Αναπαραγωγή 2 θηλυκά και ένα αρσενικό budgie στο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οχι οταν μπαινει στην φωλια η Νεφελη, στεκεται απο πανω στην οροφη της φωλιας και την τα'ι'ζει, μετα τον κυνηγαει ο Ορφεας. Μια φορα οταν ο Παρης πηγε να ζευγαρωσει με την Νεφελη τον κυνηγουσε και τον τσιμπουσε ο Ορφεας.
 
Θα χωρίσεις Πάρη και Νεφέλη και στο άλλο Ναταλί και Ορφέα. Δεν βλέπω άλλη λύση. Καλά στα είπε η Αλίκη :)
 
Ναι ομως τον Ορφεα και την Νεφελη τους εχω μαζι 3 χρονια και μετα πηρα την Ναταλι... Δηλαδη πρεπει να τα χωρισω δε μπορω να τα αφησω ολα μαζι; Και η Νεφελη φτιαχνει φωλια δε πρεπει να ειναι μαζι;
 
Όταν είναι σε αναπαραγωγική διάθεση θα τα χωρίζεις. Γιατί τότε αλλάζουν συμπεριφορά και μπορεί να δεις καυγάδες που καταλήγουν και μοιραίοι. Το καλοκαίρι πχ μπορείς να τα ενώνεις χωρίς φωλιές κτλ βέβαια. Ας είναι τρία χρόνια μαζί. Αφού ζευγαρώνει με την άλλη, δεν έχει θέμα. Ο μικρός και άτολμος όμως, προφανώς έχει και η Νεφέλη πρέπει να είναι πιο συνεργάσιμη. Αν και εφόσον ζευγαρώσουν και περάσει κάποιο διάστημα, τα ξαναενώνεις και πάλι παρακολουθείς τον ανταγωνισμό.
 
Ενταξει τοτε. Θα τα χωρισω και οταν τελειωσει η αναπαραγ. Περιοδος θα τα ξαναβαλω μαζι. Ευχαριστω Αλικη και Μαρια για τις απαντησεις. 👍
 
Παιδια τα εχω χωρισει οπως μου ειπατε αλλα βλεπω οτι η νεφελη που την εβαλα μαζι με τον παρη, τον αποφευγει και τον τσιμπαει καμια φορα. Οταν βγαζω εξω τα πουλακια στη βεραντα κι εχω τα κλουβια διπλα το ενα στο αλλο βλεπω την νεφελη να καθετε πανω στα καγκελα του κλουβιου και να τιτιβιζει με το αλλο τον παπαγαλο που τα ειχα παλια. Ο Ορφεας και η Ναταλη τα πανε πολυ καλα μαζι. Επεισης οταν τα βγαζω εξω η Νεφελη καμια φορα (τις περισσοτερες φορες) χωνει το κεφαλι της αναμεσα στο διαχωριστικο της ταιστρας και δαγκωνει με το ραμφος της εκει που κουμπωνει η ταιστρα. Καμια φορα περναει κι απο εκει αναμεσα και βγαινει απο πανω. Δε ξερω αν το εχει βρει για παιχνιδι η οχι αλλα φοβαμαι μη παθει κατι...
 
Παιδια τα εχω χωρισει οπως μου ειπατε αλλα βλεπω οτι η νεφελη που την εβαλα μαζι με τον παρη, τον αποφευγει και τον τσιμπαει καμια φορα. Οταν βγαζω εξω τα πουλακια στη βεραντα κι εχω τα κλουβια διπλα το ενα στο αλλο βλεπω την νεφελη να καθετε πανω στα καγκελα του κλουβιου και να τιτιβιζει με το αλλο τον παπαγαλο που τα ειχα παλια. Ο Ορφεας και η Ναταλη τα πανε πολυ καλα μαζι. Επεισης οταν τα βγαζω εξω η Νεφελη καμια φορα (τις περισσοτερες φορες) χωνει το κεφαλι της αναμεσα στο διαχωριστικο της ταιστρας και δαγκωνει με το ραμφος της εκει που κουμπωνει η ταιστρα. Καμια φορα περναει κι απο εκει αναμεσα και βγαινει απο πανω. Δε ξερω αν το εχει βρει για παιχνιδι η οχι αλλα φοβαμαι μη παθει κατι...

