Ασθένειες 2 καναρίνια με το ίδιο πρόβλημα

Εδώ υπάρχει λίστα για χόρτα λαχανικά κ φρούτα

Τελειο!
Οποιος αγοραζει καναρινι ΠΡΕΠΕΙ να εχει ενημερωθει για το παραπανω

Τι εκανα τοσο καιρο...
 
Ηδη πηρα συσκευασμενη τροφη
Τέλεια, αν έχεις την δυνατότητα μια καθημερινής φροντίδας θα σου πρότεινα να βάζεις απο μια κουταλιά της σούπας σε κάθε ταίστρα. Ο λόγος είναι οτι τα πουλιά τρώνε πρώτα τους λιπαρούς σπόρους και όταν τελειώσουν πάνε στους αμυλούχους. Με τον παραπάνω τρόπο ελέγχεις καλύτερα την καθημερινή ή ανα δύο μέρες πρόσληψη τροφής. Ποια πήρες;
Εχετε να προτεινετε τροπο να τα βαζω στο κλουβι (φρουτο και μαρουλι); ωστε να μην λερωνει το κλουβι;
Υπάρχουν και αυτά
123-228x228_0.jpg

ψαχνω για κλουβι για να εχουν και οι 2 μεγαλο
Πολλοί κάνουν χρήση αυτών(ενδεικτικά)
karderines.gr/shop/Πτηνά/Εξοπλισμός-Πτηνών/Κλουβιά-Σύνδετα-εκτροφείου/Zευγαρώστρα-διπλή-60x34x26cm
Η τιμή αφορά τον όροφο. Να ξέρεις θα χρειαστείς και προστασία απο τα αρπαχτικά, αλλά μη σου βάζουμε πολλά!

Τώρα με την αντιβίωση μην έχεις σουπιοκόκκαλο μέσα. Μήν βάζεις αυγό, φρούτα, λαχανικά. Μόλις τελειώσει τα βάζεις.Χοντρικά να έχεις 2-3 φορές την εβδομάδα χόρτα/λαχανικά, μία αυγοτροφή, μία φρουτο.
Κοίταξε τα links παραπάνω και για όποια απορία τα ξαναλέμε.
Καλή αρχή!
 
Εγώ βρε παιδιά από τις φώτο ούτε που κατάλαβα ποιος είναι ο Μανούσος και ποιος ο Σοφοκλής. 😛
Όπως και να έχει δε θα επέστρεφα κανένα καναρινάκι πίσω. Σιγά σιγά μαθαίνεις για τις ανάγκες τους και την κατάλληλη φροντίδα που χρειάζονται, θα τα κάνεις καλά και θα μάθεις να τα φροντίζεις όπως πρέπει! Είσαι ήδη σε εξαιρετικά καλό δρόμο και μπράβο σου γι αυτό! 👍

Λοιπόν ξεκίνα θεραπεία. Όταν δίνουμε κάτι στο νερό, δίνουμε μόνο σπόρους.
Μήν βάζεις αυγό, φρούτα, λαχανικά.

Χοντρικά να έχεις 2-3 φορές την εβδομάδα χόρτα/λαχανικά, μία αυγοτροφή, μία φρουτο.
Αυτά τα πολύ σωστά που λέει το παλικάρι μας, αφού τελειώσει η θεραπεία.

Αλήθεια ο γιατρός τα έπιασε στο χέρι του, φύσηξε να δει την κοιλιά τους ο γιατρός; Σου είπε αν έχουν καρίνα, αν είναι αδύνατα; Σου είπε να δώσεις βιταμίνες μετά την αντιβίωση;
Πάντως γενικά η θεραπεία που σας πρότεινε είναι η ασφαλής επιλογή.. Δεν είμαι σε θέση φυσικά να κρίνω τον κτηνίατρο, αλλά για μένα ακολούθησε τις συμβουλές του και αν δεν δεις βελτίωση, ίσως πας σε κάποιον πιο ειδικό. Πάντως και εγώ θέλω να σου δώσω συγχαρητήρια που τα πήγες στον κτηνίατρο! Τα αγαπάς πολύ! :D Και σε λίγο είμαι σίγουρη πως θα ξανατραγουδούν και τα 2 ακόμα καλύτερα!

