Γενικά American - Russian singer

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οπότε δεν ισχύει κάτι τέτοιο έτσι; Νομίζω σε φόρουμ το χα διαβάσει.
 
Δεν ισχύει Γιάννη..στις αναγνωρίσεις η όχι, παίζονται και συμφέροντα.
 
Νικο το ξερω ρε man! αυτο ειναι που με εκλεψε την καρδια μου! αυτο ειναι που γλυκανε τα αυτια μου! τι τυμπανα και ρολερ κοστερ μου λες τωρα :D

Aκούστε και έναν Ορφέα (που κι αυτός υποτίθεται ότι δεν υπάρχει, αφού δεν αναγνωρίζεται επίσημα)
.. Τις ιδιες φωνες βγαζει με τον Ρωσσο 😵
 
Το καναρι λέγεται οβφανιτσισκι η να πεβ και ειναι ο τυπος του κελάηδισματος το πασχα θα παω εγω και θα κατεβασω 2 ζευγάρια που ειδη τα εχει παρει η πεθερα μου. Τα πουλια τα βρίσκεις πιο εύκολα στην Οδησσό παρα στην Ουκρανια οσο για την Μόσχα μπορεί να φας πολύ φόλα ενω η ουκρανη δεν ειναι τόσο λαμογια
 
Το καναρι λέγεται οβφανιτσισκι η να πεβ
Μιχάλη, μήπως μπορείς να το γράψεις στα ρωσικά για να μπορούν με βάση το όνομα να αναζητήσουν περισσότερες πληροφορίες όσοι ενδιαφέρονται;
 
Κάνε μια προσπάθεια να το γράψεις πιο ολοκληρωμένα γιατί ειλικρινά αυτή η ονοματολογία με μπερδεύει.

Δεν εχω ρωσικά στο κινητο για να σας το γραψω θα προσπαθήσω μα σας στειλω φωτογραφία απο το πως τα γραφουν αυτή. Το καναρι το ονομαζουν ετσι απο το κελάηδισμα του που του έμαθε ο ιδιοκτήτης του και εχει μεσα φλαουτο και καλακοτσκι το δικομας καμπανακι εαν θα ακουσετε το τι λέει μετα το βιντεο ο ρώσος

Δεν εχω ρωσικά στο κινητο για να σας το γραψω
IMG-6f0aeef1016c5a66a1b6679441efcb4a-V.webp

Αυτα ειναι κάποια που πουλάνε για το συγκεκριμένο ειναι αυτο στην Οδησσό που λεει 10 μηνών 1000 γριβνα και εχει τρια καναρια μαζι ενα λευκο ενα κίτρινο και ενα κοκκινο

Ελπίζω να βοηθήσα λιγο τωρα οτι αλλά θέλετε με ρωτάτε. Περιμένω και εγω σαν τρελός να παω να τα φερω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Υπάρχουν στο διαδίκτυο αρκετά videos με το ρώσικο καναρίνι...
Για τους θιασώτες τους υπάρχει και κάποιο με τις φωνές τους.
Ασφαλώς σε μένα τα Ρώσικα είναι άγνωστα και ευελπιστώ μέσα από τα χιλιάδες μέλη να υπάρξει και δυνατότητα μετάφρασης για να μας μείνουν.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=TjRBcux5dnc
Είχε απασχολήσει την παρέα του petbirds από πολύ παλιά..
https://community.petbirds.gr/threads/Το-ρωσικό-καναρίνι.9438/

Σύμφωνα μάλιστα με το Νίκο.. Ονομάζεται καναρίνι Ορφέας https://community.petbirds.gr/threads/american-russian-singer.92/page-2#post-192065
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορούμε να εμπιστεύτούμε όμως απόλυτα κάποιο βίντεο για να βγάλουμε συμπεράσματα;
 
Μπορούμε να εμπιστεύτούμε όμως απόλυτα κάποιο βίντεο για να βγάλουμε συμπεράσματα;
Ασφαλή συμπεράσματα για το συγκεκριμένο ίσως όχι.. αλλά μια γενική εικόνα για τη συγκεκριμένη μετάλλαξη ασφαλώς ναι.
Όσο ύποπτα φιλτραρισμένο κι αν είναι.. Τόσο δύσκολο να φύγει από τα στάνταρτ της ράτσας γίνεται.
 
Τι εννοείς Γιάννη;
Γιάννη χωρίς να μιλάω για το ίδιο video και χωρίς να γνωρίζω περισσότερα (υπέθεσα) πως ακόμη και να έχει "φτιαχτεί" κάπως... Δεν μπορεί να χαλάει τα γενικά standarts της μετάλλαξης...
Άρα τα συμπεράσματα που μπορούμε να βγάλουμε είναι ασφαλή... ειδικά στα δικά μας ανειδίκευτα αυτιά.
 
