Γενικά 200 ευρώ; Μήπως είναι φτηνές οι καρδερίνες εκτροφής!

Εγγραφή
28 Νοε 2007
Μηνύματα
531
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα & χρόνια πολλά σε όλες & όλους! Θα ήθελα να ανοίξω το θέμα «κόστος απόκτησης καρδερίνων εκτροφής» ορμώμενος από τις αναφορές κάποιων μελών στην ίδια ενότητα, σε post του θέματος «Καρδερίνες άγριες ή εκτροφής».

Να πω ότι ανοίγω καινούριο «θέμα» στην υποενότητα γιατί θέλω να κεντρίσω το ενδιαφέρον σας μόνο στο ζήτημα κόστους, αν αυτό αποτελεί πλεονασμό στη διάρθρωση του forum παρακαλώ το διαχειριστή να εντάξει το «θέμα»(αν τεχνικά είναι εφικτό) στη παραπάνω υποενότητα ή να το απενεργοποιήσει.

Να ξεκαθαρίσω ότι ασχολούμαι κοντά στα 18 χρόνια με καρδερίνες Balcanica & έχω στη κατοχή μου πάνω από 60 πουλιά αυτού του είδους, πιασμένα από μένα. Επειδή & μόνο από αυτό ίσως κάποιοι «αγριέψουν», να τονίσω επίσης ότι δεν τις εμπορεύομαι(χωρίς αυτό να αποτελεί άφεση αμαρτιών). Ούτε δώρο σε φίλο δε δίνω καρδερίνα, διότι θεωρώ ότι αυτά τα πανέμορφα άλλα & χιλιοταλαιπωρημένα πουλάκια ελάχιστοι μπορούν να συντηρήσουν αξιοπρεπώς, χωρίς απαραίτητα να ανήκω & εγώ σ΄ αυτούς.Ακόμα μαθαίνω. Και χωρίς βέβαια την επικρατούσα λογική του...αναλώσιμου είδους! Να πω επίσης ότι δεν έχω ακόμα αγοράσει καρδερίνες εκτροφής (άρα δεν έχω ιδίαν αντίληψη) επειδή θεωρώ οτι πρέπει να τις πάρω από κατ’ αρχάς φερέγγυο εκτροφέα, πράγμα που ίσως καταφέρω φέτος.Αυτά σαν εισαγωγή παρουσιάζοντας την «οππτική» μου γωνία.

Να προσθέσω επίσης ότι οι σκέψεις που θα παραθέσω ισχύουν ΑΝ & ΜΟΝΟ ΑΝ οι καρδερίνες εκτροφής παρουσιάζουν συμπεριφορά διατροφική & ασθενειών καλύτερη των αγρίων & προσομοιάζουν στα καναρίνια.

Θα ξεκινήσω λοιπόν παραθέτοντας την άποψή μου: Είναι χαμηλότατο το κόστος απόκτησης ζευγαριού αρχέγονων καρδερίνων εκτροφής, αν μιλάμε για ποσό της τάξεως των 200 ευρώ! Όσοι το αμφισβητούν αυτό δεν έχουν παρά να κάτσουν να συζητήσουν με κάποιον από τους ελάχιστους που έχουν καταφέρει όχι να αναπαράξουν αλλά έστω να συντηρήσουν μακροχρόνια κάποια πουλιά Δε συζητάω για τους πολλούς που έχουν τη λογική του αναλώσιμου. Δηλαδή για τους Αθήναίους «Κυριακή πάμε στο.. Σχιστό...» & εμάς τους επαρχιώτες «Κυριακή πάμε για... Ξόβεργα...».Αλλά αυτό έχει να κάνει με το ηθικό ζήτημα(ίσως σε πολλούς από ΕΜΑΣ να'ναι...ψιλά γράμματα!) & πρωταρχικός & «ταπεινός» μου στόχος είναι να πάρω το «τεφτέρι» & να το θέσω «μπακαλίστικα»!

Ας εξετάσουμε λοιπόν το ζήτημα «διατροφή» που είναι κατά καθολική ομολογία(φυσικά μαζί με τη καθαριότητα) το κυρίαρχο, για τα προβλήματα που παρουσιάζουν οι καρδερίνες. Οι ενδεδειγμένες τροφές έχουν τουλάχιστον τριπλάσιο με τετραπλάσιο κόστος, χωρίς να υπολογίσουμε τα συμπληρώματα βιταμινών & πρωτεινών.

Κάποιος μπορεί να αναρωτηθεί: «μα στα καναρίνια δε βάζουμε ακριβές τροφές;»

Η απάντηση είναι: «ασφαλώς & ναι!» Η διαφορά είναι ότι τα καναρίνια μπορούν να τρέφονται & με λιγότερων απαιτήσεων τροφές, οι καρδερίνες όχι! Πάντα μιλάμε γι αυτούς που κρατάνε μακροχρόνια πουλιά,όχι αυτούς που «αλλάζουν» καρδερίνες κάθε 3-4 μήνες. Γι αυτό οι περισσότεροι κάτοχοι (όχι εκτροφείς) καναρινιών τους δίνουν οικονομικότερες τροφές.

Επίσης,Θα παραπέμψω σε ένα πολύ χαρακτηριστικό, κατατοπιστικό & έξυπνο άρθρο του κ. Αλέξανδρου Μούζεβαλντ στο kiklos.info/wildfang.html"όπου αναφέρει ότι με υπολογιζόμενο κόστος αγοράς 15 ευρώ την άγρια καρδερίνα, το κόστος τελικώς του ζευγαριού ανέρχεται στα 105 ευρώ!

Χωρίς το προαναφερθέν κόστος συντήρησης!

Μέσα σ΄αυτή την διαδικασία υπολογίζεται & μια «φυσιολογική» θνησιμότητα αρκετά υψηλή...
Και χωρίς, κατά την άποψή μου,το ασύγκριτο ψυχολογικό κόστος όταν «χάνεις» ένα πουλί...
Για να γίνουν καταννοητά όλα αυτά πρέπει να «χωνέψουμε» το εξής:

ΟΙ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ

Με τα καλά & τα κακά τους.
Έχουν εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις, σε όλα τα επίπεδα.
Οπότε οποιαδήποτε σκέψη του στυλ:
«Καναρίνι αγοράζω με 40 ευρώ,θα δώσω 80 για καρδερίνα; Που μπορώ να την έχω με 0 ως 5 ευρώ!»
είναι σκέψη κάποιων που το μόνο που θα καταφέρουν είναι να ταλαιπωρήσουν τους εαυτούς τους & κυρίως κάποια πουλάκια,άνευ πρακτικού αποτελέσματος...
 
