Ασθένειες 2 καναρίνια με το ίδιο πρόβλημα

Εψαξα σε 2 κοντινα μου petshop (νεα σμυρνη ελ. Βενιζελου) αλλα δεν βρηκα τιποτα απο τα accessories που χρειαζομαι. Ενω τα μεγαλα κλουβια κοστιζουν... Θα παω στο carderina.gr απο Δευτερα.
Γενικά να προτιμάς τα e-shops απ ότι τα πετ σοπς που εχουμε στη γειτονιά μας! (πρέπιε να είμαστε κοντινά γειτονάκια!)
Θα σου πω μερικά να τα έχεις σαν μπούσουλα. Μετά κάνε εσύ την έρευνα σου και προτίμησε το eshop από όπου θα αγοράσεις αυτά που θες!
αυτά νομίζω... ΕΚεί θα βρεις και καλές πατήθρες και αλές τροφές και κόκκαλο σουπιάς και άμμο για το υπόστρωμα. Αν και όσον αφορά τον πάτο, καλύτερα να βάζεις χαρτί κουζίνας! 😉 Άσε τις ελαφρόπετρες για τις γλάστρες!
 
Εψαξα σε 2 κοντινα μου petshop (νεα σμυρνη ελ. Βενιζελου) αλλα δεν βρηκα τιποτα απο τα accessories που χρειαζομαι. Ενω τα μεγαλα κλουβια κοστιζουν... Θα παω στο carderina.gr απο Δευτερα.
Το pet4u που σου έγραψε η Αλίκη, έχει αυτές τις 60ρες κινεζικές ζευγαρωστρες που σου έγραψε νομίζω ο Δημήτρης. Στις φέρνουν αυθημερόν χωρίς πρόσθετο κόστος, η τιμή τους ειναι λίγο κάτω των 20€, ο τύπος τους στο site τους ειναι Camelot και αν θελεις μπορεις να πας και ο ίδιος να τις παρεις απο το καταστημάτων τους στην Παπαναστασίου σχεδόν δίπλα στη στάση του μετρό.
Αν πάλι πας στο carderina.gr πάρε και μια καλή αυγοτροφή πατέ, γύρω στα 6-7€ κοστίζει.
 
Το pet4u που σου έγραψε η Αλίκη, έχει αυτές τις 60ρες κινεζικές ζευγαρωστρες που σου έγραψε νομίζω ο Δημήτρης. Στις φέρνουν αυθημερόν χωρίς πρόσθετο κόστος, η τιμή τους ειναι λίγο κάτω των 20€, ο τύπος τους στο site τους ειναι Camelot και αν θελεις μπορεις να πας και ο ίδιος να τις παρεις απο το καταστημάτων τους στην Παπαναστασίου σχεδόν δίπλα στη στάση του μετρό.
Αν πάλι πας στο carderina.gr πάρε και μια καλή αυγοτροφή πατέ, γύρω στα 6-7€ κοστίζει.

ευχαριστω
στις ζευγαρωστρες βγαινει το χώρισμα και ειναι καλό και ευρυχωρο;
εχω ηδη ενα μεγάλο κλουβι και 2 μικρά

1drv.ms/f/s!AlvQGHAuGFjfgbJKiTuFFSBZF8G7Lg
 
Καλησπέρα Χρήστο, επειδή μπερδεύτηκα λίγο, το κλουβί το θες για το ένα καναρίνι σου;
Η ζευγαρώστρα που σου λέει παραπάνω ο Γιάννης, νομίζω πως είναι αυτή: https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html , στην οποία το ένα σου καναρίνι θα είναι άρχοντας, αλλά κάνει και για ζευγάρωμα δύο πουλιών μιας και είναι ευρύχωρη και έχει και χώρισμα το οποίο αφαιρείται και ξαναμπαίνει όποτε εσύ το θες.
Εάν όμως θες να φιλοξενήσεις ένα πουλάκι θα σου συνιστούσα να πάρεις αυτήν: https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9671.html , η οποία είναι ιδανική για ένα πουλάκι (χωρίς το χώρισμα, αλλιώς είναι πολύ μικρή) όπως ένα καναρίνι, πουλί που χρειάζεται μήκος παρά ύψος στο κλουβί που θα φιλοξενείται και θα σου βγει και πιο οικονομική ως προς τα λεφτά που θα διαθέσεις!
 
