Ασθένειες 2 καναρίνια με το ίδιο πρόβλημα

*εγώ ποτέ στα πουλιά μου δεν έδωσα παπαρουνοσπορο και ούτε πρόκειται.Λένε πως κάνει κακό στο συκώτι και πως σταματάει το κελάηδημα...
Διάβασε και μια εδώ πέρα γτ αυτή την στιγμή δεν βρήκα άλλο λινκ
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαρουνόσπορος-Σπόροι-παπαρούνας-poppy-seed.142/page-2
Αμαν...
Ευτυχως που με ενημερωσες
Τερμα ο παπαρουνοσπορος
 
Χρήστο, ο παπαρουνόσπορος έχει και ηρεμιστική επίδραση και είναι λιπαρός σπόρος, και το λίπος δρα ανασταλτικά στην τεστοστερόνη και στο κελάιδισμα. Δεν σου προτείνω να τον κόψεις, αλλά να κοιτάξεις το πουλάκι για λίπος στην κοιλιά και στο στήθος κοντά στον λαιμό του.
Επίσης ο ένας αρσενικός μου, ενώ έχει τελειώσει την πτερόρροια έναν μήνα ήδη, δεν κελαιδά καθόλου. Κι αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο. Θα κελαιδήσει, όπως πιθανά και το δικό σου.
Θα σου πρότεινα να αποφασίσεις που θα τους έχεις, κι εκεί να τους βάλεις όλον τον χρόνο. Αρκεί να είναι ασφαλείς και ήρεμοι και να μπορούν να ακολουθήσουν τον φυσιολογικό ρυθμό της κάθε εποχής.
 
Χρήστο, ο παπαρουνόσπορος έχει και ηρεμιστική επίδραση και είναι λιπαρός σπόρος, και το λίπος δρα ανασταλτικά στην τεστοστερόνη και στο κελάιδισμα. Δεν σου προτείνω να τον κόψεις, αλλά να κοιτάξεις το πουλάκι για λίπος στην κοιλιά και στο στήθος κοντά στον λαιμό του.
Επίσης ο ένας αρσενικός μου, ενώ έχει τελειώσει την πτερόρροια έναν μήνα ήδη, δεν κελαιδά καθόλου. Κι αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο. Θα κελαιδήσει, όπως πιθανά και το δικό σου.
Θα σου πρότεινα να αποφασίσεις που θα τους έχεις, κι εκεί να τους βάλεις όλον τον χρόνο. Αρκεί να είναι ασφαλείς και ήρεμοι και να μπορούν να ακολουθήσουν τον φυσιολογικό ρυθμό της κάθε εποχής.
Ευχαριστω για τις συμβουλες
 
οπου βαζω λιγο νιζερ και παπαρουνοσπορους.
Αντί γι αυτούς τους σπόρους μπορείς 1-2 φορές την εβδομάδα να βάζεις σε ξεχωριστή αυγοθήκη κία & καμελίνα.

Σε αυγοθηκη τους βαζω της vitakraft λαχανικα fresh green
Δεν ξέρω καν τι είναι αυτό, δεν έχω δώσει ποτέ στα δικά μου. Καλύτερα να τους δίνεις πιο φυσικές τροφές λαχανικά/φρούτα/χορταρικά/βότανα .

σε αλλη versele laga gold pate βιταμινη
Βιταμίνη δίνεις ή μήπως είναι αυγοτροφή; Και γιατί δίνεις κάθε μέρα; Θα τρελάνεις το συκώτι τους με τόση πρωτείνη. 2 φορές την εβδομάδα είναι καλά όσο έχουν πτερόροια. Αν έχουν τελειώσει από την πτερόροια 1 φορά την εβδομάδα. Και αντί για πατέ αυγοτροφή θα σε συμβούλευα καλύτερα να δίνεις βραστό αυγό (για 12-15 λεπτά). Είναι πιο αθώο και φυσικό.