Καλημερα.. Και χρονια πολλα! Ολλλλλο αυτο το κειμενο ηταν για να πεις απλα με δυο λογια οτι η τιμες των καρδερινων ειναι απολυτα δικαιολογημενες επειδη το κοστος συντηρησης ειναι υψηλο;Και οτι τα καναρινια δεν ειναι καρδερινες.. Και οτι μπορουμε να τα συντηρουμε με μικροτερο κοστος αλλα με την... Ιδια ποιοτητα;
τς τς τς, αληθεια πιστευεις πως οι κατοχοι καναρινιων(οχι εκτροφεις) κανουν..σκοντο στην ποιοτητα; Για ποιο λογο;Επειδη δεν θα βγαλουν φραγκα;😀! Ισα ισα που αυτοι κανουν τα πιο πολλα εξοδα οχι γιατι εχουν μεγαλο αριθμο πουλιων αλλα γιατι τα αγαπανε και θελουν το καλυτερο γιαυτα.. Και δεν σκεφτοντε το κοστος!(η τρελα και το παθος κοστιζουν)! Και δεν νομιζω πως κανεις χομπιστας θεωρει το καναρινι του ή την καρδερινα του αναλωσιμη...
Και οταν λες φερεγγυος εκτροφεας; Με πιστοποιητικο ISO...
Τελικα μηπως ειναι φτηνες οι καρδερινες εκτροφης με 200 ευρο; Και μηπως θα επρεπε να κοστολογουντε στα 500 ευρο; Ωστε να βοηθηθουν ολοι αυτοι που εχουν τοσα πολλα εξοδα... Τωρα που το σκεφτομαι ενας ερανος θα βοηθουσε...
 
ΧΑΡΗΣ ΠΕΤΡΙΔΗΣ είπε:
Να πω ότι ανοίγω καινούριο «θέμα» στην υποενότητα γιατί θέλω να κεντρίσω το ενδιαφέρον σας μόνο στο ζήτημα κόστους, αν αυτό αποτελεί πλεονασμό στη διάρθρωση του forum παρακαλώ το διαχειριστή να εντάξει το «θέμα»(αν τεχνικά είναι εφικτό) στη παραπάνω υποενότητα ή να το απενεργοποιήσει.
Αν αντιλαμβάνομαι σωστά Χάρη, στο συγκεκριμένο thread θα ήθελες να συζητήσουμε το θέμα της τιμής αποκλειστικά οπότε σωστά έκανες που άνοιξες καινούργιο θέμα.

Προσπαθώντας να αντιληφθώ το περιεχόμενο και την ουσία του υπόλοιπου μηνύματος θα ρωτήσω κάποια πράγματα, όχι με επικριτικό ύφος αλλά με πρόθεση να καταλάβω το σκοπό του.

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να ρωτήσω ποιον αφορά αυτό το μήνυμα, τους αγοραστές ή τους πωλητές; Αν αφορά τους πωλητές, πουλάνε όσο κρίνουν σωστό και δε χρειάζεται να δώσουν λογαριασμό σε κανέναν. Αν αφορά τους αγοραστές, τότε είτε τους ενδιαφέρει η τιμή και ενδίδουν είτε όχι. Βασικός κανόνας της ελεύθερης αγοράς.

Δεν θα αναφερθώ περαιτέρω στο θέμα της τιμής από την πλευρά του πωλητή γιατί αφορά αποκλειστικά τους επαγγελματίες και την αγορανομία. Θα κάνω μια αναφορά στο θέμα από την πλευρά του αγοραστή… Δεν θα έδινα σε καμία περίπτωση 200 € για ένα πουλί προκειμένου να κάνω το χόμπι μου. Θα έψαχνα απλώς σε άλλο μαγαζί για χαμηλότερη τιμή. Η ελεύθερη αγορά που λέγαμε.

Να ξεκαθαρίσω ότι ασχολούμαι κοντά στα 18 χρόνια με καρδερίνες Balcanica & έχω στη κατοχή μου πάνω από 60 πουλιά αυτού του είδους, πιασμένα από μένα.
Και γιατί δεν αγόρασες 60 πουλιά με 200 € το καθένα για να έχει και κάποιο νόημα το ποστ σου;

Πάντα μιλάμε γι αυτούς που κρατάνε μακροχρόνια πουλιά,όχι αυτούς που «αλλάζουν» καρδερίνες κάθε 3-4 μήνες...
Μη "στρογγυλεύεις" τα ρήματα. Ο σωστός όρος είναι εξοντώνω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Φθηνές ή ακριβές, οι τιμές τους διαμορφώνονται στο εμπόριο σύμφωνα με τους κανόνες της ελεύθερης οικονομίας.

Το σημαντικότερο κατ' εμέ είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι όταν το κόστος ενός αντικειμένου είναι "απιαστο" για την τσεπη μας, δεν νομιμοποιούμαστε να το πάρουμε "τσάμπα" από τη φύση και αυτό γιατί και πάλι τσαμπα δεν είναι.

Το κόστος μπορεί να μην επιβαρύνει αποκλειστικά τη δική μας τσεπη, αλλά επιβαρύνει την κοινωνία στο σύνολό της, επειδή από ενα υγιές περιβάλλον, όλοι λαμβάνουμε ωφέλη.

Αλλά ακόμα και αν το δεχτούμε για την περιπτωση που ο ανθρωπος στραφεί στη φύση για να τραφεί ή για να ικανοποιήσει βιοτικές του ανάγκες, σε καμια περιπτωση το ίδιο δεν μπορεί να συμβαίνει όταν η αρπαγή από το φυσικό περιβάλλον αφορά χόμπυ.

Είναι σαφής η παραπάνω διάκριση και γίνεται δεκτή τόσο από το φυσικό όσο και από το θετικό δικαιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Για πιό λόγο κάποιος που έχει πάνω απο 60 καρδερίνες πιασμένες στην κατοχή του
ανοίγει ένα θέμα που δεν τον απασχολεί;
Μήπως υπάρχει περίπτωση να αγοράσει τώρα; Που έχει πάνω απο 60
όταν δεν αγόρασε τότε, που είχε κάτω απο 10;
-Το επιχείρημα πως είναι "φθηνές" οι καρδερίνες εκτροφής, άσε να το υπερασπιστεί κάποιος που έχει στην κατοχή του... λιγότερες απο 60
πιασμένες.
- Αν δεν το κατάλαβες, μας αφαιρείς την δυνατότητα, να επιχειρηματολογούμε
υπέρ της καρδερίνας εκτροφής,όταν αυτό το κάνεις κι' εσύ που έχεις στην
κατοχή σου πάνω απο 60 καρδερίνες πιασμένες.
 