Πάντως σε γενικές γραμμές θεωρώ πως απλά θέλουν καλύτερη διατροφή (συσκευασμένη, με έξτρα σπόρους περίλλα, αποφλοιωμένη βρώμη, κία, καμελίνα, σπόρους υγείας κτλ), να είναι το κλουβί τους σ ένα σταθερό μέρος (ίσως καλύτερα εσωτερικό χώρο και ζεστό) που να μην έχει φασαρία, καπνούς, να μην τα ενοχλείτε και να κοιμούνται όπως ορίζει ο ήλιος! Στην κατάσταση που είναι δεν κάνει να τα ξενυχτάτε.. Αν τα έχεις στο μπαλκονό προσοχή με τα ρεύματα αέρα! Επίσης να τα καθαρίζεις συχνά! Παρατηρώντας και τις κουτσουλιές τους δεν είναι κάτι ανησυχητικό... Αυτά από μένα γι αρχή. Θα παρακολουθώ το θέμα σας και όλα θα πάνε καλά!
 
Αυτο με τα αρπαχτικα
Εγώ βρε παιδιά από τις φώτο ούτε που κατάλαβα ποιος είναι ο Μανούσος και ποιος ο Σοφοκλής. 😛
Όπως και να έχει δε θα επέστρεφα κανένα καναρινάκι πίσω. Σιγά σιγά μαθαίνεις για τις ανάγκες τους και την κατάλληλη φροντίδα που χρειάζονται, θα τα κάνεις καλά και θα μάθεις να τα φροντίζεις όπως πρέπει! Είσαι ήδη σε εξαιρετικά καλό δρόμο και μπράβο σου γι αυτό! 👍

Λοιπόν ξεκίνα θεραπεία. Όταν δίνουμε κάτι στο νερό, δίνουμε μόνο σπόρους.



Αυτά τα πολύ σωστά που λέει το παλικάρι μας, αφού τελειώσει η θεραπεία.

Αλήθεια ο γιατρός τα έπιασε στο χέρι του, φύσηξε να δει την κοιλιά τους ο γιατρός; Σου είπε αν έχουν καρίνα, αν είναι αδύνατα; Σου είπε να δώσεις βιταμίνες μετά την αντιβίωση;
Πάντως γενικά η θεραπεία που σας πρότεινε είναι η ασφαλής επιλογή.. Δεν είμαι σε θέση φυσικά να κρίνω τον κτηνίατρο, αλλά για μένα ακολούθησε τις συμβουλές του και αν δεν δεις βελτίωση, ίσως πας σε κάποιον πιο ειδικό. Πάντως και εγώ θέλω να σου δώσω συγχαρητήρια που τα πήγες στον κτηνίατρο! Τα αγαπάς πολύ! :D Και σε λίγο είμαι σίγουρη πως θα ξανατραγουδούν και τα 2 ακόμα καλύτερα!

Πάντως σε γενικές γραμμές θεωρώ πως απλά θέλουν καλύτερη διατροφή (συσκευασμένη, με έξτρα σπόρους περίλλα, αποφλοιωμένη βρώμη, κία, καμελίνα, σπόρους υγείας κτλ), να είναι το κλουβί τους σ ένα σταθερό μέρος (ίσως καλύτερα εσωτερικό χώρο και ζεστό) που να μην έχει φασαρία, καπνούς, να μην τα ενοχλείτε και να κοιμούνται όπως ορίζει ο ήλιος! Στην κατάσταση που είναι δεν κάνει να τα ξενυχτάτε.. Αν τα έχεις στο μπαλκονό προσοχή με τα ρεύματα αέρα! Επίσης να τα καθαρίζεις συχνά! Παρατηρώντας και τις κουτσουλιές τους δεν είναι κάτι ανησυχητικό... Αυτά από μένα γι αρχή. Θα παρακολουθώ το θέμα σας και όλα θα πάνε καλά!