Χρήστο, θεωρώ οτι το κάθε πουλακι θα ήταν καλύτερα σε μια ζευγαρωστρα 60 εκ., εννοειται χωρίς το χώρισμα και χωρίς τον κάτω διάδρομο στον οποίο σέρνεται το χώρισμα, προς αποφυγή τραυματισμών. Και η μικρότερη των 40 εκ μήκους που αναφέρει ο Γιώργος δεν ειναι άσχημη, αλλά η διαφορά τιμής μεταξύ τους ειναι μικρή και αν σκεφτείς οτι τα κλαράκια θα ειναι σε καποια απόσταση απο τα κάγκελα του κλουβιού ώστε να μην σπάει η ουρά του πουλιού, αφήνει πολυ λιγότερο ωφέλιμο χώρο για άσκηση.
 
Καλημερα σε ολους
Παρακαλω για την βοηθεια σας
Το θεμα μου ειναι οτι εχω 2 καναρινια που δεν τα φροντιζα καλα.
Το ενα fife fancy το εχω 2 χρονια και κελαηδουσε μια χαρα μεχρι την 1η πτερορροια, μετα πολυ λιγο και μετα την 2η πτερορροια καθολου. Στον γιατρο που το πηγα μου ειπε οτι εχει θεμα με το αναπνευστικο και να κανω θεραπεια και στα 2 πουλακια.

Το 2ο καναρινι το πηρα πριν 3 εβδομαδες, τις πρωτες 3 μερες κελαηδουσε μια χαρα και μετα αρχισε να ριχνει τα φτερα του και πριν 9 μερες του αρχισα θεραπεια με αντιβιωση κατοπιν οδηγιας του κτηνιατρου.

Η 7ημερη θεραπεια με αντιβιωση ολοκληρωθηκε χωρις καποια θεαματικη βελτιωση. Το 2χρονο ουτε τουιτ δεν κανει απο μονο του μονο αμα πλησιασω αρκετα στο κλουβι του. Το καινουριο σταματησε πολυ γρηγορα την πτερορροια και ειναι πολυ δραστηριο αλλα απο κεδαησμα...

Το πηγα στον εκτροφεα που μου το εδωσε και το αφησα 10 ωρες να το δει. Μου ειπε οτι δεν το περιποιουμουν και οτι οσο τον ειχε διπλα σε θυληκες κελαηδησε αφου του εδωσε βιταμινη αφρικα αυγο μεσα σε αμμο και καναβουρι στην τροφη του. Με την ουρα στα σκελια το πηρα σπιτι οπου παλι δεν καληδησε καθολου...

Αγορασα κλουβι καινουριο 60, μπανιο εξωτερικο μεγαλο, τροφη νιζερ, παπαρουνοσπορο και οτι αλλο υπηρχε ακολουθοντας για καθενα της οδηγιες που μου εδωσε. Κελαηδισμα γιοκ... Του εβαλα απο το youtube θυληκο καλεσμα και αρχισε να βγαζει ωραιους ηχους αλλα για 1-2 δευτερολεπτα...

Μαλλον χρειαζομαι πολυ βοηθεια ακομη...
 
Χρήστο, σεβαστά όλα αυτά που γράφεις και πολυ περισσότερο όσα κάνεις, αλλά το πουλακι αν δεν κανω λάθος δεν εξετάστηκε απο ειδικευμένο γιατρό στα πτηνά, παρά απο έναν κτηνίατρο που ίσως, λέω ίσως δεν έχει τόσο καλή γνώση απο πτηνά. Ενδεχομένως,ένωση λοιπόν η διάγνωση ή η θεραπεία να μην ειναι και τόσο ακριβείς ή αποτελεσματικές, αν και το ιδιο θα μπορουσε να συμβεί και σε πτηνίατρο.
Πες μας, πόσο καιρό ειναι σε πτερόρροια ή πόσες ημερες έχει σταματήσει την πτερόρροια
Πες μας επισης αν ειναι ζωηρό όταν το κοιτάς απο μακρυά χωρίς να αντιλαμβάνεται οτι εισαι εκεί, αν βρίσκεις πούπουλα στα πέριξ, αν όταν σου κάνει τσίου ειναι βραχνό
 
