Αναπαραγωγή 2 θηλυκά και ένα αρσενικό budgie στο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μαλλον... ζευγαρωναν ομως... Δικιο εχεις θα περιμενω δεν πειραζει για μια φορα. Το αυγο να το πεταξω η να το αφησω να δω τι θα κανει;
 
άσε το λίγες μέρες. Αφού είναι γερό δεν παθαίνει κάτι.
 
Καλησπέρα. Εμένα από τότε που έκανε το πρώτο αυγό καθόταν μέσα στην φωλιά και κλωσσαγε όπως και στο δεύτερο αλλά τώρα στο τρίτο κλωσσουσε μέχρι προχθές και μετά σταμάτησε *το τρίτο αυγό το έκανε την Πέμπτη*
 
Κάτι διέκοψε την διάθεσή της για αναπαραγωγή. Η κατάσταση της υγείας της είναι καλή; Η σχέση της με το αρσενικό; Ζευγαρώνουν;
 
Ναι αμε μια χαρα ειναι η υγεια της και με τον αρσενικο τα πηγαινουν πολυ καλα δεν εχει αλλαξει κατι ναι τα πετυχαινω καμια φορα να ζευγαρωνουν
 
Μήπως κάτι την τρόμαξε τότε που δεν το κατάλαβες σε ανύποπτη στιγμή. Αν δεν συνεχίσει να κλωσσά, άφησέ τα λίγες μέρες και πέταξέ τα.
 
Ωωω ναι! Δικιο εχεις, τωρα καταλαβα τι την τρομαξε! Ειχα βαλει το δευτερο κλουβι με το αλλο το ζευγαρι, διπλα στο κλουβι που εχω το πρωτο ζευγαρι (τους γονεις), και η θηλυκια η αλλη φτερουγιζε κι εκανε διαφορα ωστε αποσπουσε την προσοχη του θηλυκου το οποιο εβγαινε συνεχεια απο την φωλια λογω αναστατωσης και τελικα εμεινε εξω απο την φωλια! Θυμαμαι πριν δυο μερες εγινε αυτο, ακριβως τη μερα που σταματησε να κλωσσαει! Παντως εγω απο οτι θυμαμαι μετα απο αυτα που εκανε η δευτερη θηλυκια δεν ξαναπλησιασε την φωλια...
 
Ναι αναστατώθηκε μάλλον. Είδες; Γι αυτό λένε να είναι σε ήσυχο μέρος το ζευγάρι, γιατί φοβούνται εύκολα μην διαταραχθεί η γαλήνη της φωλιάς τους. Ε δεν πειράζει, εμπειρίες είναι αυτές. Μικρά είναι θα σου ξαναζευγαρώσουν σίγουρα.
 
Αχχ ναι εχεις πολυ δικιο! Και να πεις οτι δεν τα ειχα διαβασει... Τελος παντων εμπειριες ειναι αυτες οπως λες κι εσυ Μαρια μου, θα φροντισω να μην το ξαναπαθω 😳
 
Από διατροφή πως είσαι; Τα φρόντισες καλά το μεσοδιάστημα; Ή είναι ίσως λίγο παραμελημένα λόγω διακοπών; Όπως και νάχει, τόνωσε την διατροφή, σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε και σε λίγες μέρες βάλε και την φωλιά.
 
Καλησπέρα παιδιά. O παπαγάλος από το πρώτο το ζευγάρι εκτός του ότι συνεχίζει και ζευγαρώνει με το ταίρι του ζευγαρώνει και με το θηλυκό του άλλου ζευγαριού! Τώρα τον τελευταίο μήνα που τα έχω σε ένα αρκετά μεγάλο κλουβί όλα μαζί, o αρσενικός από το πρώτο ζευγάρι κυνηγάει τον μικρό!o μικρός σαν έχει αρχίσει να γίνεται ζευγάρι με την θηλύκια του πρώτου ζευγαριού και το ταίρι της πηγαίνει και με τις δύο! Πρέπει να τα χωρίσω; Επίσης επειδή έχω δύο φωλιές τα θηλυκά πηγαίνουν σε οποία θέλουν κάθονται αρκετή ώρα πηγαίνουν στην άλλη... Δεν έπρεπε να τα βάλω και τα τέσσερα μαζί;
 