Σοφία, χρόνια πολλά σε σένα στα πουλάκια σου.
Να ξεκινήσω ξεκινήσω με τις δικές σου παρατηρήσεις επί των γραφωμένων μου. ΜΗΝ ΚΡΊΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΌΣ ΣΟΥ, που μπορεί να ‘χεις τα πουλακια σου «αρχοντικά». Ούτε καν ένα σεβαστό μέρος των φόρουμ. Που τρώς ατελείωτες ώρες προσπαθώντας να διευρίνεις τις γνώσεις σου, από τη πραγματική σου αγάπη για τα γι’ αυτά. Συζητώντας με μαγαζάτορες,τουλαχιστον μ’ αύτους που ξέρω εγώ, επικρατεί η λογική «να πάρω τροφή με 1,30 Ε» & «δε μου φαίνεται καλή αυτή η τροφή γιατί δεν έχει τα ωραία πολύχρωμα κομματάκια», που είναι γνωστό οτι οι καλές τροφές, ΑΥΣΤΗΡΑ δεν έχουν αποξηραμένα φρουτάκια & άλλα... Μπιχλιμπίδια. Τα βάζουν μόνο όποιοι θέλουν να κερδίσουν βάρος.
Επίσης όταν μίλησα για «εκτροφείς» δεν εννοούσα για επαγγελματίες, διότι κάποιος που (αν) βγάζει 10-20 πουλιά το χρόνο, νομίζω στην Ελλάδα για τέτοια νούμερα μιλάμε, μάλλον χομπίστας είναι κι αυτός. Και-αλίμονο-δεν υπενίχθηκα κανένα διαχωρισμό με βάση τον αριθμό και το είδος πουλίων που κατέχει ο καθένας!Έγραψα ότι και εγώ κατέχω αρκετά καναρίνια... Θεωρώ απλά ότι η λάθος νοοτροπία που υπάρχει σε αρκετούς από μας, στην περίπτωση των καναρινιών λόγω της αυξημένης αντοχής τους
δε «βγαίνει» στο καθένα μας. Ενώ αντιθέτως στα αγριοπούλια γενικότερα λόγω των διαφορετικών απαιτήσεων δια των αποτελεσμάτων(θνησιμότητα κτλ.) μπορούμε να κάνουμε την αυτοκριτική μας.
«Αναλώσιμο», θεωρώ ότι είναι οποιοδήποτε ζώο το οποίο το ταλαιπωρούμε ή αν μας πεθάνει το αντικαθιστούμε(μήπως κατ ‘επανάληψη στη περίπτωση των αγρίων!) με στεναχώρια μεν χωρίς όμως να αναρωτηθούμε αν έχουμε τις ανάλογες γνώσεις για την κατοχή αυτών...
Όλοι αγαπάμε τα ζωάκια μας, ακόμα & όσοι αγοράζουν ένα σκύλο & τον κλείνουν σπίτι τους 18 ώρες τη μέρα...
Εγώ είμαι καινούριος στο φόρουμ αλλά αν είχα τη δική σου χρονική συμμετοχή θα θεωρούσα ΙΣΩΣ φερέγγυο κάποιον από τους κατ’ έπανάληψη συνομιλιτές σου & που ίσως να έχεις πάει να δεις & το χώρο που ΄χουν τα πουλάκια τους. Και ασφαλώς η φερεγγυότητα δε μετράται με τον αριθμό των πουλιών, αλλά από το χαρακτήρα(οχι των... Πουλιών!).
Τέλος, το ύφος του μηνύματός σου ελπίζω να ‘χει να κάνει με τη καλή διάθεσή σου & όχι με ειρωνεία προς το πρόσωπό μου ή των γραφομένων μου.


Σταύρο χρόνια πολλά
Το κείμενό μου αφορά όποιον ασχολείται με το όλο ζήτημα.Αν αύριο μάθουμε ότι ο τάδε, κλουβιά των 50ευρώ τα πουλάει 5 ή 100 θα μπορούσαμε να κάνουμε να κανούμε μία κουβέντα π.χ. Για την ποιότητά τους. Ο νόμος της αγορά θα ήτανε δεδομένος.
Στη... Παγουρία ήμαστε λίγο(?) πίσω, σ'όλα! Μέχρι & στην απελευθέρωση από τους Τούρκους! Την ύπαρξη καρδερίνων εκτροφής την «ανακάλυψα» πέρισυ. Κατεβαίνοντας στην Αθήνα έψαξα να βρω μέσω μαγαζίων πουλιά εκτροφής. Επίσης ανακάλυψα ότι οι μαγαζάτορες είπαν:«κατέβηκε ο βλάχος από τα Γιάννενα, κάτσε να του πουλήσουμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες!».Φέτος προσπάθησα να βρω πουλιά αλλά μάλλον αργά το θυμήθηκα!ΤΩΡΑ κάνω ήδη κάποιες ενέργειες να παραγγείλω κάποια πουλιά από... Τώρα.Αν βρω πουλιά ασφαλώς & δε θα πάρω 60 που έχω. Κατά πρώτον για λόγους οικονομικούς. Κατά δεύτερον,τα αποτελέσματα που θα ‘χω από τα 60 πιθανόν να τα΄χω από... Π.χ.4 ζευγάρια εκτροφής! & θα έπρατα ότι & αν κατάφερνα να ζευγαρώσω επιτυχώς 4 ζευγάρια από τα δικά μου. Θα κράταγα 10-15 πουλιά, στο σύνολο.Χωρίς να ταλαιπορώ το Χάρη αλλά κυρίως δίδοντας την ελευθερία στα πουλάκια, που τους ανήκει! Σημείωσε, ακόμα ψάχνω το ζήτημα «ανωτερότητας» των καρδερίνων εκτροφής.
Απάντηση στο...«στρογγύλεμα»:Το «ΕΞΟΝΤΩΝΩ»,κακώς δε το ‘γραψες στα κεφαλαία...


Δαμιανέ χρόνια πολλά
Δε θα σου πω ότι έχεις δίκιο, γιατί «απ’ όταν βγήκε το δίκιο, χάθηκε το φιλότιμο!»
Σε σένα & οποιοδήποτε άλλο ΔΕΝ ασχολείται με αγριοπούλια ΟΦΕΙΛΩ να σιωπώ...