εχω μια πλακετα της vitakraft για mineral
Αυτό το ακουμπάνε ποτέ? Αμφιβάλω...

Στο νερο τους βαζω αηδονινη 10 σταγονες.
Μα καλά πόσα πράγματα τους βάζεις βρε; Καταλαβαίνω πως θέλεις να τους προσφέρεις όσα δεν τους πρόσφερες, αλλά να ξέρεις πως και η υπερβιταμίνωση και η υπερβολή φέρνουν τα αντίθετα αποτελέσματα. Παραδείγματος χάρη όταν βάζουμε πρόσθετα στο νερό τους πολύ συχνά και για πολλές μέρες, όλα αυτά χτυπάνε το συκώτι τους. Η όταν δίνουμε κάθε μέρα αυγό ή αυγοτροφή πάλι επιβαρύνεται το συκώτι τους ή μπορεί να πάθουν άλλα προβλήματα όπως η υπερκεράτωση των ποδιών. Μέτρον άριστον.. Νομίζω ξέφυγες. :)

Να τους τα εχω καθε μερα εντος ή να κανω εναλλαγες;
Αν θες τη γνώμη μου πρέπει να τα έχεις σε σταθερό μέρος, να κοιμούνται μόλις δύσει ο ήλιος και να ξυπνάνε με το πρώτο φως του, και από διατροφή να δίνεις κάθε μέρα σπόρους και φρέσκο νεράκι, 1-2 φορές την εβδομάδα βραστό αυγό (Το κόβεις στην μέση, δίνεις το μισό στον ένα και το μισό στον άλλο και όσο φάνε. Σε 4-5 ώρες πέταμα πριν χαλάσει), 1-2 φορές την εβδομάδα το μείγμα κία και καμελίνα σε ξεχωριστή αυγοθήκη και τις μέρες που δεν δίνεις αυγό/αυγοτροφή μπορείς να ενισχύεις τη διατροφή τους με φυσικού τρόπους με λαχανικά/φρούτα/χορταρικά/βότανα . Αυτά τα λίγα και απλά χρειάζονται και σε λίγο καιρό θα τα ακούσεις πάλι να τραγουδούν!
 
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ. Ενω ο νέος πετάει φτερα σαν τρελός (2 φορές την μέρα καθαρίζω και πάλι χάλια είναι) σήμερα απο τις 10:00 το πρωι δεν σταματα να κελαηδα! Δεν τον άκουσα εγω καθώς δεν ειμαι σπιτι ακόμη αλλά η γυναίκα μου που έχει διακρίνει πόσο έχω παθιαστεί / στεναχωρηθεί.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ!
 
Το άλλο πουλάκι πως πάει;
Ειναι λιγο πιο δραστηριος
Κανει καθαρα τσιου οποτε ειμαι κοντα του
Δεν τον επηρεαζει η παρουσια μου

Ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν δεν αρχισει να ειναι φυσιολογικος να περιμενω 7 μερες και να ξαναρχισω αντιβιωση.

Λεω να το κανω ετσι και αν δεν υπαρξει προκοπη να τον παω στον γιατρο του Ελληνικου.

Ο γιατρος που τον πηγα μου ειπε οτι οσο τρωει και πινει νερο να μην φοβαμαι και θα επανελθει. Απο φαι και νερο αλλο τιποτα... μηπως ειναι απλα παχυς ή μηπως τον εχω στεναχωρησει/ταλαιπωρησει πολυ;
 
Ειναι λιγο πιο δραστηριος
Κανει καθαρα τσιου οποτε ειμαι κοντα του
Δεν τον επηρεαζει η παρουσια μου

Ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν δεν αρχισει να ειναι φυσιολογικος να περιμενω 7 μερες και να ξαναρχισω αντιβιωση.

Λεω να το κανω ετσι και αν δεν υπαρξει προκοπη να τον παω στον γιατρο του Ελληνικου.

