Γενικά 2 σπασμένα φτερά πτήσης με αίμα στη Betty και κατατρόμαξα

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Γυρνωντας στο σπιτι κι αφου εχω τακτοποιησει τα σκυλια που με περιμενουν στην πορτα για να βγουν για τις αναγκες τους, ανοιγω την πορτα του παπαγαλο-δωματιου για να αδειασω τα εναπομειναντα λαχανικα και να βαλω φρεσκο νερο στα πουλια και πλησιαζοντας το κλουβι βλεπω αιματα παντου. Ολες οι πατηθρες πασαλειμμενες με αιμα, το νερο κοκκινο απο το αιμα, αιματα στο πατωμα του κλουβιου, του δωματιου, στην ντουλαπα απεναντι κι αρχιζω και πανικοβαλομαι αφου δεν βλεπω κατι να εχουν τα πουλια. Απεναντιας ειναι και τα 2 (Betty & Barney) καθισμενα διπλα διπλα και χαζομιλανε μεταξυ τους. Ανοιγω το κλουβι και βαζω το χερι μου κι ανεβαινει πρωτη η Μπεττυ. Την γυρναω απο εδω, απο εκει και δεν βλεπω τιποτα. Σηκωνοντας τη δεξια της φτερουγα βλεπω πηγμενο αιμα απο κατω και στο μπουτι της. Τη μεταφερω σε αλλο δωματιο για να την ψαξω με περισσοτερη συγκεντρωση και διαπιστωνω οτι εχουν σπασει 2 καινουρια φτερα πτησης που μολις εβγαιναν. Το ποδι ειχε απλα πασαλειφτει εκει που ακουμπουσαν τα φτερα. Κανει να χτυπησει τα φτερα της για να φυγει απο την καρεκλα που την ειχα βαλει να καθεται και την πασπατευα ποση ωρα και ξαναρχιζει να τρεχει αιμα και να το εκτοξευει παντου γυρω και πανω μου. Τοση σπλατερια απο 2 παλιοφτερα δεν την περιμενα. Χωρις δευτερη σκεψη επιασα ενα-ενα τα 2 φτερα και της τα τραβηξα. Εβγαλαν απο ακομη μια σταγονα κι επειτα σταματησαν. Τελειωνοντας κι αφου εβρεχα ενα κομματι κουζινοχαρτο για να την καθαρισω μου φωναζει απο την τραπεζαρια που καθοταν ακομη "Μπετουλααα... σ'αγαπω!"
smitten.gif
Kι εγω σ'αγαπω της λεω κι ας μου κοψες 5 χρονακια, σκατοπουλο. :D Υποψιαζομαι οτι τα φτερα της τα δαγκωσε ο Μπαρνι πανω στο παιχνιδι διοτι παιζουν κυριολεκτικα σαν λονταρια. Τοση αγαρμποσυνη σε πουλια δεν εχω ξαναδει.

Ηθελα να πω καπου τον πονο μου, πηρα τετοια τρομαρα να μην επαθαν τιποτα! 😛 Κι ολο βλεπω ηλιθια ονειρα με τα πουλια τελευταια.
 
Ωωωωχ πω πω ταραχή... Πάλι καλά που είσαι έμπειρος Ανέστη, αν μου είχε συμβεί εμένα δεν ξέρω τι θα έκανα...
 
Μαρια οσα χρονια εχω πουλια πρωτη φορα απ'οτι θυμαμαι μου συνεβη να χρειαστει να τραβηξω σπασμενα φτερα με αιμα. Κι οσο ειναι ακομη μεσα στη μεμβρανη βγαινουν πραγματικα με μια μονο κοφτη κινηση. Ουτε "κιχ" δεν εκανε το πουλακι που της τα εβγαλα. Το θεμα ειναι να μην τυχει σε κανεναν που παγωνει στη θεα του αιματος. Εχω 2 φιλους που λιποθυμουν με τη μια. :D
 
Πω πωωω 5 χρόνια τουλάχιστον! Τέλος καλό όλα καλά! 😀 Ανέστη αγαπώ το πως περιγράφεις την ιστορία! Σανν να ήμουν και εγώ εκεί!
 
... Ηθελα να πω καπου τον πονο μου, πηρα τετοια τρομαρα να μην επαθαν τιποτα! 😛 Κι ολο βλεπω ηλιθια ονειρα με τα πουλια τελευταια.
Δεν ''λες'' απλά τον πόνο σου Ανέατη, με το να μοιραστείς αυτή (την αγχωτική) εμπειρία που είχες, δίνεις οδηγίες-συμβουλές για το πως πρέπει ν΄αντιδράσει κάποιος σε ανάλογη περίπτωση.
Τέλος καλό όλα καλά, ευτυχώς!👍
 
Την επομενη ημερα τους εκανα ενα καλο μπανιο και ξεπλυθηκε το ξεραμενο αιμα που ειχε κολλησει στην κατω πλευρα της φτερουγας της ωστε να μην αποτελεσει εστια μικροβιων αφου τα πουλια δεν καθαριζουν παντα και καλα τις πληγες τους οπως αλλα ζωα.
 