Χρήστο, σεβαστά όλα αυτά που γράφεις και πολυ περισσότερο όσα κάνεις, αλλά το πουλακι αν δεν κανω λάθος δεν εξετάστηκε απο ειδικευμένο γιατρό στα πτηνά, παρά απο έναν κτηνίατρο που ίσως, λέω ίσως δεν έχει τόσο καλή γνώση απο πτηνά. Ενδεχομένως,ένωση λοιπόν η διάγνωση ή η θεραπεία να μην ειναι και τόσο ακριβείς ή αποτελεσματικές, αν και το ιδιο θα μπορουσε να συμβεί και σε πτηνίατρο.
Πες μας, πόσο καιρό ειναι σε πτερόρροια ή πόσες ημερες έχει σταματήσει την πτερόρροια
Πες μας επισης αν ειναι ζωηρό όταν το κοιτάς απο μακρυά χωρίς να αντιλαμβάνεται οτι εισαι εκεί, αν βρίσκεις πούπουλα στα πέριξ, αν όταν σου κάνει τσίου ειναι βραχνό
Ειχε πτερορροια για 4 μερες περιπου. Ειναι τωρα περιπου 4 μερες που δεν εχει. Μπαινει καθε πρωι στο μπανιο που του πηρα και δειχνει να το απολαμβανει. Ειναι ζωηρο και συνεχως σε κινηση, πουπουλα δεν βρισκω πια και το τσιου του ειναι καθαρο.

Να τα παω και στο Ελληνικο να δουμε τι θα μου πει. Για εκει ξεκινησα την προηγουμενη Παρασκευη αλλα δεν ηταν στο ιατρειο.
 
Π
Ειχε πτερορροια για 4 μερες περιπου. Ειναι τωρα περιπου 4 μερες που δεν εχει
Τί εννοείς; 4 ημέρες; Η πτερόρροια διαρκεί περίπου ένα δίμηνο
Δεν βλεπω φτερα τωρα
Μηπως ηταν λογω αγχους ή αλλαγης περιβαλλοντος.
 
Συγγνώμη, πόσο καιρό έχεις το πουλί;
Τί ηλικία σου είπαν ότι έχει;
Φοράει δαχτυλίδι; Αν ναι είναι κλειστού τύπου και έχει τυπωμένα στοιχεία; Τί χρώμα επίσης έχει;
 
Για την κατάσταση της υγείας των πτηνών από την ώρα που το είδε κάποιος έστω και υπό προϋποθέσεις ειδικός εγώ δεν μπορώ να πω τίποτε.
Για το τραγούδι όμως που περιμένει ανυπόμονα ο @Christos10 συστήνω μεγάλη υπομονή και ησυχία στο πουλί... και αιτιολογώ...
Η εποχή της πτερόρροιας γνωρίζουμε όλοι πως είναι εξαιρετικά αν όχι επίπονη σίγουρα ενοχλητική διαδικασία για τον οργανισμό του πουλιού, το καταπονεί ιδιαίτερα και πάντα το κάνει να σταματά τις πολλές δραστηριότητες μαζί μ' αυτές και το τραγούδι.
Κι ενώ εμείς μετά το τέλος της, βλέπουμε το πουλί να είναι ντυμένο ανυπομονούμε για το πότε θα κελαηδήσει.
Όμως η ωδική διάθεση στα καναρίνια δεν επανέρχεται με το "πάτημα κουμπιού" αλλά απαιτεί χρόνο.
Σε κάποιες μάλιστα περιπτώσεις πολύ μεγάλο.
Το καναρίνι όπως και τα υπόλοιπα ωδικά πουλιά κελαηδούν όταν αισθανθούν δυνατά, εύρωστα, είναι ντυμένα με τα όμορφα φτερά τους για να διαλαλήσουν την παρουσία του και να διεκδικήσουν το θηλυκό ταίρι του ακόμη και να ορίσουν την περιοχή κυριαρχίας τους.
Αν δεν έχουν συντελεστεί όλα τα παραπάνω και ίσως κι άλλα που χάριν συντομίας δεν έγραψα... Δεν πρόκειται να κελαηδήσει. Γιατί ενστικτωδώς γνωρίζει πως είναι "ηττημένο" στις επιλογές των θηλυκών.
Και για να φτάσει στην πιο πάνω ιδανική για την ράτσα του κατάσταση... χρειάζεται αρκετός χρόνος και από μας μπόλικη υπομονή.
 
