
Αφού πίνει νερό, πιστεύω ότι θα καλυφθεί. Οι κουτσουλιές της είναι μεγάλες γιατί βρίσκεται σε περίοδο ωοτοκίας.
 
Η θηλυκή μου είναι πολύ αδιάθετη κοιμάται και με τα δύο πόδια στο ένα κλαρί και με άφησε να την πλησιάσω και να την χάιδεψω χωρίς να με κάνει τίποτα! Επίσης έχει και το κεφάλι γυρισμένο προς τα αραιότερα η δεξιά σε αντίθεση με το σώμα της που είναι μπροστά.. Παίρνει και κάτι βαθιές αναπνοές σαν δύσπνοια όπως και o παπαγάλος. Γενικώς είναι πολύ αδιάθετη και δεν ξέρω τι να κάνω! Συγνώμη που σας ταλαιπωρώ συνεχια με τις ερωτήσεις μου... :-\
 
Γεια σας παιδια.. Λοιπον η παπαγαλινα μου εκανε 1 αυγο την Πεμπτη! Κανονικο! (επιτελους) αλλα σημερα θα επρεπε να κανει αλλο ενα! 3 ηταν ολα κι ολα; να περιμενω μεχρι αυριο ή να ανυσηχω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Καλησπέρα Μαρίνα, πολύ χαίρομαι που έκανε το "κανονικό" αυγουλάκι η παπαγαλίνα σου, Μην ανησυχεις επειδή συνέβη και σε μένα, και το θηλυκό μου Budgie έκανε κάθε δύο μέρες αυγό και όχι μέρα παρα μέρα είναι εντελώς φυσιολογικό

Της δικιάς μου θηλυκιάς τα αυγά γεννήθηκαν 29/4, 02/5, 05/5,08/5 και 9/5 (περίεργο αλλά αληθινό) μην στεναχωριέσαι, ότι χρειαστείς να ρωτήσεις αμέσως και εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
Σε ευχαριστω Μαρκο για την απαντηση :) οποτε ανα 2 μερες :)
 
ναι οπως βλέπεις το δικά μου έκαναν το πρότελευταίο και την επόμενη το τελευταίο αυγο.. Δεν είναι συγκεκριμένες μέρες όπως στα καναρίνια. Μην ξεχνάς να βάζεις εναλλάξ στο νερό την μία μέρα βιταμίνες και την άλλη ασβέστιο. Τουλάχιστον όσο κάνει τα αυγά και μετά το αραιώνεις. Δηλαδή τρεις φορές την εβδομάδα
 
ναι οπως βλέπεις το δικά μου έκαναν το πρότελευταίο και την επόμενη το τελευταίο αυγο.. Δεν είναι συγκεκριμένες μέρες όπως στα καναρίνια. Μην ξεχνάς να βάζεις εναλλάξ στο νερό την μία μέρα βιταμίνες και την άλλη ασβέστιο. Τουλάχιστον όσο κάνει τα αυγά και μετά το αραιώνεις. Δηλαδή τρεις φορές την εβδομάδα
Αχα.. Ναι αμε εναλλαξ μια βιταμινες μια ασβεστιο ενταξει :)
Ωραία Μαρίνα, με το καλό και εν αναμονή :)
Ευχαριστω Μαρια :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
οχι... Ολη την ωρα εξω απο την φωλια την βρισκω με τον αρσενικο... Τι μπορει να φταιει;
 
Μάλλον δεν ήταν ένσπορα αυγά, ήταν απλά αυγά που κάνουν τα θηλυκά από μόνα τους. Να σου πω την αλήθεια, τα δικά μου, τόσο τα Budgies όσο και τα Lovebirds ζευγαρώνουν γύρω στον Γενάρη. Παρασυρόμαστε κι εμείς από τα καναρίνια. Βέβαια τίποτα δεν αποκλείεται. Περίμενε ίσως αργότερα.
 
Back
Top