Υ. Γ.1:Όλες οι κατά τη κρίση σας σωστές ή λάθος σκέψεις μου,ισχύουν ΑΝ & ΜΟΝΟ ΑΝ οι καρδερίνες εκτροφής παρουσιάζουν τα πλεονεκτήματα για τα οποία λέγονται...ΕΚΤΡΟΦΗΣ!
Υ. Γ.2:Όπως φαίνεται από τα γραφόμενά μου, οι απόψεις μου απορρέουν & από ΔΙΚΑ ΜΟΥ λάθη...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
 
Μάκη, χρόνια πολλά.
Κατ 'αρχάς εφόσον εκτρέφεις μόνο καναρίνια θα σε παραπέμψω στην απάντησή μου προς το Δαμιανό.
Ειλικρινά δε καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, άρα δε μπορώ να σου απαντήσω με επάρκεια στα υπόλοιπα.
Ίσως, μόνο για το "χρονικό" ζήτημα που έθεσες σ' ενδιαφέρει ένα μέρος της απάντησής μου προς το Σταύρο. Το οποίο το έγραψα πριν δω το κείμενό σου.
Και ίσως θα 'πρεπε να πω ότι κάποιοι από τους εκτροφείς(όπως & να το εννοούμε) καρδερινών, πιθανόν(?)έχουν & άγριες,τώρα. Το σίγουρο είναι ότι από 'κει ξεκίνησαν.
Προφανώς, συμφωνώ μαζί σου, δεν το θεωρείς ελαφρυντικό.
Καμμιά φορά η αλήθεια "ακούγεται" περίεργα.
Αλλά αν αύριο πήγαινες σε μια έκθεση ή διαγωνισμό ως θεατής θα τους έλεγες "δεν έχετε το δικαίωμα να μιλάτε για καρδερίνες εκτροφής;".
Μία παρατήρηση ακόμα, το κείμενό σου μου φαίνεται σα λογοκρισία,όχι σα διαφωνία επί των γραφώμενών μου.
Του τύπου "τι μίλαει αυτός!" & "κλείστε του... Μικρόφωνο!".
Αν σε αδικώ, χίλια συγνώμη...
 
Προσωπικά απολαμβάνω τη συζήτηση αλλά προσέξτε να μη φύγουμε από το θέμα. Υπάρχει ήδη θέμα σχετικά με τις καρδερίνες εκτροφής ή μη, εδώ μιλάμε για το θέμα της χρηματικής αξίας τους.

Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι η αναφορά μου στα της αγοράς έγινε μόνο για να τονίσω την άποψή μου ότι οι πωλήσεις αφορούν τους επαγγελματίες (άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, Φ. Π.Α, εφορίες κ.λπ.) και όχι αυτούς τους που κάνουν χόμπι. Επομένως αυτό που δεν κατάλαβα από το μήνυμά σου, είναι (όπως είπα στην αρχή) γιατί μπορεί να αφορά κάποιον που κάνει χόμπι το πώς διαμορφώνονται οι τιμές; Αυτό που τον αφορά είναι η τιμή αυτή καθεαυτή και όπως προανέφερα θα πρέπει να είναι ανόητος κάποιος για να πληρώσει 200 € για ένα πουλί.

Υποτίθεται ότι βρισκόμαστε μαζεμένοι σε ένα χώρο επειδή έχουμε κοινή ενασχόληση, χόμπι. Εκτός και αν κάνουμε πως δεν κατανοούμε τον όρο χόμπι και τον "βαφτίζουμε" με την πιο συνήθη σαχλαμάρα που λέει: "Από τη στιγμή που δεν βγάζω κέρδος αλλά ίσα-ίσα τα έξοδά μου, ακόμη και αν πουλάω παράνομα, τότε είναι χόμπι επειδή δεν βγάζω κέρδος". Μωρ’ τι μας λέτε; Να προσαρμόσετε το χόμπι σας μέχρι "εκεί που φθάνουν τα πόδια σας" και αν θέλετε παραπάνω να ανοίξετε μαγαζί, να βγείτε στην αγορά έντιμα και αν είστε το ίδιο καλοί ως επαγγελματίες με αυτό που ήσασταν ως εκτροφείς εγώ μαζί σας.
 
Χρόνια πολλά και σε σένα Χάρη.
Τί δεν κατάλαβες, απο το σκεπτικό μου;
Ανοίγεις ένα θέμα και μας καλείς να συμμετέχουμε
απαντόντας στο ερώτημα που θέτεις.
-Δεν μπορώ να συμμετέχω σε κάποια συζήτηση που αυτός
που εκφράζει την θέση μου(υπέρ της αγοράς πουλιών εκτροφής)
είναι αυτός που την καταστρατηγεί.
-Κάνοντας τον αδιάφορο γι' αυτό το γεγονός είναι σαν κοροιδεύω
τους συνομηλιτές μου
Και απορώ πραγματικά που δεν το καταλαβαίνεις.
Να βγούμε να πιάσουμε όλοι απο καμμια 60αριά καρδερίνες και μετά να βάλουμε και μια ερώτηση στο φόρουμ "Τι λέτε μήπως είναι φθηνές οι καρδερίνες εκτροφής";
Πώς το βλέπεις εσύ; έχει κάποια συνέπεια αυτό με την ερώτησή μας;
-Η συγγνώμη σου δεκτή γιατί πράγματι με αδικείς, Δεν προτρέπω κανέναν να σου κλείσει το μικρόφωνο. Εσένα τον ίδιο προτρέπω να μην επιχειρηματολογείς
για κάτι που ο ίδιος δεν εφαρμώζεις, γιατί μου περιορίζεις την δυνατότητα να το κάνω εγώ και να με πάρουν στα σοβαρά.
Αυτή είναι η ΓΝΩΜΗ μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δαμιανέ χρόνια πολλά
Σε σένα & οποιοδήποτε άλλο ΔΕΝ ασχολείται με αγριοπούλια ΟΦΕΙΛΩ να σιωπώ...

Μία παρατήρηση ακόμα, το κείμενό σου μου φαίνεται σα λογοκρισία,όχι σα διαφωνία επί των γραφώμενών μου.
Του τύπου "τι μίλαει αυτός!" & "κλείστε του... Μικρόφωνο!".


Ο συνδυασμός των ανωτέρω είναι ίσως ξεκάθαρος σχετικά με το ποιος λογοκρίνει...
Σύμφωνα με τη λογική που εκφράζετε αγαπητέ, "κλείνουμε το μικρόφωνο" ή έστω αρνούμαστε να λάβουμε υπ' όψη, την άποψη όποιου δεν εχει αγριοπούλια...


Δαμιανέ χρόνια πολλά
Δε θα σου πω ότι έχεις δίκιο, γιατί «απ’ όταν βγήκε το δίκιο, χάθηκε το φιλότιμο!»

Θα σας συμβούλευα, αν ποτέ εφαρμοστεί ο νόμος σε αυτή τη χώρα και δεν φτάνουμε πλεον στο σημείο να διαβάζουμε ομολογία παράνομης πράξης στα fora,
έχω στη κατοχή μου πάνω από 60 πουλιά αυτού του είδους, πιασμένα από μένα.
να αποφύγετε να απολογηθείτε κάπως έτσι σε δικαστήριο...

Οπως βλέπετε, στο εν λόγω φορουμ γνωρίζουμε να συζητούμε κόσμια και να υπερασπιζόμαστε τις απόψεις μας ευγενικά, ακόμα και όταν τίθενται θέματα που μοναδικό σκοπό έχουν να προκαλέσουν τα μέλη και τα credo τους...
(Είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και θα ήθελα να γίνει σεβαστή).

