Φροντίδα African grey δαγκωνει

artemis1979

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2014
Μηνύματα
3
Γεια σας, ειμαι καινουργια στο forum και θα θελα να ρωτισω κατι αλλα πρωτα να κανω μια εισαγωγη. Πηρα African Grey πριν δυο μηνες και ειναι 9 μηνων τωρα. Στην αρχη δεν ηθελε να με βλεπει, γριλιζε και φωναζε αλλα μετα ηρεμησε και σιγα σιγα ερχοταν στα χερια μου και επερνε σπορια και φρουτα, ειτε εξω απο το κλουβι της ειτε μεσα, τωρα ομως αρχησε να με δαγκωνει οταν της δινω κατι να φαει και γενικα αμα βλεπει τα χερια μου ορμαει να με δαγκωσει, γιατι;
Επισης δεν δεχεται να την αγγιξουν αλλα ουτε να την χαιδεψουν. Δεν ανεβαινει πανω στο χερι μου αλλα μονο σε ξυλο για να την βγαλω και να την τοποθετισω πανω στο σταντ της
ευχαριστω
 
Γεια σου καλώς ήρθες και να σου ζήσει το αξιοζήλευτο πουλάκι σου!
Από μαγαζί την πήρες; Πως γνωρίζεις ακριβώς ηλικία και φύλο;
Η εκπαίδευση βέβαια είναι μια μακροχρόνια και συνεχόμενη διαδικασία που θέλει υπομονή και αρκετές μέρες την ημέρα ενασχόληση, ιδιαίτερα σ' ένα τέτοιο πουλί που δεν θεωρείται και από τα πιο εύκολα.
Έχει δείξει την προτίμησή της σε κάποιο μέλος της οικογένειας;
Πάντως για το μικρό διάστημα που το έχεις κάπως έχει αρχίσει να εξοικειώνεται απ' ότι λες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ian32
μην γράφετε με κεφαλαία
γεια σου μαρια
απο εκτροφεα την πηρα και την ηλικια τησ, την γνωριζω γιατι εχει δακτυλιδη. τωρα για το φυλο ο εκτροφεασ μου το ειπε αλλα δεν ειναι βεβαιο και σκεφτομαι να τησ κανω test dna.
εχεισ και συ African Grey και γνωριζεισ καποια πραγματα που πρεπει να ξερω; γιατι πρωτη φορα ασχοληθηκα με αυτο το ειδοσ. ενημερωνωμαι απο σιτεσ και u tube. στην αρχη ητανε πιο φιλικη με τον αρραβωνιαστηκο μου αλλα τωρα και σ αυτον προσπαθει να τον δαγκωσει
 
δεν έχω δυστυχώς. Από τις πληροφορίες που έχω αντλήσει από την θεματολογία του φόρουμ γνωρίζω ότι είναι κάπως δύσκολα πουλιά με έντονα συναισθηματικό χαρακτήρα.
Υπάρχουν όμως αρκετά άτομα που φιλοξενούν, ελπίζω κάποιος να δει το θέμα σου και να σε βοηθήσει στις απορίες σου :)
 
Προφανως το πουλι δεν εχει μεγαλωσει οπως επρεπε. Καθεσαι ωρα κοντα του να του μιλας; Αν απλωνεις τα χερια σου προς αυτο και με την πρωτη κινηση που κανει με το ραμφος σου τραβας το χερι σου τοτε ισως εσυ του εχεις μαθει αθελα σου να δαγκωνει.
 
Φοιβο εκει θελω να καταληξω και εγω, οτι δεν εχει μεγαλωσει σωστα και ειναι κριμα και για το πουλι κ για τον ιδιοκτητη...
Θελω να πιστευω πως μια βαση ανατροφης την εχει κ με μεγαλη προσπαθεια να φτιαξουν τα πραγματα
 
...
Θελω να πιστευω πως μια βαση ανατροφης την εχει κ με μεγαλη προσπαθεια να φτιαξουν τα πραγματα

Εξαρταται απο που προηλθε. Αν προηλθε απο εκτροφειο μαζικης εκτροφης οπου τα μικρα μεγαλωνουν σε λεκανακια κι ολη η ενασχοληση του εκτροφεα μαζι τους ειναι να τους ανοιγει το στομα 3 φορες την ημερα και να τους δινει μια συριγγα κρεμα, τοτε ειναι λογικο το πουλι να μην ανεχεται κανεναν χειρισμο κι ας ειναι ταισμενο στο χερι.
 
Εξαρταται απο που προηλθε. Αν προηλθε απο εκτροφειο μαζικης εκτροφης οπου τα μικρα μεγαλωνουν σε λεκανακια κι ολη η ενασχοληση του εκτροφεα μαζι τους ειναι να τους ανοιγει το στομα 3 φορες την ημερα και να τους δινει μια συριγγα κρεμα, τοτε ειναι λογικο το πουλι να μην ανεχεται κανεναν χειρισμο κι ας ειναι ταισμενο στο χερι.

...η παραπάνω δε ανατροφή μπορεί να αναγνωριστεί εύκολα από τον μέλλοντα κάτοχο του πουλιού και να μην αγοραστεί, αφού τέτοια πουλιά δεν είναι κοινωνικοποιημένα και ουσιαστικά ''ταισμένα στο χέρι''
 
πάντα να σκέφτεσε ότι τα χέρια σου για όλα το πουλιά είναι τα φτερά. όσο πιο πολλή τα εκτείνης προς τον παπαγάλο τόσο πιό πολλή αισθάνεται ότι απειλήται. μαζεμένα τα χεράκια, σταθερή φωνή, σταθερές κινήσεις. όλα τα ζώα αποκρυπτογραφούν τον φόβο σε δεύτερα.
 
Back
Top