Ο γιατρος που τον πηγα μου ειπε οτι οσο τρωει και πινει νερο να μην φοβαμαι και θα επανελθει. Απο φαι και νερο αλλο τιποτα... μηπως ειναι απλα παχυς ή μηπως τον εχω στεναχωρησει/ταλαιπωρησει πολυ;
Εγώ λέω να μην δώσεις. Στο ξανά είπα. Πρέπει να τα πας σε ένα καλό γιατρό για το καλό τους. Μην δώσεις ξανά αυτή την αντιβίωση γτ τελικά μπορεί να χρειαστει κάτι άλλο και στην ουσία τζάμπα θα την πιουν και δεν θα κάνει δουλειά,+οτι θα επιβαρυνθεί το μέσα τους.
Στο νερό τους δεν τους έβαλες κάποιο βιταμινουχο;
(Καλό θα ήταν να μην πηγαίνεις πολύ κοντά τους αν δε χρειάζεται, άστα στην ησυχία τους. 🙂 )
 
μηπως ειναι απλα παχυς ή μηπως τον εχω στεναχωρησει/ταλαιπωρησει πολυ;
Τώρα αυτό για ποιο καναρινι πάει μπερδεύτηκα. Γι αυτό που πήγε στο γιατρό ή για το άλλο;😵
 
Για τον πουκηηη! Που πήγε γιατροο.
Αν μιλάμε για αυτό το καναρινακι τότε αν δεν δείχνει καλά ή βελτίωση ναι καλό θα ήταν να επαναληφθεί η θεραπεία μετά από μια εβδομάδα. Σχεδόν σε όλες τις θεραπείες έτσι κάνουμε. :)
 
Αν μιλάμε για αυτό το καναρινακι τότε αν δεν δείχνει καλά ή βελτίωση ναι καλό θα ήταν να επαναληφθεί η θεραπεία μετά από μια εβδομάδα. Σχεδόν σε όλες τις θεραπείες έτσι κάνουμε. :)
Θα το κανω άμα χρειαστεί αν κ λέω να αρχίσω κατευθείαν σκορδονερο.
 
Εγώ λέω να μην δώσεις. Στο ξανά είπα. Πρέπει να τα πας σε ένα καλό γιατρό για το καλό τους. Μην δώσεις ξανά αυτή την αντιβίωση γτ τελικά μπορεί να χρειαστει κάτι άλλο και στην ουσία τζάμπα θα την πιουν και δεν θα κάνει δουλειά,+οτι θα επιβαρυνθεί το μέσα τους.
Στο νερό τους δεν τους έβαλες κάποιο βιταμινουχο;
(Καλό θα ήταν να μην πηγαίνεις πολύ κοντά τους αν δε χρειάζεται, άστα στην ησυχία τους. :) )

Εβαζα μεχρι
Τώρα αυτό για ποιο καναρινι πάει μπερδεύτηκα. Γι αυτό που πήγε στο γιατρό ή για το άλλο;😵
Και τα 2 τα ειχα παει στο γιατρο
Ο Μανουσος ειναι fife fancy ειναι 2 ετων ειχε πτερορροια ολο το καλοκαιρι σχεδον και απο οταν σταματησε δεν εχει πολυ κεφι και ειναι φουσκωτος. Τον εχω βγαλει φωτο το στηθος και την κοιλια του σε προηγουμενο ποστ. Ο γιατρος μου ειπε οτι εχει αναπνευστικο θεμα και να του δινω αντιβιωση για 7 μερες, 7 μερες οχι και ξανα παλι μεχρι να συνελθει.

Ο Σοφοκλης ειναι το νεο μου καναρινι (που δεν ξερω ποσο ειναι, δεν εχει δαχτυλιδι απο τον εκτροφεα του, εχει πτερορροια και απο σημερα κελαηδα μια χαρα (περιεργο για καναρινι με πτερορροια) για αυτον ο γιατρος μου ειπε να ακολουθει τις θεραπειες του Μανουσου και ας ειναι μια χαρα.