Τα συμπεράσματα δικά σας...
 
Σταύρο, βλέπω ότι έχεις μαλινουά.Αν λοιπόν κάποιος χομπίστας έθετε το ερώτημα «για ποιο λόγο 1 μαλινουά κοστίζει 150 ευρώ ενώ 1 άλλο καναρίνι 30 ευρώ»δε θα του εξηγούσες κάποια πράματα; Άλλο αν η τιμή τους είναι δεδομένη.
Απ ΄την άλλη εγώ ως «χομπίστα» αντιλαμβάνομαι & αυτόν ο οποίος βγάζει 10 καναρίνια & κάποια χαρίζει & κάποια πουλάει.Αυτό όμως είναι θέμα ερμηνείας οπότε δε θα... Μαλώσουμε!
Πάντως στη πράξη εμένα πουλιά δε μου ‘χει χαρίσει κανένας(ούτε φτερό!), εκτός από τους φίλους μου. Αυτό προσωπικά δε μ’ ενοχλεί αρκεί το, αλισβερίσι να γίνεται με τίμιους όρους.
Ζήτημα αγοράς δεν υπάρχει, δεν το βλέπω αγορανομικά.Αυγά στο χωριό να πάρω δε θα μου κόψουν απόδειξη. Το ζήτημα είναι αν το «αυγό» κοστίζει 10 ή 20 & η γιαγιά το πουλάει 100 ή 200.Ή αν το ‘χει κλεμμένο!
Μάκη, αν & λίγο εώς... Πολύ δύσκολα θα συμφωνήσουμε να το πάω λίγο παρακάτω!
Με τη δεύτερη απάντηση σου κατάλαβα το σκεπτικό σου. Το οποίο είναι λογικό & αναμενόμενο. Και καθ ‘ολα σεβαστό.
Κατ΄ αρχας ασχολείσαι με καναρίνια & εγώ & τα... φτερά μου να ξεριζώσω θα μ ‘έχεις στο τοίχο. (ελπίζω να εκλειφθεί ως χιούμορ & μόνο)Το ζήτημα «καρδερίνα» για όλους του μη καρδερινάδες είναι εξ ‘ορισμού ηθικά κολάσιμο για αυτονόητους λόγους...
Έχω ένα χάλι σα χαρακτήρας. Προτιμώ να πώ τη δική μου αλήθεια & ας εκτεθώ ή απορριφθώ.
Για να μη κουράσω τους υπολοίπους που ίσως το έχουν διαβάσει,θα σου πρότεινα να διαβάσεις το κείμενό μου στην ενότητα «ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ» & άρθρο «Γιαννιώτικη, συμμετοχή» που & εκεί αρχικά «αγριέψαν» τα πράγματα. Να σε προετοιμάσω όμως,ότι κάνω αναφόρα για φανέτα & τσιχλόνια από..φωλιά. Οπότε...
Τέλος θα σου πω ότι
ΝΑΙ μπορώ να σταματήσω τη επιχειρηματολογία & απλά να μην αναφέρω την προέλευση την πουλιών μου.
Όπως κάνουν το 80% των συμμετεχόντων στα φόρουμ που ΙΣΩΣ έχουν αγριοπούλια «αδιευκρίνιστης» προέλευσης.
Αν αυτό θα προάγει τον ευγενή & αποτελεσματικό διάλογο.
Δαμιανέ, με σένα πραγματικά πρόκειται για παρεξήγηση. Το «οφείλω να σιωπώ» το έγραψα με ειλικρινή διάθεση.
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΤΏ Ή ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΩ.
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΜΟΥ.
Το ανέφερα με σκεπτικό ότι όποιος ασχολείται μόνο με καναρίνια, έχει καθε δίκιο να είναι αντίθετος εξ ορισμού με τα γραφόμενά μου.
ΑΝ ΔΕ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ, ΑΡΑ ΕΧΩ ΦΕΡΘΕΙ ΑΠΡΕΠΩΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ , ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΝΑ ΑΠΕΝΑΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΚΩΔΙΚΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΜΟΥ.
ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ.
Τα υπόλοιπα που έγραψες δε θα τα σχολιάσω γιατί θεωρώ ότι γράφτηκαν υπό το κράτος της παραπάνω παρεξήγησης. Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με το πρώτο σου μήνυμα.
 
Δαμιανέ, . Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με το πρώτο σου μήνυμα.

Στο πρώτο μου μήνυμα έλεγα ότι δεν νομιμοποιείται κανείς να παίρνει πράγματα από τη φύση αν οι τιμές του εμπορίου δεν του κάνουν ή δε βρίσκει προϊόντα της αρεσκείας του στο εμπόριο.

Με συγχωρείτε αλλά δεν κατάλαβα πώς συμφωνείτε;

Επίσης, ισως να είναι ιδεα μου και με συγχωρείτε αν κανω λαθος, αλλά μοιάζει σαν να επιθυμείτε - εκβιάζετε την αποβολή σας (είτε παραθέτοντας μηνύματα που ίσως ξεσήκωναν "θυελλα αντιδράσεων", είτε ζητώντας από το διαχειριστή εκούσια την αποβολή).
Μόιάζει σαν να έχετε βάλει στοιχημα ότι θα σας διώξουν οι "μη ανεκτικοί" καναρινάδες. (Τις προάλλες υπήρξε μήνυμα νέου μέλους το οποίο μόνο σκοπό είχε να μας πει για μια ωραία καρδερίνα που είδε όταν πηγε να στήσει ξώβεργες). Οι "μη ανεκτικοί" λοιπόν δε μπήκαν καν στον κόπο να απαντήσουν... στην πρόκληση.

Από τη σύντομη παρουσία μου εδώ σας διαβεβαιώνω ότι αποβάλλονται μόνο όσοι παραβαίνουν τους κανόνες του φορουμ, οι οποίοι παρατίθενται εγγράφως στην αρχική σελίδα.
Το μέσο άμυνας που διαθέτει, το κάθε μέλος του φόρουμ είναι να σιωπά. Η κοινωνιολογία διδάσκει ότι οι δυναμικές απαντήσεις μιας κοινωνικής ομάδας στις προκλήσεις μιας άλλης δεν έχουν αποτέλεσμα και η καλύτερη λύση είναι η σιωπή.

Χάρηκα που τα είπαμε λοιπόν.

Ας πορευτούμε εκαστος εξ' ημών σύμφωνα με τα πιστεύω του.

(Συγγνώμη που ήμουν εκτός θέματος, αλλά δεν ξέρω πώς να μεταφέρω τα μηνύματα σε άλλο θέμα).
 