Ναι, η αλήθεια είναι ότι ο ήχος είναι εξωπραγματικός στ' αφτιά μου. Αλλά κάπου - κάποτε (δεν θυμάμαι που) είχα διαβάσει ότι με επιλεκτικές διασταυρώσεις αυτή η ράτσα έχει πλέον άτομα που είναι πολύ καλοί μίμοι ήχων και μελωδιών και ενδεχομένως και αυτό που ακούσαμε, αλλά και άλλα παραπλήσια να είναι κοντά στην πραγματικότητα.
 
Αν υποτεθει οτι ζηταω απο ενα μαγαζι ενα ρώσικο ή αμερικάνικο καναρίνι, πως θα είμαι σιγουρη οτι θα μου δωσουν αυτο που θα ζητησω; Πρεπει να ζητησω καποιο πιστοποιητικό ή καποιο παρομοιο εγγραφο που θα αποδεικνυει την γνησιοτητα του

Georgina αν το ζητησης ειδικα απο Πετσοπα ασε καλυτερα το τι θα σου πασαρη ο Πετσοπας 😀 μεγαλη απατη μονο απο καποιον που εκτρεφη τετοια καναρινια αξιζη τον κοπο, η απο εξωτερικο παλι απο καποιον που ειναι γνωστο οτι εχει τετοια.

θα παω εγω και θα κατεβασω 2 ζευγάρια που ειδη τα εχει παρει η πεθερα μου. Τα πουλια τα βρίσκεις πιο εύκολα στην Οδησσό παρα στην Ουκρανια

Μιχαλη καλημερα απο που θα τα φερης τα ζευγαρια αυτα κ με τι τροπο υπαρχει δυνατοτητα εισαγωγης τους νομιμα αν τους βγαλης χαρτια η θα τα περασης με καποιο τροπο στην ελλαδα;
 
Καλημέρα θα τα φερω απο Ουκρανια το πασχα που θα παω Εγώ. Τωρα μάλλον με αυτοκίνητο

Θέλω να τα φερω νομιμα στην Ελλάδα γιαυτο θελω να πάω εγω αλλιώς υπάρχουν τρόποι να μου τα στείλουν αλλά δεν ξέρω τι χαρτιά θα μου δώσουν
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μέσα στο αυτοκίνητο σε ένα μικρό κλουβί συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα με τα τελωνεία...
Τα δηλώνεις ως δικά σου pet (μικρός όμως αριθμός που δεν παραπέμπει σε εμπόριο) και λόγω μεγέθους των πουλιών δεν υπάρχει θέμα.
Αν ασφαλώς υπάρχουν χαρτιά τότε δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα...
Γνωρίζεις όμως τι χαρτιά χρειάζονται για τον εκτελωνισμό πουλιών;
Αν δεν έχεις όλα τα απαραίτητα μπορεί να νοιώσεις άσχημα όταν φτάσεις στο τελωνείο και δεν σου επιτρέψουν να τα περάσεις και να σου τα κατάσχουν;
Κοντολογίς... ενημερώσου πολύ καλά και μη ρισκάρεις τίποτε...
Όχι τόσο για την πιθανότητα να χάσεις τα χρήματά σου.. όσο για τις ζωές των πουλιών που συνήθως χάνονται αν δεν τους δοθεί η απαραίτητη βοήθεια από τους υπαλλήλους των τελωνείων.
 
Το καθε πουλι εχει τα δικα του χαρτια. Τωρα τα χαρτια για να φύγουν απο ουκρανια για εξπορτ ειναι υπεύθυνος ο εκτροφέας και ο συγκεκριμένος το ξέρει και συμφώνησε να τα φτιάξει. Εγω θελω να ειμε σίγουρος απο ολες τις πλευρές και θέλω να τα μεταφράσω σε ολες τις γλώσσες απο τις χώρες που θα περασω.σκοπια σερβια Ουγγαρία αλλά και να δω τι λενε. Τα πουλια ειναι 2ζευγάρια και μου είπαν οτι δεν υπάρχει θέμα σε αυτων τον αριθμό πουλιων
 
Εγω θελω να ειμε σίγουρος απο ολες τις πλευρές
Ανεκτίμητες οι πληροφορίες και η εμπειρία σου..
Να μην μας ξεχάσεις μετά... και να μας ενημερώσεις
 
Back
Top