Για τον πουκηηη! Που πήγε γιατροο.
Ποιον πουκη; Μπερδεμα εγινε μαλλον
 
Καλά ρε παιδιά δε μιλάτε;
Εγώ καταλαθος και χίλια συγγνώμη απαντούσα σε ξένο θέμα για δικά μου θέματα!
Δεν το πήρα χαμπάρι πως έγινε αυτό
!
Κάποιος παρακαλώ πολύ να διαγράψει τα παραπάνω δυο μου ποστς! Και πάλι συγγνώμη κατα λάθος το κάνα!
 
Καλά ρε παιδιά δε μιλάτε;
Εγώ καταλαθος και χίλια συγγνώμη απαντούσα σε ξένο θέμα για δικά μου θέματα!
Δεν το πήρα χαμπάρι πως έγινε αυτό
!
Κάποιος παρακαλώ πολύ να διαγράψει τα παραπάνω δυο μου ποστς! Και πάλι συγγνώμη κατα λάθος το κάνα!

Χα χα
Ειμαστε πολλοι οι παλαβοι με τα καναρινια...
 
Χα χα
Ειμαστε πολλοι οι παλαβοι με τα καναρινια...
Πο βρε Χρήστο συγγνώμη!βιαζόμουν πριν και μου ήρθε ειδοποίηση πως απάντησε η Αλίκη και νόμιζα ήταν στο δικό μου θέμα και έτσι έγινε το μπέρδεμα.
 
Εντάξει δεν πειράζει ότι έγινε έγινε!

Χρήστο μου ακόλουθα τις συμβουλές του γιατρού και αν δε δεις βελτίωση τα πας στο ελληνικό. Τώρα για τον μικρό που κελαηδαει τι να σου πω. Αν όντως είναι καλά και δε δείχνει άρρωστος μην τον επιβαρυνεις με αντιβιωση χωρίς λόγο. :)
 
Πο βρε Χρήστο συγγνώμη!βιαζόμουν πριν και μου ήρθε ειδοποίηση πως απάντησε η Αλίκη και νόμιζα ήταν στο δικό μου θέμα και έτσι έγινε το μπέρδεμα.
Κανενα προβλημα
Καλο βραδυ σε ολους
 
Latest and last update για το ερωτημα μου.

Ο Μανουσος (το 2χρονο καναρινι χωρις πολυ διάθεση τελευταία) μας άφησε χρόνους.
Μολις ξεκίνησε την 2η θεραπεία, απο την 2η μέρα, επεσε πολυ η διαθεση του και παρόλο που σταμάτησα την αντιβίωση δεν τα κατάφερε.

Ο Σοφοκλής που δεν ξέρουμε απο που κρατά η σκούφια του, τι ηλικία έχει όμως τα πάει θεσπέσια.
Με το κλουβί των 60 εκ. και την τακτική διατροφή του μας έχει πάρει τα αυτιά στο τραγούδι.
Εχει ακόμη πτερορροια αλλά αυτο δεν φαινεται να τον επηρεάζει...
τον καθαρίζω καθημερινά, το μπανακι του κλπ κλπ και ειναι πολύ ευδιάθετος.

Του έχω βρει και ενα πολυ ωραίο μέρος στο σαλόνι που το συνιστώ σε όλους που έχουν μεγάλες μπαλκονοπορτες.
Κάτω απο το κούφωμα της μιας μπαλκονόπορτας που δεν χρησιμοποιώ τόσο, κρέμασα με 2 αγκιστρα το κλουβί του.
Οταν βραδιάζει κλείνω την κουρτίνα και έχει μόνο προς το μπαλκόνι στο οπτικό του πεδίο.
Αμέσως κοιμάται όπως έχω παρατηρήσει.

Πρωι που ξημερώνει αρχιζει το τραγούδι και μας ξυπνα πολύ ευχάριστα, οπως το φανταζόμουν δηλαδη.


Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την υποστήριξη σας
 
Back
Top