Η αξία της καρδερίνας στη φύση είναι ανεκτίμητη. Αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του φυσικού περιβάλλοντος. Η λεηλασία της ορνιθοπανίδας και το πλιάτσικο στους κάμπους, στα βουνά και τις ραχούλες πρέπει να αποτελέσουν οριστικά παρελθόν, καθώς αποκόβοντας ένα ζωντανό μέρος της φύσης το καθιστούμε ανενεργό και στην ουσία το αχρηστεύουμε. Όσο για τα πουλιά εκτροφής, καλύτερα να μάθουμε να βάζουμε το χέρι στην τσέπη παρά στην φύση...
 
Φιλτατε γιαννιωτη. Ο χρονος που εισαι μελος εδω.. σου εδωσε την ευκαιρια να δεις το κλιμα του εν λογω σαιτ αλλα και η επιλογη σου να κανεις εγγραφη σε αυτο, δειχνει οτι σου αρεσε το κλιμα και αυτα που εκφραζει οι πλειοψηφια των μελων του. Το να προκαλεις αρχικα και μετα να ζητας την διαγραφη σου επειδη δεν σου αρεσε η σταση των μελων αλλα και επειδη θεωρησες ξαφνικά οτι "μας" πικαρησες.. ειναι χαζο. Εχουμε δημοκρατια και καθενας λεει οτι πιστευει. Μεινε πιστος στα πιστευω σου και στις αποψεις σου. Γνωστοποιησε τα και υπερασπισου τα! Ασχετου κριτικης και στασης των υπολοιπων.
(Και σε οτι αφορα το υφος των γραφομενων μου λαβε υποψη σου την ηλικια μου... Ειναι παντα καλοπροαιρετο και με τις καλυτερες διαθεσεις..)
 
Θα συμφωνήσω με τον φίλο Γρηγόρη αλλά απλά θα προσθέσω οτι εκτός από τις καρδερίνες, ισχύει το ίδιο για τα πάσης φύσεως αγριοπούλια που κρατάμε στα κλουβιά μας!
 
Σοφία καλή σου μέρα.
Ο χρόνος που παρακολουθώ & συμμετέχω στο φόρουμ μου δωσε την ευκαιρία να δω ότι υπάρχει μεγάλη ενότητα στ αγριοπούλια.Αν έχω καταλάβει καλά (πεπειθησή μου είναι σίγουρα) αυτή η ενότητα κατακλύζεται από ερωτήσεις από «γενικώς» κατόχους αγρίων.
Αν το SITE απευθύνεται σε κατόχους ΜΟΝΟ δαχτυλιδωμένων αγρίων είναι άκρως σεβαστό.& πάρα πολύ ξεκάθαρο.Και τιμώ τη σκέψη.Αν όμως απευθύνεται σε όλους θα πρέπει να έχουν ίση μεταχείριση άσχετα αν δηλώνουν την «ιδιότητα» τους ή όχι.Ως κάτοχοι αδαχτυλίδωτων αγρίων.Αλλιώς πάμε στη λογική ότι κάτι παράνομο(προσωπικά δε βάζω θέμα νόμου, αλλά ηθικής) υπάρχει αλλά δε θα πρέπει να το λέμε. Κάτι που θεωρώ ότι συμβαίνει ξεκάθαρα.Αν πάμε στη σκέψη ότι δε το λέμε αλλά αν το λέμε η βαρύτητα λόγου κρίνεται με βάση τους αριθμούς, να το κάνουμε κι αυτό ξεκάθαρο. Εκτός αν διαφωνείς ότι η πλειονότητα των συμμετεχόντων στο φόρουμ(σε κάθε φόρουμ) που αναφέρονται σε άγρια πουλιά, δεν είναι κάτοχοι πουλιών εκτροφής, οπότε όλος ο συλλογισμός μου καταρρίπτεται. Στην πιθανή ερώτηση κάποιου «Μα εγώ ντετέκτιβ θα γίνω ή εισαγγελέας να παρακολουθώ τι κάνει σπίτι του ο καθένας» έχω ν’ απαντήσω ότι υπάρχουν απλούστατοι πρακτικοί τρόποι να διασφαλίζουν την «ταυτότητα» των μελών. Όχι αστυνομικού χαρακτήρα.Αν αυτό θέλουμε, πρακτικά.
Αν θες την άποψή μου υπάρχει μία «ελληνική πραγματικότητα».η οποία πρέπει ν’ αλλάξει.Αυτό όμως γίνεται μόνο με ξεκάθαρες λύσεις.
Προσωπικά έχω δει μηνύματα ανθρώπου που πρέπει να’χει αρκετά αδαχτυλίδωτα άγρια στη κατοχή του, είναι «έμμεσα» ξεκάθαρο από τα μηνήματά του, άρα κάτι που μπορώ να διακρίνω εγώ το καταλαβαίνουν όλοι. Δε ξέρω αν το΄χει αναφέρει παλιότερα. Προφανώς δε το αναφέρω επικριτικά. Άρα «δε ξέρω, δεν άκουσα» δεν υπάρχει.
Αυτό που λες ως «πρόκληση», αν αναφέρεσαι στην παραδοχή μου ως κατόχου αδαχτυλίδωτων αγρίων, νομίζω απάντησα.
Όσο για το «πικάρισμα» δεν έχει να κάνει με την διαφωνία πάνω στα λεγόμενά μου. Έχει να κάνει με τον ΤΡΟΠΟ τοποθέτησης 2 μέλων.Αν θυμάμαι καλά & μαζί όταν πρωτομιλήσαμε(στις αρχές), δεν συμφώνησες μαζί μου,όπως & τώρα. Όπως & αρκετοί άλλοι.έμμεσα ή άμεσα. Αλλά όχι με αφοριστικό τρόπο. Αλλιώς πάμε στους παραπάνω πρακτικούς τρόπους, που προανέφερα. Εξάλλου στον παρακάτω αναφορά σου-δεν ξέρω ηθελημένα ή μη-φαίνεται ο ΤΡΟΠΟΣ σου(με τη καλή την έννοια, μη παρεξηγηθώ)
.
Μεινε πιστος στα πιστευω σου και στις αποψεις σου. Γνωστοποιησε τα και υπερασπισου τα! Ασχετου κριτικης και στασης των υπολοιπων.

Το " μείνε πιστός στα πιστεύω σου" δεν το εξέλαβα σα συμφωνία σου με τα λεγόμενα μου, μη παρεξηγηθώ-πάλι!
Το μόνο που πραγματικά με στεναχωρεί είναι η μη αποδοχή του κ. Δαμιανού των εξηγήσεων όσον αφορά την «επίμαχη φράση» μου & όντως θεωρώ ότι αν προσέβαλα τον ίδιο, προσέβαλα όλο το φόρουμ.
 