Κατι κινδυνευουν να παθουν ολα απο το μεσα-εξω στο σπιτι. Ή μεσα ή έξω. Και συγκεκριμενα επειδη μιλαμε για μπατζι μεσα και μονο μεσα χωρις περαιτερω μετακινησεις. Αν θελεις να προχωρησει το ζευγαρι σε αναπαραγωγη, τοτε δεν πρεπει να κουνας το κλουβι απο τη σταθερη του θεση ουτε καν μεσα στο δωματιο.
 
Αχαα... Οκ άλλα όταν έχει καλό καιρό θα τα κρατάω μέσα;
 
Τώρα τον χειμώνα ναι. Αν μια μέρα με πολλή ήλιο αποφασίσεις να τα βγάλεις απλά για να τα δει ο ήλιος θα είναι για το πολύ 15 λεπτά σε προστατευμένο σημείο από ρεύμα και να τα βλέπει ο ήλιος κατευθείαν. Και πάλι να κάτσεις μαζί τους για να δεις αν αντέχεται η θερμοκρασία. Φυσικά αν είναι σε φωλιά με αυγά δεν τα μετακινείς καθόλου.
 
Καλησπέρα σας παιδά. Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί τα παπαγαλάκια μου δε κάνουν αυγά αφού τα είχα δει να ζευγαρώνουν πριν πόσους μήνες αλλά και τον προηγούμενο μήνα. Έχω δει σε πολλές συζητήσεις ότι το θηλυκό γεννάει αυγά 10-15 μέρες μετά απο το ζευγάρωμα. Στα δικά μου έχουν περάσει τόσοι μήνες και ακόμη δε βλέπω αυγό από κανένα θηλυκό. Τι μπορεί να φταίει;
 
Η φωτοπεριοδος πρωτα (οι ωρες του φωτος), η θερμοκρασια επειτα αλλα και η διατροφη(ποικιλια και λιγο αυξημενα επιπεδα πρωτεινων-αυγοτροφης) επηρεαζουν σημαντικα την αναπαραγωγη. Πληροι η προετοιμασια που εχεις κανει τα παραπανω;
 
Όχι ακριβώς... Αντι για αυγοτροφη τους βαζω αυγο... Τωρα για τα υπολοιπα πιστευω οτι ειμαι οκ.
 
Όχι ακριβώς... Αντι για αυγοτροφη τους βαζω αυγο... Τωρα για τα υπολοιπα πιστευω οτι ειμαι οκ.

Αυτο δεν ειναι κακο, ισα ισα. Αρκει να το τρωνε. Ποσες ωρες φωτος εχουν την ημερα; Αλλαζεις θεσεις στο κλουβι μεσα στο σπιτι;
 

Αυτο ειναι το προβλημα σου. Αφησε τα σε σταθερο ακινητο σημειο που δεν θα αλλαξεις ουτε τον προσανατολισμο του κλουβιου, οχι μονο τη θεση του.

Οι ωρες φωτος ειναι μια χαρα. :)
 
Δηλαδη αν τα αφησω σε ενα σταθερο μερος, χωρις να τα πειραξω καθολου, θα δω αυγουλακια;
Χαιρομαι που οι ωρες φωτος ειναι μια χαρα 🙂
 
Αυτο ειναι το προβλημα σου. Αφησε τα σε σταθερο ακινητο σημειο που δεν θα αλλαξεις ουτε τον προσανατολισμο του κλουβιου, οχι μονο τη θεση του.

Οι ωρες φωτος ειναι μια χαρα. :)
Συμφωνώ απόλυτα και σχετική ηρεμία, όχι έντονοι θόρυβοι κοντά στα πουλάκια.
 
Back
Top