Καλησπέρα παιδιά. O παπαγάλος από το πρώτο το ζευγάρι εκτός του ότι συνεχίζει και ζευγαρώνει με το ταίρι του ζευγαρώνει και με το θηλυκό του άλλου ζευγαριού! Τώρα τον τελευταίο μήνα που τα έχω σε ένα αρκετά μεγάλο κλουβί όλα μαζί, o αρσενικός από το πρώτο ζευγάρι κυνηγάει τον μικρό!o μικρός σαν έχει αρχίσει να γίνεται ζευγάρι με την θηλύκια του πρώτου ζευγαριού και το ταίρι της πηγαίνει και με τις δύο! Πρέπει να τα χωρίσω; Επίσης επειδή έχω δύο φωλιές τα θηλυκά πηγαίνουν σε οποία θέλουν κάθονται αρκετή ώρα πηγαίνουν στην άλλη... Δεν έπρεπε να τα βάλω και τα τέσσερα μαζί;
Μαρίνα μου φαίνεται ξεκάθαρα ότι αν τα αφήσεις έτσι δε θα αναγνωρίζει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα του! Οι αρσενικοί θα τραγουδάνε "Τίνος είναι βρε γυναίκα τα παιδιά!". 😛 Και σίγουρα θα υπάρξει ανταγωνισμός μεταξύ των αρσενικών και των θηλυκών (μπορεί η μία να μπαίνει στη φωλιά της άλλης και να κάνει αυγά κτλ). Εγώ πιστεύω πρέπει να τα χωρίσεις τα ζευγάρια. Αυτός που πάει και με τις δύο (πολύ μάγκας για παπαγαλάκι 😛 )να τον βάλεις με αυτή τη θηλυκιά που δεν πάει ο άλλος αρσενικός! Δε ξέρω αν έγινα κατανοητή.. 😛
 
Εγινες πολυ κατανοητη αλλα ο ''μαγκας'' θελει τη θηλυκια που αλλος δεν θελει, αλλα θελει και την αλλη που ειναι ζευγαρι. Ο μικρος θελει περισσοτερο το ταιρι του αλλου, που τον αλλο τον εχω μαζι με το ταιρι του 2-3 χρονια τωρα και δεν ξερω αν κανει να τα χωρισω διοτι ειναι δεμενα αλλα το προβλημα ειναι οτι πηγαινει και με το αλλο θηλυκο...
 
Αααχχ μπερδεύτηκα! 😛 Ο μικρός είναι και ο μάγκας που θέλει και τις 2; Καλύτερα πες τα με ονόματα να συνεννοηθούμε Μαρίνα μου!
 
Οντως καλυτερα με ονοματα! Ο μικρος=Παρης, ο μαγκας=Ορφεας, η θηλυκια του πρωτου ζευγαριου=Νεφελη, η θηλυκια του δευτερου ζευγαριου=Ναταλι. Πρωτο ζευγαρι= Ορφεας-Νεφελη, δευτερο ζευγαρι= Ναταλι-Παρης. Ο ορφεας πηγαινει με την Νεφελη το ταιρι του αλλα και με την Ναταλι. Ο Παρης θελει το ταιρι του Ορφεα που ο Ορφεας πηγαινει με το ταιρι του Παρη. Σαπουνοπερα περα για περαα... Τα μπατζι εγω νομιζα οτι για να ζευγαρωσουν πρεπει να γινουν ζευγαρι, ομως ο Ορφεας ενω δεν ειναι ζευγαρι με την Ναταλι πηγε μαζι της. Θα μου πεις πουλια ειναι...
 
😀 καθημερινό σήριαλ στην καλύτερη των περιπτώσεων! 😛 Εφόσον ο Ορφέας δεν έχει θέμα, θα βάλεις τον Πάρη με αυτή που θέλει.. Πως κατάλαβες όμως ότι θέλει την Νεφέλη; Ζευγαρώνει μόνο μαζί της;
 
Back
Top