Είχαμε δεν είχαμε την ξεκινήσαμε τη χρονιά με αντιπαράθεση (σε λογικά πλαίσια πάντα).
Στο θέμα
Ναι τα 200€ είναι πολλά αλλά θα συμφωνήσω με τον Σταύρο ότι ο επαγγελματίας πουλάει όσο πιστεύει ότι πρέπει γιατί έχει και έξοδα που πρέπει να καλυφθούν και δε μιλάω μόνο για έξοδα εκτροφής.
Θα σταθώ σε δυο σημεία που μου έκαναν εντύπωση.

Πρώτον:

Αυτό προσωπικά δε μ’ ενοχλεί αρκεί το, αλισβερίσι να γίνεται με τίμιους όρους.
Ζήτημα αγοράς δεν υπάρχει, δεν το βλέπω αγορανομικά.Αυγά στο χωριό να πάρω δε θα μου κόψουν απόδειξη. Το ζήτημα είναι αν το «αυγό» κοστίζει 10 ή 20 & η γιαγιά το πουλάει 100 ή 200.Ή αν το ‘χει κλεμμένο!

Προσωπικά ένα αλισβερίσι (πώληση και αγορά) ξέρω με τίμιους όρους. Όταν αυτός που πουλάει έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος, πληρώνει ΤΕΒΕ, ΦΠΑ και όλα τα υπόλοιπα.
Για το παράδειγμα που έφερες: σου είπε κανείς ότι η γιαγιά είναι νόμιμη και ότι δε θα έπρεπε να τη μπαγλαρώσουν ή επειδή το κάνει από χόμπι δεν υπάρχει πρόβλημα;

Δεύετρον:

Σε ένα άλλο σου post αναφέρεις ότι το να πιάνουμε άγρια ή όχι δεν είναι θέμα νόμου αλλά ηθικό θέμα. (έπρεπε να το σκεφτείς πριν πιάσεις 60 καρδερίνες)
Συμφωνώ ότι πάνω από όλα πρέπει να είναι ηθικό θέμα και θέμα παιδείας, που δυστυχώς και τα δύο λείπουν στην προκειμένη περίπτωση, και μετά νόμου.
Αυτό όμως τι σημαίνει ότι όποιος δεν έχει ηθικές αναστολές να πιάσει 100 πουλιά δεν πρέπει να λογοδοτήσει απέναντι στο νόμο.
π.χ. Εγώ δεν έχω καμιά ηθική αναστολή να κλέψω στον όποιο Κόκκαλη ή Βαρδινογίαννη (έχουν και πολλά εξάλλου) αλλά θα με πάνε μέσα.

Και για να μη βγω έκτος θέματος θα πω το εξής:
Αν 200€ πουλάνε την καρδερίνα εκτροφής επαγγελματίες με μαγαζιά τότε καλά κάνουν να την πουλάν όσο θέλουν και δικαίωμα του καθένα να την αγοράσει ή όχι. Αν όμως 200€ την δίνουν "ερασιτέχνες" εκτροφής τότε και παράνομο είναι και ανήθικο και πίστεψέ με αυτή που το κάνουν αυτό δεν το κάνουν για να καλύψουν τα έξοδά τους. Βγάζουν πολύ κέρδος και μάλιστα αφορολόγητο (μαύρο χρήμα λέγετε).
 
Να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου.
Πιστεύω πώς το πρόβλημα ξεκινάει από την αρχή του. Και εξηγώ τι θέλω να πώ.
Ρώτησα τον λογιστή μου και μου είπε πώς μπορώ να κάνω έναρξη στην ΔΟΥ ώς πτηνοτρόφος, δέν έχει σημασία ο κωδικός επαγγέλματος που θα μου προσδώσουν από εκεί. Και μάλιστα εμπίπτω και στο Υπουργείο Γεωργικής Ανάπτυξης και μπορώ να υπαχθώ σε ότι ελαφρυντικά ή επιδοτήσεις κλπ απορρέουν από αυτό.
Αρκεί από την στιγμή που θα πουλάω, αλλά θα έχω και έξοδα, θα πρέπει όπως κάποιοι πρίν από μένα είπαν το σύννομο και αυτονόητο, να έχω αποδείξεις, βιβλία κλπ, και να φορολογούμαι γι αυτό.
Βέβαια τώρα ποιός θα έρθει να με ελέγξει στο χώρο της εκτροφής μου, άστο.
Ακόμα και οι ίδιοι οι εφοριακοί να έρθουν θα το δούν σαν χόμπυ με τα έξοδά του και τα "μαύρα" έσοδά του.
Όμως εδώ υπάρχει το λάθος. Ότι σε πολλές περιπτώσεις και μιλάω σαν επαγγέλματα, υπάρχουν κάποια που είναι τα λεγόμενα πρωτογενή.
Τέτοια είναι οι ψαράδες - αυτοί που ψαρεύουν - όχι αυτοί που διατηρούν μαγαζί, οι αγρότες, κ. Α. Και όλα έχουν να κάνουν με το πιό πάνω Υπουργείο.
Ξέρετε τι γίνεται όταν αγοράζει το ψαράδικο από τον ψαρά-αλιευτή;
Κόβει τιμολόγιο αγοράς αγροτικών προϊόντων με χαρτόσημο 3% υπέρ ΕΛΓΑ.
Τώρα αν αγοράζει τόννους και κόβει 2 κιλά, που αυτό κάνει, να η φοροαπαλλαγή, η φοροκλεψιά κλπ. και με τί αναγραφόμενες τιμές, έτσι;
Μπαίνουν στο μαγαζί του και να το "χτύπημα" στο 1000% απάνω, ΝΟΜΙΜΑ!
Αν το ίδιο το κράτος δεν στρέψει τους πολίτες στην σωστή κατεύθυνση με την παιδεία, αφού από μόνοι μας, δέν..,τότε όλοι μας κάποια στιγμή, θα υποκύψουμε στον πειρασμό του εύκολου κέρδους, τρόπος του λέγειν ή στην μαρμίτα με τα "λαδωματάκια".
Το κλασσικό Ελληνικό δαιμόνιο πνεύμα!

Δεν σας κρύβω ότι έχω αγοράσει, όπως όλοι μας από φίλους πουλιά, και δεν το κακίζω αυτό αλλά από πετ σοπ, χωρίς απόδειξη, εεεε! Έλεος! Κι όταν του είπα γιατί δεν κόβεις απόδειξη, απάντησε : "είναι απο τα δικά μου και δεν έχω τιμολόγιο αγοράς". Εδώ κλαίνε!
Ειδικά όμως άν βρώ πουλιά που πιστεύω ότι θα προωθήσουν στην βελτίωση του κοπαδιού μου, Ευθαρσώς το λέω, ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ! ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ!

Υ. Γ.: Δεν ξέρω μόνο άν έχω πολλά πουλιά στο μέλλον από την εκτροφή μου πώς θα το διαχειριστώ. (Γιατί επίσης πιστεύω πως η βελτίωση έρχεται και από την ποσότητα). Ειλικρινά είμαι σε δίλημα.
 