Για την κατάσταση της υγείας των πτηνών από την ώρα που το είδε κάποιος έστω και υπό προϋποθέσεις ειδικός εγώ δεν μπορώ να πω τίποτε.
Για το τραγούδι όμως που περιμένει ανυπόμονα ο @Christos10 συστήνω μεγάλη υπομονή και ησυχία στο πουλί... και αιτιολογώ...
Η εποχή της πτερόρροιας γνωρίζουμε όλοι πως είναι εξαιρετικά αν όχι επίπονη σίγουρα ενοχλητική διαδικασία για τον οργανισμό του πουλιού, το καταπονεί ιδιαίτερα και πάντα το κάνει να σταματά τις πολλές δραστηριότητες μαζί μ' αυτές και το τραγούδι.
Κι ενώ εμείς μετά το τέλος της, βλέπουμε το πουλί να είναι ντυμένο ανυπομονούμε για το πότε θα κελαηδήσει.
Όμως η ωδική διάθεση στα καναρίνια δεν επανέρχεται με το "πάτημα κουμπιού" αλλά απαιτεί χρόνο.
Σε κάποιες μάλιστα περιπτώσεις πολύ μεγάλο.
Το καναρίνι όπως και τα υπόλοιπα ωδικά πουλιά κελαηδούν όταν αισθανθούν δυνατά, εύρωστα, είναι ντυμένα με τα όμορφα φτερά τους για να διαλαλήσουν την παρουσία του και να διεκδικήσουν το θηλυκό ταίρι του ακόμη και να ορίσουν την περιοχή κυριαρχίας τους.
Αν δεν έχουν συντελεστεί όλα τα παραπάνω και ίσως κι άλλα που χάριν συντομίας δεν έγραψα... Δεν πρόκειται να κελαηδήσει. Γιατί ενστικτωδώς γνωρίζει πως είναι "ηττημένο" στις επιλογές των θηλυκών.
Και για να φτάσει στην πιο πάνω ιδανική για την ράτσα του κατάσταση... χρειάζεται αρκετός χρόνος και από μας μπόλικη υπομονή.
Ευχαριστω για την απαντηση
Θα οπλιστω...

Συγγνώμη, πόσο καιρό έχεις το πουλί;
Τί ηλικία σου είπαν ότι έχει;
Φοράει δαχτυλίδι; Αν ναι είναι κλειστού τύπου και έχει τυπωμένα στοιχεία; Τί χρώμα επίσης έχει;
Να σου πω δεν ρωτησα...
Ειμαι εκτος τωρα και θα το δω και θα το κοινοποιησω.
Σκουροχρωμο ειναι
 
Εννοώ το χρώμα του δαχτυλιδιού, αν υπαρχει και είναι κλειστού τύπου.
😀
Τοσο σχετικος ειμαι...
Στο παρακατω link εχω φωτο τους
Εχει και 2 σημερινες
1drv.ms/f/s!AlvQGHAuGFjfgbIrsA-EopRlJpEs1Q

Μολις επιστρεψω σπιτι θα δω τα του δακτυλιδιου
 
Δεν εχει δακτυλιδι ο νεος...

Στον διχρονο εβγαλα φωτο το στηθος και την κοιλιτσα αφου τον εβρεξα λιγο για να φαινεται.
Η φωτο του ειναι η παρακατω
1drv.ms/i/s!AlvQGHAuGFjfgbJh2cZIBKUnSfgAig
 
Βρε Χρήστο μου πήγαινε έλα πήγαινε έλα μια στον κτηνίατρο μια στον εκτροφεα και καλά να είναι από υγεία το καναρινακι δεν υπάρχει περίπτωση να τραγουδήσει. Για μένα να τα βάλεις σε ένα ήσυχο μέρος χωρίς αέρα φασαρία και με ζέστη να κοιμάται σωστά και σε λίγο καιρό θα ξανατραγουδησει. Σε ποιο χώρο το έχεις; Μήπως κρυωσε με το καθημερινό μπανάκι; Λίγο αεράκι να είχε πάει... κρυωσε...

Το άλλο καναρινακι σου πως είναι;
 
Χρήστο εγώ λέω να πάρεις και τα δυο πουλάκια και να τα πας στο Ελληνικό!
Όπως είναι έτσι μην τα αφήνεις έξω θα γίνουν χειρότερα.
Βαλτα μέσα θέλουν ζέστη, ησυχια, καθαριοτητα και καλή διατροφή. Εφόσον ήπιαν αντιβίωση βαλτα λίγες μέρες να πιούν ένα καλό βιταμινουχο στο νερό τους να πάρουν τα πάνω τους, η έστω φτιάξε ένα τσάι χαμομηλιού και δώσε να πιουν για 3/4 μέρες..
Δες μια εδώ για τον τρόπο "Παρασκευής" του.
https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/

#μέσα που θα τα έχεις κανόνισε μην τα έχεις κοντά σε ανοιχτά παράθυρα και προ παντός οχι στην κουζίνα και γενικά πρέπει να τα έχεις μακρυά απο καπνούς, καπνους τσιγάρων, αρώματα, φάρμακα και οτιδήποτε άλλο που μπορεί να τα βλάψει.
 