Μερος δευτερο χθες το απογευμα. Λεω ας τα βαλω στην πατηθρα του μπανιου που εχουν στη μπανιερα, να τα κανω ενα μπανιο μιας κι ειχαν καμποσες ημερες να κανουν. Μολις τα ανεβαζω λοιπον και τα δυο κι αρχιζω το ψεκασμα αρχισαν σαν κακομαθημενα αδερφια να σπρωχνει ο ενας τον αλλον για να μπει πρωτος εκει που πεφτει το περισσοτερο νερο. Σπρωξε απο εδω δαγκωσε απο εκει, πιανει λιγο ατσαλα ο Μπαρνι το φτερο της Μπεττυς, το ιδιο που ειχε ξαναδαγκωσει στο πρωτο μηνυμα του θεματος, και που τωρα φυτρωναν τα φτερα που της ειχα τραβηξει και ξαναματωνει το ενα απο τα νεα φτερα που ηταν ακομη μεσα στο καλαμι του. Αυτη τη φορα εγινε μπροστα στα ματια μου οποτε σιγουρευτηκα πως εγινε και την προηγουμενη. Κι αρχιζει λοιπον ξανα η σπλατερια... Η Μπεττυ μπανιαριζοταν και χτυπουσε τα φτερα της για να μπει μπροστα στο νερο και το φτερο ματωνε και τα αιματα πετιονταν στα πλακακια, στους τοιχους, στη μουρη μου, παντου. Φτου κι απ' την αρχη ξανατραβηξα αναγκαστικα το φτερο. Η μικρη δεν καταλαβε και πολλα και μολις την ξαναεβαλα στην πατηθρα της ειπε "Πωω πωωω!"
Απο εδω και περα μαλλον θα πρεπει να κανουν μπανιο ενας ενας γιατι παραειναι αγαρμπα.
 
Ειναι μικρα ακομη Μαρια. Μετα τα δυο χρονια κι αν παρατηρησω σεξουαλικη συμπεριφορα θα προσπαθησω να τα διαχειριστω αναλογα ωστε να την σταματησω. Δεν ειναι και σιγουρο βεβαια οτι θα την εκδηλωσουν ή ποτε θα την εκδηλωσουν. Σαφως και ειναι πιθανο ομως.
 
Αλφρεντ Χιτσκοκ Ανέστη η περιγραφή σου για τα γεγονοτα στην ντουζιέρα!
Πάντως 2 αδέρφια μαζί απο μικρά θα δημιουργίσουν σιγά σιγά ισχυρό δεσμό. Τι σκεφτεσαι να κάνεις; Θα δώσεις το ένα;
 
Αλφρεντ Χιτσκοκ Ανέστη η περιγραφή σου για τα γεγονοτα στην ντουζιέρα!
Πάντως 2 αδέρφια μαζί απο μικρά θα δημιουργίσουν σιγά σιγά ισχυρό δεσμό. Τι σκεφτεσαι να κάνεις; Θα δώσεις το ένα;

Δεν τα χωριζω αυτα Γιαννη. Ειναι μαζι απο την πρωτη ημερα της ζωης τους. Αφου δεν τα χωρισα, δινοντας καποιο οσο ηταν ακομη μωρα, τωρα πιστευω οτι θα τους επιφερει μεγαλο στρες αν φυγει ενα απο τα δυο.
 
Μόλις έγραψε αυτό ο Γιάννης γύρισα και χάϊδεψα ένα από τα σκουπιδογατάκια μου που καθόταν κοντά μου.
Εδώ αυτά που τα βρήκαμε νεογέννητα στα σκουπίδια και τα τάϊσα με σύριγγα, ενώ η προοπτική ήταν να δοθούν σε σπίτια, ήταν τόσο το μεταξύ τους όσο και μ' εμένα το δέσιμο αλλά και οι υποψήφιοι ανάδοχοι τόσο "αφερέγγυοι" για μένα, που τελικά γέμισα γατιά. Ερχόντουσαν παιδάκια και μου έλεγαν, συμφωνεί η μαμά μου και σκεφτόμουν το βράδυ το γατί στο πεζοδρόμιο, όπως κάνουν συνήθως οι μαμάδες όταν κουβαλάνε τα παιδιά τους ζωάκια στο σπίτι.
Δυστυχώς είναι τεράστια η ευθύνη μας προς τα ζώα και δεν ήθελα να κάνω την τύχη τους να βρεθούν από εμάς, τελικά ατυχία.
Κανένα δεν νομίζω πως από όσα έχει αυτήν την στιγμή μπορεί να εμπιστευθεί σε άλλα χέρια ο Ανέστης.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top