Στέφανε & Γιώργο καλησπέρα
Αν το ζήτημα το δούμε αγορανομικά-εφοριακά, μπορούμε να πούμε ότι θα λέγαμε για οποιοδήποτε αλλό τομέα αγοραπωλησιών.Από σουβλάκια μέχρι αυτοκίνητα.
Άν το κράτος ήθελε να κάνει κάτι στο ζήτημα θα πήγαινε να ελέγξει κατά πρώτον στα μαγαζιά.Απλό & σίγουρο.
Το Σχιστό δεν είναι περιφερόμενο...DATSUN να μη το βρίσκουν!
Άρα θέτοντας έτσι το ζήτημα νομίζω μετά από 10 χρόνια, εμείς πάλι το ίδιο θα συζητάμε. & το Σχιστό θα βασιλεύει. Ξοβεργάκηδες πάντα θα υπάρχουν. Καρδερίνες μπορεί να μην υπάρχουν(χτύπα ξύλο!)ξοβεργάκηδες θα υπάρχουν.
Δε το λεώ μοιρολατρικά.ως πραγματικότητα.
Αν όμως προσπαθήσουμε να αλλάξουμε νοοτροπία & αποδεχτούμε μέσα μας την χρησιμότητα της έννοιας «αναπαραγωγή αγρίων»,έστω & εφοριακά παράνομης,έστω με άγρια αδαχτυλίδωτα, τότε κάποιοι από μας δε θα χρειάζεται να πάνε στο Σχιστό, ούτε για ξόβεργα. Όχι όλοι, κάποιοι ίσως ελάχιστοι.& σε 10 χρόνια πάλι θα συνεχίζει να βασιλεύει το Σχιστό, με λιγότερη πελατεία όμως.
Να κάνω 1 παρένθεση λυπηρή:ως πιτσιρικάς έχω δει την εικόνα «καρδερινά»-ΚΤΗΝΟΥΣ να πνίγει θηλυκή καρδερίνα για να τη βάλει «πλάνο».Αυτός σήμερα ίσως το θηλυκό το θεωρεί πιο...χρήσιμο.Άρα αυτό το πουλάκι, σήμερα, ίσως να ζούσε. Εγκλωβισμένο, αλλά ζωντανό.& ίσως έδινε απογόνους.& ίσως «γλίτωνε» με τους απογόνους του άλλα πουλιά.
Θα κάνω ένα σχόλιο που ίσως ενοχλήσει, αλλά θέλω να διαβεβαιώσω τους πάντες ότι το κάνω χωρίς κακή διάθεση & σίγουρα όχι προσβλητική.
Στέφανε & Γιώργο δε σας αφορά προσωπικά.
Μερικοί, καθόλα σεβαστοί συνομιλητές, μου δίνουν τη εντύπωση ότι το αντιμετωπίζουν καθαρά ακαδημαίκα το θέμα.Αμφιβάλλω αν έχουν μιλήσει ποτέ με ένα μέσο αγριοπουλά όχι έμπορο,όχι μέσω γραπτών, για να ξέρουν πως θα τον αντιμετωπίσουν.Αποτελεσματικά.
Ο ανα την Ελλάδα μέσος καρδερινάς είναι αυτός που το πρωί μου 'πε: Καλά τι... Βλάκας(αλλιώς το έθεσε!) είσαι, αφού μπορείς να πιάσεις 50 πουλιά, τι ταλαιπωρείσαι με... Εξυπνάδες(κι αυτό αλλιώς το ΄πε!)».
Και μην αρχίσουν να με «βαράνε» τώρα οι συνάδελφοι-καρδερινάδες.
Αυτή είναι η πραγματικότητα.
Αυτούς λοιπόν ούτε εφοριακά, ούτε αγορανομικά τους αντιμετωπίζεις. Ούτε αφοριστικά γιατί το αυτί τους δεν... Ιδρώνει.
Τους αντιμετωπίζεις κατ' άρχας «μπακαλίστικα». Τον χτυπάς στη τσέπη όπως έκανε ο κ. Μούζεβαλντ. Του λες ότι αυτό που παίρνεις 5, σου κόστιζει 105 & μπορείς να το βρείς με 100. Κέρδος 5.Φτηνή λογική αλλά ίσως αποτελεσματική. Ότι να του πεις για οικολογία,ζωοφιλία-φτερά να βγάλεις ο ίδιος!-πάλι καρδερίνα θα πάρει αλλά ίσως την επόμενη φορά κάνει & κάποιες δεύτερες σκέψεις για την επιλογή του.Ίσως.
Κατά το ήμιση με αυτό το σκεπτικό πρωτοξεκίνησα το θέμα «κόστος καρδερίνας».
Το άλλο μισό ήτανε οι σκέψεις κάποιων μελών του φόρουμ για το καθαρά οικονομικό σκέλος,το πραγματικό κόστος εκτροφής καρδερίνων. Επιμένω ότι είναι υψηλότατο, αν μιλάμε για πραγματική εκτροφή & όχι με τη λογική του αναλώσιμου.Χωρίς να 'χω πάρει χαρτί και μολύβι. Σήμερα είδα κάποια παλιότερα post που κάποιοι τα 'χουν αναλύσει άριστα.Άλλωστε πλέον είναι περίπου γνώστα τα πράγματα, αν κάποιος θέλει να'χει πραγματικές πιθανότητες αναπαραγωγής,το δρόμο που πρέπει ν' ακολουθήσει.
Τέλος, ποιός θα ήτανε αντίθετος να εφαρμοσθεί ο νόμος; Επειδή όμως αυτό δεν το βλέπω να γίνεται...άμεσα, ίσως θα 'πρεπε να ακολουθήσουμε... Εναλλακτικές τακτικές!
 
Χάρη καλημέρα. Εχω να σου προτείνω κάτι, που για μένα προσωπικά θα ήταν
μεγάλη προσφορά. Θα μπορούσες κάθε φορά που συζητούσες με φίλους σου να προσπαθείς να μαθένεις απο αυτούς αν γνωρίζουν κάποιους που σκέπτονται να ασχοληθούν με άγρια, καρδερίνες κλπ.
-Σε κάθε έναν δε, που θα σου προέκυπτε, να δώριζες ένα ζευγάρι απο τα πολλά
πουλιά που έχεις στην κατοχή σου. Μ' αυτόν τον τρόπο και κάποια αρπαγή απο
την φύση θα γλίτωνες και θα έκανες έναν φίλο παραπάνω που θα μπορούσες να του περάσεις πιό εύκολα την αγάπη για την "εσωτερική αναπαραγωγή".
Το ΚΡΑΤΟΣ δεν είναι μόνο οι άλλοι, ήμαστε κι' εμείς.
 
Back
Top