Βρε Χρήστο μου πήγαινε έλα πήγαινε έλα μια στον κτηνίατρο μια στον εκτροφεα και καλά να είναι από υγεία το καναρινακι δεν υπάρχει περίπτωση να τραγουδήσει. Για μένα να τα βάλεις σε ένα ήσυχο μέρος χωρίς αέρα φασαρία και με ζέστη να κοιμάται σωστά και σε λίγο καιρό θα ξανατραγουδησει. Σε ποιο χώρο το έχεις; Μήπως κρυωσε με το καθημερινό μπανάκι; Λίγο αεράκι να είχε πάει... κρυωσε...

Το άλλο καναρινακι σου πως είναι;
Χρήστο εγώ λέω να πάρεις και τα δυο πουλάκια και να τα πας στο Ελληνικό!
Όπως είναι έτσι μην τα αφήνεις έξω θα γίνουν χειρότερα.
Βαλτα μέσα θέλουν ζέστη, ησυχια, καθαριοτητα και καλή διατροφή. Εφόσον ήπιαν αντιβίωση βαλτα λίγες μέρες να πιούν ένα καλό βιταμινουχο στο νερό τους να πάρουν τα πάνω τους, η έστω φτιάξε ένα τσάι χαμομηλιού και δώσε να πιουν για 3/4 μέρες..
Δες μια εδώ για τον τρόπο "Παρασκευής" του.
https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A4%CF%83%CE%AC%CE%B9-%CE%B2%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AC.19081/

#μέσα που θα τα έχεις κανόνισε μην τα έχεις κοντά σε ανοιχτά παράθυρα και προ παντός οχι στην κουζίνα και γενικά πρέπει να τα έχεις μακρυά απο καπνούς, καπνους τσιγάρων, αρώματα, φάρμακα και οτιδήποτε άλλο που μπορεί να τα βλάψει.

Αυτο θα κάνω και σε καθε περιπτωση θα τα αφησω να ηρεμησουν με τα πολλά περα δωθε.
εχουν πλεον μεγαλο κλουβι καθε ενα
σωστη τροφη
καθημερινο καθαρισμα και ανανέωση νερού ειχαν πάντα

Βρε Χρήστο μου πήγαινε έλα πήγαινε έλα μια στον κτηνίατρο μια στον εκτροφεα και καλά να είναι από υγεία το καναρινακι δεν υπάρχει περίπτωση να τραγουδήσει. Για μένα να τα βάλεις σε ένα ήσυχο μέρος χωρίς αέρα φασαρία και με ζέστη να κοιμάται σωστά και σε λίγο καιρό θα ξανατραγουδησει. Σε ποιο χώρο το έχεις; Μήπως κρυωσε με το καθημερινό μπανάκι; Λίγο αεράκι να είχε πάει... κρυωσε...

Το άλλο καναρινακι σου πως είναι;
τα εχω ζαλισει μεν αλλα τελειωνουμε με τις αλλαγες με την βοηθεια σας
 
Latest update...
Ειναι απο την Δευτερα μονο μεσα στο σπιτι.
Στο σαλονι πανω απο την βιβλιοθηκη.
Εκει που ελεγα οτι ο νεοτερος σταματησε την πτερορροια του οσο ειναι μεσα του δινει και καταλαβαινει. 2 φορες την ημερα τον καθαριζω...

Ο Μανουσος που τελειωσε πριν 20 μερες την πτερορροια δεν... Ουτε πολυ διαθεση (καλυτερα απο πριν την θεραπεια μεν) ουτε πολλα τουιτ ( πριν την θεραπεια δεν εκανε κανενα...)

Τους εχω καθημερινα συσκευασμενη τροφη οπου βαζω λιγο νιζερ και παπαρουνοσπορους.
Σε αυγοθηκη τους βαζω της vitakraft λαχανικα fresh green, σε αλλη το vitaGrit (κοχυλια), σε αλλη versele laga gold pate βιταμινη και τους εχω μια πλακετα της vitakraft για mineral

Στο νερο τους βαζω αηδονινη 10 σταγονες.

Να τους τα εχω καθε μερα εντος ή να κανω εναλλαγες;

Τα εχω ζαλισει τοσες μερες και τωρα δεν θα τους αλλαζω θεση καθε τρεις και λιγο.
 
Back
Top