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες
Ηδη καταλαβαινω αρκετα απο τα λαθη που εκανα
Ναι τα πηρε στα χερια του και κοιταξε την κοιλια τους
Για ολα τα υπολοιπα δεν μου ειπε κατι
Καταλαβε βεβαια οτι και να μου ελεγε...
Δεν ξερω απο αυτα
 
Αυτο με τα αρπαχτικα
Τα αρπακτικά είναι ένα μεγάλο θέμα που πολλοί ιδιοκτήτες πουλιών πιστεύουν πως τα δικά τους πουλιά δεν κινδυνεύουν μέχρι που την πατάνε (παθούσα και εγώ). Γι αυτό πρέπει να τα προστατέψεις από τα αρπακτικά.
*Αν πάνω δεξιά πατήσεις στην αναζήτηση "προστασία αρπακτικά" και επιλέξεις μόνο τίτλους, τότε θα σου εμφανιστεί μια λίστα από θέματα και θα σε βοηθήσουν πολύ! Απλά στο λέω για την επόμενη φορά που θα θες να ψάξεις κάτι μέσα στο φόρουμ! Δόξα το Θεό έχουμε άπειρο υλικό, πολλά θέματα και απίστευτη πληροφόρηση! Ρίξε μια ματιά εδώ για τα αρπακτικά και την προστασία των καναρινιών σου: Χρησιμοποιήστε την Αναζήτηση του PetBirds
Καλό διάβασμα! 😉
 
Ενας πολυ καλος εκτροφεας απο το Ηρακλειο Κρητης μου εδωσε 2 πανεμορφα και λαληστατα fife fancy καναρινια πριν 2 χρονια.
Μετα απο 6 μηνες ο Σιφης μας χαιρετησε καθως τον εφαγε ενα αρπαχτικο μερα μεσημερι.
Μενω Νεα Σμυρνη και οπως κοιτουσα το κλουβι δεν το πιστευα.
Αιματα παντου
Χωρις ραμφος

Μεγαλη προσοχη θελει
Την πατησα και εγω.
 
όλα θα πάνε καλά.. Καλή διατροφή, ασφάλεια από τα αρπαχτικά πάνω από όλα. Πολλοί γνωστοί μου έχασαν πουλάκια σχεδον μπροστά στα ματια τους.
 
όλα θα πάνε καλά.. Καλή διατροφή, ασφάλεια από τα αρπαχτικά πάνω από όλα. Πολλοί γνωστοί μου έχασαν πουλάκια σχεδον μπροστά στα ματια τους.
Ευχαριστω
 
Καλημερα σε ολους
Ευχαριστω πολυ
Σε λιγοτερο απο 24 ωρες ηδη ο Μανουσος κανει τουιτ τουιτ βραχνα οταν ειμαι κοντα του.

Εψαξα σε 2 κοντινα μου petshop (νεα σμυρνη ελ. Βενιζελου) αλλα δεν βρηκα τιποτα απο τα accessories που χρειαζομαι. Ενω τα μεγαλα κλουβια κοστιζουν... Θα παω στο carderina.gr απο Δευτερα.

Τους εχω αλλαξει τα κλαρακια σε ξυλινα απο baboo και ξυλο ελιας μεχρι να παρω πιο εξειδικευμενα.

Μια ερωτηση, λεω να παρω την ελαφροπετρα που εχει το praktiker και οταν την αλλαζω να την πλενω με το λαστιχο αφου την μουλιασω σε λεκανη με απορρυπαντικο. Ειναι σωστη αυτη η μεθοδος;

Παρακατω οι τελευταιες φωτο.
Ο Σοφοκλης πανω και κατω ο Μανουσος.
Προσεξα τα κλαρακια να τους δινουν χωρο και να μην ακουμπουν στα καγκελα. Επιπλεον τα εβαλα ετσι ωστε να μην ενεργουνται στα απο κατω κλαρακια. Σωστα τα εβαλα;

1drv.ms/f/s!AlvQGHAuGFjfgbIrsA-EopRlJpEs1Q
 
Για ποιο λόγο η ελαφροπετρα Χρήστο;

Αρχικα γιατι την χρησιμοποω στις γλαστρες μου ηδη και τα 12 λιτρα εχουν 2 ευρω.
Οπτικα μου μοιαζουν με τον ζεολιθο
Εχουν διαφορες;
 
Αρχικα γιατι την χρησιμοποω στις γλαστρες μου ηδη και τα 12 λιτρα εχουν 2 ευρω.
Οπτικα μου μοιαζουν με τον ζεολιθο
Εχουν διαφορες;
Πάλι δεν σε πιάνω.
Εννοείς για τον πάτο του κλουβιού;
 
Back
Top